1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.

Consiliere/sfat - achizitie - A4 B7 - motor Diesel

Discuție în 'Audi A4 B7 (2005 – 2008)' creată de bartha, 17 Noi 2007.

  1. Hilfiger

    Hilfiger Platinum Member

    Înscris:
    27 Oct 2011
    Locație:
    Timișoara
    Masina:
    Nissan QQ J12
    Cumpara ce iti place, loterie este peste tot, chiar si la o masina ingrijita.
     
    VARGAS apreciază asta.
  2. gabi coma

    gabi coma 6th Gear Member

    Înscris:
    10 Aug 2010
    Locație:
    Sibiu
    Masina:
    Audi A4-B8-2.0 TDI-125kw CAHA.
    Da merită văzută ,dar masina nu excelează la niciun capitol .Pretul este ok pentru aceasta masina.
     
    VARGAS apreciază asta.
  3. denisel10 1st Gear Member

    Înscris:
    8 Sep 2013
    Locație:
    AZUGA
    Masina:
    audi a 3
    salut.As vrea sa imi iau un A4 B7 cu cod motor BPW( am inteles ca ar fi cel mai ok) si voiam sa stiu daca ma poate ajuta cineva cu verificarea km? este autodna un site ok ? Are 335k in bord.Sper doar sa nu mai aibe mai multi inapoi..sau sa nu aibe foarte multi . cum as putea verifica autenticitatea km? multumesc
     
  4. audi66

    audi66 Audi Expert

    Înscris:
    18 Ian 2011
    Locație:
    București / Italy
    Masina:
    - A6 C6 3.0TDI CDYA 2010 -
    Nu iti poate spune nimeni cu siguranta de 100% cati km are masina.
     
  5. Cristi Staff Member Staff Member

    Înscris:
    21 Mar 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 - S-line - 2.0 TDI ( BRE ) 140 CP
    Denisel raspunsul la intrebarea ta nu il afli pe forum. Citeste acest topic de mai multe ori si citeste toate topicurile din aria asta. Ultimele 3 mesaje vor fi sterse pentru ca sunt scrise inutil.
     
  6. denisel10 1st Gear Member

    Înscris:
    8 Sep 2013
    Locație:
    AZUGA
    Masina:
    audi a 3
    Ultima editare: 26 Sep 2018
  7. waf

    waf Platinum Member

    Înscris:
    15 Apr 2012
    Locație:
    București
    Masina:
    oooo A4,2003,1.9 TDI quattro,AVF 131cp; Vw Golf IV,2003,1.9 TDI 4motion,ARL 150 cp
    E mega cheala masina. A bagat samsarul de 2 ori ca are incalzire in scaune, cam singura optiune pe care o are masina aia.
    Nu mai zic ca in mod sigur e plina de probleme la pretul respectiv.
     
  8. zamolxez

    zamolxez Gold Member

    Înscris:
    14 Oct 2010
    Locație:
    Ploieşti
    Masina:
    Audi A4 B7 2004, 2.0 TDI BRE (Ex BLB)
    @denisel nu cred ca ai citit prin topicul asta prea mult. Altfel ai fi inteles ca motorul ala are cel mare potential de gaurit buzunarul. Eu zic sa mai studiezi. Inca mai puneți botul la "motor cu un ax cu came, cel mai fiabil de la Audi". Expresia nu e falsa daca se refera la motorul de 1.9.
     
  9. denisel10 1st Gear Member

    Înscris:
    8 Sep 2013
    Locație:
    AZUGA
    Masina:
    audi a 3
    @zamolxez inteleg perfect ceea ce spui tu. De aia sunt si asa sceptic in legatura cu motoarele astea. Am gasit cateva si cu 1.9, merg sa vad una de 1.9. Oricum toate au km dati inapoi, important e sa nu aibe 200.000 km dati inapoi.
     
  10. zamolxez

    zamolxez Gold Member

    Înscris:
    14 Oct 2010
    Locație:
    Ploieşti
    Masina:
    Audi A4 B7 2004, 2.0 TDI BRE (Ex BLB)
    Nu e rea alegerea. Motorul de 1.9 a fost bun de cand a aparut si pana in 2008. Dar la B7 e putin mai puturos decat la B6. Din pacate nu le poti avea pe toate. Dar daca nu esti pretentios, go for it. In privinta la km.... o masina cu 600000 km nu o ii arate daca a mers doar pe autostrada. Dar daca macar 200000 sunt facuti la noi, ai sa o simti. Daca motorul merge bine, trage bine, masina nu tavalita sau stramba, chiar si cu 300000 km o sa fii multumit. A mea are 320000 si lumea care mai trece prin ea nu le vine sa creada. Si nu e cea mai migalita masina de pe forum. De departe.
     
