1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.

Consiliere achizitie A6 C7 (4G) cu motor DIESEL

Discuție în 'Audi A6 C7 (2011 - 2018)' creată de razvans, 20 Oct 2012.

  1. Cristi Staff Member Staff Member

    Înscris:
    21 Mar 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 - S-line - 2.0 TDI ( BRE ) 140 CP
    Daca citesti aria asta si restul topicurilor dedicate cutiei automate, motorizari si sistemul de suspensie pe aer o sa fii foarte corect informat, fara sa intrebi nimic, pentru ca nu este nevoie sa ne repetam special pentru cineva cu raspunsurile.
     
  2. Phily0123 1st Gear Member

    Înscris:
    1 Iul 2015
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    Audi A5 2010 2.0TDI 125kw CAHA
    Inteleg ce zici, dar sa stii ca nu am postat aiurea.
    Intai am cautat informatii despre acest tip de motor CDUD si nu am gasit nimic in sectiunea A6.
    Apoi am cautat peste tot (forum/google) codul cutiei din decodare (NWQ) si la fel, nicio informatie, iar in sectiunea de suspensii pneumatice am citit tot, dar nu mi s-a parut nimic relevant.
    Altfel, nu as fi intrebat degeaba.

    Personal, ma interesa parerea cuiva care are de ceva timp masina cu motorul respectiv si poate sa spuna cateva cuvinte.

    Oricum, multumesc pentru informatii!
     
  3. Cristi Staff Member Staff Member

    Înscris:
    21 Mar 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 - S-line - 2.0 TDI ( BRE ) 140 CP
    Nu ai gasit nimic pentru ca ai cautat aiurea si aici pe forum si pe net. Cu o cautare prin Google prin internetul asta infinit, exista zeci de pagini / site-uri cu informatiile cautate de tine. Daca ai fi citit aria masina mea din acest forum ai fi aflat ca avem un user / coleg care are acest tip de motor si cutie automata. Poftim: http://www.clubaudi.ro/threads/audi-a6-c7-4g-3-0-tdi-cduc-quattro-s-tronic.42442/

    Si mai sunt si alti colegi useri care au acest cod de motor. Cand iti spun eu ceva sa stii ca e asa cum iti spun eu si nu are rost sa imi dai replici inutile. Multumesc pentru intelegere.
     
    Ultima editare: 27 Apr 2019
  4. Florin-Cluj 1st Gear Member

    Înscris:
    21 Mai 2019
    Locație:
    Cluj-Napoca
    Masina:
    Audi A4 B8, 2.0 TDI, 143 CP, CVT 2009 CAG
    Salut! Sunt nou aici, chiar foarte nou, azi m-am inscris. Am citit paginile cu A6 (de pe la 100 incoace, nu toate). Momentan sunt in cautarea unei masini. Am plecat initial cu Volvo V60, am trecut si pe la BMW seria 3 sau 5. M-am uitat si la VW Passat sau CC. Si am ramas la A6 model 2011 +... Varianta de motorizare care ma incanta e cea de 177 CP, dar daca gasesc si una la 143 nu ma supar. Cutie automata de preferinta (am deja pe Passat B7 si sunt multumit, nu stiu daca e aceeasi), dar si manuala e ok. Am gasit momentan mai multe anunturi, bugetul e in formare momentan. Ar fi asa:

    https://www.olx.ro/oferta/audi-a6-xenon-navi-mare-mmi-climatronic-4-zone-IDclCAf.html

    https://www.olx.ro/oferta/audi-a6-4g-2-0-automatic-facelift-2015-IDc95Uw.html

    https://www.olx.ro/oferta/urgent-audi-a6-deosebit-2000-tdi-cutie-automata-urgent-IDcmAtF.html

    https://www.olx.ro/oferta/audi-a6-a6-avant-2-0tdi-177-cp-automatic-navi-led-IDchwEA.html

    Am si seriile la unele. M-am uitat si la colegul din Constanta care-si vinde A6-le, dar e putin cam departe de la Cluj, si as vrea sa o testez aici la un service.
    Daca ma puteti ajuta cu sfaturi va rog. Multumesc! Daca n-am postat bine, il sterg si urmez indicatiile celor mai experimentati.
    De la Cluj, Florin.
     
  5. Dan-Adrian Cif

    Dan-Adrian Cif 1st Gear Member

    Înscris:
    13 Aug 2018
    Locație:
    Mureș
    Masina:
    Audi A6 4G, 2.0 TDI (CNHA), 140kw, 2014, S-Line, Manual
    Mașinile sunt cam la fel dpdv al dotărilor și al kilometrajului. Rămâne sa te hotărăști dacă vrei sedan/break și manuala/automata și apoi faci o alegere. Personal mă feresc de anunțurile care zic “urgent/plec din țară/mi-a murit pisica” și alte asemenea. De asemenea, al doilea link postat de tine cu cel Avant de la Cluj trebuie sa ai grija ca masina nu este Facelift și nu va iesi oricum 2015 in acte pentru ca a fost pusa in circulație in 2014 (experiența personală cu masina pusă in circulație in Noiembrie 2009 care a ieșit in carte și talon 2009). Cele care sunt la tine in Cluj merita văzute oricum pentru ca sunt aproape și nu faci deplasarea iar la restul te hotărăști și vezi la care mergi prima data.
     
