1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.

Consiliere/sfat - achizitie - A4 B7 - motor Diesel

Discuție în 'Audi A4 B7 (2005 – 2008)' creată de bartha, 17 Noi 2007.

  1. Scorpyon

    Scorpyon Silver Member

    Înscris:
    10 Iun 2011
    Locație:
    Maramures
    Masina:
    A4 B7, 1.9 TDI
    Am fost sa vad masina respectiva, in anunt era motorul 1.900 la specificatii, la descriere mai zicea 1.9tdi, pe cand am ajuns ... masina era 2.0tdi.
    E foarte greu de gasit un B7 1.9tdi cu dotari.
    Am mai fost la "piata" la Mures si erau foarte multe care aratau ca noi cu 2.0tdi + multe dotari (xenon, rns-e, incalzire in scaune, etc) si 2 bucati parca de 1.9tdi dar cam chele. Preturile erau asemanatoare la toate.

    Nici nu stiu ce sa mai zic. M-am tot ferit de 2.0tdi, dar nu prea imi da de ales :).


    S-ar putea sa merg sa verific o parte din ele cand o sa am timp. Sau daca stiti pe cineva care are un a4 ok de vanzare prin nordul tarii, centru. Pana prin bacau, constanta, bucuresti, timisoara... ca sa vad cate o masina si sa nici nu o cumpar nu prea merita.

    https://www.olx.ro/oferta/audi-a4-s-line-ID7Pg1J.html#c02b95202b
    https://www.autovit.ro/anunt/audi-a4-ID7Gk6Rj.html#contact_form#xtor=SEC-81
    https://www.olx.ro/oferta/audi-a4-b...navi-parktronic-clima-ID7MS6m.html#c02b95202b
    https://www.autovit.ro/anunt/audi-a4-ID7Gk0WL.html#contact_form#xtor=SEC-81
    https://www.autovit.ro/anunt/audi-a4-ID7GjQW7.html#contact_form#xtor=SEC-81
    https://www.autovit.ro/anunt/audi-a...s-line-ID7GjWoz.html#contact_form#xtor=SEC-81
     
    Ultima editare: 31 Ian 2017
  2. Logitech

    Logitech Bronze Member

    Înscris:
    19 Oct 2012
    Locație:
    Romania
    Masina:
    Audi A4 B7 | 2006 | BRB |DPF| 1.9 TDI
    La prima la exterior nu vad "s-line'ul" doar sigla pe grila :)),capacele de la spalatoare sunt din alte filme, as merge sa vad si masinile 4-5,oricum e loterie la bugetul asta,macar sa aiba dotari :blow:
     
    Ultima editare: 31 Ian 2017
  3. iVladBogdan Silver Member

    Înscris:
    3 Feb 2013
    Locație:
    Cluj-Napoca
    Masina:
    A4 B5 1.8T AWT 2001
    Ia-o pe aia care iti place cel mai mult, oricum, la 5000 euro tot aia e. Oricum bagi minim 2000 sa o aduci cat decat pe linia de plutire.

    EDIT: Masina 5 mi se pare cea mai ok in poze.
     
  4. Scorpyon

    Scorpyon Silver Member

    Înscris:
    10 Iun 2011
    Locație:
    Maramures
    Masina:
    A4 B7, 1.9 TDI
    2000 ca sa o aduc pe linia de plutire ? Pai daca merg cu mecanic, cu tester... mergem la service sa o verificam si la suspensii sau alte defecte si daca nu are mari probleme, nu vad in ce as mai baga 2mii tinand cont ca nu fac mai mult de 10.000km pe an :footy:.
    Totusi am gasit una 1.9TDI, maine incerc sa o vad eu personal, apoi daca e in regula o sa merg si cu un prieten mecanic.
     
  5. waf

    waf Platinum Member

    Înscris:
    15 Apr 2012
    Locație:
    București
    Masina:
    oooo A4,2003,1.9 TDI quattro,AVF 131cp; Vw Golf IV,2003,1.9 TDI 4motion,ARL 150 cp
    Daca esti norocos poti sa nu bagi 2000 in ea...dar daca ai ghinion, poti baga si mai mult de 2000.
    Citeste topicul colegului iVladBogdan, ca sa intelegi riscurile unei masini SH chiar si verificata foarte bine inainte de achizitie.
     
