1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.

Consiliere/sfat - achizitie - A4 B7 - motor Diesel

Discuție în 'Audi A4 B7 (2005 – 2008)' creată de bartha, 17 Noi 2007.

  1. Andrei06 1st Gear Member

    Înscris:
    16 Oct 2018
    Locație:
    Aiud
    Masina:
    Skoda Fabia, 1.2, 2003
  2. Cristi Staff Member Staff Member

    Înscris:
    21 Mar 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 - S-line - 2.0 TDI ( BRE ) 140 CP
    Prima este o caterinca proasta de anunt si el este un prost si mincinos ordinal cu Full Option din capul lui prost. A doua la fel. Treci mai departe.
    Vad ca intrebi in mare necunostinta de cauza despre ce inseamna sa detii acest model de Audi. Citeste acest topic integral si toata aria asta fara sa intrebi nimic pentru ca ai de invatat ce inseamna marca asta de masina.
     
  3. alinush2011

    alinush2011 1st Gear Member

    Înscris:
    26 Oct 2018
    Locație:
    Drobeta-Turnu Severin
    Masina:
    Audi A4 B7 2.0 TDI, BRE, 2008
    Salutare, sunt nou pe aici, dar va urmaresc inca de mult postarile. sunt in cautarea unui audi a4 B7 1.9 tdi, si am gasit urmatoarea masina care se afla la nici 100 km de mine.
    https://www.olx.ro/oferta/urgent-audi-a4-b7-2008-116-cp-berlina-IDbAky0.html
    Problema este ca nu are foarte multe dotari, dar din cauza pretului scazut consideram ca ar fi o achizitie buna la 4000 EURO. Voi ce parere aveti?
     
  4. K3nT Platinum Member

    Înscris:
    1 Oct 2013
    Locație:
    Timișoara
    Masina:
    A4B6 1.9TDI AVF 2003 Berlina 155HP 1BV ; A6C7 Avant Quattro 2,0 TDI -DDDA-2018
    Mie unul mi se pare o masina neingrijita, presurile alea de Dacia 1310...etc...este foarte greu sa iti exprimi parerea despre exemplare ca cel din anunt..foarte multi dintre noi,cei care activeaza pe forum cautam masini cat mai dotate si intretinute.Un B7 la 4k euro...dpmdv NU este ceea ce trebuie achizitionat.Poate masina dpdv mecanic merge ok(cu toate ca nu cred asta).
    Sincer astfel de anunturi eu zic ca nu ar avea ce cauta pe forum, intrebarile despre astfel de masini nu isi au rostul aici, masinile astea se cumpara fara sa intrebi.

    Eu inteleg ca fiecare are un anumit buget de care dispune dar totusi sa fim realisti, cautati alte marci si sigur o sa gasiti la 4k ceva mult mai bun.

    Bafta
     
    alinush2011 apreciază asta.
  5. alinush2011

    alinush2011 1st Gear Member

    Înscris:
    26 Oct 2018
    Locație:
    Drobeta-Turnu Severin
    Masina:
    Audi A4 B7 2.0 TDI, BRE, 2008
    Multumesc pentru raspuns si promptitudine, fizic nu am vazut masina de aceea am intrebat pentru ca majoritatea dintre voi si posedati tipul de masina pe care as vrea sa il achizitionez si eu . Bugetul meu se incadreaza undeva la 5000 EURO + alte 500 euro pentru cheltuieli de eventuale reparatii. Deci PAS, mai cautam.
     
  6. Scorpyon

    Scorpyon Silver Member

    Înscris:
    10 Iun 2011
    Locație:
    Maramures
    Masina:
    A4 B7, 1.9 TDI
    Am aproape 100.000km in plus si scaunele arata impecabil , nu inteleg cum le rup. La fel si butoanele, ala de la faruri e mai uzat al lui decat al meu. Volanul la fel.
     
  7. Dragossj 1st Gear Member

    Înscris:
    15 Oct 2018
    Locație:
    Brasov
    Masina:
    pending...
  8. zamolxez

    zamolxez Gold Member

    Înscris:
    14 Oct 2010
    Locație:
    Ploieşti
    Masina:
    Audi A4 B7 2004, 2.0 TDI BRE (Ex BLB)
    Cotiera frigorifica? Torpedou dacă era frigorific eu ii atasam poza. Nu are scaune S-line sunt sport. Nu are senzori ploaie lumini, si nu cred ca are nici oglinda antiorbire. De km nu mai vorbim. Dacă avea 150000 km nu o lua el cu atât din Germania. Webasto e destul de rar și este un plus. Omul e samsar curat, nici măcar unul corect. La 140 cp trebuie făcută pompa de ulei musai. Pe lângă asta cu motorul ala eu as avea impresia ca am securea deasupra capului, tot timpul. Ma refer la cel cu un ax.
     
