1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.

Consiliere si sfat achizitie A4 B8 8K

Discuție în 'Audi A4 B8 (2008 - 2015)' creată de dansastro, 16 Aug 2008.

  1. AdrianGafton 2nd Gear Member

    Înscris:
    13 Noi 2015
    Locație:
    Bistrita
    Masina:
    A4 B7, 2.0 TDI 2006 tip motor BPW
    Salut colegii. Doresc sa achizitionez un audi a4 b8 2.0 tdi si dispun de 10000 euro. ma puteti ajuta si pe mine cu un sfat ce sa urmaresc ce cod motor ce pb sa urmaresc la masini? multumesc
     
  2. Cristi Staff Member Staff Member

    Înscris:
    21 Mar 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 - S-line - 2.0 TDI ( BRE ) 140 CP
    Citeste topicul asta incet si cu rabdare. Dupa, citesti topicurile din aria asta si topicurile despre pompa de ulei si pompa de inalta presiune din aria Motoare si transmisii. Nu avem ce sa-ti spunem despre nici un cod de motor ca este bun sau prost. Depinde cum ti-o fi norocul si cum a intretinut-o proprietarul anterior. Restul sunt povesti inutile. Nu mai pune asemenea intrebari pe forum atat timp cat ai la dispozite atata informatie.
     
    Beetle94 apreciază asta.
  3. Mih4i

    Mih4i 1st Gear Member

    Înscris:
    9 Ian 2017
    Locație:
    Ploiesti
    Masina:
    a4 b8,1.8 T CDHA 2009
    Ma poate ajuta cineva de aici cu istoricul unei masini?
     
  4. Cristi Staff Member Staff Member

    Înscris:
    21 Mar 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 - S-line - 2.0 TDI ( BRE ) 140 CP
    Am mai scris asta pe forum (prim multe topicuri) dar ma repet:

    Nu se ofera aceste informatii aici in acest topic si / sau pe forum. Am mai explicat asta de zeci de ori pana acum. Este interzisa oferirea acestor informatii in afara proprietarului.

    Va rog sa nu mai solicitati aceste informatii aici pe acest forum.

    Este interzis si ilegal sa va ajute cineva in orice reprezentanta cu privire la istoricul de reparatii ori service sau altceva fara acordul proprietarului masinii. Cine iti/va ofera aceste date incalca legea. Sunt date care au caracter personal si intra sub incidenta legii aceste lucruri. Multe reprezentante din Romania au fost data in judecata pentru acest motiv (istoricul de service si reparatie). Mergi la reprezentanta cu proprietarul pentru ca numai proprietarului i se ofera aceste informatii. Pe forum s-au mai mentionat aceste explicatii de cateva ori pana acum. Bafta.
     
    andyzaharia apreciază asta.
  5. Mih4i

    Mih4i 1st Gear Member

    Înscris:
    9 Ian 2017
    Locație:
    Ploiesti
    Masina:
    a4 b8,1.8 T CDHA 2009
    Am inteles,voi vorbi cu proprietarul,scuze pentru insistenta.
     
  6. Cristi Staff Member Staff Member

    Înscris:
    21 Mar 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 - S-line - 2.0 TDI ( BRE ) 140 CP
    Si eu multumesc pentru intelegere.
     
  7. audi66

    audi66 Audi Expert

    Înscris:
    18 Ian 2011
    Locație:
    București / Italy
    Masina:
    - A6 C6 3.0TDI CDYA 2010 -
    Mai depinde (la vanzare/cumparare) si de un factor pe care il are toata lumea, unii mai mult altii mai putin, norocul !
     
    mabalaru și amorezatu apreciază asta.
  8. rotitza

    rotitza Pasionat Audi Staff Member

    Înscris:
    7 Oct 2008
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    Audi A6 C7 Allroad - 3.O BiTDI quattro - 2O13 ~ max torque @ 650Nm
  9. rotitza

    rotitza Pasionat Audi Staff Member

    Înscris:
    7 Oct 2008
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    Audi A6 C7 Allroad - 3.O BiTDI quattro - 2O13 ~ max torque @ 650Nm
    Vad ca nimeni nu ma poate ajuta ... :)

    Atunci am sa incerc sa sa rapund tot eu prin lista incropita de mine de mai jos, ce cred ca va fi de ajutor si celor ce cauta A4 B8, dar si multora care dau sfaturi in acest topic:

