1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.

Consiliere/sfat - achizitie - A4 B7 - motor Diesel

Discuție în 'Audi A4 B7 (2005 – 2008)' creată de bartha, 17 Noi 2007.

  1. gelu ispas

    gelu ispas 6th Gear Member

    Înscris:
    3 Aug 2008
    Locație:
    Caracal
    Masina:
    audi A4 Avant
    Pentru Stefan, iulian_1976, cornelw11,
    Un amic (taximetrist) are 131 CP la care a trecut de pe Dacie, si i se parea mai lenes in demaraj decat Dacia, apoi spunea ca asta s-a intamplat pana sa invete sa foloseasca mai bine dieselul, care se stie ca e mai lenes in principiu.
    Mie imi place si B6 (da, e si 2005), dar se gaseste mai rar cu navigatie mare, si nu e sigur Euro4.
    [/QUOTE]

    Scuzati-ma ca ma bag,dar...
    In primul rind o asemenea aberatie nu am mai auzit.(cu dacia).De ce zic?Eu am avut inainte si un diesel de vreo 78CP si tot mi se parea "sprinten"pe linga o dacie -dar audi(si sunt multumit de 101CP)Vreau sa te intreb daca ai condus una din masinile de care vorbesti?
    In al doilea rind cred ca te intereseaza mai mult norma de poluare(din considerente financiare),si citi mai multi CP.
    Eu cred ca orice audi care il alegi (cu cascat de ochii)are sa te multumeasca.
     
  2. cornelw11

    cornelw11 3rd Gear Member

    Înscris:
    16 Oct 2008
    Locație:
    Alba Iulia
    Masina:
    AUDI A4 2.5TDI
    euro 4 in germania = euro4 in ro
    euro 3 in germania = euro 3 in ro etc
    unele masini din germania au scris pe carte d2, d3, d4 care la noi inseamna:
    d2 in germania=euro1 in ro
    d3 = euro2
    d4 = euro3
    la ei cam asa ar fii ordinea E4 D4 E3 D3 E2 D2.. deci de ex d4 nu ii nici euro3 nici euro 4 si la noi va fii sigur euro3!
    -ziceam, sa nu iti mai faci griji pt ca un a4 dupa 2005 2.0 1.9 2.5 tdi sigur are e4 si va fii si la noi incadrata la e4.
    -nu stiu ce ai cu uleiul ala de parca ar fii masina din fabrica cu o gaura in baie si nu apuci sa bagi cat curge. serios acum uita de gandul cu uleiu, daca il verifici 1 la o luna e ok. cartea zice sa il verifici la fiecare alimentare! nu mai stiu sigur dar mi se pare ca are alarma cand e uleiul sub nivel (si masinile mai vechi de 89 aveau alarma deci cu mult mai mult un 2005+).
    -""Ma tem ca noi am putea sa avem mai putin noroc decat tine zeuss, .""
    daca mergi pana in d sa iti iei o masina, gaseste si un mecanic in care ai incredere si care se pricepe cat de cat, nu mergi acol si te uiti daca ii zgariata sau nu:).
    ""iar testare am inteles ca nu se va face, desi e un dealer foarte mare"" sper ca nu vb de parcu schuster automobile din ruhstorf. daca da, nu are rost s mergi, au niste preturi exagerate!
    -""E mai "tractor" decat un Mercedes C, sau decat un Vectra diesel?""
    motoarele diesel suna diferit decat benzina si vibreaza umpik mai tare.
    iar in comparatie cu cele 2,NU este mai zgomotos!
    am condus vectra din 2008 noua, motor 1.9 tdi si tremura mult mai tare decat masina mea care are motorul 2.5. (nici mie nu mi-a venit sa cred. era noua masina) si mercedes C 200 care are motorul de 2190 mi se pare, din 2004 care la fel era mult mai zgomotos decat a mea (poate nu toate sunt la fel, asta era cam "obosit")
    - cum spune si zeuss, roaga pe cineva care are un a4 sa te lase sa faci o proba si ai sa te convingi, sau incearca mai multe masini (de la prieteni cunostinte etc:) ) diesel sa poti face o comparatie
    bafta la ales!
     
