1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.

Consiliere Achizitie S6 C5 sau RS6 C5

Discuție în 'Linia de modele S' creată de mik15, 8 Dec 2010.

  1. mik15

    mik15 Platinum Member

    Înscris:
    8 Aug 2009
    Locație:
    Sibiu
    Masina:
    VW Touareg 3.0TDi
    am gasit unul si as vrea sa il cumpar, stiu ce presupune intretinerea lui, nu asta e problema pe care vreau sa o discut, as vrea doar cateva pareri generale referitoare la masina asta, am cautat pe forum dar nu am gasit nimic si pe nimeni care sa aiba unul...nu stiu sigur spre exemplu daca distributia e pe lant sau curea, stiu ca la RS6 este pe lant, banuiesc ca si la acesta e la fel...??
     
  2. bogdel.david

    bogdel.david Bronze Member

    Înscris:
    2 Iul 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 3.0 TDI quattro - Mercedes-Benz C240 4matic
    Nu stiu ce sa iti zic de distributie, insa S6 C5 are un 4.2 V8 cu 340PS si 430Nm, ce duce masina 0-100 in 5.7 secunde, dar cu un consum destul de mare, la care adaugi si impozite mari, intervale de service mici si scumpe. Acuma depinde de tine :) eu unu as mai strange putini bani si mi-as lua RS6 C5, datorita sistemului twin-turbo care poate fi modificat pentru niste performante deosebite, cum e vorba aia, ori suntem golani, ori nu mai suntem? :) :p
     
  3. 911turbo

    911turbo 6th Gear Member

    Înscris:
    12 Apr 2008
    Locație:
    Timișoara
    Masina:
    2007 A6 2.7TDI BPP Quattro, 2003 A6 2.5TDI BFC, 2003 A6 2.5TDI AKE, 2000 A4 1.9 TDI AJM
    Depinde si cat costa S6-le, daca masina e OK si iti place, poti sa o iei. Eu as mai pune diferenta care nu e prea mare, pentru un RS6, pentru ca in materie de performante, diferenta e semnificativa intre S6 si RS6, dar motoarele au aceeasi cilindree.

    Legat de distributie eu tind sa cred ca e pe curea atat la S6 cat si la RS6, cel putin din ce am citit in posturile din linkul de mai jos, dar nu sunt sigur. Eu aici am gasit: http://www.boards.ie/vbulletin/showthread.php?t=2055480945&page=3

    Cel mai simplu e sa il intrebi pe proprietarul S6-lui daca distributia e pe lant sau pe curea.

    Deasemenea poti sa iei in calcul si un RS4 B5, cu motor 2.7 Biturbo de 381 de cai si cutie manuala.
     
    Ultima editare de un moderator: 25 Dec 2010
  4. mik15

    mik15 Platinum Member

    Înscris:
    8 Aug 2009
    Locație:
    Sibiu
    Masina:
    VW Touareg 3.0TDi
    multumesc pentru raspunsuri.
    Masina nu o iau din Ro si nici pentru Ro, nu se pune problema benzinei sau a intretinerii, o gasisem la un pret foarte bun si asta m-a tentat. Normal, si mie mi-ar placea un RS6, insa e cu mult mai scump decat S6 si oricum nu vreau sa o tin mai mult de 1 an, pentru ca nu stiu cat stau pe aici si deci nu vreau sa pierd multi bani la ea si sa imi fie usor sa o revand. Acum am amanat cumpararea pentru ca vin in tara in vacanta si dupa aceea reiau cautarile, insa sincer sa fiu am gasit mai multe RS6 de vanzare decat S6, nu stiu de ce...ma rog. Oricum o sa va tin la curent daca o iau in final, desi mi-e doresc foarte tare, e o masina la care visez de ceva vreme si acum am si posibilitatea sa o iau si sa ma bucur de ea.
     
  5. bogdel.david

    bogdel.david Bronze Member

    Înscris:
    2 Iul 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 3.0 TDI quattro - Mercedes-Benz C240 4matic
    Daca nu rulezi cu ea in tara, e ok. Daca o gasesti la un pret mic e foarte bine. Motivul pentru care sunt mai multe RS6 de vanzare e ca RS6-le a fost lansat la scurt timp dupa lansarea lui S6 si la un pret relativ asemanator, deci odata cu aparitia lui RS6, un S6 nu isi mai avea rostul, fiind si costuriile de intretinere aproape la fel, cam asa ma gandesc eu.

