1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.

Consiliere/sfat - achizitie - A4 B7 - motor Diesel

Discuție în 'Audi A4 B7 (2005 – 2008)' creată de bartha, 17 Noi 2007.

  1. Scorpyon

    Scorpyon Silver Member

    Înscris:
    10 Iun 2011
    Locație:
    Maramures
    Masina:
    A4 B7, 1.9 TDI
    @Stefan: Citeste acest topic, macar ultimele 30 pagini ca nu dureaza mult (asa ar zice Cristi) :arco:

    - in primul rand consider ca ai nevoie de cineva cu un tester ca sa verifice mai multi parametrii
    - apoi neaparat test de drum
    - sa ai grija sa nu fi fost avariata, sa te uiti inclusiv la codurile de pe faruri sa fie la fel, stopuri, etc
    - daca poti sa o verifici si in service pe un elevator cu atat mai bine.

    Si nu te grabi, cauta masina sa fie cat mai dotata (xenon, rns, pachet s-line, etc), caci apoi o sa cauti solutii de upgradare la fel ca mine si nu sunt ieftine deloc. Eu am achizitionat-o deoarece eram constrans de timp, disponibilitatea mecanicului, taxa de inmatriculare ca era vorba ca se baga din nou si nu mai prindeam programare la rar cel putin 2 luni + ca nu puteam sa traversez toata tara sa verific cate o masina, sau majoritatea erau samsari si din multe modele verificate foarte greu am ramas la 3 masini ok, asa ca nu m-au mai interesat dotarile, important pentru mine era sa fie buna din punct de vedere mecanic, sa fie cu motorizarea 1.9tdi, sa fie combi si nu in ultimul rand sa nu fi fost avariata.
     
    Pricopi Stefan apreciază asta.
  2. Pricopi Stefan

    Pricopi Stefan 1st Gear Member

    Înscris:
    24 Aug 2017
    Locație:
    Cluj
    Masina:
    Audi A4 2.0 140 Cp, S-Line, B7, 2005
    Ai dreptate ovidiutm. Nu m-am uitat la detaliile alea. Mersi.
     
  3. Kinay

    Kinay 1st Gear Member

    Înscris:
    7 Apr 2017
    Locație:
    Galați
    Masina:
    A4 1.9 TDI BRB 2006
    Eu am luat un 1.9 dar nu prea dotat, am trapa, cb color , rns si incalzire in scaune, in rest cam standard . nu am bixenon, senzori lumini ploaie , geamuri electrice spate, banchetele standard. Am mers pe premiza colegului de mai sus ca le schimb eu in timp. Dar trebuie timp si bani in plus.
    Dintre cele 2 doar de prima as fi tentat, a 2-a fiind prea cheala, acum depinde si ce cauti.
     
  4. Alex. 1st Gear Member

    Înscris:
    28 Noi 2016
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    -
    Salut,
    Acum un an am avut in plan sa cumpar un A4 B7 dar am ales pana la urma un BMW e90.Acum insa as vrea sa ma intorc la ideea de baza, si anume la un B7 2.0TDI.
    Consumul probabil ca va fi ceva mai mare pe Audi,si motorul ceva mai zgomotos dar nu este o problema.
    Bugetul meu este undeva la 7.500-7.800 Euro.
    Ca dotari must have as vrea: scaunele sport, exteriorul de s-line( sau cel putin doar capota de la portbagaj sa fie cea de S-line), navigatie ( monochrom sau color) si display-ul color intre turometru si vitezometru si ca an peste 2007.Dotari oricum voi adauga pe parcurs.

    Am sanse sa gasesc ceva ok in banii astia sau trebuie sa mai pun ceva ?

    Multumesc
     
  5. zamolxez

    zamolxez Gold Member

    Înscris:
    14 Oct 2010
    Locație:
    Ploieşti
    Masina:
    Audi A4 B7 2004, 2.0 TDI BRE (Ex BLB)
    Salut. Ai sanse. Dar poti cauta pe Germania. La noi vin cu "ajustari". POti foarte usor sa "prinzi" un avion cu peste 400000 km. A mea are 290000 km si interiorul aproape impecabil. Deci nu mai este o regula ca dupa interior sa iti dai seama de km masinii. Atasat poze cu interiorul meu.
     