  6. seftaka

    seftaka Silver Member

    Înscris:
    7 Iul 2016
    Locație:
    Constanța
    Masina:
    Ex: Audi A6 2.0 TDI CGLD 2012 & Porsche Cayenne 3.0d 2016
    La automata poti avea surprize, asta la orice masina in general, macar la manuala scapi cu un kit ambreiaj si ai scapat de probleme. Ai mare grija ce e, 90% din ce vezi pe autovit sunt povesti frumoase!
     
    vladtyny apreciază asta.
  7. Florin-Cluj 1st Gear Member

    Înscris:
    21 Mai 2019
    Locație:
    Cluj-Napoca
    Masina:
    Audi A4 B8, 2.0 TDI, 143 CP, CVT 2009 CAG
    Asa e cu automata, sunt de acord. Dar prefer automata pentru naveta: fac o ora jumate dimineata si o ora seara (trafic bara la bara), ar fi un plus de confort. Nu ma deranjeaza nici sa mestec in mamaliga la manuala. O sa aleg motorul de 177, iar la optiuni pentru confort, in afara de scaune incalzite si AC pe zone, nu stiu ce la ce sa ma uit mai atent. Multumesc!
     
  8. K3nT Platinum Member

    Înscris:
    1 Oct 2013
    Locație:
    Timișoara
    Masina:
    A4B6 1.9TDI AVF 2003 Berlina 155HP 1BV ; A6C7 Avant Quattro 2,0 TDI -DDDA-2018
    Florine, iti dau un sfat, ia o decizie ce masina vrei in primul rand..daca postezi si in topicul pt A4 si pt. A6, ba vrei manual, ba vrei automat...etc iti ingreunezi singur situatia.Din masinile postate mai sus trag concluzia ca bugetul tau este unul modest pt. un A6 corect, cauta in general masini inmatriculate, banuiesc ca iti este destul de clar ca astea"nou aduse" sunt aduse pentru a avea un profit vanzatorul.

    Citeste ce inseamna motorul de 177, cutia multitronic etc..ai atatea informatii ca nu o sa mai ai timp de intrebari daca stai sa le citesti.

    Bafta in alegerea corecta.
     
    cris2017 apreciază asta.
  9. Florin-Cluj 1st Gear Member

    Înscris:
    21 Mai 2019
    Locație:
    Cluj-Napoca
    Masina:
    Audi A4 B8, 2.0 TDI, 143 CP, CVT 2009 CAG
    Mersi Kent de sfaturi, am vazut pe Autoscout care ar fi preturile adevarate pentru ce vreau eu. O sa mai citesc pe forum. Deocamdata ne putem opri aici. Revin cand am o decizie ferma. Spor!
     
  10. K3nT Platinum Member

    Înscris:
    1 Oct 2013
    Locație:
    Timișoara
    Masina:
    A4B6 1.9TDI AVF 2003 Berlina 155HP 1BV ; A6C7 Avant Quattro 2,0 TDI -DDDA-2018
    Ai ales locul perfect unde sa cauti, un dealer mare si serios.Mergi pe drumul acela ca este bine.
    Arunca un ochi si aici https://audi-boerse.de.

    Bafta
     
    Andy87 apreciază asta.
  11. dentimarius

    dentimarius Gold Member

    Înscris:
    27 Feb 2013
    Locație:
    Piatra Neamț
    Masina:
    Audi Q7 4M, 11.2016, 3.0 TDI, cod motor CRTC
    As indrazni sa recomand si pachetul de asistenta cu Lane assist, side assist, ACC, mai ales ca faci o ora si jumatate in trafic bara la bara. Setate ok iti pot face drumul ceva mai relaxant, o spun din propria experienta.
     
  12. zcfm

    zcfm 1st Gear Member

    Înscris:
    28 Mai 2019
    Locație:
    Constanta
    Masina:
    A6 C7, 2000 TDI, 2016
    Va salut,
    Urmeaza sa plec in Germania pentru un A6 C7, 2016 2.0 tdi, S-line interior / exterior, perne aer,
    145.000 km - 25.000 Euro
    Nu am experienta cu Audi, si as vrea sa stiu dupa ce "probleme" as putea sa ma uit inainte sa il cumpar.
    Multumesc anticipat.

    IMG-20190527-WA0007.jpg
     
  13. borsy

    borsy Audi Expert

    Înscris:
    4 Noi 2013
    Locație:
    România
    Masina:
    Audi A6 C7 avant/S-tronic/2.0 TDI ultra-140kw CNHA
    Nimic în mod special, doar baftă. :)
     
    zcfm apreciază asta.
  14. Cristi Staff Member Staff Member

    Înscris:
    21 Mar 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 - S-line - 2.0 TDI ( BRE ) 140 CP
    zcfm te-ai inscris ieri pe forum. Tu crezi ca iti va sintetiza cineva sute sau mii de pagini, despre ce trebuie tu sa stii si sa citesti deja, aici in cateva randuri ?
    Inainte sa iti cumperi marca asta de masina de ce nu ai citit acest forum si cat de mult trebuia despre marca asta ? Chiar crezi ca acest forum este mizeria aia de facebook ?
     
