1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.

Consiliere si sfat achizitie A2

Discuție în 'Audi A2' creată de Andrei-Zen, 29 Iun 2007.

  1. Jeoy with A2

    Jeoy with A2 3rd Gear Member

    Înscris:
    1 Feb 2010
    Locație:
    Timisoara
    Masina:
    Audi a8 2.5 tdi akn
    Ceao razvan vad ca postezi din strainatate din cate vad zimi si mie nu ai cumva ceva preturi mai low acolo ??? te intreb si eu

    scuze daca se deviaza de la subiect un pic dar tare sunt curios ....
     
  2. Daniel Razvan

    Daniel Razvan 1st Gear Member

    Înscris:
    3 Apr 2009
    Locație:
    Bergen, Norway
    Masina:
    Audi A2 1.4 Bensin
    Nu ma deranjeaza deloc ... dar din pacate eu muncesc in Norvegia ... da in afara ... in afara UE ... deci asta inseamna taxe. Iar Norvegia ca tara este foarte scumpa chiar daca ai salariu bun.
    Preturi ... n-ai vrea sa stii cat am dat (si inca mai dau - rate) pe A2 aici in Norvegia.
     
  3. Jeoy with A2

    Jeoy with A2 3rd Gear Member

    Înscris:
    1 Feb 2010
    Locație:
    Timisoara
    Masina:
    Audi a8 2.5 tdi akn
    Eu ma refeream la piese cum is piesele un scut motor mai intreresa in disperare si na eram curios sa stiu cat ii dincolo aici i 500 600 lei ceea ce nu imi pot permite .....:(
     
  4. Daniel Razvan

    Daniel Razvan 1st Gear Member

    Înscris:
    3 Apr 2009
    Locație:
    Bergen, Norway
    Masina:
    Audi A2 1.4 Bensin
    E FFF SCUMP...
    Si piese si tot.

    Iti dau un exemplu banal:
    Inmatriculare Skoda Ocavia 1.9 TDI , Euro 4 din 2007 a costat 80.000 NOK (coroane norvegiene)... asta inseamna 9.724 Euro.
    Deci avea numere de Romania si trebuia inmatriculata cu numere de Norvegia.
    Eu zic ca e FFF SCUMP.

    Doar ca sa inmatriculezi o masina in Norvegia.

    De piese, de trai si de altele nu mai vorbesc.

    Oricum si salariile sunt pe masura...depinde si in ce domeniu lucrezi ... oricum te descurci binisor.

    Deci pentru scutul care vorbesti tu la masina ta imi pare rau sa spun dar mai bine dai 500/600 RON decat sa dai 1000/1200 aici in Norvegia.
     
  5. Jeoy with A2

    Jeoy with A2 3rd Gear Member

    Înscris:
    1 Feb 2010
    Locație:
    Timisoara
    Masina:
    Audi a8 2.5 tdi akn
    oiiii ioiiiiiiiii ok mssss
     
  6. winsurfer 1st Gear Member

    Înscris:
    8 Aug 2010
    Locație:
    bucuresti
    Masina:
    a2
    salut , sunt in cautarea unei masini , se merita un audi a2? este fiabil ? am inteles ca au probleme cu partea electrica oare asa este? piesele sunt scumpe ? se mai gasesc? astept raspunsurile voastre...multumesc anticipat..
     
  7. Jeoy with A2

    Jeoy with A2 3rd Gear Member

    Înscris:
    1 Feb 2010
    Locație:
    Timisoara
    Masina:
    Audi a8 2.5 tdi akn
    piese sunt nu sunt scumpe, fiabill ii. iar la aprtea electrica nu o avut nimeni probleme de pe aici depinde si ce masina iei sa nu fie deja moarta
     
  8. winsurfer 1st Gear Member

    Înscris:
    8 Aug 2010
    Locație:
    bucuresti
    Masina:
    a2
    sal

    mai multe detalii despre consum ( benzina) pret service ...ceva care sa ma ajute sa imi fac o parere despre acest model?
     