    sandumbogdan apreciază asta.
  6. sandumbogdan

    sandumbogdan Gold Member

    Înscris:
    26 Mai 2015
    Locație:
    Iași
    Masina:
    Audi A4 B8 2.0 TDI multitronic CAGA 105kW 2011
    2000 euro e un cost rezonabil ca sa o aduci in stare foarte buna. Eu asa am ajuns la masina mea, numai pe doua seturi de cauciucuri (noi) si un set de jante (noi) pt. iarna am dat 1000 euro (in total). Mai pui distributia inca 400 euro, revizie normala si ajungi din prima la 1500 euro. La mine a fost si volanta si schimbat uleiul la cutia de viteze automata si in final am ajuns la 2000 euro numai din cateva piese cu uzura normala, fara surprize.
    2000 euro e daca nu ai ghinion sa ai probleme la motor.
    Chiar acum citesc de problemele unui Passat B8 (ultimul model) cumparat cu 23 mii km (aproape noua) la care a crapat motorul. Asa ca nu va mai uitati prea mult la starea tehnica ci la pret. O masina scumpa nu inseamna ca nu poti avea surprize neplacute insa la o masina ieftina ai de unde compensa costurile reparatiei.
     
    Ultima editare: 31 Ian 2017
  7. Catalin_1987

    Catalin_1987 Moderator&Quattro Driver Staff Member

    Înscris:
    27 Mar 2008
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    A4,1.9 TDI AVF,2003
    Daca te duci cu mecanic si tester.....ne auzim peste alti 5 ani.Tu o sa cauti B9 sh si noi o sa pierdem vremea aiurea!
    Ia zi... ce verifici cu testerul?

    Sent from my SM-A510F using Tapatalk
     
  8. audi66

    audi66 Audi Expert

    Înscris:
    18 Ian 2011
    Locație:
    București / Italy
    Masina:
    - A6 C6 3.0TDI CDYA 2010 -
    Daca mecanicul stie sa citeasca un log in mers, poate verifica destul de multe cu testerul.
    Mai exact, problemele specifice modelului, injectoare, turbina, EGR, admisie, debitmetru. O scanare nu este chiar de neglijat.
     
  9. Scorpyon

    Scorpyon Silver Member

    Înscris:
    10 Iun 2011
    Locație:
    Maramures
    Masina:
    A4 B7, 1.9 TDI
    Cum pot sa imi sterg contul ? Vad ca aveti chef de misto unii pe aici. Postarile mele cu argumente imi sunt sterse, iar altii puteti posta aiurea... peste 5 ani, b9 sh si alte balarii din astea de care nu am zis. Iar cu privire la intrebarile din 2010, 2015, etc... v-am explicat tot in amanunt, nu am intrebat aiurea, practic atunci am renuntat sa iau sh si am luat masina noua, apoi am incercat sa o vand dupa vreo 4 ani si sa imi cumpar din nou un a4, de data aceasta b6, b7 diesel. Apoi am renuntat la idee din anumite motive, iar anul acesta m-am hotarat din nou, pana la urma am renuntat la masina si am vandut-o. Apoi am inceput sa ma informez despre A6 C6, A4 B7 sau daca nu ceva de la VW.
    Masina am vandut-o, bugetul e pregatit, acuma doar caut, fara masina nu pot sta, ceva tot o sa iau.
    Pentru unii, un b6 abia s-ar gasi la 5000 in stare buna, iar un b7 la vreo 8000. Nu uitati ca piata sh nu este pentru pasionati ca sa ii creasca valoarea, este controlata de samsari, trebuie sa ne adaptam la jocurile lor de preturi. Si eu am pierdut ceva in masina din acest motiv, dar asta nu inseamna ca am pacalit proprietarul.

    Multumesc mult celor care m-au ajutat aici sau pe privat.:racer:
     
  10. ovidiutm

    ovidiutm Moderator Staff Member

    Înscris:
    16 Sep 2008
    Locație:
    Timisoara
    Masina:
    A4 B6, 1.9 TDI ~ AVF/BGA + alte marci.
    De acord cu audi66. Insa urechile, ochii, experienta de cum ar trebui sa mearga o masina si norocul isi spun cuvantul.
    Sa nu uiti ca poti merge cu 10 mecanici... daca nu au un elevator deja ai omis destule posibile probleme care nu le vei vedea pe diagnoza.
    Apoi conditiile de locatie in care poti sa faci o proba de mers la masina. Apoi, un alt exemplu ar fi ca dat fiind temperaturile astea joase, nu poti sa sa stii daca clima functioneaza... si ar mai fi insa ma opresc aici.
     