  3. claudia2008 1st Gear Member

    Înscris:
    19 Ian 2009
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    BMW 320D E90/2005
    B6 este mai zgomotos decat B7? Ideea cu zgomotul mi-a amintit-o cata_adc, iar faptul ca nu este CR ....
    Asti foarte amabil. Numai bine si tie.
    Nu am condus nici una din aceste masini. Doar impresii ale altora, sau de pe forum, sau din reviste.
    La a doua afirmatie ai perfecta dreptate.

    cornelw11: multumesc mult pentru lamuriri. Chiar simteam nevoia sa aud asta cu zgomotul, pe langa faptul ca mie personal Audi mi se pare cea mai frumoasa, in ciuda faptului ca tatal meu a inceput sa cocheteze putin cu ideia Mercedes C. (nu ruhstorf, ci Nurnberg)
     
    Ultima editare: 22 Ian 2009
  4. Cata_ADC

    Cata_ADC Moderator Staff Member

    Înscris:
    14 Feb 2008
    Locație:
    Brasov - Zarnesti
    Masina:
    alta marca I3 , e-drive 2018
    Vectra C (DTI) este mai tractoras cu siguranta. Nici nu se pot compara. CDTI-ul bate cam la fel.
    De 1.9 131 hp B6 nu pot sa ma pronunt deoarece nu am detinut unul ; de dat m-am dat dar asa cum zicea Alin , ''deocamdata'' nu iti poti face o parerea decat dupa un numar anume de km.
    Ca si C-ul clar este mai zgomotos,vorbesc de cel de dupa 2004 common rail. ;)
    Oricum m-ai inteles gresit nu face zgomot in habitaclu ci doar calitatea sunetului... Ehe eu sunt mai pretentios ;)
    Dar intai vezi toate motorizarile ce au de spus. Sunt destui membri si la Bucuresti ,participa la o intalnire saptamanala ori spontana (normal cu prietenul) si te vei decide cu siguranta.
    Asta in cazul in care nu te alearga nadir sau adibose cu S3-urile ca dupa dai foc la diesel-asuri cu toate ca nu ard :p
     
  5. cornelw11

    cornelw11 3rd Gear Member

    Înscris:
    16 Oct 2008
    Locație:
    Alba Iulia
    Masina:
    AUDI A4 2.5TDI
    cand am plecat in d, cu ideea asta am plecat si eu: mercedes c sau audi a4, dar cand am ajuns m-am razgandit, mercedesurile erau mult mai scumpe. n-am nimic impotriva la mercedes chiar imi plac dar...
    cred ca tre sa tii cont si de faptul ca mercedesul are tractiune spate (ceea ce cred ca pe tine nu te ajuta)
     
  6. Stefan

    Stefan Audi Expert

    Înscris:
    9 Oct 2007
    Locație:
    București
    Masina:
    AUDI A4 B5 Avant, 2001, PD, AJM, 116+ CP by arazvan2002
    oricum fata de o dacie nu e mai zgomotos
    cred ca iti faci prea multe griji si vei pleca cu o idee fixa in cap.
    eu as zice cand ajungi acolo vezi ce iti palce, ce e bun si al tau sa fie
     
  7. claudia2008 1st Gear Member

    Înscris:
    19 Ian 2009
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    BMW 320D E90/2005
    Acum nu mai sunt mult mai scumpe, tractiunea spate nu o vreau nici eu, diferenta o va face insa fiabilitatea, silentiozitatea, consumul (parca Mert are peste 2 litri).
    da, chiar imi place mai mult zgomotul diesel, dar sa nu fie prea mare, tocmai de aceea am exclus passat, audi fiind (cred) mai atent capitonata (fiind premium). Ar mai fi si silentiozitatea suspensiilor, toate A4 au multilink?
     
