1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.

Consiliere si sfat achizitie A4 B8 8K

Discuție în 'Audi A4 B8 (2008 - 2015)' creată de dansastro, 16 Aug 2008.

  1. sandumbogdan

    sandumbogdan Gold Member

    Înscris:
    26 Mai 2015
    Locație:
    Iași
    Masina:
    Audi A4 B8 2.0 TDI multitronic CAGA 105kW 2011
    Asa am eu, e super faina combinatia de cutie automata si suspensie sport, e maxim de confort si siguranta la drum lung pentru ca masina sta foarte bine si sigur pe sosea la viteze mari iar cutia automata reduce oboseala.
    Pe drumuri rele o sa mergi mai incet si asta este. Oricum la roti de 17" nu poti avea pretentii sa mergi prin gropi ca cu Logan.
    La confort e ok, o problema mai mare e ca masina e cu 20 mm mai joasa si trebuie atentie mai mare sa nu agati ceva.
    Uite la iesirea din link de mai jos, eu am hascait la iesire si nu am mai trecut pe acolo.
    https://www.google.ro/maps/@47.1698...4!1sOgPuj-yHbPDXzJ2QGpZ66g!2e0!7i13312!8i6656
     
    dr_dumi apreciază asta.
  2. mabalaru

    mabalaru Platinum Member

    Înscris:
    12 Mar 2012
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 D4 FL 2017, 3.0 TDI 262CP, Exclusive
    Suspensia sport la B8 este super confortabila. Cea s-line este mult mai rigida (in asa fel incat daca apesi pe masina nu prea are "joc").
    Iti recomand cu caldura suspensia 1BE. Nu este nici prea joasa si chiar sta bine pe drum.

    Suspensia standard 1BA mie mi se pare mult prea moale pe B8.

    Este strict parere personala fiind fost posesor de B8.

    Spor la achizitie.
     
    lowlife apreciază asta.
  3. Serbanescu Valentin 1st Gear Member

    Înscris:
    18 Apr 2017
    Locație:
    Buzău
    Masina:
    Audi A4, 2.0 TDI CR, 2011
  4. crysty7

    crysty7 Bronze Member

    Înscris:
    17 Oct 2009
    Locație:
    Focșani
    Masina:
    AUDI A4 AVANT, 2011, 2.0TDI, CAGA, MANUAL
  5. Alex_WeS

    Alex_WeS Silver Member

    Înscris:
    30 Iun 2015
    Locație:
    Râmnicu Sărat
    Masina:
    SQ5 - 3.0 BiTdi 313 HP (CGQB) - 2015
  6. nucugheri

    nucugheri Audi Expert

    Înscris:
    13 Dec 2007
    Locație:
    Bistrița
    Masina:
    Audi A6 C5 1,9 TDI 96 KW
    Prima e toate belita si indoita, nu are nici navigatie macar, e o trompeta maxima.
    A doua acceptabila, daca are acte care dovedesc ca a schimbat piesele enumerate de el, e chiar best deal.
    La a treia e super faina culoarea, are niste dotari demne de luat in seama :thumbs-up: Trebuie vazuta "live" .
    A patra mie personal nu-mi place, are "ceva" care ma face sa nu ma intereseze...proiectoarele alea galbene, culoarea interioara, volanul ala fara comenzi retapitat/uzat pe jumatate, spatele ala prea lasat chiar si pentru suspensia sport, etc...
    Parerea mea personala ca trebuie vazute a treia si a doua, in ordinea asta :)
    Bafta.
     
    lowlife și Alex_WeS apreciază asta.
  7. Reviver Bronze Member

    Înscris:
    1 Iun 2015
    Locație:
    Constanța
    Masina:
    Audi A4 B8.5
    Prima și ultima sunt de evitat. Sincer prima nu cred ca ai citit anunțul bine sau nu ai observat ca nu corespunde cu ce zice el acolo ....îndoituri peste tot și are doar 91 000 km.....Din 2009....cred ca e gluma
     
