1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.

Consiliere achizitie TT Mk2 8J - discutii diverse

Discuție în 'Audi TT Mk2 (8J) (2006 - 2014)' creată de alias, 9 Mai 2008.

  1. TiTina

    TiTina 3rd Gear Member

    Înscris:
    15 Sep 2008
    Locație:
    Pitesti
    Masina:
    audi TT, 1.8, 224cp, 6+1, 4wd
    sa traiesti Titele :-)

    mah, ce sa zic? sper sa nu sughiti cand te pomenesc.
    toate masinile mele au avut nume, de obicei legate de marca: Focusu' e Sica (de la focusica), citroenul e Cetrica (de la C3) si TT-ul e Titel din motive evidente :)

    p.s. oare sa-mi schimb numele in Titina?
     
  2. Cata_ADC

    Cata_ADC Moderator Staff Member

    Înscris:
    14 Feb 2008
    Locație:
    Brasov - Zarnesti
    Masina:
    alta marca I3 , e-drive 2018
    Ehe pai intai sa pui mana pe ea si dupa o si poti boteza ;) eventual intr-o intalnire anuala a clubului :)
     
  3. ZgabeartA

    ZgabeartA 2nd Gear Member

    Înscris:
    8 Sep 2008
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    Audi TT, 1.8T 180 CP
    pentru ca ai motorul mare ! doh :)

    Poate ajung vinerea asta la intalnire intrucat am fost tare neserios vinerea trecuta. A trebuit sa o intind direct la ploiesti dupa servici si nici nu am avut timp sa intru sa anunt ca nu apar...

    Daca vin sigur vinerea asta iti las un pm Kassel ;)
     
  4. KASSEL

    KASSEL Banned

    Înscris:
    22 Oct 2007
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    AUDI TT 3.2 DSG Quattro 250CP / VW TOUAREG 3.0 TDI / VW GOLF 1.4
    Zgabearta, Alias are acelasi motor ca al meu 3,2 si zice ca ii ia 22l in oras ...
     
  5. ZgabeartA

    ZgabeartA 2nd Gear Member

    Înscris:
    8 Sep 2008
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    Audi TT, 1.8T 180 CP
    Poate are o problema. Am citit undeva pe aici pe forum cum cineva a adus o masinuta din afara si avea nu mai stiu exact la ce o problema si ii consuma mai mult decat era normal. S-a dus la service si era ceva care ii injecta mai multa benzina decat normal.

    Poate asta sa fie explicatia...
     
  6. victor_borovina 2nd Gear Member

    Înscris:
    24 Iun 2007
    Locație:
    Ploieşti
    Masina:
    A3 , 1.6 MPI , 2005
    De taxa de poluare/prima inmatriculare mai stie cineva ceva ? Tot citesc pe net ca s-ar scoate...? Sau ce se intampla ?
    Am gasit un TT din 2000 f bun la bani,km dar are euro 2...si nu stiu daca sa ma risc sau nu...voi ce spuneti ?
    Daca ar fi o sa vin in tara cu masina pe 15 nov, plus numerele provizorii...oare se scoate taxa pana atunci ?
    Titina n'ai mai dat pe aici sa ne spui daca ai luat masinuta .
    Te asteptam cu detaliile.
    O zi buna.
     
  7. KASSEL

    KASSEL Banned

    Înscris:
    22 Oct 2007
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    AUDI TT 3.2 DSG Quattro 250CP / VW TOUAREG 3.0 TDI / VW GOLF 1.4
    Ii iei numere de export valabile 3 luni iar dupa alea 3 luni merge inca 3 luni provizorii de RO si peste 6 luni precis numai este nici o taxa
     
  8. TiTina

    TiTina 3rd Gear Member

    Înscris:
    15 Sep 2008
    Locație:
    Pitesti
    Masina:
    audi TT, 1.8, 224cp, 6+1, 4wd
    inca nu fu sa fie :-)

    la un euro 2 din 2000 taxa (noua) sare de 2000 de euroi, la un euro 3 e in jur de 850. mai multe detalii gasiti pe site-ul ministerului finantelor:
    http://www.mfinante.ro/calculator_taxe/taxa_auto_2008.html

    cat despre TiTelul meu, astept... am vorbit cu diversi dealeri din Italia si Germania si fin'ca-s mofturoasa trebuie sa astept un pic.