  8. cristimate 6th Gear Member

    Înscris:
    17 Mai 2008
    Locație:
    Cernica
    Masina:
    A4 B7 1,9 TDIe (BRB), A4 B9 2.0 Quattro
    auzi da chiar conteaza asa mult motorul? 1.9, 2.0 cam tot aia e... ceva cai putere da nu-i prea simti decat la viteza mare; in plus mai faci o resoftare daca crezi ca ai talpa grea! sau esti frate cu shumaher si ai cursuri speciale ascunse?

    eu zic sa te uiti la confort, culoare, echipare... ia piele daca ai bani si cat mai putini km; ia masini sub 10ooo km; am vazut ca le-au scazut pretul la 18000 euro la b7 cu 8-9000km; merita ca e ca noua; a mea cand am luat-o mirosea a nou: aveam 6700km si crede-ma e o masina inchegata , nu paraie maraie nimic; dupa 50.000 se mai lasa la 100.000 km deja e buna alta dupa mine; dai un 3-4k euro si iei aproape nou, o masina care in 2007 final facea 32000 euro; eu zic ca la 60% din pret merita fiecare banut

    masina tre sa fie o placere si asta stie audi sa ofere - plasticele sunt de calitate, finisajele sunt de lux, pielea are calitate; face si renault scaune de piele da dupa 2 ani parca sunt de mushama si se scorojeste; luminile in interior au farmec, cand treci peste gropile din bucuresti nu te doare spatele si la 160km se aseaza ca o felina pe drum si toarce ca o pisica - da aia e bun audi; ia-ti rns-e cu dvd si tv tuner... ca merita si toooate chestiile care le pune audi daca ai bani: pilot, bluetooth, 1000 boxe si incalzire in scaune, scaune electrice si comenzi pe volan; incearca o cutie automata si nu vei mai vrea in viata ta manuala...
     
  9. cornelw11

    cornelw11 3rd Gear Member

    Înscris:
    16 Oct 2008
    Locație:
    Alba Iulia
    Masina:
    AUDI A4 2.5TDI
    fii sigura ca 2.0 nu consuma mai mult decat c200-le care ia 8-9 in oras si cam 5-6 inafara. dupa cum am spus un a4 2.0 este mai silentios cu mult decat merc. la fiabilitate no comment.
    in ce priveste susp, nu stiu ce susp am eu pe el, dar mercedesul (deccare tot zic) nu poate intra in curbe cu vit cu care ntru eu. (poate si din cauza ca e combi)
    incearca totus sa faci cateva ture cu ceva masini diesel, vw audi mercedes opel . cu care ai posib, ca sa te convingi. (fara suparare dar tu vb numa "din carti"(impresii ale altora, sau de pe forum, sau din reviste).) deci tre sa "simti" una (sau mai multe) si apoi vorbim.
    zic chestia asta, ca atunci cand mergi in d sa mergi hotarata ce vrei, pt ca daca nu, prima in care te urci o sa iti placa :racer:(indiferent de marca, daca nu e dacie sau reno)
    asa cum zice si cristimate, daca ai posibilitatea($$$) cumpara-o full sau cu cat mai multe optiuni posibile. no sa iti para rau!
     
  10. claudia2008 1st Gear Member

    Înscris:
    19 Ian 2009
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    BMW 320D E90/2005
    Motorul cred ca conteaza foarte mult. N-as vrea sa uit sa pun ulei si sa il stric....Daca eram milt mai bogata incercam si cutie automata, asa nu. Doar uleiul ala care tb schimbat in ea costa o avere. Plus ca cu o garda asa joasa daca o ating un pic cica e dezastru. Totul e mai scump la intretinerea ei, o complicatie in plus, nu se merita la bugetul familiei mele.

    2.0 nu consuma mai mult si este mai silentioasa probabil pentru ca are sub 2 iar mercedes cu mult peste. La fiabilitate as prefera mult comment........
    Plecam doar cu vreo 17000 si am prefera sa ne si ramana ceva.
     
  11. cristimate 6th Gear Member

    Înscris:
    17 Mai 2008
    Locație:
    Cernica
    Masina:
    A4 B7 1,9 TDIe (BRB), A4 B9 2.0 Quattro
    scuze ca-ti spun: daca gandesti asa cumpara-ti un ford; 17000 noua si cu motor puternic; adica dai 17000-18000 pe un audi si n-ai 3-4 milioane sa pui un ulei bun? o revizie la PBV2 costa 10 milioane cu toate filtrele, tata are fabia... il costa 8 mil...
     
