1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.

Consiliere achizitie A6 C7 (4G) cu motor DIESEL

Discuție în 'Audi A6 C7 (2011 - 2018)' creată de razvans, 20 Oct 2012.

  1. MarianMaxx

    MarianMaxx Audi Expert

    Înscris:
    19 Apr 2014
    Locație:
    Italia
    Masina:
    Audi A6 4G "break" 2.0 TDI ultra 190 CP S-tronic (CNHA) 2014 "S-Line de Romania"
    Este raspunsul corect... si stiu ei de ce spun asta!
     
  2. zuxy 2nd Gear Member

    Înscris:
    17 Dec 2012
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    A6 Avant 3.0 TDI (CVUA 235 kW) 2016
    De ce este raspunsul corect? Stiu caz concret, din familie, a cumparat Peugeot 508 si i-a sosit prin posta cardul de garantie pentru un an acasa.
     
  3. MarianMaxx

    MarianMaxx Audi Expert

    Înscris:
    19 Apr 2014
    Locație:
    Italia
    Masina:
    Audi A6 4G "break" 2.0 TDI ultra 190 CP S-tronic (CNHA) 2014 "S-Line de Romania"
    Pentru ca era Peugeot! Audi, BMW, Mercedes, etc. (Germania, in general) nu mai ofera garantie masinilor SH in Romania. De ce? Pentru ca romanul este "tigan" si se profita de garantie dupa ce strica masina ca nu stie sa o foloseasca.

    Desigur, variante oficiale sunt mai multe, dar adevarul este unul singur.
     
    Caprita Emanuel apreciază asta.
  4. Nicolcea

    Nicolcea 3rd Gear Member

    Înscris:
    18 Dec 2010
    Locație:
    Targu Jiu
    Masina:
    Audi A8 D4 (CTBA) 3.0 diesel , 2015
    Te contrazic , am prieten care a achizitionat un audi a7 second hand si i s a schimbat cutia de viteza pe garantie la audi in romania (masina se afla inca in garantie de 24 luni)
     
  5. Cristi Staff Member Staff Member

    Înscris:
    21 Mar 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 - S-line - 2.0 TDI ( BRE ) 140 CP
    NU se aplica in Romania. Punct.

    Iar Garantia unui Audi NU inseamna Audi Gebrauhtwagen: plus. Audi Gebrauhtwagen: plus inseamna o garantie (de fapt este o extragarantie data de dealer-ul care vinde masina) care se aplica doar in Germania si atat. S-a mai explicat asta pe forum de zeci de ori pana acum, dar va este lene sa cititi.
    Nu mai aduceti in discutie alte marci auto aici pe acest forum si nu ne intereseaza de garantia la alta marci auto pentru ca va sunt sterse mesajele direct si fara explicatii.
    Fara replici la acest mesaj si bagati la cap data viitoare pentru ca altfel o sa va luati o mare teapa de la unii care va spun ca masina ce are trecut in anunt Audi Gebrauhtwagen: Plus, are garantie in Romania.
     
  6. Colta Paul 2nd Gear Member

    Înscris:
    14 Sep 2019
    Locație:
    Bistrita
    Masina:
    Deocamdată fara:)
  7. MarianMaxx

    MarianMaxx Audi Expert

    Înscris:
    19 Apr 2014
    Locație:
    Italia
    Masina:
    Audi A6 4G "break" 2.0 TDI ultra 190 CP S-tronic (CNHA) 2014 "S-Line de Romania"
    Inafara de navigatie, sensori de parcare, portbagaj electric, restul este modelul de baza. Foarte, foarte slab dotata. Pentru suma aia si kilometri... pretul este corect.
     
  8. Cristi Arad 1st Gear Member

    Înscris:
    8 Oct 2019
    Locație:
    Sofronea
    Masina:
    Audi A4,2003,1.9 tdi
    Salut la toata lumea...sunt nou prin zona...as dori sa imi achizitionez un audi mai nou ca si cel care il am deja....nu stiu nmk despre ele...de cateva zile stau cu orele sa caut recenzii...am citit destul de mult si pe forum aici...
    Incep sa spun ca vreau A6...am nevoie de spatiu-familie numeroasa:)
    am nevoie de ajutor si indrumare...
    am de ales intre motor 2l si 3l...plusuri si minusuri in cateva cuvinte pt fiecare din ele si recomandari pls
    o sa incarc si cateva care am reusit sa le gasesc...
    https://www.mobile.de/ro/Automobil/...g:limousine,fwd:true/pg:vipcar/283548148.html
    https://www.mobile.de/ro/Automobil/...g:limousine,fwd:true/pg:vipcar/284744352.html
    https://www.mobile.de/ro/Automobil/...g:limousine,fwd:true/pg:vipcar/283789225.html
    https://www.mobile.de/ro/Automobil/...g:limousine,fwd:true/pg:vipcar/285595921.html
    Am pus 4 link-uri ca sa va faceti o parere...multumesc anticipat de ajutor
     
  9. Caprita Emanuel

    Caprita Emanuel Silver Member

    Înscris:
    9 Ian 2018
    Locație:
    Rastatt DE
    Masina:
    A7 3.0 TDI 2015 (CRTE)
    Colta Paul, mașina e foarte slab dotată însă motorizarea e foarte reușită. Prețul e unul corect pentu ceea ce oferă.

    Cristi Arad depinde si ce iți dorești de mașina Dacă vrei doar spațiu pentru familie e destul motor de 2.0.Dacă vrei si putere atunci e mai bine 3.0.Motoarele de 2.0 sunt foarte reușite în schimb la cele de 3.0 cele mai reușite sunt cele BI-TDI se 320 cp.Din linkurile ce le-ai adăugat eu as alege pe a treia ca si motorizare si dotări .
     