    IuliFoka apreciază asta.
  6. Alex. 1st Gear Member

    Înscris:
    28 Noi 2016
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    -
    Eventual poate pot gasi ceva cu istoric de service in Romania.
    Daca o aduc din Germania se reduce bugetul pentru ca trebuie sa pun ceva pentru drum, plus ca nu cred ca m-as descurca sa o iau de acolo.
     
  7. TalosCosmin

    TalosCosmin Platinum Member

    Înscris:
    12 Feb 2013
    Locație:
    Sălaj
    Masina:
    A4 B5 Avant Facelift, AJM , fab. 2000
    Cauta pe mobile.de nu tot cauta prin Romania doar daca e masina de pasionat. Am luat b7 140 cai 2007 5.500e impecabil full int ext s line cu pompa de ulei schimbata de 1.9 fara volanta defecta turbina defecta. Pe cand in Au am luat B7 cu 2700e minor avariat. Nustii ce masini se aduc in piete. Mobile.de trebuie sa fie prietenul tau.
     
  8. Alex. 1st Gear Member

    Înscris:
    28 Noi 2016
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    -
    Multumesc.
     
  9. Dragosnica 1st Gear Member

    Înscris:
    18 Sep 2017
    Locație:
    Iasi
    Masina:
    Audi a4
  10. Cristi Staff Member Staff Member

    Înscris:
    21 Mar 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 - S-line - 2.0 TDI ( BRE ) 140 CP
    Daca intrebi ce inseamna dotarile si raportat la pret inseamna ca te asteapta o mare teapa. Citeste topicul asta integral si toate topicurile din aria asta. Mai revii cu intrebarile peste cateva luni. O zi buna.
     
  11. Kinay

    Kinay 1st Gear Member

    Înscris:
    7 Apr 2017
    Locație:
    Galați
    Masina:
    A4 1.9 TDI BRB 2006
    Dragos , masina e cam cheala aproape din orice punct de vedere, dar si pretul este destul de mic.
     
  12. Alexandru Popa 1st Gear Member

    Înscris:
    18 Oct 2017
    Locație:
    Ploiesti
    Masina:
    -
    Salutare tuturor,

    Aceasta va fi prima mea postare. M-am alaturat recent clubului !

    Doresc a-mi achizitiona un A4 B7 berlina pe diesel, preferabil cutie automata. Am cautat si A4 B8 dar aparent nu ma incadrez financiar.
    Bugetul meu este de maxim 7500 euro.
    As putea sa il depasesc cu vreo 500 euro dar ma tem ca nu voi avea bani pt revizie, surprize la masina... daca as stii ca nu as intampina surprize imediat dupa achizitie, 8000 ar fi bugetul.

    Avand in vedere ca sunt slab pregatit cand vine vorba de auto, credeti ca as putea primi ajutor sa pot merge cu cineva si sa vad masinile ? Sau sa le duc la cineva care sa le verifice cum trebuie ?
    In afara de service, tester, as dori si cineva mai priceput decat mine alaturi pentru a vedea cele din capitala.

    Spre exemplu sunt interesat de aceasta:
    https://www.autovit.ro/anunt/audi-a4-b7-ID7GnykN.html
    Pot merge sa o vad dar nu am mai condus automata niciodata...

    Va multumesc pentru timpul acordat !
    Spor si placere pe marile sosele!

    Alexandru
     
  13. bobalex18

    bobalex18 Audi Expert

    Înscris:
    21 Iun 2011
    Locație:
    București
    Masina:
    A4 B9, 2.0 TDI 2016 Stronic&quattro
    vorbește cu @Cristi. mai pui ceva, mai lasă ceva și măcar pui mâna pe o mașină corectă. nu lua mașini aduse/recent aduse ci doar de la proprietari serioși care au avut grijă de mașină.
     