  11. audi66

    audi66 Audi Expert

    Înscris:
    18 Ian 2011
    Locație:
    București / Italy
    Masina:
    - A6 C6 3.0TDI CDYA 2010 -
    @Scorpyon, ce buget ai tu alocat pentru masina si ce buget ai pentru eventualele reparatii dupa achizitie ?
    Scurt si la obiect, in felul asta eliminam multe.
     
  12. Hilfiger

    Hilfiger Platinum Member

    Înscris:
    27 Oct 2011
    Locație:
    Timișoara
    Masina:
    Nissan QQ J12
    Vine comunismul, ia o masina ieftin de intretinut, ca nu se stie...
     
    Sorin_Ids și Ciprian.Mod apreciază asta.
  13. Scorpyon

    Scorpyon Silver Member

    Înscris:
    10 Iun 2011
    Locație:
    Maramures
    Masina:
    A4 B7, 1.9 TDI
    6500, de reparatii am separat, dar nu prea imi convine sa cheltui multi. As putea sa iau si b8 facelift, nu asta e problema. Deocamdata ma limitez la 5
    6500... poate doar cu anumite exceptii sa mai cresc.

    Am vazut azi masina, am ramas putin dezamagit.
    Daca e cineva interesat va spun toata povestea despre masina pe privat caci nu stiu daca sa merg maine sa o cumpar.
     
  14. audi66

    audi66 Audi Expert

    Înscris:
    18 Ian 2011
    Locație:
    București / Italy
    Masina:
    - A6 C6 3.0TDI CDYA 2010 -
    Ai ramas dezamagit ca ai vazut o masina cu urme de pietricele pe capota si 2-3 zgarieturi ?
    Pai hai sa iti aduc ceva la cunostinta, tu cauti o masina de 10 ani, nu una iesita de 2 saptamani pe portile fabricii.

    Te-a dat inapoi faptul ca are injectoarele schimbate, luneta schimbata si DPF Off ? Pai, numai inteleg nimic.
    Daca astea ar fi singurele ei probleme, as cumpara-o fara sa clipesc.

    Cam asta e patania :

    "Am fost azi si am verificat A4-ul respectiv.
    A4 B7 1.9TDI (2006 pe la final), inmatriculat prin 2010 parca, taxa nerecuperata, la el e de 3 ani:

    -a avut ceva radiator schimbat in fata si e un pic de distanta, ca masca a fost data jos ca sa fie inlocuit.
    -injectoarele au fost schimbate in 2010.
    -filtrul de particule a fost anulat fizic si din soft.
    -bara spate a fost atinsa un pic si are alt senzor de parcare si o mica ciobitura la vopsea.
    -pe langa o aripa mai are niste vopsea sarita, pe capota la fel are mici puncte de vopsea sarita.
    -discurile frana au fost schimbate, la fel si alternatorul. Distributia zice ca a fost schimbata la 140.000km, acuma are 180.000km (insa nu stie daca au fost reali, zice ca s-ar putea sa fie, ca volanta si ambreiajul au fost schimbate luna aceasta si erau originale).
    -a fost schimbat capacul de deasupra de pe chiuloasa ca s-a ovalizat (zicea ca e o problema la 1.9tdi , e adevarat ?)
    -scaunul de la sofer e putin rupt cum intrii pe lateral.
    -are incalzire in scaune, BNS. B sau cum ii zice (casetofonul ala cu navigatie si ecran rosu asemantor cu RNS-ul), sistem audio cu subwoofer, comenzi pe volan, senzori de parcare, scaune tip sport parca.
    -luneta spate a fost schimbata ca a asa a gasit-o in parcare. De la usi toate seriile corespund.
    -mi-a aratat un carnetel cu tot notat , acuma poate l-a facut el aseara, nu prea stiu... zicea ca a schimbat uleiul inainte de 10.000km, ca altfel se duce axa cu came, iar axa a zis ca poate fi verificata, nu are nici o problema.
    -placutele trebuiesc schimbate cam in 5000km.
    -are cauciucuri de iarna noi (nu sunt de firma) si de vara zicea ca sunt tot noi.

    Pret final 5.500euro
    ."
     