  15. seftaka

    seftaka Silver Member

    Înscris:
    7 Iul 2016
    Locație:
    Constanța
    Masina:
    Ex: Audi A6 2.0 TDI CGLD 2012 & Porsche Cayenne 3.0d 2016
    Doar ca in mai putin de un an se va devaloriza cu 10 000euro lejer.
     
    zcfm apreciază asta.
  16. K3nT Platinum Member

    Înscris:
    1 Oct 2013
    Locație:
    Timișoara
    Masina:
    A4B6 1.9TDI AVF 2003 Berlina 155HP 1BV ; A6C7 Avant Quattro 2,0 TDI -DDDA-2018
    Nu stiu ce sa zic, dar mi se pare putin exagerata remarca ta @seftaka , totusi este o masina din 2016, nu cred ca in 2020 o sa o cumperi cu 15k euro chiar si cu 200k km in bord.
    Asta ar insemna ca tu sa dai masina ta cu 5k :)...sincer pe principiul asta si eu care sunt in cautare de C7 prefer sa mai astept 1 an si sa dau 10k decat 20k acuma, daca stii mai multe decat noi despre piata asta vinde-ne si nou secretul :)

    Salut
     
  17. seftaka

    seftaka Silver Member

    Înscris:
    7 Iul 2016
    Locație:
    Constanța
    Masina:
    Ex: Audi A6 2.0 TDI CGLD 2012 & Porsche Cayenne 3.0d 2016
    A fost doar o remarca. Cine si-o permite, o cumpara si nu se gandeste la asta, nu asteapta un an sau mai multi cand o sa fie nu stiu ce suma. Remarca mea a fost referitoare la suma de 25000e. Daca nu stiai masina aceea a costat in urma cu 3 ani aproximativ 60000 euro, fa tu restul calculelor. Si la ce catastrofa e piata sh din Romania..
     
    dentimarius apreciază asta.
  18. zcfm

    zcfm 1st Gear Member

    Înscris:
    28 Mai 2019
    Locație:
    Constanta
    Masina:
    A6 C7, 2000 TDI, 2016
    Masina de care am vorbit are consola centrala zgariata. Daca o cumpar exista posibilitatea sa inlocuiesc ornamentul acela gri? Sau costul este prea mare? IMG-20190529-WA0012.jpeg
     
  19. dentimarius

    dentimarius Gold Member

    Înscris:
    27 Feb 2013
    Locație:
    Piatra Neamț
    Masina:
    Audi Q7 4M, 11.2016, 3.0 TDI, cod motor CRTC
    Se va devaloriza pentru ca intr-un an deja vor incepe sa apara la vanzare multe A6 din modelul nou, implicit modelul vechi se va devaloriza mai mult. De fiecare data cand iese model nou va fi un usor exces la vanzare pe modelul vechi(multi clienti vor da la buyback modelul vechi si vor achizitiona modelul nou). Nu detaliez procesul, in Germania functioneaza ff bine leasingul operational care stimuleaza bine schimbarea masinilor.
    In acelasi mod, la sfarsitul contractelor de leasing operational va exista o usoara supra oferta pe piata(de data asta pentru modelul nou), ceea ce duce inca la o scadere de pret pentru modelul vechi.

    Prin urmare, legat de achizitia unui A6, in speta, alegerea momentului depinde cel mai mult de raportul rabdare/disponibilitate de plata a fiecaruia dintre noi. Cine nu are rabdare si e dispus sa plateasca nu este interesat de efectul de devalorizare(si-l asuma), insa cine pune pret mare pe devalorizare trebuie sa isi aleaga cu grija momentul cumpararii.
     
    PatrickV2 și bobalex18 apreciază asta.
  20. K3nT Platinum Member

    Înscris:
    1 Oct 2013
    Locație:
    Timișoara
    Masina:
    A4B6 1.9TDI AVF 2003 Berlina 155HP 1BV ; A6C7 Avant Quattro 2,0 TDI -DDDA-2018
    @seftaka devaloarizarea unui bun este de cand lumea, chiar daca azi dai 60k pe masina peste 1 sapt. nu mai o poti vinde cu aceeasi suma.Dar sa nu dramatizam chiar asa, aceasta devaloarizare dupa o anumita perioada nu mai are o scadere asa drastica, altfel in 10 ani ar trebui sa dai tu bani din buzunar sa vinzi masina.
    Ma gandesc ca esti putin demoralizat de ceea ce se intampla pe piata masinilor sh si nu reusesti sa vinzi masina la un pret macar apropiat de cel corect dar de multe ori mai tine si de noroc.

    In noiembrie masina ta o sa implineasca 1 an de cand este la vanzare, esti de acord cu mine ca nu o sa o vinzi cu 5k?

    Eu totusi sper sa o vinzi la un pret care sa te multumesca :).

    Bafta
     
    bobalex18 apreciază asta.

Distribuie pagina asta