  9. iVladBogdan Silver Member

    Înscris:
    3 Feb 2013
    Locație:
    Cluj-Napoca
    Masina:
    A4 B5 1.8T AWT 2001
    S-o luam punctual:

    **Cod motor BPW.Un singur ax cu came.
    Asta deja chiar e amuzanta, pe bune.

    **TUV germania in 05.2017 la 114000km
    Adica din 2007 (bag mana in foc ca e 2006 totusi) a mers 114.000 km in Germania, deci o medie de vreo 11.000 pe an, iar in 2017 s-a gandit brusc ca are de mers mult, a bagat 50.000 km si apoi a vandut-o.

    **Scaune S-line Incalzite
    Sunt sport normale.

    **Navigatie Mare Color+Card+Dvd+Tv
    Fac pariu pe 100 euro ca nu are functia de TV Tuner.

    **Cotiera Frigorifica.
    Este, dar nu pe A4 B7.

    **Nu suiera turbina si nu are scursuri de ulei.
    Scursuri nu sunt uleiurile, scursuri sunt bisnitarii care fabrica carti service si infloresc dotarile. Macar de-ar spune pe fata ca nu au carte service si la revedere.

    Si apropo, masina aia a fost maxim 4000-4200 in Germania. Oi fi eu prost, dar eu inca n-am gasit B7 "impecabil" cu 158.000 km in Germania la banii aia. Cand il gasesc, promit sa-mi iau unul, de dragul vremurilor bune in care schimbam turbine, pompe de ulei, egr-uri, asv-uri, senzori si catalizatoare pentru ca am facut pentru prima data la momentul respectiv o alegere fara sa o gandesc. Daca voi nu intelegeti nimic din pataniile altor colegi, mergeti inainte, trebuie sa traiasca si mecanicii.
     
    z1daru apreciază asta.
  10. TalosCosmin

    TalosCosmin Platinum Member

    Înscris:
    12 Feb 2013
    Locație:
    Sălaj
    Masina:
    A4 B5 Avant Facelift, AJM , fab. 2000
    V-as pune niste serii de sasiu si niste poze before and after cum arata masina la achizitie si dupa cand a ajuns la vanzare si nustiu daca va mai cautati b7 sub 7000e acasa. Dar cum ziceau multi pe forum respectiv si Vlad, informatia v-o dam , da intra pe o ureche si iese pe cealalta. :lazy:
     
  11. dark_angel_tgv 1st Gear Member

    Înscris:
    29 Aug 2015
    Locație:
    Târgoviște
    Masina:
    AUDI A4 B6, 2003, 1.8T BFB, QUATTRO, 5 SPEED
  12. Cristi Staff Member Staff Member

    Înscris:
    21 Mar 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 - S-line - 2.0 TDI ( BRE ) 140 CP
    Cine vinde masina aiai din link este un mincinos si se vede cat se pricepe la marca Audi cand a scris ca masina este break si este S-line. Despre restul ce ai intrebat si a fost sters gasesti raspuns detaliat aici pe acest topic si in topicurile dedicate pentru fiecare intrebare pusa de tine. Pe acest topic nu mai este nevoie sa intrebi nimic despre masina asta doar sa atasezi link-uri si atat, pentru ca sa iti spunem daca faci o alegere corecta. Dupa cum pui intrebarile deja te vad o victima sigura a samsarilor. Mai ai foarte multe de invatat dar spre norocul tau exista informatia, aici pe forum, despre tot ce vrei sa cunosti cu privire la marca asta de masina.
     