    saptamana faina sa aveti
     
  9. TiTina

    TiTina 3rd Gear Member

    Înscris:
    15 Sep 2008
    Locație:
    Pitesti
    Masina:
    audi TT, 1.8, 224cp, 6+1, 4wd
    oh, my... oh, my

    dear gang,
    fusei lenesa si n-am postat higlights despre intalnirea mea cu TiTel-ul lui Emeraldu':
    1. sa traiesti 1000 de ani sanatos si voinic ;)
    2. zicea p'aici cineva ca ti se trezesc claustrofobiile de la stramtoare... fratilor, asta e un costum de Armani, nu vila de la tara, te-mbraci cu ea... nu intri cu tot neamu'
    3. sa-l vad io p'ala care-mi mai da flashuri pe autostrada :)
    4. dupa mine, toata cioaca la masina asta e elasticitatea, pleaca glont de la orice viteza, in orice treapta (eh, aproape). personal nu ma asteptam, ma gandeam ca e mai "demanding" in materie de condus si mai rigida.
    5. nu-ti trebe 200 la ora, iti trebe numa' 200 mt de strada libera ca sa-ti faci portia de satisfactie si dup'aia poti sa stai in traficul bucurestean c-un zambet larg, de intelept, intins pe fata (desigur rezervandu-ti dreptul inalienabil de a depasi pe oricine se obrazniceste). mi-ar fi placut sa-i vad mutra cetateanului cu bmw (care m-a sictirit cu farurile la semafor) cand am disparut... hihi

    concluzia: nirvana! jucarica favorita a oricarui adult normal si sanatos (fizic).

    o mentiune speciala pentru Liviu: trebe coae, frate, sa dai masinuta pe mana unei muieri pe care o vezi prima data in viata ta, mai ales cand n-ai casco. am apreciat si voi rasplati :p te mai las s-o conduci odata dupa ce-ti iei bmw.

    p.s. bere careva saptamana viitoare?
     
  10. alias

    alias 2nd Gear Member

    Înscris:
    9 Mai 2008
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    Audi TT 3,2 Quattro - S-tronic, S line
    cand ai timp sa ma anuti! sa te tragi si cu un 3,2 quattro
     
  11. TiTina

    TiTina 3rd Gear Member

    Înscris:
    15 Sep 2008
    Locație:
    Pitesti
    Masina:
    audi TT, 1.8, 224cp, 6+1, 4wd
    multumesc

    pentru oferta, e mult prea generoasa.
    nu prea ma joc cu jucarii pe care nu mi le pot permite ca sa nu-mi fac sange rau :(
    + ca nu cred ca din 10 km prin parlitul de bucuresti poti sa faci diferenta.

    stii care-i diferenta dintre barbati si femei la volan?
    barbatul sofeaza, femeia sofereste (si-o fereste :p)

    wish you a happy sunday
     
  12. TiTina

    TiTina 3rd Gear Member

    Înscris:
    15 Sep 2008
    Locație:
    Pitesti
    Masina:
    audi TT, 1.8, 224cp, 6+1, 4wd
    nu e banc

    Reclamatia unui automobilist surprins de radar cu 250 km/h pe o portiune de sosea cu viteza limitata la 70.
    "Onorata Curte, intr-adevar, am vazut semnul de circulatie de "70", scris cu negru pe fond alb si incadrat intr-un cerc rosu, pe un panou fara nici o alta indicatie de unitati de masura. Dar dupa cum stiti, Legea din 4 iulie 1837 impune ca obligatoriu in Franta sistemul metric, in timp ce Decretul nr. 65-501 din 3 mai 1961, modificat conform directivelor europene, defineste ca unitati de baza legale, unitatile Sistemului International ( S.I.). Or, in sistemul de unitati S.I., unitatea de masura a lungimii este metrul, iar unitatea de masura a timpului este secunda. Este deci evident ca unitatea de masura legala a vitezei este metrul pe secunda.

    Eu nu pot sa-mi imaginez nici o clipa ca Ministerul de Interne nu ar aplica Legile Republicii. Prin urmare, 70 metri/secunda corespund exact unor 252 kilometri/ora.
    Politistii au afirmat ca eu am fost cronometrat cu 250 km/h, lucru pe care eu nu-l contest. Ma aflam, deci, cu 2 km/h dedesubtul limitei autorizate de viteza.