    Audi A4 8K (B8)

    Dotari de baza:

    - Geamuri electrice

    - Imobilizator electronic

    - Aer conditionat

    - Servodirectie

    - Cotiera fata spate “rabatabile”

    - Stergatoare parbriz cu temporizare

    - Inchidere centralizata

    - Frana de mana electrica

    - Sistem start/stop semafor (pentru masinile incepand cu anul 2010)

    - Transmisie manuala/automata

    - Senzor de ploaie

    - Coming home leaving home

    - ESP

    - Proiectoare ceata

    - Radio CD

    - Sistem de sonorizare, 8 incinte acustice

    - Coloana volan reglabila pe inaltime si adancime

    - Sistem de incalzire auxiliara (PTC - in cazul masinilor diesel - rezistenta electrica suplimentara incalzire habitaclu)

    - Lumini de zi (DRL)

    - buton de actionare deschidere portbagaj din portiera soferului - doar Sedan


    Dotari normale:

    - Suport lombar al scaunelor fata actionat electric

    - Scaune fata reglabile pe inaltime

    - Volan si schimbator imbricate in piele

    - roti aliaj usor 16”-17”

    - Faruri cu xenon

    - Spalatoare faruri

    - Computer de bord

    - Spalatoare parbriz incalzite

    - Oglinzi exterioare incalzite

    - Oglinda centrala antiorbire

    - Senzor lumini

    - Comenzi pe volan

    - Sistem de sunet Audi plus (10 incinte acustice + subwoofer)

    - Pregatire telefon – conexiune Bluetooth

    - Senzori de parcare spate


    Dotari bune:

    - Scaune sport

    - Scaune piele sau partial piele

    - Scaune fata incalzite

    - Senzori de parcare fata +spate

    - Servotronic

    - Sistem de navigatie (2G, 2G high, 3G, 3G high, 3G plus– magazine CD mp3/ jukebox)

    - Speech dialog system = SDS

    - Bancheta spate fractionala (2/3)

    - Inele de ancorare bagaje in portbagaj

    - Tempomat

    - Carlig de remorcare

    - Isofix


    Dotari extra:

    - Pachet S line exterior (bara fata, bara spate, praguri, eleron in cazul masinilor Avant, suspensie sport sau S line, inscriptii specifice, jante din aliaj18”)

    - Pachet S line interior (ornamente praguri, trimuri brushed aluminium, inscriptii specific volan, scaune, volan sport, scaune sport, plafon de culoare neagra)

    - Pachet exclusive (interior in culori nonstandard, exterior in culoare exclusiva)

    - Pachet lumini interioare (lumini la parasolare, la picioare, portiere, torpedou, bundle lights in plafoniera, lumini in manere)

    - Sistem de sunet premium (Bang & Olufsen)

    - AMI (Audi multimedia interface)

    - Scaune reglabile electric cu memorie

    - Bancheta spate incalzita

    - Oglinzi exterioare antiorbire

    - Oglinzi exterioare cu pliere electrica automata

    - Faruri xenon cu functie cornering

    - Scaune fata cu ventilatie

    - Suspensie adaptiva (dynamic ride)

    - Directie asistata cu demultiplicare (dynamic steering)

    - Trapa – normal sau panoramic

    - Portbagaj cu actionare electrica (Avant)

    - Tire pressure monitoring sistem

    - Asistenta la plecarea in panta (Hill hold assist)

    - Asistenta la faza lunga

    - Faruri xenon cu functia cornering (adaptive lightning)

    - Lane/change assist

    - ACC – adaptive cruise control

    - Sistem de climatizare pe doua zone + spate (senzor de umiditate si de calitate a aerului)

    - Sistem de tractiune quattro

    - Diferential spate controlat electronic

    - Sistem de incalzire stationara (webasto)

    - Keyless entry si go

    - Perdelute geamuri laterale spate si luneta in cazul masinilor Sedan

    - Geamuri cu tenta fumurie (privacy glass)

    - Sistem de parcare Plus (camera marsarier)

    - Pachet piele plus (cotierele portierelor imbricate in piele)

    - Radio DAB (radio cu receptie digitala)

    - Receptie TV

    - Pachet depozitare (inchidere cu cheie torpedo si spatare bancheta spate, sertare sub scaunele fata, plasa spatare scaune fata)