  13. iVladBogdan Silver Member

    Înscris:
    3 Feb 2013
    Locație:
    Cluj-Napoca
    Masina:
    A4 B5 1.8T AWT 2001
    N-ai citit nimic pe acest forum. Pune mana si citeste toate topicurile din aria A4 B7.
    Cat despre masina aia, permite-mi sa te intreb, daca nu e cu suparare. Tu pana acum nu ai mai vazut masini in viata ta?
    Hai sa te scap si pe tine de-o teapa, dar te las pe tine sa-mi raspunzi la urmatoarele intrebari.
    1. De ce straluceste asa partea din fata a masinii, in raport cu restul masinii?
    2. De ce farul din dreapta pare ca nou, pe cand cel din stanga pare ca de pe o masina de 500.000 km?
    3. De ce numarul de pe spate e foarte sifonat si indreptat, sa fi fost oare pe fata si sa se fi intamplat ceva acolo? :)
    4. De ce parbrizul pare nou si LIPSESTE CU DESAVARSIRE oglinda retrovizoare de pe parbriz?

    Despre descriere, km si dotari nici nu ma mai obosesc sa ma mai leg.
     
  14. zamolxez

    zamolxez Gold Member

    Înscris:
    14 Oct 2010
    Locație:
    Ploieşti
    Masina:
    Audi A4 B7 2004, 2.0 TDI BRE (Ex BLB)
    Nu are cum. E din Pitesti. :)) Acolo nu sunt samsari.
     
  15. alinush2011

    alinush2011 1st Gear Member

    Înscris:
    26 Oct 2018
    Locație:
    Drobeta-Turnu Severin
    Masina:
    Audi A4 B7 2.0 TDI, BRE, 2008
    Salut, ma puteti ajuta si pe mine cu un sfat, tot caut Audi a4 B7, initial cautam doar varianta de 1.9 TDI dar fara un rezultat, am vazut cateva masini dar majoritatea aveau cate ceva ( uzura semnificativa la interior si celebrii 200 de mii de km "reali", altele diferente de culoare intre bara si aripi) si am renuntat la cautare. Acum am gasit o alta masina dar cu motor 2.0 TDI care are codul BPW. mai jos aveti modelul de masina.

    https://www.olx.ro/oferta/audi-a4-b7-IDbG3eR.html#fece01d87b

    Se merita...sau nu?
     
  16. zamolxez

    zamolxez Gold Member

    Înscris:
    14 Oct 2010
    Locație:
    Ploieşti
    Masina:
    Audi A4 B7 2004, 2.0 TDI BRE (Ex BLB)
    Masina aia ar merita DOAR daca are km aia. Ceea ce ...e putin cam greu. Dar nu imposibil. Vad ca sunteti din acelasi oras. Mergi si vezi. Ai studiat putin motorul ala pe site aici? BPW-ul? Daca nu, ia la mana topicul. Daca da, si inca te uiti la asa ceva, mergi si vezi masina.
     
    Mihai Spinean apreciază asta.
  17. Gaby30 1st Gear Member

    Înscris:
    26 Ian 2019
    Locație:
    Carei
    Masina:
    Audi A4 b7, 2.0 TDI, 2006
  18. Scorpyon

    Scorpyon Silver Member

    Înscris:
    10 Iun 2011
    Locație:
    Maramures
    Masina:
    A4 B7, 1.9 TDI
    Nu stiu cum e masina, dar culoarea e superba :))
     
    Gaby30 apreciază asta.
  19. myth79 4th Gear Member

    Înscris:
    3 Oct 2008
    Locație:
    Timișoara
    Masina:
    Audi A4 B7 2005 163CP Multitronic
    Nu e full deloc. Mai sunt o grămada de opțiuni care au fost disponibile pe acest model. Pot să-ți enumăr câteva: navi, senzori parcare fata-spate, oglinda interioară electrocromatica, trapa, senzori lumini si ploaie, etc. Mașina pare ca arată ok pentru vârsta ei, dar recomand un control amănunțit la reprezentanta înainte de achiziție.

    P.S. Apar in poze diferite doua volane diferite. Unul este pentru acest model, iar unul este pentru modelul B5 sau B6.
     
    vladliviu85 și Gaby30 apreciază asta.
  20. Scorpyon

    Scorpyon Silver Member

    Înscris:
    10 Iun 2011
    Locație:
    Maramures
    Masina:
    A4 B7, 1.9 TDI
    Vezi ca a incurcat pozele. In unele are volan de b6 si tapiterie textila, in altele de b7 si tapiterie din piele. Iar in pozele trimise are puse perne pe scaune (banuiesc ca sunt din piele... dar are incalzire in ele... de ce ar purta perne). Sigur e samsar.
     

Distribuie pagina asta