    Alex_WeS apreciază asta.
  8. Scorpyon

    Scorpyon Silver Member

    Înscris:
    10 Iun 2011
    Locație:
    Maramures
    Masina:
    A4 B7, 1.9 TDI
    Reviver Daca a fost folosita exclusiv in Bucuresti e de inteles de ce are atatea julituri. :)
     
    Reviver apreciază asta.
  9. kathalynusx

    kathalynusx 1st Gear Member

    Înscris:
    16 Ian 2016
    Locație:
    Drobeta-Turnu Severin
    Masina:
    A6 C7 2.0 tdi 2013
  10. Alex_WeS

    Alex_WeS Silver Member

    Înscris:
    30 Iun 2015
    Locație:
    Râmnicu Sărat
    Masina:
    SQ5 - 3.0 BiTdi 313 HP (CGQB) - 2015
  11. iVladBogdan Silver Member

    Înscris:
    3 Feb 2013
    Locație:
    Cluj-Napoca
    Masina:
    A4 B5 1.8T AWT 2001
    Prima - descriere tipica de samsar de cea mai joasa speta, scaunele alea retapitate/cu huse mi se par oribile + fac si eu ca si Cristi: masina aia nu are niciun element S-line. :)
    A doua - cea mai ok dupa parerea mea dintre toate, as merge sa o vad si daca nu te deranjeaza lipsa MMI si e ok masina, eu zic ca e pretul bun.
    A treia - foarte fada, nu imi place nimic la ea.
     
    ilky apreciază asta.
  12. Alex_WeS

    Alex_WeS Silver Member

    Înscris:
    30 Iun 2015
    Locație:
    Râmnicu Sărat
    Masina:
    SQ5 - 3.0 BiTdi 313 HP (CGQB) - 2015
  13. iVladBogdan Silver Member

    Înscris:
    3 Feb 2013
    Locație:
    Cluj-Napoca
    Masina:
    A4 B5 1.8T AWT 2001
    A doua e foarte frumoasa si mai bine dotata decat majoritatea B8-urilor de pe la noi. Intrebarea e ce cauta o masina de Arad la Iasi, ce vrea sa spuna cu "Edition"?
    Avand in vedere anul 2008, eu zic ca pretul e corect.
    Despre prima nu stiu ce sa zic.
     
  14. Travelr

    Travelr 1st Gear Member

    Înscris:
    26 Mai 2017
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    in curand sper A4 B8 Avant :)
    Salut domnilor!

    Caut sa cumpar un A4 B8 FL Avant si am gasit cateva care mi se par interesante. Va rog, o parere despre urmatoarele anunturi:

    https://www.autovit.ro/anunt/audi-a4-ID7GliS7.html#2ac4cce5a1

    https://www.autovit.ro/anunt/audi-a4-b8-ID7Glzeo.html#2ac4cce5a1

    https://www.autovit.ro/anunt/audi-a4-b8-ID7GjL8w.html#2ac4cce5a1

    Imi place foarte mult si urmatoarea, maaaare pacat ca nu are xenon:

    https://www.autovit.ro/anunt/audi-a4-ID7Glp4t.html#a8532bdcb2

    Multumesc pentru pareri si sfaturi!
     
    Ultima editare: 30 Mai 2017
  15. ilky

    ilky Silver Member

    Înscris:
    14 Mar 2015
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 -2.0 TDI 2009 CAGA
    Eu pe primele doua le-as scoate din calcul, a treia sa zicem ca poate ar merge desi nu stiu de ce ar vinde-o dupa 6 luni de cand a luat-o , iar ultima arata bine din poze ,acu nah la 11k de euro si din 2013 si full nu prea gasesti :) eu totusi cred ca sunt sub pretul pietei toate si te poti astepta la surprize neplacute , asa ca trebuie sa le verifici bine pe oricare dintre ele si sa nu te increzi in vorbe!
     
