1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.

Consiliere si sfat achizitie A4 B8 8K

Discuție în 'Audi A4 B8 (2008 - 2015)' creată de dansastro, 16 Aug 2008.

  1. Cristi Staff Member Staff Member

    Înscris:
    21 Mar 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 - S-line - 2.0 TDI ( BRE ) 140 CP
    Ideea este alta si nu ai inteles-o. Sunt destule pagini cu tot ce trebuie sa faceti si cum sa procedati ca sa stiti, in cunostinta de cauza, care masina trebuie sa o alegeti.
    Sunt convins ca nu ai stat cu un caiet si un creion alaturi sa iei notite despre tot ce scrie in acest topic care are peste 300 pagini sau mai bine zis sa-ti creezi un fisier text cu toate sfaturile de urmarit in vederea unei achizitii. Si nu glumesc cand spun asta.
    Cand cumparam o masina nu facem achizitia sub nota unui impuls ci sub umbrela unei documentari care uneori trebuie sa intinda pe multe luni de zile ca sa ai cuprinse toate aspectele care privesc achzitia si mai ales intretinerea ulterioara privind aceasta marca.

    Cred ca o sa inchid si acest topic definitiv pentru ca deja intrebarile se repeta aiurea si inutil.
     
    lowlife, Alex_WeS, ilky și încă o persoană apreciază asta.
  2. Serbanescu Valentin 1st Gear Member

    Înscris:
    18 Apr 2017
    Locație:
    Buzău
    Masina:
    Audi A4, 2.0 TDI CR, 2011
  3. bobalex18

    bobalex18 Audi Expert

    Înscris:
    21 Iun 2011
    Locație:
    București
    Masina:
    A4 B9, 2.0 TDI 2016 Stronic&quattro
    Pune lacat
     
  4. iVladBogdan Silver Member

    Înscris:
    3 Feb 2013
    Locație:
    Cluj-Napoca
    Masina:
    A4 B5 1.8T AWT 2001
  5. ilky

    ilky Silver Member

    Înscris:
    14 Mar 2015
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 -2.0 TDI 2009 CAGA
    Eee nu :) se cumpara se si repara din fata monitorului :D Mai e un pic si le pun si pe ebay, aliexpress cu livrare gratuita, sa fie treaba, treaba :)) La ce sa o verifici inainte , mergi pe vorbe si te zguduie prima factura de service :(
    Exact cum zicea Cristi am facut eu, nu puteam sa scriu pe forum aici pe clubaudi si doar citeam si citeam cred ca zile intregi , notam in carnetel , chestii importante de verificat gen volanta , cum se verifica, preturi, statistici, avantaje , dezavantaje pe fiecare masina vazuta in parte si asa am evitat multe tepe, cu toate ca in final tot pe instinct am mers dar a fost un instinct care avea la baza ceva cunostiinte teoretice despre modelul pe care l-am ales. Achizitia SH indiferent de model e o loterie, daca si sansele pe care le ai le minimizezi, atunci sigur nu o sa tragi lozul castigator ! Si daca nici in acest topic nu sunt informatii relevante despre acest model atunci nu stiu unde altundeva mai poti sa gasesti.
     
  6. Serbanescu Valentin 1st Gear Member

    Înscris:
    18 Apr 2017
    Locație:
    Buzău
    Masina:
    Audi A4, 2.0 TDI CR, 2011
    Ivladbogdan, ai sarit repede sa comentezi fara rost. De 5 luni caut, ma documentez si incerc sa gasesc masina potrivita. Crede-ma ca am vazut multe masini pana acum si sigur mai urmeaza. Dar din moment ce modelele mai sus postate au aproape o luna de cand sunt pe site-urile de vanzari , evident ca m-am gandit ca ar putea avea o problema. Ar fi o risipa de timp si bani daca as merge 450 de km sa le vad si sa am surprize neplacute. Iar daca am ocazia sa evit acest lucru cu atat mai bine. E normal sa imi incerc sansa aici. Daca nu duce la un rezultat, trec la etapele urmatoare si tot asa pana la faza finala. Nu degeaba sectiunea se numeste "sfat achizitie".
     