  15. MarianMaxx

    MarianMaxx Audi Expert

    Înscris:
    19 Apr 2014
    Locație:
    Italia
    Masina:
    Audi A6 4G "break" 2.0 TDI ultra 190 CP S-tronic (CNHA) 2014 "S-Line de Romania"
  16. Cristi Staff Member Staff Member

    Înscris:
    21 Mar 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 - S-line - 2.0 TDI ( BRE ) 140 CP
    Pai este prea scumpa.:) Stai sa vezi cand o sa scot eu masina mea la vanzare (nu mai dureaza prea mult) cu 10.000 Euro cat vreau eu pe ea. O sa fie spectacol de sunet si lumina pe forum. :)
    In fine ideea este ca la banii care ii are o sa cumpere o caruta cu multi km si o sa inceapa sa scrie pe forum ca are probleme.

    Scorpyon tu ai prea mari pretentii penttru banii care vrei sa-i dai pe masina. Nu mai scrie pe forum ca umplem paginile degeaba. Ai tot ce iti trebuie ca si informatie pe forum ca sa stii ce sa cumperi. Pana atunci bafta la achizitie si sa nu te vad ca incepi cu intrebarile si problemele pe forum. Nu este nevoie sa-mi dai nici o replica. Multumesc.
     
  17. Scorpyon

    Scorpyon Silver Member

    Înscris:
    10 Iun 2011
    Locație:
    Maramures
    Masina:
    A4 B7, 1.9 TDI
  18. audi66

    audi66 Audi Expert

    Înscris:
    18 Ian 2011
    Locație:
    București / Italy
    Masina:
    - A6 C6 3.0TDI CDYA 2010 -
    Se referea la faptul ca este si aici pe forum la vanzare un B7 1.9 TDI cum cauti tu.
     
    Scorpyon apreciază asta.
  19. FlorinCJ 1st Gear Member

    Înscris:
    17 Feb 2016
    Locație:
    Cluj-Napoca
    Masina:
    Audi A4, 1.9 TDI BKE, 116 CP, an 2004
    Scorpyon, cu rabdare o sa gasesti masina potrivita la pretul corect. Nu te grabi, mai ales ca odata cu eliminarea taxei de timbru preturile vor scadea pentru ca nu se mai justifica inglobarea in pret a cheltuielilor pe care vanzatorul le-a suporatat cu inmatricularea. O sa creasca concurenta facuta masinilor gata inmatriculate si cu taxa platita de catre masinile proaspat aduse din EU.

    Unii se pare ca nu pot accepta ideea ca o masina de > 10 ani nu valoareaza mai mult de 5000 de euro. Imi pare rau, dar inclusiv B7-le de pe forum este scump la cei 6200 de euro. Sa nu mai vorbesc ca atunci cand aud de preturi de 8000-10000 de euro imi vine sa...zambesc. :) Si nu vorbesc din auzite, ci din proprie experienta: Audi A4 B6 1.9 TDI euro 4, taxa nerecuperata, cumparat in 2014 cu 4500 de euro, investit inca 600 de euro in ~2 ani cat l-am detinut. L-am vandut anul trecut in martie cu 4000 de euro? De ce? Pentru ca in momentul in care am cerut mai mult, NIMENI nu a fost interesat de el. Pretul este facut de piata, puteti sa cereti mii de euro pe niste masini care in curand vor fi incadrate ca rable si sa stati cu ele la vanzare luni si ani de zile (exemple in sectiunea vanzari de pe forum).
     
  20. Cristi Staff Member Staff Member

    Înscris:
    21 Mar 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 - S-line - 2.0 TDI ( BRE ) 140 CP
    Voi nu intelgeti ceva. Pretul nu il face nici o piata si nici un samsar ci il fac eu si vand masina cu cat vreau eu. Eu, insemnand vanzatori onesti si seriosi nu samsarii din piata. Ai vandut masina ca ai fost nevoit. Noi astia "mai prosti" o sa le vindem cu cat vrem noi si o sa stam cu ele la vanzare cat vrem noi, nu cat zice unul si altul.
    Aveti o impresie falsa despre cum se vand masinile corecte, bine intretinute si de la proprietari seriosi.
    Incheiem aici subiectul asta pentru ca voi nu stiti sa va limitati doar la ce trebuie discutat cu adevarat ci o luati pe miriste cu concluziile care au valoare de adevar pentru voi si emiteti judecati tot cu valoare de adevar dar asta este parerea voastra. Lasati-ne pe noi asa in "prostia noastra" si nu mai dati sfaturi care nu ne intereseaza.
    Chiar ca ma faceti sa inchid definitiv acest topic pentru ca pur si simplu nu mai este nimic de spus.
     
    gruvnoise și george_gopo apreciază asta.

Distribuie pagina asta