    bobalex18 și Travelr apreciază asta.
  16. Reviver Bronze Member

    Înscris:
    1 Iun 2015
    Locație:
    Constanța
    Masina:
    Audi A4 B8.5
    Prima, cea cu carte service are același scris și stampila....nu vreau sa insinuez ceva dar ai grija cu astfel de "cărți service"....
     
    ilky și bobalex18 apreciază asta.
  17. Alinz 1st Gear Member

    Înscris:
    30 Mai 2017
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    Logan, 1.6, 2009
  18. ilky

    ilky Silver Member

    Înscris:
    14 Mar 2015
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 -2.0 TDI 2009 CAGA
    Nu prea ai ce sa alegi din ele, embleme S-line doar de poze, poate a treia
     
    bobalex18 apreciază asta.
  19. bobalex18

    bobalex18 Audi Expert

    Înscris:
    21 Iun 2011
    Locație:
    București
    Masina:
    A4 B9, 2.0 TDI 2016 Stronic&quattro
    Mie mi se pare că pe topicurile de consiliere și sfaturi achiziție (nu doar aceasta) se abuzează de amabilitatea unor colegi.
    Ar trebui să ca un administrator/moderator să posteze un ghid cu câteva sfaturi generale și ulterior acesta să se limiteze postările.
    Sincer, nu este normal să scrii 6 cuvinte și să postezi 5 link-uri. Sunt banii tăi (indiferent despre ce sumă este vorba) și dacă atâta importanță le acorzi atunci ce așteptări de sfaturi ai?!

    Un coleg a muncit și a scris ce înseamnă dotări de serie, dotări opționale și extra - este atât de greu să vezi dacă cele de pe mașină sau conform acelei descrieri și dacă elementele sunt în conformitate. Plus că ne agățăm de niște sigle sline luate de pe aliexpress și care costă 1 $ bucata mai rău decât de moravurile nevastei (o luăm și dacă a fost „profesionistă” dar a4 fără multe sigle sline nu luăm)

    Un coleg în paginile trecute spunea că aceste topicuri s-au transformat în topicuri de țepe. Eu zic că s-au transformat în topicuri de pierdut timpul colegilor amabili.

    Eu nu aș mai permite postările de link-uri fără informații: buget, necesități, musthave etc, Poate, cu riscul de a fi acuzat că sunt comunist, nu aș permite cererile de sfaturi pentru mașini văzute doar online. Puteți spune că mașinile bune se vând repede...eu aș contrazice și aș zice că mașinile ieftine se vând repede. Mașinile bune au un preț pe măsură și se vând „corect”. Ai tot timpul din lume să ceri sfaturi pe marginea celor văzute și să analizezi oportunitatea achiziției la rece.

    Cred că 90% din postări sunt pentru cele mai ieftine mașini disponibile, ce rost au sfaturile?


    Câți dintre cei care postează link-uri revin și spun ce mașină au ales, cum se prezentau mașinile văzute și de ce au făcut alegerea? Îi vedem pe ariile de probleme (un caz recent cu un a6 căruia i-a cedat cutia de viteze a doua zi după achiziție....)
     
    yzz, audibv, Red_ și alți 9 apreciază asta.
  20. Travelr

    Travelr 1st Gear Member

    Înscris:
    26 Mai 2017
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    in curand sper A4 B8 Avant :)
    Eu unul revin si citesc parerile, iar motivul pentru care am postat link-urile nu se refera la optionale (listele le pot consulta si eu), ci pentru ca nu am experienta necesara pentru a recunoaste elemente lovite, indreptate, revopsite, etc.

    Si daca tot propui reguli mai stricte, uita-te chiar la postul tau care este total pe langa subiect. Ma indoiesc ca cei care raspund se simt abuzati, pana la urma raspund pentru ca vor sa ajute. Fiecare avem experienta mai putina sau mai multa in acest domeniu si tocmai de aceea ii intrebam pe cei care stiu mai multe.

    Multumesc pentru intelegere!
     

Distribuie pagina asta