1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.

Consiliere achizitie TT Mk2 8J - discutii diverse

Discuție în 'Audi TT Mk2 (8J) (2006 - 2014)' creată de alias, 9 Mai 2008.

  1. alias

    alias 2nd Gear Member

    Înscris:
    9 Mai 2008
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    Audi TT 3,2 Quattro - S-tronic, S line
    am un tt quattro din 2008, cabrio
    daca vrei putem sa ne intalnim si sa dai o tura !

    ym : brancusialin
     
  2. TiTina

    TiTina 3rd Gear Member

    Înscris:
    15 Sep 2008
    Locație:
    Pitesti
    Masina:
    audi TT, 1.8, 224cp, 6+1, 4wd
    neata lume,
    multam fain de raspunsuri, intuiam eu c-am nimerit bine locul de intrebat.

    Alias si Emeraldu, recunostinta vesnica la amandoi, berile vi-s adjudecate deopotriva, doar ca am sa accept oferta Emeraldu-lui fiindca masina lui e mai aproape de ce-mi permit eu sa cumpar.

    Alias, felicitari si s-o stapanesti sanatos, da-i prea noua frate... nici prin vis n-am bani de asa ceva si nu vreau sa-mi fac iluzii si sperante desarte :yum:, mi-e clar ca feelingul nu-i acelasi la o masina de 2007 si la una din 2000. By the way, tehnic vorbind, care-i diferenta dintre ele? in ce constau imbunatatirile?

    Cata_adc, din experienta ta, se obisnuieste ca dealerii sa-ti permita (contra cost, desigur) sa testezi masina pe computer inainte de cumparare sau "what you see it's what you get"?

    Si fiindca tot s-a pomenit de interior, cam in cati km incepe sa se uzeze pielea de la scaunul soferului? peste 100k?

    Victor, in ce parte a Italiei esti? Eu ma gandeam sa-mi cauta masina prin Nord, is mai "nemti" aia de-acolo, tin masinile mai bine si-s mai putin tepari. Torino, Venezia, Milano???

    have fun,
    TiTina
     
  3. Cata_ADC

    Cata_ADC Moderator Staff Member

    Înscris:
    14 Feb 2008
    Locație:
    Brasov - Zarnesti
    Masina:
    alta marca I3 , e-drive 2018
    Tocmai ca un dealer care se repecta accepta orice test facut la un service autorizat de o persoana calificata. Daca refuza sunt sanse mari sa fie o teapa iar marea majoritate a celor ce vand se feresc de astfel de teste si mai ales de cei de la reprezentante ce pot afla istoricul complet al masinutei.
    Nu iti poti da seama exact cati km are dupa uzura elementelor din interior dar clar daca in bord are doar 100.000 iar volanul,pedalele,nuca schimbatorului si scaunele prezinta mari semne de uzura clar nu sunt reali. Unii le mai schimba dar nu toate ca sunt foarte costisitoare
    Asa ca fi atent la detalii si fa un testare de motor! Vopseaua se poate polisa asa ca interiorul sa il iei la puricat ;)
     
  4. cristi_

    cristi_ Banned

    Înscris:
    20 Sep 2007
    Locație:
    București
    :sign_ot:
    INTALNIRE MEMBRII BUCURESTI
    EVERY VINERI ORA 22.00
    IN SPATELE TRIBUNALULUI BUCURESTI
    INTALNIRI SPONTANE: ANYTIME/ANYWHERE​
    Cred ca cel mai bine ar fi sa veniti cu toti vineri, nu de alta, dar ar fi pacat sa nu putem admira si noi TT urile. :beerchug:
     
  5. TiTina

    TiTina 3rd Gear Member

    Înscris:
    15 Sep 2008
    Locație:
    Pitesti
    Masina:
    audi TT, 1.8, 224cp, 6+1, 4wd
    m-as baga si io ...

    :beerchug:
    la o spontana, ca vinerea bat autostrada pana la "mosia" de la pitesti.
    dati un semn, dau :beerchug: koto_ea@yahoo.com
    have fun,
    TiTina
    p.s. multam de tip Cata, dar chiar asta era intrebarea: cat e uzura "licita" la 100k? la focusu' (nu dati cu pietre) de-l am acu' i-am facut berzonal 130k si la interior e absolut nou (mai putin mirosul de tigari) da' nu cred ca asta-i o regula... sau o fii...
     
  6. Cata_ADC

    Cata_ADC Moderator Staff Member

    Înscris:
    14 Feb 2008
    Locație:
    Brasov - Zarnesti
    Masina:
    alta marca I3 , e-drive 2018
    Daca sunt tocite inseamna ca aer multi
    nush 150.000 - 200.000 daca nu mai mult ;)
     
  7. victor_borovina 2nd Gear Member

    Înscris:
    24 Iun 2007
    Locație:
    Ploieşti
    Masina:
    A3 , 1.6 MPI , 2005
    Sunt in zona de nord eu...Trento sa fiu mai exact....si da, intr-adevar masinile din zona asta sunt mai sigure....putin mai scumpe dar eviti sa iti iei teapa.
    Ce e de la Roma in jos nici nu are rost sa mai te uiti la anunturi.
    Cauta zona asta Veneto, Lombardia, Trentino. ( subito.it, autoscout24.it urmaresc eu in fiecare zi... sper ca nu e o probl ca am pus site'urile.)
    Bafta la achizitionare si te asteptam cu detaliile.
     
