1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.

Consiliere/sfat - achizitie - A4 B7 - motor Diesel

Discuție în 'Audi A4 B7 (2005 – 2008)' creată de bartha, 17 Noi 2007.

  1. waf

    waf Platinum Member

    Înscris:
    15 Apr 2012
    Locație:
    București
    Masina:
    oooo A4,2003,1.9 TDI quattro,AVF 131cp; Vw Golf IV,2003,1.9 TDI 4motion,ARL 150 cp
    Una se evideniaza prin motorul 1.9 care este mai fiabil decat cel de 2.0, iar cealalta prin dotari mai multe.
    Ramane sa alegi ce e prioritar pt tine. Oricum, nu lua de bun tot ce scrie in anunturi. Masinile trebuie verificate bine, ca sa diminuezi riscurile.
     
    Scorpyon apreciază asta.
  2. Psihutz 1st Gear Member

    Înscris:
    13 Iun 2020
    Locație:
    Iasi
    Masina:
    Hyundai Santa Fe
  3. Cristi Staff Member Staff Member

    Înscris:
    21 Mar 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 - S-line - 2.0 TDI ( BRE ) 140 CP
    Samsar mincinos si prost in acelasi timp. Cauta alta masina. Nu mai cauta chilipiruri. Cauta in Germania preturi si pe urma compara cu cele din Romania. Citeste acest topic integral.
     
  4. MarianMaxx

    MarianMaxx Audi Expert

    Înscris:
    19 Apr 2014
    Locație:
    Italia
    Masina:
    Audi A6 4G "break" 2.0 TDI ultra 190 CP S-tronic (CNHA) 2014 "S-Line de Romania"
    @Cristi ca este o masina dubioasa si ciudata suntem de acord, dar sa afirmi ca este un chilipir o astfel de masina... cred ca ai ramas blocat in timp. :)

    Un cazan C7 din 2011, cat de cat aranjat, astazi pleaca de la 8.000€. :keule:
     
  5. Cristi Staff Member Staff Member

    Înscris:
    21 Mar 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 - S-line - 2.0 TDI ( BRE ) 140 CP
    Se poate sa fi ramas eu blocat in timp dar cazane si carute sunt pe toate drumurile si tocmai ne-a fost dat exemplul de mai sus. Noi aici vorbim de masini. Tu ai si conduci un cazan / o caruta de 8.000 Euro ? Masina mea este la Casco asigurata la 8.000 Euro (fara nici un fel de fransize) si este fabricata in 2007. De prosti crezi ca aia de la Alianz unde am Casco au asigurat-o asa de mult ?
     
    vladliviu85 apreciază asta.
  6. Psihutz 1st Gear Member

    Înscris:
    13 Iun 2020
    Locație:
    Iasi
    Masina:
    Hyundai Santa Fe
    Nu am cautat chilipir.. sunt vreo cateva in jur de 5k in zona mea si credeam ca asta este pretul.. am spus ca nu mai sunt la curent cu piata.
    Am citit vreo 20 de pagini din topic.. dar pana la 140 mai am..
     
  7. Cristi Staff Member Staff Member

    Înscris:
    21 Mar 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 - S-line - 2.0 TDI ( BRE ) 140 CP
    Mai citeste si nu numai acest topic. O masina (vorbesc de A4 B7) pe care sa te bazezi si sa nu ai probleme majore te costa un minim de 6.000-7.000 Euro.
     
    vladliviu85 apreciază asta.
  8. Psihutz 1st Gear Member

    Înscris:
    13 Iun 2020
    Locație:
    Iasi
    Masina:
    Hyundai Santa Fe
    In 7.000 ma incadrez cu bugetul. E limita superioara.
     