    Oricum, bafta la achizitie si daca o iei sa ne faci si noua o prezentare pe forum, nu cred ca mai are cineva S6/RS6 model ca asta pe forum :)
     
  6. 911turbo

    911turbo 6th Gear Member

    Înscris:
    12 Apr 2008
    Locație:
    Timișoara
    Masina:
    2007 A6 2.7TDI BPP Quattro, 2003 A6 2.5TDI BFC, 2003 A6 2.5TDI AKE, 2000 A4 1.9 TDI AJM
    Intr-adevar un RS6 de ex in Germania, cel mai ieftin il gasesti intre 15 si 20 de mii de euro.

    Bafta la achizitia S6-ului, cu siguranta va fi o placere condusul lui.
     
  7. bogdel.david

    bogdel.david Bronze Member

    Înscris:
    2 Iul 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 3.0 TDI quattro - Mercedes-Benz C240 4matic
    Depinde si de cum vrei sa o iei, in ce varianta. Variantele Avant sunt mai ieftine si mai numerase decat variantele limuzina care sunt mai rare si mai scumpe.

    Bafta si keep us posted :)
     
  8. mik15

    mik15 Platinum Member

    Înscris:
    8 Aug 2009
    Locație:
    Sibiu
    Masina:
    VW Touareg 3.0TDi
    azi ma duc sa vad un S6 din 2002, cel din 2001 pe care il gasisem initial nu cred ca mai e de vanzare sau s-a dat, nu il mai gasesc pe site, oricum nu prea imi placea la ala ca nu avea cutia cu S mode, acesta o are, o sa va tin la curent dupa ce il vad pe acesta!
     
  9. bogdel.david

    bogdel.david Bronze Member

    Înscris:
    2 Iul 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 3.0 TDI quattro - Mercedes-Benz C240 4matic
    Bafta la achizitie si sa ne tii la curent :)

    P.S. Nu stiam ca modelele mai vechi de Tiptronic nu au "viteza" S pe cutie
     
  10. mik15

    mik15 Platinum Member

    Înscris:
    8 Aug 2009
    Locație:
    Sibiu
    Masina:
    VW Touareg 3.0TDi
    da, asa e, modelele vechi de tiptronic nu aveau modul S, doar de la facelift in sus s-au pus, dupa luna 04.2001 din cate stiu eu, de atunci s-a facut facelit-ul. La subiect, am vazut S6-le, din pacate nu mi-a placut foarte mult, exteriorul arata bine insa interiorul era cam dezastru, neintretinuta masina din nefericire, mi-a placut in schimb sound-ul V8-ului in ture, o placere deosebita, adevarata muzica pentru urechi. Cutia era deja schimbata, ceea nu ma surprinde, e ceva comun atat la S6 cat si la RS6, din cauza cuplului/puterii si a modului de conducere sportiv a lor de obicei pica, motorul tragea bine, avea omul o ultima factura de la service de vreo 6000usd, pare cat de cat ok, insa ar mai trebui sa bag cel putin vreo 2-3k usd in refacerea interiorului si a altor maruntisuri. Asta nu m-ar retine sa o cumpar insa nu m-a impresionat asa de tare masina, adica, mi-a placut enorm sound-ul motorului care iti da fiori cand il auzi cum urla dar parca demarajul nu e atat de fulminant la cum ma asteptam si nici atat de agila nu e masina, am mai avut A6 si stiu cum e dar de la S6 aveam alte pretentii, ma rog, poate S6-le pe care l-am testat nu e in mintile lui. Am testat si un 328 si asta sincer mi-a placut si cred ca la el raman, daca nu apare alt S6 repede de vanzare, nu mai am rabdare, vreau masina si tot caut de cateva luni :).
     
  11. l.u.v

    l.u.v Bronze Member

    Înscris:
    19 Oct 2009
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    Audi A6 2.5 TDI Quattro
    Un S6 are 340 de cai, 328 are 230.
    S6 -le este quattro si este mai greu, dar chiar si asa este greu de crezut ca nu pleaca bine.
    Un mare inconvenient insa ar fi impozitul anual, in cazul in care vrei s-o inscrii pe numele tau.
    La motorizarea de 4.2 cred ca ajunge la 8000 lei/an.
    Daca tot te arunci la de-astea eu as cauta un RS6 caroserie C5, cu motorizarea de 450 cp de serie, in care mai poti baga 150 cp lejer.
    Nu ai mentionat insa in ce bani te incadrezi.
    Eu zic sa nu te grabesti, este imposibil sa nu apara ceva mai pe gustul tau, avind in vedere ca toti vor sa scape de motorizarile mari.
    PS:Uite una care arata foarte bine!
    In plus este motorizarea de 2.3 litri, mult mai ieftina la impozit si-un mare avantaj-cu 2/3000 si ceva de euro o poti urca pina pe la 5/600 de cai.
    http://audi.anunturi-auto.4tuning.ro/anunturi-auto/masini-second/audi-a6-27-biturbo-9292838.html
     