  8. TiTina

    TiTina 3rd Gear Member

    Înscris:
    15 Sep 2008
    Locație:
    Pitesti
    Masina:
    audi TT, 1.8, 224cp, 6+1, 4wd
    ma calific la locul de munca

    seara buna,
    hai sa va zic cum, dupa vreo 3 ceasuri de stat la telefon cu diversi dealeri, am ajuns la vorba lui Cata :respekt: :
    - ce vreau io nu exista sub 15.000E decat daca-i teapa
    - dealerii seriosi fac ei revizia, accepta orice test si ofera garantie 12 luni (optional 24) la motor si uneori la partea mecanica. la caroserie nix si e si normal dealtfel.
    - sub 100k, interiorul trebuie sa fie impecabil, ca nou.

    sa nu mai zic ca pe masura ce saltam suma de la vise desarte la 15k, tot largeam cautarea sa vad ce pierd.
    asa am dat peste chrysler crossfire, fioroasa dar cam subtire la prestatii pentru monstrul de motor (mercedes dealtfel) pe care-l are si peste toyota celica, din fata racheta, din spate indecent de urata si cu un interior saracacios, de vorba italianului "vorrei tanto ma non posso", adica: ma straduiesc da' nu-mi iese. nici una n-are (iaca vand castraveti la gradinari) tractiune integrala.

    Traiasca TiTel si tehnologia nemteasca... nu mai am rabdare :blush:

    p.s. is senila, nu vreau cabrio, vreau coupe'... mi-a scapat din tastatura :unsure:
     
  9. Cata_ADC

    Cata_ADC Moderator Staff Member

    Înscris:
    14 Feb 2008
    Locație:
    Brasov - Zarnesti
    Masina:
    alta marca I3 , e-drive 2018
    Sa fie cum iti doresti tu, dar neaparat cele 4 cerculete pe capota ;)
     
  10. TiTina

    TiTina 3rd Gear Member

    Înscris:
    15 Sep 2008
    Locație:
    Pitesti
    Masina:
    audi TT, 1.8, 224cp, 6+1, 4wd
    oooo

    jurnal:

    azi am incurcat traficul pe aviator serbanescu pen'ca eram cu ochii dupa un titel: B 33 AWI.

    stiti reclama aia la carne de pui cu "asta mica viseaza numai snitele"? eh, asa si io :yum:

    promit sa nu mai postez pana nu-mi iau masina ca sa nu va fac capul calendar.
     
  11. cristi_

    cristi_ Banned

    Înscris:
    20 Sep 2007
    Locație:
    București
    Ai grije de tine si nu mai visa in trafic:). Poti sa postezi cat vrei, ca nu ne faci capul calendar :icon_thumright:
     
  12. victor_borovina 2nd Gear Member

    Înscris:
    24 Iun 2007
    Locație:
    Ploieşti
    Masina:
    A3 , 1.6 MPI , 2005
    Despre consum ne poate spune cineva ceva? Pt un trafic moderat sa zicem...Ploiesti ca oras de referinta :p
    Si costuri de intretinere....un schimb de ulei,placute de frana,distributie,chestii d'astea...
    Oricum sunt hotarat asupra masinii si sunt constient ca papa ceva benzina si intretinerea nu e chiar ca la Logan dar vroiam sa stiu si eu informativ.
    Multumesc.
    O seara buna.
     
  13. alias

    alias 2nd Gear Member

    Înscris:
    9 Mai 2008
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    Audi TT 3,2 Quattro - S-tronic, S line
    mie imi ia 9 afara si 22 in oras ( bucuresti )
    motor v6, 3.2, quattro, cutie s tronic
     
  14. ZgabeartA

    ZgabeartA 2nd Gear Member

    Înscris:
    8 Sep 2008
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    Audi TT, 1.8T 180 CP
    12-14 in oras (in functie de cat de mult stau bara la bara).
    in afara depinde mult de restrictii: Magurele - Bucuresti mers legal in afara localitatii (119) si in localitate (59) am avut consum de 6,5. Cand am adus-o din germania, in 2500 de km am venit cu un consum de 8,3 in conditiile in care am mers si cu 240 si bara la bara, si agresiv pe serpentine .. am facut 23 de ore oprindu-ma sa dorm app 2 ore.