  9. VARGAS 1st Gear Member

    Înscris:
    12 Iun 2018
    Locație:
    Mureș
    Masina:
    Audi A4 B6 1.9 TDI 131 CP AVF ; Audi A3 8P Sportback Facelift 1.9 TDI BLS
    Va salut cu respect, dupa muuuulte documentari pe acest forum, in aproape toate sectiunile(am invatat fffoarte multe despre masinile si motoarele VAG :D ), am reusit sa-mi gasesc un a4 1.9 avant, insa m-am plictisit repede de el fiind cam chelios si l-am dat unui prieten. Vreau sa trec frontiera la 2.0 tdi asumandu-mi probleme specifice:D ajungand la concluzia ca doar pompa ulei este adevarata problema specifica, care se rezolva usor acum... restul fiind posibile la oricare alta masina diesel.
    Ce parere aveti despre aceasta masina? Stiti ceva despre "parcul" acesta ?
    https://www.autovit.ro/anunt/audi-a4-ID7GLNBC.html#xtor=SEC-81
    vi se pare prea veche si prea scumpa pt 2021? am vorbit cu o doamna de acolo care nu prea m-a ajutat cu informatii... nici codul motorului nu-l stiu, asa ca ma voi duce personal zilele astea
     
  10. audi66

    audi66 Audi Expert

    Înscris:
    18 Ian 2011
    Locație:
    București / Italy
    Masina:
    - A6 C6 3.0TDI CDYA 2010 -
    S-Line interior/exterior/suspensie, dotari mult peste medie.
    Daca intr-adevar km sunt reali si are carte service, e cu siguranta de vazut, mai ales ca pretul este negociabil.
     
    VARGAS apreciază asta.
  11. VARGAS 1st Gear Member

    Înscris:
    12 Iun 2018
    Locație:
    Mureș
    Masina:
    Audi A4 B6 1.9 TDI 131 CP AVF ; Audi A3 8P Sportback Facelift 1.9 TDI BLS
    Da, e superb, cel putin in poze. M-a asigurat doamna de acolo ca maxim 200 euro imi mai lasa, a zis ca are carte service. Ma incanta si garantia aia de 3 luni, insa nu stiu cum ii ofera garantie
     
  12. K3nT Platinum Member

    Înscris:
    1 Oct 2013
    Locație:
    Timișoara
    Masina:
    A4B6 1.9TDI AVF 2003 Berlina 155HP 1BV ; A6C7 Avant Quattro 2,0 TDI -DDDA-2018
    Masina arata bine, dotari bune, pare ingrijita si din cate imi dau seama pare sa fii avut un proprietar pasionat mai mult sau mai putin, vad ornamente pedalier de S4 (nu stiu daca sunt OEM ), nuca schimbator schimbata...detaliile astea spun ceva.

    Nu cunosc nimic despre comerciant, chiar daca e din zona mea :)

    Bafta
     
    VARGAS apreciază asta.
  13. audi66

    audi66 Audi Expert

    Înscris:
    18 Ian 2011
    Locație:
    București / Italy
    Masina:
    - A6 C6 3.0TDI CDYA 2010 -
    Masina e din Belgia.
    Belgia si Franta sunt ca Romania, majoritatea geamuri negre si muulte retrofit-uri.
     
    VARGAS apreciază asta.
  14. VARGAS 1st Gear Member

    Înscris:
    12 Iun 2018
    Locație:
    Mureș
    Masina:
    Audi A4 B6 1.9 TDI 131 CP AVF ; Audi A3 8P Sportback Facelift 1.9 TDI BLS
    Am reusit sa-i aflu codul motor, BRF 136 cp. Marti am timp sa ma duc. A zis doamna ca daca ajung pana pe ora 9, poate sa-mi scoata numere rosii pe loc daca ne intelegem. A mai spus ca ei aduc doar masini de calitate, verificate, cu revizii facute ... ii cam soptea un barbat din spatele telefonului :), nu stiu ce de raspunde dansa la telefon ca nu prea are habar. Mi-a zis ca e din Belgia masina si acolo nu sunt masini ruginite ... va dati seama:). Oricum, o sa ma duc marti cel tarziu. Multumesc pentru raspunsuri.
     
  15. K3nT Platinum Member

    Înscris:
    1 Oct 2013
    Locație:
    Timișoara
    Masina:
    A4B6 1.9TDI AVF 2003 Berlina 155HP 1BV ; A6C7 Avant Quattro 2,0 TDI -DDDA-2018
    Mda, clasic...toti aduc numai masini bune si numai ale lor sunt bune etc, mie unul nu imi place si nu suport tipul asta de abordare tipic samsareasca, tu trebuie sa stai cu capul pe umeri, nu pleca entuziasmat dupa ea si verifica cum trebuie, din start trebuie sa ai in cap ca genul asta de firme nu aduc masina pt un profit de 3-400 euro, de aici iti dai seama cam la ce pret le cumpara, fie ele si prin licitatie.