  12. glumaretzuu Gold Member

    Înscris:
    16 Mar 2008
    Locație:
    Bacău / Iași
    Masina:
    Audi A4 B8 2.0TDI
    Cred ca revizia la Fabia de care zici tu include si placute de frana. Pe mine la A4 m-a costat revizia cu toate filtrele putin peste 800ron,la reprezentanta, cu 5l ulei Castrol.La PD trebuie pana in 4l de ulei din cate stiu(3.8l stiam).
     
  13. iulian_1976

    iulian_1976 Audi Expert

    Înscris:
    29 Noi 2007
    Locație:
    Rhône-Alpes
    Masina:
    Audi aus Ingolstadt nicht weit von München
    Cel mai bun ulei nu poate trece de 70 e . Ca voi dati 8-10 milioane e treaba voastra nu e nebun cel ce cere ci cel ce plateste.
    ..in rest preturile astea nu sunt decat jaf armat de la brau in jos.
     
    Ultima editare: 25 Ian 2009
  14. cristimate 6th Gear Member

    Înscris:
    17 Mai 2008
    Locație:
    Cernica
    Masina:
    A4 B7 1,9 TDIe (BRB), A4 B9 2.0 Quattro
    iulian_1976 poate ai dreptate mai ales ca sotia lucreaza pt un mare dealer de uleiuri de motor; dar fac la porsche pt ca:
    1. mai am 10 luni de garantie
    2. o sa am un un "car record" corect - original - am invatat ca la masina e bina sa tii toate facturile si asa trebuie sa fie
    3. daca vreodata voi avea vreo problema stiu unde sa ma duc: doar la ei am facut garantiile: am facturi
    4. daca nu ma rezolva scriu la Audi si asa sunt sigur ca ma vor lua in serios

    nu cred ca va aparea 3+4 dar e bine sa fii precaut - pentru 100-150 euro in plus la o revizie;

    in plus nu stii la ce dai la un service ne-autorizat - nu cred ca autorizarea e un lucru usor de obtinut
     
    Ultima editare de un moderator: 16 Feb 2015
  15. iulian_1976

    iulian_1976 Audi Expert

    Înscris:
    29 Noi 2007
    Locație:
    Rhône-Alpes
    Masina:
    Audi aus Ingolstadt nicht weit von München
    :) aparent ai dreptate

    Mai ai 10 luni de garantie:
    1.iti pica caseta de directie se schimba pe garantie ?
    2.pica ceva in ,,garantie ,, de la trenul de rulare ce garantie ai dupa 30 de mii de km?
    3.cand ceva nu este in regula garantia este,,Totul este in regula,stati linistit,,.
    Am impresia ca service-urile de reprez.trebuie sa-si scoata discountul acordat la cumparare.
    In Franta eu nu am gasit ulei mai scump de 70 de euro si filtre mai scumpe de 20 euro.
    ..cu conditia ca motorul si cutia de viteza sa fie in regula garantia oferita de reprezentanta este pur teoretica.;)
    ..parerea mea.
     
  16. glumaretzuu Gold Member

    Înscris:
    16 Mar 2008
    Locație:
    Bacău / Iași
    Masina:
    Audi A4 B8 2.0TDI
    Revizie nu inseamna doar ulei! In 800ron sunt incluse si toate filtrele+manopera. Ar trebui mai multa atentie cand se citeste un topic. Nu a zis nimeni ca da 800ron doar pe ulei.Scriem ca sa avem ce face sau dam niste sfaturi pertinente?:idea:
     
  17. Rapier

    Rapier Gold Member

    Înscris:
    22 Aug 2008
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A5 Sportback, 2.0 TDi (CNHA), 2016
    Sfaturile sunt de prisos..acum:) Deja a plecat sa ia masina...si din ce am vorbit, inclina chiar si spre A6 cu motorul de 2.0 TDI (ii place modelul si m-am intrebat cum e ca motorizare)...I-am urat bafta si sa gaseasca ceva frumos si bun. O sa ma sune cand revine sa-mi arate masina si sa ma uit pe la ea si o sa dea mai multe detalii
     