  11. Scorpyon

    Scorpyon Silver Member

    Înscris:
    10 Iun 2011
    Locație:
    Maramures
    Masina:
    A4 B7, 1.9 TDI
    Sper sa nu ziceti ca sunt hater, insa nu inteleg de ce cautati 2.0TDI cand sunt asa problematice. Ca nu sunteti Cristi ca sa va ocupati de le rezolvat problemle specifice, iar alea costa bani multi, nu mai zic de manopera. Din cate stiu el si le rezolva singur, dar la service va ia pielea de pe voi pentru orice mic "rahatel".
    Absolut toti cunoscutii mei cu b7 2.0tdi (140, 170... cu sau fara 2 axe cu came) au avut probleme la ele... si daca stau sa ii numar sunt peste 10 la numar, unii si cu max 150.000km reali, iar eu la 1.9 nu am absolut nici o problema si ma apropii de 300.000km. Fata de passat-ul de 105cp , cel de 116 de pe audi pare o idee mai puternic, insa ceva mai slab fata de b6 de 131cp (mi-a placut foarte mult acel motor si mi se parea mai brutal... parca merge la fel ca un BRD), insa este euro 4 (un avantaj pentru viitor fata de euro 3), iar la 116cp se misca destul de bine, am mers si cu 180 si mai mergea insa nu imi permitea traficul, poti sa depasesti un tir fata sa stai cu morcovul in fund ca vine din fata cum faceam cu loganul de 75cp, eu zic,ca se descurca onorabil. Din cate am observat BKE-ul care vine fara DPF (majoritatea) si s-a pus si pe A4 B6, ar fi ceva mai fiabil decat BRB-ul ce s-a pus pana prin 2008. (e doar o parere a mea, nu inseamna neaparat ca am dreptate).
    In acelasi buget, am gasit o gramada 2.0tdi, chiar si quattro, cu piele, navigatie, xenon, s-line, iar 1.9tdi cand am luat eu am gasit foarte greu, as zice ca ponderea era vreo 2 bucati 1.9tdi la 30 bucati 2.0tdi. Acuma vad ca sunt mai multe la vanzare.
    PS: Am mers cu BRD de 170cp, merge mai bine, are mai multa putere si parca e mai liniar, insa nu prea m-a impresionat, e mult mai mare diferenta facuta de la 75 la 116cp, decat de la 116 la 170cp, cel putin asa am simtit eu.

    Alegerea depinde de tine, alegi rational (ceva care teoretic e fiabil ... si 1.9tdi poate sa fie cu probleme, poate ai ghinon sa iei o rabla), sau alegi cu inima (putere mai multa, consum mai mare, fiabilitate mai mica). Nu conteaza ca are 300.000km, important este sa fie reali, degeaba sunt 200.000 si real are peste 400.000.

    Scuzati de offtopic (daca unii asa considerati).

    Inca ceva, la 3500e un B7 nu pot decat sa cred ca este o epava care va manca foarte multi bani. In urma cu un an nu gaseai nimic bun sub 5500e , dupa un an sa gasesti si la 3500e , ma indoiesc , ca s-au devalorizat atata + ca pretul s-a cam stabilitat, nu prea mai are cum sa scada, ca la 3500e deja intram pe teritoriul lui B6.
    Nu cautati cele mai ieftine masini dintr-un anumit model. Decat un B7 samsarit, mai bine un B6 intretinut sau ceva mai nou de la vw, skoda, seat, opel, ford ori o japoneza.
     
  12. zamolxez

    zamolxez Gold Member

    Înscris:
    14 Oct 2010
    Locație:
    Ploieşti
    Masina:
    Audi A4 B7 2004, 2.0 TDI BRE (Ex BLB)
    @Scorpyon eu nu as lua motorul tau nici gratis (exagerez putin dar intekegi ce vreau sa spun) . Iar facem paralele fara sa fim in tema. A te lua dupa unul si altul chiar daca poate pe majoritate ia durut in cur de ce probleme are sau nu masina lui, nu e a buna treaba.
    Consider ca e de datoria fiecaruia ca atunci cand cumpara o masina sa studieze putin ce probleme specifice are motorul si sa puna in balanta daca se merita sa il ia sau nu. Tu ai ales 1.9. Eu am preferat sa iau 2.0, sa ii fac pompa sa scap de grija, si ca atunci cand ma sui in masina sa am un kkt de zambet pe buze cand accelerez.
     