    Nu spun ca masina nu ar fii ok sau e teapa..etc, oricum este o masina despre care ai infint informatii pe forum si piese se gasesc peste tot etc..

    L.E. cere seria VIN si verifica in bazele oficiale inainte de a pleca la drum.

    Bafta
     
    Ultima editare: 19 Mai 2021
    smurff apreciază asta.
  16. audi66

    audi66 Audi Expert

    Înscris:
    18 Ian 2011
    Locație:
    București / Italy
    Masina:
    - A6 C6 3.0TDI CDYA 2010 -
    @K3nT Masina este diesel, Euro 4.

    Prin Europa (nu in Romania) le-a scazut pretul drastic, deci stai linistit ca profitul este destul de mare.
     
  17. K3nT Platinum Member

    Înscris:
    1 Oct 2013
    Locație:
    Timișoara
    Masina:
    A4B6 1.9TDI AVF 2003 Berlina 155HP 1BV ; A6C7 Avant Quattro 2,0 TDI -DDDA-2018
    @audi66 exact asta spuneam si eu, nu aduc masini pt un castig de 3-400 euro ci mai mult.
     
  18. audi66

    audi66 Audi Expert

    Înscris:
    18 Ian 2011
    Locație:
    București / Italy
    Masina:
    - A6 C6 3.0TDI CDYA 2010 -
    Tu ai dat de inteles ca masinile aduse sunt cumparate la un pret foarte mic, implicit sunt niste “cazane”. Ca nu aduce nimeni masini bune la pret corect pentru un castig de 3-400€.

    In realitate, pretul pentru un diesel E4 in afara Romaniei este foarte mic, ajungand in Romania la “pretul pietei”.

    In final este irelevant la ce pret le cumpara.
    Daca ai timpul, cunostintele si resursele necesare, ce te opreste sa vizitezi Europa in cautarea unui B7 ?
    Deranjul se plateste, in orice domeniu.
     
  19. ovidiutm

    ovidiutm Moderator Staff Member

    Înscris:
    16 Sep 2008
    Locație:
    Timisoara
    Masina:
    A4 B6, 1.9 TDI ~ AVF/BGA + alte marci.
    Pai parca avea 140 cp.
    Pentru cineva care se lauda ca aduce numai masini verificate (informatie soptita mai mult sau mai putin) mi se pare ciudat sa gresesti la puterea motorului. Ce verificare au putut face daca nu stiu nici ce putere are motorul? Si scrie in actele masinii, nu era ceva ce gasea pe site-uri autodna.
    Uita-te putin la aripioara scaunului soferului. E mort buretele de sub aripioara exterior sezut. La 192.000 km sa minta pe altcineva ca asa se face aia...

    Vrei sa iti spun ce au verificat?
    - sa aibe dotari. Check.
    - sa nu aibe istoric cu multi km inregistrati... ca sa ii poti da inapoi. Check.
    Atat. Daca te duci sa vezi masina intreaba inainte care elemente are revopsite si apoi incearca sa gasesti un numar mai mare de elemente revopsite. Eu zic ca o sa gasesti ca esti mintit.
    Ori daca tu vrei sa cumperi o masina nu tocmai ieftina si la care povestea ei este "indoita" aici e fix alegerea ta.
     
    vladliviu85 și VARGAS apreciază asta.
  20. VARGAS 1st Gear Member

    Înscris:
    12 Iun 2018
    Locație:
    Mureș
    Masina:
    Audi A4 B6 1.9 TDI 131 CP AVF ; Audi A3 8P Sportback Facelift 1.9 TDI BLS
    Nu prea visam la kilometrii aia oricum, si mie mi s-a parut ciudat ca au pus o doamna care n are habar despre masina, pretul mi s-a parut mare, insa arata bine si am zis ca poate-si merita banii, si de aceea v-am cerut si parerea. O sa iau in considerare si raspunsul tau Ovidiu, mersi!
     

Distribuie pagina asta