  9. lorena 1st Gear Member

    Înscris:
    26 Feb 2010
    Locație:
    Timisoara
    Masina:
    A2, 1.4,2001
    Buna,va rog sa ma ajutati si pe mine cu orice informatie referitoare la problema mea.Am un A2 din 2001 second luat anul asta.de cand l am luat am aceeasi problema .Am fost cu ea la doi mecanici si sap trecuta chiar la reprezentanta.de fiecare data mi s a promis solemn ca nu va mai aparea problema respectiva.Problema este:cand merg mai mult cu ea,de ex cand ma intorc spre casa si dc mai este si mai cald afara dintr o data se aprind pe bord becul de check engine,esp air bag,si un semn de exclamare rosu care palpaie, in acest timp mai si piuie.Dupa acest fenomen in max 1 min imi cade acceleratia si se opreste masina,intra in sistem de avarii presupun.I am schimbat de la sonda lamda,furtune de evacuare gaze,resetat memoria de mai multe ori etc etc.Nu mai stu ce sa i fac,daca imi puteti da vreun indiciu ce sa fac cu ea...daca nici la reprezentanta...atunci unde.sincer nu vreau sa o vand.mersi mult.sunt binevenite orice sugestii.
     
  10. AndyG

    AndyG 5th Gear Member

    Înscris:
    12 Ian 2009
    Locație:
    Constanța
    Masina:
    Audi A6 3.0 TDI
    Partea electrica e OK? Ma refer la alternator, releu de incarcare.
    Ai AC? Ma gandesc la cureaua care antreneaza compresorul. Sa nu fie intinsa corespunzator si sa patineze. Ma gandesc ca o curea care patineaza poate influenta si alternatorul si servo ...
    Doar mi-am dat cu parerea!
     
  11. lorena 1st Gear Member

    Înscris:
    26 Feb 2010
    Locație:
    Timisoara
    Masina:
    A2, 1.4,2001
    da partea electirca e ok, totul e ok,tocmai am luat acum cateva zile din reprez porche ro timisoara9din service)....ma intrebi de ac(automatic clima)?da am climatronic si nu am avut probleme.asta e sg problema.si deja am dat o groaza de bani si tot nu se rez problema.mersi mult de mesaj.
     
  12. Ronie

    Ronie 5th Gear Member

    Înscris:
    27 Apr 2010
    Locație:
    Timișoara
    Masina:
    A4
    Ti-as recomanda sa nu mai mergi la reprezentanta. Bani aruncati aiurea. Eu am mers la Dan la recomandarea lui Ovi si sunt foarte multumit. Se ocupa de masina, servicii f ok si la preturi mai mult decat acceptabile. Iti las numarul lui in PM daca vrei sa il cauti. Sper sa iti rezolvi problema cu masina. O zi buna!
     
  13. daan 1st Gear Member

    Înscris:
    31 Aug 2010
    Locație:
    Ploiesti
    Masina:
    Peugeot 406
    Salut! Am primit recent o propunere, anume de a-mi da Peugeotul 406 pe un A2, 1,4l pe benzina,2001. Am citit si despre model, am vazut si cam ce probleme poate avea, insa nu's prea lamurit... cam ce-ar trebui sa verific in eventualitatea schimbului si la ce ar trebui sa ma astept dupa... Pana la urma v-as ramane recunoscator pentru informatii stricte, gen "plusuri" si "minusuri". :hi:
     
    Ultima editare: 31 Aug 2010
  14. s_virg 1st Gear Member

    Înscris:
    11 Oct 2010
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    Audi A2, 1.6FSI, 2003
    Sfat achizitie Audi A2 1.6 FSI