    Va rog sa luati nota, sa-mi restituiti permisul de conducere si sa-mi permiteti sa ma retrag. Am onoarea sa va salut."
     
  13. victor_borovina 2nd Gear Member

    Înscris:
    24 Iun 2007
    Locație:
    Ploieşti
    Masina:
    A3 , 1.6 MPI , 2005
    Noutati ceva Titina ?
    Ai gasit masinuta ?
    Eu sapt viitoare iau banii....si hop imi iau si eu.
    Inca nu sunt hotarat cu euro 2 sau euro 3....cu banii care ii am momentan cam greu gasesc cu euro 3, in schimb euro 2 cate vrei sunt.
    Ramane de vazut , poate pana la urma pica vreun euro 3 .
    Bafta si tie si ne vedem cu totii la o intalnire ceva cand ajung si eu acasa.
    O sapt frumoasa la toata lumea.
     
  14. victor_borovina 2nd Gear Member

    Înscris:
    24 Iun 2007
    Locație:
    Ploieşti
    Masina:
    A3 , 1.6 MPI , 2005
    Salutare all.
    Vreau si eu un sfat de la voi.
    Am gasit masinuta asta : Audi TT 1.8 T 80.000 km , 10/2001 , full option.
    Am negociat cu omu' pana la 9000 euro cash in care imi pune el cauciucuri noi si schimba uleiul plus filtre, distributia fiind deja schimbata.
    Masina arata in poze ff bine, f intretinuta, pielea e ca noua aproape in ea.
    Miercuri daca am timp ma duc sa o vad live.E la concesionar nu la privat.
    Voi ce spuneti, se merita la bani ?
    Imi poate spune cineva care sunt noxele alea co2 la TT? Ca vreau sa imi calculez taxa pe mfinante.ro si nu stiu sigur cat sa pun acolo.
    El spune ca are Euro 3 - Euro 4 dar nu prea cred,probabil se refera la D3/D4...
    Euro 3 e sigur ca mi'a zis seria motorului care e AUQ si am o lista pe aici unde zice AUQ la Audi TT se incadreaza la Euro 3 in tara.
    Ma tot uit de o luna si ceva aici in Italia pe site'uri si nu cred ca am vazut unul din 2001 la 9000 de euro.
    O sa va tin la curent.
    Va multumesc.
    O saptamana buna.
     
  15. KASSEL

    KASSEL Banned

    Înscris:
    22 Oct 2007
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    AUDI TT 3.2 DSG Quattro 250CP / VW TOUAREG 3.0 TDI / VW GOLF 1.4
    Pretul este super bun avand in vedere anul de fabricatie si km rulati, dar ai grija sa nu fie vreo teapa(accident, defecte ascunse, etc). Cat despre Co2 cauta si tu pe mobile.de o masina similara, si vezi daca are trecuta valoarea de co2.
    Numai bine!
    P.S. Am cautat eu pe mobile.de valoarea gasita a co2 - 197 g/km, daca masina este intradevar 10/2001 are euro 4 precis, plus ca in tara iti va iesi an 2002. Eu am detinut un TT 1,8 Tdin 11/2001( la rar l-au trecut 2002) dar motorul era BAM de 224 cp euro 4.
    Sper ca aceste informatii iti vor fi de folos.
     
    Ultima editare: 26 Oct 2008
  16. TiTina

    TiTina 3rd Gear Member

    Înscris:
    15 Sep 2008
    Locație:
    Pitesti
    Masina:
    audi TT, 1.8, 224cp, 6+1, 4wd
    1.8, dar cat?

    salve,
    1,8 dar cati caluti?
    are quattro?
    mie berzonal mi se pare sau ocazia vietii sau o mareata teapa :)
    take care si tine-ne la curent.
    saptamana faina s-aveti.

    p.s. Liviuuuuuuuuuuuu, ce faci cu masina aia? o dai? mi-o dai?
     