    - Sistem variable load in cazul masinilor Avant (sine + bare de sustinere bagaje)

    - Prize 220 V in spatele consolei centrale

    - Airbag off pasager

    - Alarma

    - Home link – deschidere poarta garaj


    A4 8K Full, full! :)

    S4 8K normal, S4 8K extra, S4 8K full,full :)

    RS4 8K normal, RS4 8K full,full :)


    Atentie, exista posibilitatea sa fi omis unele dotari, m-am grabit sa scriu raspunsul! ;)
     
    Iulian321, Stefan, Andu333 și alți 6 apreciază asta.
  10. waf

    waf Platinum Member

    Înscris:
    15 Apr 2012
    Locație:
    București
    Masina:
    oooo A4,2003,1.9 TDI quattro,AVF 131cp; Vw Golf IV,2003,1.9 TDI 4motion,ARL 150 cp
    Mihai, esti de acord cu mine ca la acelasi buget ai variante mai bune ? Cred ca despre asta e vorba..

    Iar in privinta listei cu dotari, cred ca ar trebui sa apara pe prima pagina, e foarte utila pentru cei care cauta o astfel de masina.
     
  11. Cristi Staff Member Staff Member

    Înscris:
    21 Mar 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 - S-line - 2.0 TDI ( BRE ) 140 CP
    Nu ai variante mai bune pentru Km afisati de masina mai sus mentionata. In pretul ala de fapt se reflecta in primul rand km parcursi si pe urma dotarile.
     
  12. MarianMaxx

    MarianMaxx Audi Expert

    Înscris:
    19 Apr 2014
    Locație:
    Italia
    Masina:
    Audi A6 4G "break" 2.0 TDI ultra 190 CP S-tronic (CNHA) 2014 "S-Line de Romania"
    Cum sa nu se poata @Cristi ?! In Romania totul este posibil, iar numarul de "Km afisati" este doar un "detaliu digital".:)

    Masinile in ziua de astazi, fie ele chiar premium, sunt cu nemiluita.
     
  13. razvanfcs 2nd Gear Member

    Înscris:
    8 Dec 2012
    Locație:
    Iași
    Masina:
    Audi A4, 2.0 TDI (CJCB), 2013, 100 kW, 136CP, WAUZZZ8KXDA099365
  14. Cristi Staff Member Staff Member

    Înscris:
    21 Mar 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 - S-line - 2.0 TDI ( BRE ) 140 CP
    Este tot climatronic dar cu o singura zona si cu afisaj pe display-ul MMI. S-a mai scris asta pe forum in topicul dedicat. Incercati si obtineti informatiile citind topicurile dedicate existente pe forum inainte de a pune intrebari la care exista deja raspuns.
     
  15. mabalaru

    mabalaru Platinum Member

    Înscris:
    12 Mar 2012
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 D4 FL 2017, 3.0 TDI 262CP, Exclusive
    @rotitza frumoasa prezentare. Poate asa mai intelege lumea ce dotari poate avea A4.
    Referitor la masina aia, KM dicteaza pretul (km reali, nu cifre puse de cineva in bord).

    Toate bune
     
    rotitza apreciază asta.
  16. mr_eremia 2nd Gear Member

    Înscris:
    9 Iul 2015
    Locație:
    Slatina Olt
    Masina:
    Audi A4, 2010, 2.0 Tdi 143 hp
    Am avut A4 din 2010, luata de la samsar si ca sa aflu ca a fost masina in leasing cumparata de la Roma, s-a mers cu ea in Milano, apoi a fist vanduta in Germania de unde samsarul a cumparat-o . Si eu de la el bineinteles. Era cheala, cheala. In 2012 sa cumperi audi din 2010, in fine dar probleme nu am avut, nu am schimbat nimic la ea, cand am vandut-o i-am zis persoanei respective cum ca km nu sunt reali si bate pe dreapta un brat ceva dar in rest e ok .
    Urmatoarea a fost tot un A4 B8 cumparat personal din Germania an 2012 177 cp full, dupa 1.000 km ... puf a cazut volanta, cost 1.000 Euro. In rest masina nu a avut absolut nimic. Deci e loterie si asa si asa, dar intelegeti ca in Romania e hotie mare. Samsar cinstit :) daaaa, toate sunt spalate la motor. Toate din parcul de unde am luat-o eu pe a doua erau murdare la motor . Si vorbesc despre un parc de nemti unde erau peste 100 audi si peste 50 bmw, vw .