  10. Colta Paul 2nd Gear Member

    Înscris:
    14 Sep 2019
    Locație:
    Bistrita
    Masina:
    Deocamdată fara:)
    Mulțumesc de răspunsuri. Ce ma sfătuiți, sa aleg varianta non-facelift de 177cp cu mai multe dotări sau sa merg în continuare pe Facelift mai slab dotata? Non-facelift as găsi și cu bani mai putini. Bugetul e maxim 16000 de euro.
    Cu privire la dotări nu sunt foarte pretențios, în sensul ca scaunele încălzite, xenon, navigație și clima îmi sunt cât de cât de ajuns.

    LE: știu ca varianta de 190 s-a pus și pe non-facelift câteva luni. Ar fi o opțiune?
    Nu mi-e neapărat nici cutia automata deoarece am citit ca sunt problematice dacă nu au fost îngrijite corespunzător.
     
  11. Cristi Arad 1st Gear Member

    Înscris:
    8 Oct 2019
    Locație:
    Sofronea
    Masina:
    Audi A4,2003,1.9 tdi
    Multumesc Emanuel...am mai multe linkuri salvate...astea erau asa cateva...normal ca as prefera un 3l bi-tdi...vroiam sa vad daca se ridica la nivelul lui 2l ca si fiabilitate,adica sa nu fiu tot prin service ca nu am destul timp:(...ca de 2l am auzit de la diversi ca e unul reusit...nu am auzit nmk de celelate doua 3l-272 cp si 3l-bitdi.
     
  12. Colta Paul 2nd Gear Member

    Înscris:
    14 Sep 2019
    Locație:
    Bistrita
    Masina:
    Deocamdată fara:)
  13. NEAMTZU

    NEAMTZU 4th Gear Member

    Înscris:
    26 Ian 2016
    Locație:
    Bochum
    Masina:
    Audi A6.3TDI-CRTD.quattro/272. Audi A4. 2Li-ALT.131
    Cristi citeste topicul ptr motoarele de 3 litri, singura problema cu motorul meu (vezi profilul) a fost ventilul de reglaj al fluxului de antifel care curgea si a fost schimbat pe garantie. De 46.000 km nu am bagat decat ulei si motorina la motor. Spor.

    P.S.:

    Nu cred ca se ridica vreun motor de 2 litri la demarajul unuia de 3 litri (272 sau 320 cp)
     
  14. Cristi Staff Member Staff Member

    Înscris:
    21 Mar 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 - S-line - 2.0 TDI ( BRE ) 140 CP
    Cristi Arad pentru ca sa fie treaba clara de la inceput. Precum vezi pe acest forum nu exista arie Versus si/sau topicuri Versus si in consecinta pe acest forum sunt interzise cu desavarsire comparatiile / versus si implicit discutiile de tip Versus / Comparative intre marca Audi si alte marci Auto sau chiar intre aceleasi modele de Audi sau modele diferite de Audi dar cu motorizari diferite si/sau motoare Benzina versus motoare Diesel montate pe Audi. Aceste topicuri si discutii sunt interzise din mai multe motive.
    Deci, in concluzie: nu mai discuta despre comparatii / versus intre motoare pentru ca iti sterg direct mesajele fara explicatii. Multumesc pentru intelegere.
     
  15. Itzica

    Itzica 1st Gear Member

    Înscris:
    23 Ian 2019
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    Audi a5 2014
  16. Colta Paul 2nd Gear Member

    Înscris:
    14 Sep 2019
    Locație:
    Bistrita
    Masina:
    Deocamdată fara:)
    Un răspuns va rog la auto de mai sus. Urmează cel mai probabil sa fie achiziționată astăzi. Mulțumesc!
     
  17. MarianMaxx

    MarianMaxx Audi Expert

    Înscris:
    19 Apr 2014
    Locație:
    Italia
    Masina:
    Audi A6 4G "break" 2.0 TDI ultra 190 CP S-tronic (CNHA) 2014 "S-Line de Romania"
    @Colta Paul, este un pret bun si dotari dintre cele mai folosite. Inafara de scaune in piele sau mixte, are ca dotari dintre cele mai comune. Daca tehnic nu sunt probleme este o masina de luat in considerare.
     
  18. Colta Paul 2nd Gear Member

    Înscris:
    14 Sep 2019
    Locație:
    Bistrita
    Masina:
    Deocamdată fara:)
    Mersi mult Marian! Daca rămâne o sa ii fac o prezentare. Mulțumesc tuturor!
     
  19. K3nT Platinum Member

    Înscris:
    1 Oct 2013
    Locație:
    Timișoara
    Masina:
    A4B6 1.9TDI AVF 2003 Berlina 155HP 1BV ; A6C7 Avant Quattro 2,0 TDI -DDDA-2018
    @Colta Paul masina pare una corecta, pretul raportat la dotari, nr de KM este foarte bun..sigur mai poti sa negociezi 3-400euro.Daca tie iti place masina, culoarea, dotarile...eu zic ca se merita verificata si dpdv istoric+ mecanic.

    Bafta
     
  20. Colta Paul 2nd Gear Member

    Înscris:
    14 Sep 2019
    Locație:
    Bistrita
    Masina:
    Deocamdată fara:)
    Mașina și dotările îmi plac foarte mult. Pentru mine sunt suficiente dotările pe care le are. De culoare nu sunt 100% mulțumit dar nu am găsit altceva sa se încadreze și în buget și sa fie și ok. Acuma ii verifica istoricul și urmează sa mai negocieze la preț
     

Distribuie pagina asta