    Ultima editare: 21 Ian 2011
  12. mik15

    mik15 Platinum Member

    Înscris:
    8 Aug 2009
    Locație:
    Sibiu
    Masina:
    VW Touareg 3.0TDi
    328 are doar 193 de cp dar senzatia de agilitate si manevrabilitate e peste ce am simtit la S6-le testat ieri, cum am zis, e posibil ca si din cauza oboselii masinii in cauza testate sa fie asa... Daca citeai mai sus vedeai ca masina nu o iau din si nici pentru Ro. Mai caut inca, dar parca nu mai am rabdare...:).
     
  13. l.u.v

    l.u.v Bronze Member

    Înscris:
    19 Oct 2009
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    Audi A6 2.5 TDI Quattro
    ..328 are si 230 de cai(234 de fapt).. depinde de an.;)
    Nu am retinut faptul ca nu-ti trebuie pentru Romania, lucrurile se schimba putin.
    Oricum, de unde ai lua-o cred ca o vei revinde la fel de greu si in pierdere pe criza asta.
     
  14. bogdel.david

    bogdel.david Bronze Member

    Înscris:
    2 Iul 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 3.0 TDI quattro - Mercedes-Benz C240 4matic
    Dupa parerea mea S6-le testat de tine nu era chiar in "apele" lui, deoarece un S6 C5 scoate 0-100 in 5.7 secunde, deci teoretic, este peste 328 (daca vorbesti de e90) care atinge in 6.3. Poate cand a schimbat cutia, a pierdut niste ponei :)

    Iar referitor la agilitate, normal ca 328 e mai agil decat un S6, datorita in primul rand greutatii reduse, tractiunii spate si motor pe fata si nu in ultimul rand datorita sasiului facut de BMW care este foarte reusit. Si as mai adauga ca nu poti compara tehnologie din 2001 cu tehnologie din 2007, chiar daca S6 dispune de un V8. O comparatie corecta ar fi intre noul model si ceva echivalent de la BMW.

    Eu in locul tau, nu m-as complica cu un S6 si as merge pe varianta cu 328. Pana la urma nu e diesel, deci se aude ceva si 328 la 3000cmc iL6 benzina :)

    Decizia iti apartie, bafta la achizitie :)
     
  15. mik15

    mik15 Platinum Member

    Înscris:
    8 Aug 2009
    Locație:
    Sibiu
    Masina:
    VW Touareg 3.0TDi
    e vorba de 328 modelul vechi, imi cer scuze, eu v-am indus in eroare neprecizand. Multumesc oricum pentru sfaturi, in momentul de fata cred ca o sa iau 328-ul iar daca va mai aparea vreu S6 mai in mintile lui il voi lua :).
     
  16. adibose

    adibose 6th Gear Member

    Înscris:
    1 Aug 2007
    Locație:
    București
    Masina:
    2007 - A4 B7 Avant 1.9TDi
    masinile din pct meu de vedere nu sunt comparabile...alta clasa, alta categorie de masina si de pret.
    Aici cred ca este vorba doar de ce ti-ar placea sa conduci...si cum te simti in masina.
     
  17. bogdel.david

    bogdel.david Bronze Member

    Înscris:
    2 Iul 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 3.0 TDI quattro - Mercedes-Benz C240 4matic
    Dupa parerea mea, mai bine iei 328-ul si mai strangi niste bani si iei un RS6, ca o sa se tot ieftineasca odata cu aparita modelelor noi, si in special ca modelele S si RS se devalorizeaza fantastic de repede.

    Toate cele bune :)
     
  18. mik15

    mik15 Platinum Member

    Înscris:
    8 Aug 2009
    Locație:
    Sibiu
    Masina:
    VW Touareg 3.0TDi
    in final nu am luat nici una, nici alta :), am ales un Jaguar x-type 2.5 V6, am mers pe ideea de a incerca si ceva ce nu am avut iar pana acum, cel putin, sunt multumit de alegerea facuta, inca ma mai uit dupa un S6 si daca apare ceva bun o sa il iau. Oricum, va multumesc pentru sfaturi!
     
  19. 911turbo

    911turbo 6th Gear Member

    Înscris:
    12 Apr 2008
    Locație:
    Timișoara
    Masina:
    2007 A6 2.7TDI BPP Quattro, 2003 A6 2.5TDI BFC, 2003 A6 2.5TDI AKE, 2000 A4 1.9 TDI AJM
    Sal stapanesti sanatos, si fara probleme.
     

Distribuie pagina asta