  17. victor_borovina 2nd Gear Member

    Înscris:
    24 Iun 2007
    Locație:
    Ploieşti
    Masina:
    A3 , 1.6 MPI , 2005
    Bun, deci azi am vorbit cu patronul de la concesionar azi si miercuri urmeaza sa ma duc sa vad masina.
    Motorul e de 180 de cai si nu e quattro Titina :|
    A spus ca are toate actele in regula, carte service, toate reviziile facute la Audi.
    A spus ca imi poate face si asigurare pe 5 zile ca sa pot sa ajung cu ea in tara si imi lasa si numerele de ita si le trimit eu inapoi prin curierat ca sa poata sa radieze el masina dupa aia.
    Din pacate a zis ca imi schimba doar 2 cauciucuri.
    Acum ramane de vazut ce si cum....
    Alte detalii miercuri seara sau joi cel mai probabil despre cum a decurs intalnirea.
    Multumesc tuturor si va salut :*
     
  18. victor_borovina 2nd Gear Member

    Înscris:
    24 Iun 2007
    Locație:
    Ploieşti
    Masina:
    A3 , 1.6 MPI , 2005
    Am fost, am vazut....masina de aratat arata bine ce sa mai...:|
    Pielea e f bine pastrata, volanu nu e tocit, schimbatorul la fel arata bine...
    Ciudat la ea e ca pe cartea service nu are decat o singura revizie trecuta acolo, la 70.000 km cu stampila Audi pe ea din 2006, acum ea avand 78300 de km.
    Adica mi se pare putin ciudat in 2 ani 8000 de km si decat o revizie , nu stiu ce sa zic.
    In fine, am stabilit cu omu' sa mergem la Audi miercurea viitoare si o punem pe tester sa vedem ce iese ca asa nu am incredere.
    Pretul 9 mii, si schimba cauciucuri fata decat si facut schimbu de ulei.
    A da, tin sa mai mentionez ca ii sta aprins un bec care zice AIRBAG si sta asa aprins, nu se stinge.
    Si am gasit ca e euro 3 nu euro 4 dupa cum speram...poate totusi cei de la RAR....in cazul in care ma hotarasc sa o iau asta...
    Voi ce spuneti ?
    La ce ar trebui sa mai fiu atent ? Unde sa ma uit mai bine ?
    Ma gandesc ca testerul de la Audi zice tot,nu ?
    Multumesc si ne auzim :)
     
  19. victor_borovina 2nd Gear Member

    Înscris:
    24 Iun 2007
    Locație:
    Ploieşti
    Masina:
    A3 , 1.6 MPI , 2005
    Salutari din nou everyone...noutati ceva Titina ?
    Am gasit alt TT, de data asta din 10/2000 ,deci are euro 3, 115k km 180 de caluti.
    Se poate vedea pe www.tecnoauto.it, sper ca nu e nici o probl ca am pus linku.
    Miercuri ma duc sa o vad, o lasa la 8500 euro.
    In poze arata binisor....sper sa nu o dea pana miercuri totusi.
    Weekend placut tuturor ! Keep in Touch !
     
  20. victor_borovina 2nd Gear Member

    Înscris:
    24 Iun 2007
    Locație:
    Ploieşti
    Masina:
    A3 , 1.6 MPI , 2005
    Salutare iar si din nou :P
    Tin sa va anunt ca printre voi se afla un nou posesor de Audi TT...in sfarsit :D
    Cea de pe tecnoauto s'a vandut dar am gasit alta, azi am fost, am vazut, am luat.
    Audi TT 1.8 T, 3/2001 , 119.000 km , carte service toata in regula direct de la Audi, cauciucuri aproape noi, distributie schimbata , ulei si filtre, piele, incalzire in scaune, clima, autoradio cu 6 cd, jenti pe 17, din pacate nu am xenon :|
    Arata impecabil masina , nici o zgarietura , pielea f bine intretinuta.
    Sper sa ajung cand vin in tara la intalnirile voastre sa vedeti si voi ce si cum.
    Cum in Italia nu se poate face asigurare ca sa ajung cu ea in tara, am gasit pe un alt forum, un user care spune ca face asigurari pt 5 zile cu numere din acelea temporare (galbene parca)de Germania.
    Vroiam sa va cer un sfat in leg cu asta, daca e ok sa apelez sau nu la aceasta oferta (300 de euro, banii ii dau cand ajung numerele aici in Ita) sau e ceva ciudat la mijloc, riscant , etc...
    Va multumesc si sper sa ne vedem cat mai curand :)
    O seara buna.
     

Distribuie pagina asta