    Pentru cine vrea sa cumpere de pe autovit eu am observat o chestie privind locul de unde s-a cumparat. La unele se poate vedea la altele nu . Alea cu numere de Germania jos la numar au adresa de la autohaus, toti pun suport de numere cu nr tel si numele sa isi faca reclama. Iei ce scrie acolo si bagi pe google... 9 din 10 sunt de la turci.

    Parerea mea despre dusul masinii la mecanic cand o cumperi e tot o loterie. Voi va duceti la mecanic, dar daca ala e mai prost ca voi ?
    Fapt real: cand mi s-a stricat volanta, am fost la reprezentanta Audi Nurvil Valcea si auzi raspuns : domne nu e din volanta, am facut comisie pe masina ta, sunetul vine din cutie, pinion rupt ceva (Mihai Ghinea). Feriti-va de el ca de magarus care sunteti din Valcea, sincer. Am zis las-o asa si da-mi masina.
    Ajuns in Italia, ca aici muncesc, o duc la reprezentanta Audi, schimba astia volanta si masina nu mai are nimic niciun sunet nimic. Mecanici de reprezentanta, poftim.
    Degeaba va duceti si la aia din reprezentanta ca saracii unii sunt mai prosti decat prevede legea. Fosta masina A4 din 2010 am fost la verificat la reprezentanta si au zis ca e ok . Dar de fapt usa dreapta spate fusese revopsita cu prag cu tot. De ce nu au spus nimic ? Bafta la cei ce vor fi in curand posesori de Audi . :)
     
    sandumbogdan apreciază asta.
  17. stefan550

    stefan550 Platinum Member

    Înscris:
    19 Ian 2015
    Locație:
    București
    Masina:
    Ex: S4 Quattro, CGXC 3.0 TFSI, 2013
    Si eu am avut parte de o ineptie cand am fost la una din reprezentantele din Bucuresti cu S4 pentru o vibratie care era prezenta in functionarea motorului la relanti si dupa ce mi-au curatat clapeta de acceleratie (vibratia s-a diminuat considerabil) imi spun: "am departat motorul de cutia de viteze si functioneaza perfect, nu mai are nimic, in concluzie problema este de la volanta". Serios???? Ca reprezentanta chiar poti argumenta in felul acesta in fata clientului? Nici nu cred ca este posibil sa faci ceea ce au sustinut ei. Dupa un asemenea argument SF am luat masina si n-am mai calcat in service-ul respectiv. Am aflat cateva luni mai tarziu, la o alta reprezentanta, ca aveam un tampon motor curs care-mi cauza neplacerile respective.
     
  18. audi66

    audi66 Audi Expert

    Înscris:
    18 Ian 2011
    Locație:
    București / Italy
    Masina:
    - A6 C6 3.0TDI CDYA 2010 -
    Bine ca nu au zis "Am testat motorul pe banc si functioneaza ok". :))
     
  19. mr_eremia 2nd Gear Member

    Înscris:
    9 Iul 2015
    Locație:
    Slatina Olt
    Masina:
    Audi A4, 2010, 2.0 Tdi 143 hp
    stefan550 E bine ca nu ti-au pus motorul in portbagaj. Te duceai cu audi la ei si plecai cu porsche ... mda

    Apropo, dupa schimbarea volantei in Italia am aflat ca o volanta are 3 sau 6 nu stiu cate exact puncte de prindere. La sfarsit mi-au facut cadou un set : cheie audi stick 8 Gb, card memorie 16 Gb si 4 capacele pentru roti pe unde umfli roata. Era un set complet si avea pretul 54 Euro la raft. Ei mi le-au facut cadou, deci, despre ce vorbim ? In Italia la Monza asta unde este o mare reprezentanta Audi din zona lombardia cum e la noi zona Oltenia-Banat nu ca boul ala de la Valcea ca am pinioane rupte in cutie. Cand au auzit asta cei din reprezentana Audi in Italia, de pinioane rupte, au inceput sa rada.
     
  20. Cristi Staff Member Staff Member

    Înscris:
    21 Mar 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 - S-line - 2.0 TDI ( BRE ) 140 CP
    Incheim aici discutiile acestea. S-a inteles ce vreti sa spuneti / mentionati. Multumesc.
     

Distribuie pagina asta