  18. cornelw11

    cornelw11 3rd Gear Member

    Înscris:
    16 Oct 2008
    Locație:
    Alba Iulia
    Masina:
    AUDI A4 2.5TDI
    pot sa spun ca a6 cu motor de 2.0 sunt f bune masinile. are un prieten de 4 ani un a 6 si nu a avut nici cea mai mica problema nici cu masina nici cu motorul. si are consumul f mic.
    ii urez si eu bafta la cumparat claudiei!
     
  19. Teko

    Teko Gold Member

    Înscris:
    27 Iun 2008
    Locație:
    Constanța
    Masina:
    VW Passat 3C2 1,9 tdi (BKC) 2006 + VW Passat 3C5 2.0 tdi (BMP) 2007
    2,0 tdi....

    Legat de fiabilitatea lui 2,0 tdi de la VAG : de ce au renuntat la acest motor?
    De bun si fiabil ce era? De ce se continua cu 1,9 tdi?

    Deschizatorul de drumuri pentru TDI este tot Fiat. In 1994 au scos pentru prima oara acest tip de diesel pe Croma. Atunci a inceput aventura 1,9 tdi ("TDI" marca inregistrata VAG) pentru Volkswagen.
    Fiat continua cu 1,9 jtd (AlfaR) 1,9 cdti (tot motor Fiat dar pe Opel), etc. :icon_thumright:
     
    Ultima editare: 26 Ian 2009
  20. cristimate 6th Gear Member

    Înscris:
    17 Mai 2008
    Locație:
    Cernica
    Masina:
    A4 B7 1,9 TDIe (BRB), A4 B9 2.0 Quattro
    1. nu stiu
    2. probabil nu; dar n-o sa am 30.000 km in 10 luni
    3. nu cred; sunt f pisalog si f recalcitrant

    eu zic ca merita; fac o revizie pe an dupa cum se pare deci in 5 ani o sa platesc cu 700-800 euro mai mult ca tine care faci la un service oarecare; cand o fii s-o vand daca eu iti afisez o carte de service ca la carte la reprezentanta cu toate chitantele la orice reparatie minora ai da 1000 euro mai mult ca una fara nimic si facuta la un service ne-autorizat?

    stiu asta ca ma uit dupa un porsche 1996 si stiu ca asta caut...

    si mai am ceva care sunt sigur ca va supara pe multi da n-am ce face... daca n-ai bani sa intretii un audi ia-ti "frate" megane ca e la promotie acum - e ieftin si 3 ani de nou va fii perfect; dupa il vinzi...

    am stat 10 ani si ma uitam dupa audi si visam cand o sa conduc si eu... si pana n-a ajuns sa castig cat sa nu imi fac o problema ca dau catva sute de lei in plus sa ii ofer si masinii tot ce-i trebuie nu mi-am luat

    ajungi sa ai ultimul tip de masina dar nu mergi "tare" cu el ca n-ai bani de benzina, sau ai audi da stai in chirie intr-o garsoniera... nu consider ca ar fi probleme sa stai in chirie ca pana la urma multi vor sta; dar macar stai si tu la 3 camere si ai bani sa iti platesti un loc de parcare (poate chiar acoperit);

    de aceea sfatul meu pentru toti e asa: iti iei televizor (care costa nou) cat castigi pe 1 luna, masina (care la pretul nou este egal) cat castigi pe an si casa cat castigi in maxim 10 ani; tot ce depaseste asta te va depasi la rate si intretinere, nu iti permiti, o sa te chinui...

    chiar ma gandeam... daca ma chinui mult si ma duc in state imi iau si eu aston martin db9, care fara suparare e masina peste orice a4 chiar si a8... da' dupa aia ce fac? daca se strica un pinion de la cutia de viteze sau asigurarea care e pe an vreo 3-4 salarii... hai sa zicem ca la benzina imi permit
     
    Ultima editare de un moderator: 16 Feb 2015

Distribuie pagina asta