    Mihai Z apreciază asta.
  7. paulkf

    paulkf Audi Expert

    Înscris:
    7 Aug 2015
    Locație:
    Constanța
    Masina:
    A4 B8 AVANT, 2.0TDI CAGA 105KW, 2011, Manual
    Desi oarecum offtopic tin sa intaresc si eu afirmatiile colegilor @ilky, @iVladBogdan si a celorlalti dinainte in sensul ca inainte de a cumpara masina din semnatura, timp de trei luni am rasfoit toate paginile forumului legate de A4 B8 si motorizarile disponibile. In momentul in care am cumparat masina aveam o idee destul de clara atat a punctelor forte cat si a celor slabe al acestui model. Cand am plecat la ,,vanatoare" aveam o lista cu 5-6 masini de verificat, numere de telefon proprietari, numere de telefon reprezentante/service-uri Audi pentru verificarea istoricului de service si a starii eventualelor candidate la achizitie. Din toate masinile vizionate, si nu au fost putine, cea pe care am cumparat-o, evident, a indeplinit cele mai multe dintre criteriile notate in carnetel. In afara de asta am plecat la ,,vanatoare" cu inca doi prieteni posesori de Audi, care nefiind implicati financiar si afectiv, au ramas impartiali si m-au tras de maneca semnalandu-mi diferite defecte/neajunsuri pe care fara ei cel mai probabil ca le-as fi omis. Nu in ultimul rand masina cumparata a fost verificata atat din punct de vedere functional dar si al istoricului de service la reprezentanta Porsche, Cardinal Motors si un al treilea service autorizat Audi, rezultatul fiind acelasi. Am cheltuit niste bani cu aceste verificari, dar nu-mi pare rau. Toti inginerii din service care au verificat masina mi-au recomandat sa o cumpar pentru ca era conforma cu pretul cerut. Poate am fost cam maniac dar nu-mi pare rau. Acum ca am taiat de pe lista unul din posibilele defecte, pompa de inalta presiune CP4, prin trecerea la CP3, desi incidenta defectiunilor CP4 este mica si in maxim doua saptamani voi taia de pe lista si a doua mare problema a acestor motoare 2.0TDI, pompa de ulei, cred ca voi putea pleca oricand la drum linistit fara sa-mi fac griji ca ar putea sa-mi pice pompa de inalta presiune sau pompa de ulei.
    Asa ca viitori posesori de A4 B8 si nu numai, ati face bine sa cititi forumul acesta din ,,scoarta-n-scoarta" pentru ca veti gasi gratuit informatiile dorite. Nu aveti nevoie decat de bunavointa, un carnetel si un pix in care sa va notati informatiile care va intereseaza. Nu in ultimul rand mai luati cu voi unul, doi prieteni de incredere care sa va traga de maneca in cazul in care ati comite o greseala. Cu cat mai multi ochi si minti limpezi, cu atat mai bine.
     
    paul hupca apreciază asta.
  8. sandumbogdan

    sandumbogdan Gold Member

    Înscris:
    26 Mai 2015
    Locație:
    Iași
    Masina:
    Audi A4 B8 2.0 TDI multitronic CAGA 105kW 2011
    Vad ca unii spun ca au cautat cateva luni masina. Eu m-am intors dintr-o delegatie si mi-a venit idea sa schimb masina. Am pus anunt si am vandut-o in 30 de minute dupa anunt. Am cautat ofertele din orasul meu de A4 B8 si de Passat B7. Am vazut doua masini si am ales-o pe cea care mi-a placut. Totate astea in 3 zile.
    Recomandarea mea e sa cumperi masina care-ti place tie si daca gasesti ceva care iti place atunci nu mai sta pe ganduri si cumpar-o.
     
    Ultima editare: 5 Iun 2017
    Stana Valeriu apreciază asta.
  9. Stana Valeriu

    Stana Valeriu Banned

    Înscris:
    8 Mai 2017
    Locație:
    Arad
    Masina:
    A4B8 1.8 tfsi CDHB160/2008
    Sandubogdan, subscriu, am plecat in urma cu o luna, duminica la piata auto din Arad de plictiseala si luni eram la intermedieri. Nu am nici un regret, dar foarte multi pun pret pe ce cred altii. Pana la urma e treaba de noroc. Viata e prea scurta sa faci mereu analize, abordari multicriteriale, prognoze, extrapolari. Mai actionati fratilor si impulsiv sau luati logan nou si aveti linistea sufleteasca dupa care alergati. Trag mari sperante sa ca nu supar pe nimieni, nu asta vreau. :) Bafta tuturor
     
    sandumbogdan apreciază asta.
  10. iVladBogdan Silver Member

    Înscris:
    3 Feb 2013
    Locație:
    Cluj-Napoca
    Masina:
    A4 B5 1.8T AWT 2001
    Eu mi-am ales doar impulsiv toate masinile de pana acum si am ratat o singura data, fix la masina pe care o vezi in avatar. Ce m-a costat? M-a costat "doar" echivalentul a inca unui B7 identic, asta doar intr-un an si jumatate. Eu merg pe ideea ca nu toti dispun ca si mine de 4-5000 euro pe an sa bage intr-o masina doar ca sa o detina si sa se foloseasca de ea, de asta ii sfatuiesc sa citeasca tot topicul, apoi cu notite in brate sa mearga la cumparaturi.
    Fiecare face ce considera pe banii lui. Dar sa nu va intoarceti sa va plangeti chiar si pe acest forum ca Audi sunt masini proaste si/sau ulterior aveti probleme.
     