  13. waf

    waf Platinum Member

    Înscris:
    15 Apr 2012
    Locație:
    București
    Masina:
    oooo A4,2003,1.9 TDI quattro,AVF 131cp; Vw Golf IV,2003,1.9 TDI 4motion,ARL 150 cp
    Lasa, ca la 2.0 nu e numai pompa. S-a mai vorbit de asta cand s-a facut o comparatie intre B6 si B7.
     
    Scorpyon apreciază asta.
  14. Cristi Staff Member Staff Member

    Înscris:
    21 Mar 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 - S-line - 2.0 TDI ( BRE ) 140 CP
    O luam de la capat ? Cand va cumparati niste cotete si nu vreti sa investiti bani in masina, tot cotete o sa aveti. Ma refer la cei care tot intreaba ce sa cumpere si care vad ca isi cumpara ei A4 B7 cu 4000 Euro. Cand investesti bani in masina indiferent de suma ceruta si cumperi piese noi de preferinta OE ai masina, nu caruta pe roti. Incheiem aici pentru ca sa nu fiu nevoit sa iau masuri. Multumesc. Sunt suficiente explicatiile in acest topic si in aceasta arie.
     
  15. mariuSTM 2nd Gear Member

    Înscris:
    14 Feb 2013
    Locație:
    Galați
    Masina:
    Audi A4 b8,5 , cod motor CJCD, 2014 (ex 2.0 TDI, BLB, 2006)
    Off-topic:
    Eu nu am sa inteleg niciodata, comparatia asta.. cu masina 5 mii euro, e ieftina.. "ca e distrusa, ca nu stiu ce" eu vand un b7 (sau ma rog ma chinui sa-l vand de 3 luni de zile) si am ajuns la un pret de 4300 la ora actuala..
    Masina a avut destule chestii schimbate pe durata vietii ei la mine, am si pus o problema aici pe forum (cu motorul distrus de unii meseriasi de la un service de prin GL), forumul in schimb mi-a fost de mare ajutor cand am citit despre diversele probleme ce le pot avea si le-am remediat din timp.

    On-Topic: orice masina ai lua, ca e ieftina sau mai scumpa, vei ajunge sa bagi bani in ea (vrei nu vrei, asta se intampla). Important e ceea ce tot repeta Cristi (si multi de pe forum) de nu stiu cate ori pe zi/saptamana, trebuie sa iti alegi masina conforma cu bugetul ce-l ai de intretinere pe un X interval de ani utilizare..
     
    lowlife apreciază asta.
  16. Adi27

    Adi27 2nd Gear Member

    Înscris:
    22 Noi 2012
    Locație:
    Oradea
    Masina:
    Audi A4 B8 2.0 TDI CAHA
  17. zamolxez

    zamolxez Gold Member

    Înscris:
    14 Oct 2010
    Locație:
    Ploieşti
    Masina:
    Audi A4 B7 2004, 2.0 TDI BRE (Ex BLB)
    Masina nu arata rau, si este destul de dotata. Navigatia nu ai ce face cu ea, singurul avantaj este ca ai ecran color in ceasuri. In plus scaunul ala de la sofer arata mult mai rau decat al meu cu 320000 km la bord. Deci 212000 nu prea intra in ecuatie.
     
    Adi27 apreciază asta.
  18. BUTUNOI ROBERT

    BUTUNOI ROBERT 1st Gear Member

    Înscris:
    15 Iun 2018
    Locație:
    GALATI,JUDETUL GALATI
    Masina:
    Audi a6, 3.0 tdi , 2010
  19. Scorpyon

    Scorpyon Silver Member

    Înscris:
    10 Iun 2011
    Locație:
    Maramures
    Masina:
    A4 B7, 1.9 TDI
    Daca tot iei brd-ul, macar cauta unul quattro , o sa fie un plus atat pentru tine cat si cand o sa o vinzi :)
     
  20. BUTUNOI ROBERT

    BUTUNOI ROBERT 1st Gear Member

    Înscris:
    15 Iun 2018
    Locație:
    GALATI,JUDETUL GALATI
    Masina:
    Audi a6, 3.0 tdi , 2010
    Am sa caut, abia după 20 Decembrie ma duc dupa una, până atunci tot caut .
     

Distribuie pagina asta