    Revizia de 90k km a costat 28 milioane in care a intrat: distributia, placutele de frana fata/spate, filtre, ulei, aerisire galerii a/c + umplere cu freon si cam atat. Saptamana viitoare daca vrei pot pune un deviz cu fiecare cat a costat, in acest moment nu il am la mine. Stiu ca piesele au costat 18 milioane (cu tot cu distributie care a fost 10 parca) restu a fost mana de lucru. Service-ul unde am fost nu mai stiu cum se numeste dar este de super incredere, marti dimineata am lasat masina, miercuri seara ma plimbam cu ea. + de asta, era imbracat totul in plastic pe dinauntru... cred ca am spus tot cu asta..

    Masina este cea din semnatura, 1.8 T 180 CP
     
  15. victor_borovina 2nd Gear Member

    Înscris:
    24 Iun 2007
    Locație:
    Ploieşti
    Masina:
    A3 , 1.6 MPI , 2005
    Hmm...nu e de speriat consumul si nici costurile :)
    Cel mai probabil si a mea o sa fie tot 180 CP,coupe.
    Viteze maxime atinse ,cineva ? :D
    Ma uitam pe youtube ... e unu' cand lua 260 cu un TT....nu stiu exact ce motor avea .
    Multumesc de info.
    Salutari
     
  16. ZgabeartA

    ZgabeartA 2nd Gear Member

    Înscris:
    8 Sep 2008
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    Audi TT, 1.8T 180 CP
    240 km/h in Germania.. te-ai risca la noi sa mergi cu 260 ??

    Victor, scuze ca iti spun dar esti ca un taximetrist care ma intreaba atunci cand sunt pe motor ... "cat baga" si "cat consuma" :))

    Raspunsul: mult :blahblah1:
     
  17. TiTina

    TiTina 3rd Gear Member

    Înscris:
    15 Sep 2008
    Locație:
    Pitesti
    Masina:
    audi TT, 1.8, 224cp, 6+1, 4wd
    aproape off topic, da' nu chiar

    drajilor,
    ieri era sa mor.
    pe mizeria de autoastrada pitesti-bucuresti, in dreptul ultimei paduri inainte de intrarea in capitala.
    si apropos de "cat prinde" o sa va povestesc cum: mergeam cu junghiul meu oe banda 1, cu 140 pen'ca pe banda 2 era o coloana cat China care mergea cu peste 160 (zic io dupa cum se perindau pe langa mine).
    din parcare iese, la vreo 100 de metri in fata mea, fara sa se asigure, un tampit c-un break argintiu (opel cred).
    si pen'ca-n spate, la 2 metri de bara, aveam o alta masina, nu puteam frana brusc, ba as zice chiar deloc.
    am claxonat disperat si prelung, moment in care i-am vazut soferului privirea de "balaceanca" si-am stiut ca nu va frana. intre timp masina lui ocupase mai mult de jumate din banda 1 si continua sa inainteze iar pe 2 era tot coloana.
    m-am pregatit de impact si am incercat sa trec printre coloana si idiot ca tot nu mai aveam nimic de pierdut.
    noroc ca cei din banda 2 vazusera faza si au tras stanga (atat cat se putea).
    se vede treaba ca ingerul meu pazitor zbura mai iute de 140 la ora pentru ca am trecut la mustata fara sa ating nimic.
    daca eram barbat, opream si-l bateam pana m-as fi simtit razbunata, asa... am mers mai departe constatand cu stupoare ca am facut febra musculara instant.
    140 km/h inseamna 39 m/s, deci faza a durat 2-3 secunde.
    surpriza a fost sa constat la incheierea intamplarii ca masina din spatele meu era tot acolo si fix la aceeasi distanta de mine. si zic: taaaampitoooo io nu puteam frana de tine, da' tu de ce n-ai franat ca nu mai era nici o masina in spate cale de 5 km???

    asa ca, morala mea e: ia-ti o masina puternica si foloseste-o ca sa te tii la distanta de tampiti.

    p.s. daca eram cu TiTel, probabil ca as fi incercat sa trec prin spatele lui, prin parcare, daca incercam cu junghiul la viteza aia, ma rasturnam precis.

    nah, saptamana faina s-aveti si take care
     
  18. KASSEL

    KASSEL Banned

    Înscris:
    22 Oct 2007
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    AUDI TT 3.2 DSG Quattro 250CP / VW TOUAREG 3.0 TDI / VW GOLF 1.4
    Merci merci TiTina :)
    Ma cunosti de zici sa traiesc ??

    PS Am TT si ma numesc TITEL ;)
     
  19. KASSEL

    KASSEL Banned

    Înscris:
    22 Oct 2007
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    AUDI TT 3.2 DSG Quattro 250CP / VW TOUAREG 3.0 TDI / VW GOLF 1.4
    250 km /h Audi TT 3200 DSG
     
  20. KASSEL

    KASSEL Banned

    Înscris:
    22 Oct 2007
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    AUDI TT 3.2 DSG Quattro 250CP / VW TOUAREG 3.0 TDI / VW GOLF 1.4
    Nu inteleg de ce mie imi ia 10-11 afara si maxim 18 in oras si forjat
     

Distribuie pagina asta