    paul hupca și ryoraul apreciază asta.
  11. Stana Valeriu

    Stana Valeriu Banned

    Înscris:
    8 Mai 2017
    Locație:
    Arad
    Masina:
    A4B8 1.8 tfsi CDHB160/2008
    Orice lucru folosit este purtator de vicii evidente sau ascunse, costisitoare sau neglijabile, la fel si unele lucrurile noi...cunosc mai multi tipicari care au ales gresit... personal am patit, la fel si zurbagii care au mereu noroc.. daca calculezi excesiv ajungi sclavul cifrelor, si uiti lucrurile importante in viata. E doar parerea mea.
     
    smurff apreciază asta.
  12. adideac

    adideac Bronze Member

    Înscris:
    17 Apr 2013
    Locație:
    Cluj-Napoca
    Masina:
    Audi A4 B5 1.9TDI AFN 97', Audi Coupe B4 Typ89 2.0 ABK 93'
    smurff și DMS apreciază asta.
  13. Cristi Staff Member Staff Member

    Înscris:
    21 Mar 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 - S-line - 2.0 TDI ( BRE ) 140 CP
    Da.
     
    adideac apreciază asta.
  14. lowlife

    lowlife Audi Expert

    Înscris:
    11 Feb 2012
    Locație:
    Craiova
    Masina:
    B6 1.8T 150/210 @ 200/330, B6 1.8T 150/210
    Deci voi in tara samsarilor recomandati sa actioneze lumea impulsiv? Problema nu e ca trebuie schimbat kitul de ambreiaj, problema e ca poate masina aia e facuta din bucati si la un impact cu o caruta constata ca nu mai au airbaguri..
     
  15. MPaul 1st Gear Member

    Înscris:
    18 Iun 2017
    Locație:
    Targu-Mures
    Masina:
    A4 B8 2010
    Buna, am un buget de 10k euro (+-) si am gasit acest model : https://www.autovit.ro/anunt/audi-a4-ID7Gk54T.html
    Mentionez ca nu am mai avut Audi pana acum, nici cutie DSG (S-tronic )
    Ce parere aveti ? Cat de buna este cutia(oras-afara) , am avut pana acum Passat B6 tot de 143cp,cam aceasi motorizare,4 c.
    Ceva pareri despre modelul acesta, probleme care apar, sau la ce sa ma uit la masima mai deosebit cand ajung la ea?
    Va multumesc.
     
  16. ryoraul

    ryoraul Bronze Member

    Înscris:
    8 Feb 2013
    Locație:
    Constanța
    Masina:
    A4 B5 2001 AVANT 1.9 TDI AJM
    In primul rand nu e S line masina si nu exista S4 2.0 TDI , ceva samsar.
     
  17. MPaul 1st Gear Member

    Înscris:
    18 Iun 2017
    Locație:
    Targu-Mures
    Masina:
    A4 B8 2010
    Prin S-Line nu se refera la Jante,masca fata/spate , xenon si interior piele ?
    "Audi S Line is the top-spec trim that’s available on all Audi models. It usually costs £2,500 more than the trim below and includes bigger alloy wheels, sportier front and rear bumpers, lower suspension and Xenon or LED headlights, as well as leather-upholstered seats."

    Maine vreau sa vad masina , sa stiu la ce sa ma astept.
     
  18. Sergio

    Sergio 6th Gear Member

    Înscris:
    20 Oct 2016
    Locație:
    Brașov
    Masina:
    Audi a4 b8 2.0 TFSI
    Jumatate din dotarile insirate acolo masina nu le are in realitate. Nu este s-line, nu are scaune sport cu reglaj lombar, are chiar cele mai banale scaune, nu are navigatie, doar mmi simplu, audi concert nu are 12 difuzoare, e chiar un sistem audio basic, nu are start-stop si cutia as paria ca e multitronic, nu s-tronic, nici xenonul nu cred ca este adaptiv. Cu siguranta e anuntul unui samsar cam nesimtit, altfel masina e frumoasa.
     
  19. andyzaharia

    andyzaharia Audi Expert

    Înscris:
    11 Ian 2013
    Locație:
    Chișinău
    Masina:
    Current: A6 55 TFSIe 2022, Past: Audi A4 B8, 2.0 TDI CAGA, 2008
    MPaul masina data nu are nimic S-Line, decat emblemele. Vanzatorul te abureste.
     
  20. MPaul 1st Gear Member

    Înscris:
    18 Iun 2017
    Locație:
    Targu-Mures
    Masina:
    A4 B8 2010
    Multumesc de sfaturi,am aflat ca este 09.2009, oricum masina arata bine in poze.Nu ma deranjeaza ca nu are acele dotari,oricum multe nu le foloseam.
    Dar raportul calitate/ pret ?
    Sa stiu daca mai fac maine 250 km pt ea.

    Edit: butonul acela de sub frana de mana nu este start/stop ? (A)
     
    Ultima editare: 18 Iun 2017

Distribuie pagina asta