    Vroiam sa cumpar un Audi A2 1.6 FSI din 2002 pentru fiica mea. Nu stiu daca are probleme speciale fata de restul modelelor. As vrea niste sfaturi daca merita sau nu achizitionarea unei masini relativ "vechi", dar totusi audi A2:)
    Trebuie sa mentionez ca e incepatoare si ar dori masina pentru circulat prin Bucuresti
     
  15. Sergiu.Romanessi

    Sergiu.Romanessi Bronze Member

    Înscris:
    27 Sep 2010
    Locație:
    Bistrita, Brasov
    Masina:
    Audi A4 B8 Avant 120 hp 2009, Audi A3 8p, Ford Fiesta 1.6tdci 2010
    un prieten de'al meu are a2 cu 1.6 FSI, nu stiu sa fi avut probleme deosebite..mi se pare mai atragator a3 pt o fata :D:)
     
  16. danyms15ely

    danyms15ely Banned

    Înscris:
    19 Oct 2008
    Locație:
    Reghin
    Masina:
    audi A6,nou A2 1,4Tdi,audi allroad 2,5tdi BAU 179cp
    diferenta intre parfumul francez si masina germana e mare cu siguranta nu vei regreta daca masina nu are probleme,si totusi are 4 cerculete si se numeste AUDI,dao repede pana nu se razgandeste
     
  17. BEBE_BEBE

    BEBE_BEBE 5th Gear Member

    Înscris:
    7 Noi 2008
    Locație:
    Rădăuți
    Masina:
    Audi A3 1,9 TDI 2003
    406 e mai mare ca masina daca vrei spatiu mai mare tine 406 daca vrei o masinuta perfecta a2 se conduce usor merge foarte bine mai ales in oras nte strecori usor consum mic si are un demaraj fantastic motorul de 1.4.eu as accepta schimbul
     
  18. Avant.

    Avant. 1st Gear Member

    Înscris:
    17 Feb 2011
    Locație:
    BUCURESTI
    Masina:
    A4 B5 1.9 TDI Avant
    Am un vecin care lucreaza ca mecanic pentru Audi si mi-a spus ca A2 a fost un experiment destul de nereusit. Probleme de fiabilitate pe la articulatii, sistemul de franare si partea electrica.
    Probabil ca din aceste motive au oprit si fabricarea lor...
     
  19. lxl

    lxl Gold Member

    Înscris:
    27 Ian 2009
    Locație:
    Oradea
    Masina:
    Audi allroad 2002.2,5 TDI AKE,A2 2002. 1,4TDI AMF,A4 2017 2.0 DETA.A4 2.0 2017 deta,A4 2015,2.0,CNHA
    Nu sant de acord cu mecanicul respectiv,am 2 buc. din modelul A2 ambele 1,4 tdi,am atelierul meu si pot spune din experienta ca nu au probleme deosebite la suspensie,au exact acelasi sistem cu cele din categoria lor ,adica pollo, fabia,lupo s-au fox.La electric nu contest,sant mici probleme,dar numai multe ca la celelalte din categoria respectiva.Si sa nu uitam ca avem o caroserie in totalitate din aluminiu,exact cum este la A8,cred ca asta este un atu.
    P.S.daca respectivul mecanic ar fi unul din proiectantii modelului A2, da este in masura sa declare asa ceva,dar nici atunci pt. ca nu vad prin servisuri s-au reprezentante,sa stea cu gramada masinute de astea la reparat.
     
  20. Avant.

    Avant. 1st Gear Member

    Înscris:
    17 Feb 2011
    Locație:
    BUCURESTI
    Masina:
    A4 B5 1.9 TDI Avant
    Ok, fiecare cu opiniile lui . Daca era un Clio sau un C3 mai inteleg sa vina cu hibe din fabrica dar la un Audi am pretentii.
    Din ce imi amintesc, spunea ca uzeaza prematur franele ( discuri - placute ), ceva bucse pe fata, la stabilizatoare, parca si pe la electrica iar ceva probleme.
    Asta imi amintesc eu din ce mi-a zis...
     

Distribuie pagina asta