    Alexandru Popa apreciază asta.
  14. mario vrs Silver Member

    Înscris:
    24 Noi 2010
    Locație:
    Iasi
    Masina:
    audi a4 b7,2006,2.0 tdi BPW multitronic(HHF)
    Masina arata super si e dotata.
    Cu toate astea e amuzant samsarul:
    Directie S Line ( ce o fi aia nu stiu.. )
    Asistenta La Urcare ( pare buton dezactivare alarma din poze )
    Masaj Scaune ( n-am auzit de asa ceva pe B7...poate gresesc.)
    Dublu Climatronic 4 Zone ( ce sa mai zic...zone..fara numar)
     
    Alexandru Popa apreciază asta.
  15. Kinay

    Kinay 1st Gear Member

    Înscris:
    7 Apr 2017
    Locație:
    Galați
    Masina:
    A4 1.9 TDI BRB 2006
    Masina din punctul meu de vedere merita, ai dotari de top , nu multe sunt asa, cutia automata are si drive normal si sport unde schimba vitezele in turatii mai mari ai si manual sa schimbi vitezele cum vrei tu , am mers foarte putin cu una automata si probabil viitoarea masina asa o sa fie


    Da,,,,, samsarul umfla putin masina
     
    Alexandru Popa apreciază asta.
  16. Alexandru Popa 1st Gear Member

    Înscris:
    18 Oct 2017
    Locație:
    Ploiesti
    Masina:
    -
    Oh ... deci vorbim de samsar aici ?
    Nepricepandu-ma, as fi vrut sa apelez la cei care se ocupa cu verificarea unei masini. Am vazut ca sunt mai multe site-uri ce au acest obiect de activitate. Am si raportul autodna ce am gasit pe net si l-am atasat aici.

    As vrea sa cumpar de la membrii forumului care au intretinut-o, dar nu cunosc si nu am mai vazut masini la vanzare in ce ma incadrez.

    Multumesc de raspunsuri !
     
  17. Marius07 2nd Gear Member

    Înscris:
    25 Mar 2015
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    A4,2.0 TDI 170CP,2007
    Raportul l-ai platit degeaba,in afara de faptul ca ai aflat echiparea masinii ,e 0.Ia seria de sasiu si du-te la reprezentanta si roaga-te de aia sa o verifice(dar e foarte posibil sa nu poti,decat daca merge si proprietarul cu tine).
     
    Alexandru Popa apreciază asta.
  18. bobalex18

    bobalex18 Audi Expert

    Înscris:
    21 Iun 2011
    Locație:
    București
    Masina:
    A4 B9, 2.0 TDI 2016 Stronic&quattro
    o verficare la reprezentanță te costă tot cam 200 de lei.
     
    Alexandru Popa apreciază asta.
  19. Alexandru Popa 1st Gear Member

    Înscris:
    18 Oct 2017
    Locație:
    Ploiesti
    Masina:
    -
    Raportul a fost ~ 30 RON.
    Corect, am fost dezamagit sa vad cat de gol era. Nu am mai patit asta pana acum, ceea ce ma ingrijoreaza.

    Oricum, nu prea stiu ce sa-mi iau. Am gasit destule anunturi pe AutoVit si OLX, toate pot fi loz in plic.
    Dar nici nu am alte optiuni pe moment si caut de ceva timp sa imi achizitionez masina.
     
  20. zamolxez

    zamolxez Gold Member

    Înscris:
    14 Oct 2010
    Locație:
    Ploieşti
    Masina:
    Audi A4 B7 2004, 2.0 TDI BRE (Ex BLB)
    Eu zic sa iei putin la mana sectiunea A4 B7 si in special cea care se refera la cutia asta multitronic. Nu prea o sa iti placa ce ai sa citesti. Masina din anunt arata bine, are foarte multe dotari dar si pozele sunt facute artistic. In ultima vreme samsarii merg la fotograf profesionist si iti scoate poze de zici ca masina acum a iesit din fabrica. Pana nu ajungi sa o testezi e cam greu sa isi dea cinea cu parerea. In acelasi timp poti citi (prin sectiunea A4 B7) si cam ce probleme poti intalni la motoarele astea si cam cat ar costa sa le repari. Daca motorul este 2.0 atunci o sa ai nevoie si de verificare / reconditionare pompa ulei, preventiv.
    Citeste!!
     
    Alexandru Popa apreciază asta.

Distribuie pagina asta