1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.

Consiliere si sfat achizitie A4 B8 8K

Discuție în 'Audi A4 B8 (2008 - 2015)' creată de dansastro, 16 Aug 2008.

  1. Cristi Staff Member Staff Member

    Înscris:
    21 Mar 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 - S-line - 2.0 TDI ( BRE ) 140 CP
    bdbmw nu e nici rautate gratuita remarca mentionata. Sunt destui colegi cu noi pe forum care au cumparat o masina care nu isi permit sa o intretina si sunt multi in Romania care stau intr-o casa de cade pe ei dar au Audi (sau celelalte doau marci premium) la poarta. Cunosc caz concret care a dat 100.000 euro pe un A8 D4 nou si el sta in provincie, un oras oarecare fara nici o semnificatie, intr-un apartament confort 2 cu 2 camere. Dar de, lauda de sine este mai importanta decat caile care trebuie urmate in viata si care au o ordine.
    Adica un job/servicu bun, casa, copii, distractie, calatori si la sfarsit ne cumparam o masina buna cu adevarat dar care pana la urma este un fier de care ne folosim si atat, nu sa epatam in fata vecinilor.
    Cine face asta "adica sa puna caruta inaintea boilor" este un prost si un ghertoi. Punct.
    Hai sa nu mai divagam de la titlu si sa nu mai o luam pe aratura ca pana la urma chiar o sa inchid acest topic definitiv si irevocabil. Multumesc pentru intelegere.
     
    ptbdr și AndreiF92 apreciază asta.
  2. EuSebyU1

    EuSebyU1 3rd Gear Member

    Înscris:
    21 Iul 2014
    Locație:
    Craiova
    Masina:
    Audi A4, 2.0 TDI CAGA 143CP, 2009
    Cristi, initial m-am gandit ca nu ai dreptate si am cautat contraargumente, dar nu prea am gasit deci, in final, sunt de acord cu tine. Dar parerea mea e ca trebuie sa ii acceptam, nu sa ii jignim si sa ii marginalizam pentru ca asta nu ne face cu nimic mai presus decat ei. Fiecare are dreptul sa isi cheltuie banii cum vrea.
     
  3. bmdbmw

    bmdbmw Bronze Member

    Înscris:
    29 Apr 2015
    Locație:
    București
    Masina:
    A4 B9 DEUA 110kw, 2015 / Q3 8U CUVC 110kw, 2016
    Nu tie iti era adresat mesajul. Sunt de acord cu tine, dar nu vad ce legatura au aceste detalii cu masina respectiva. Doar am punctat ca e cheala, nu am zis sa caute una mai dotata ca sa vada vecinii ca are super masina.
     
  4. Cristi Staff Member Staff Member

    Înscris:
    21 Mar 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 - S-line - 2.0 TDI ( BRE ) 140 CP
    Stiu ca nu mie imi era adresat mesajul dar nu asta are importanta ci faptul ca tu ai spus ca e o rautate gratuita remarca respectiva.

    Cum isi cheltuie banii fiecare este treaba lui dar tot asa ramane (cum am mentionat anterior) daca faca e asta fara sa faca cea am spus eu, pentru ca aia este ordinea fireasca a lucrurilor nu alta.

    Va rog eu sa nu mai continuam cu acesta tema. Va multumesc pentru intelegere.
     
  5. lowlife

    lowlife Audi Expert

    Înscris:
    11 Feb 2012
    Locație:
    Craiova
    Masina:
    B6 1.8T 150/210 @ 200/330, B6 1.8T 150/210
  6. Cristi Staff Member Staff Member

    Înscris:
    21 Mar 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 - S-line - 2.0 TDI ( BRE ) 140 CP
    Este ok dar lumea vrea B8 cu 8.000 Euro ... :)
     
    ptbdr apreciază asta.
  7. sorinaciu

    sorinaciu Bronze Member

    Înscris:
    25 Aug 2012
    Locație:
    Drobeta-Turnu Severin
    Masina:
    Ex Audi A4 B8
    8.000 de euro? Am o cunostiinta care si-a cumparat B8 din decembrie 2010, cu 7.500 de euro. M-a sunat sa ma intrebe cate una alta, stiind ca sunt posesor al modelului.
    Una din intrebari a fost vizavi de pret, la care i-am spus ca sa fuga de langa ea, iar cel mai amuzant moment a fost cand la intrebarea mea, daca scaunele sunt de piele sau nu, mi-a raspuns ca ,,seamana cu pielea dar ca eu cred ca este vinilin, cum sa fie piele pe scaune?". Deci .......doritori de astfel de ,,chilipiruri" vor exista mereu, nu trebuie condamnati, ci doar indrumati. Ca sa poti aprecia un autovehicul dintr-o gama premium, trebuie citit, intrebat, vazut, cerut pareri posesorilor, condus. Este strict parerea mea.
     
    bobalex18, adrian.rogl și smurff apreciază asta.
  8. sandumbogdan

    sandumbogdan Gold Member

    Înscris:
    26 Mai 2015
    Locație:
    Iași
    Masina:
    Audi A4 B8 2.0 TDI multitronic CAGA 105kW 2011
    Cam scump. Atat am dat eu pe masina mea acum 2 ani si jumatate si are si multe avantaje (culoare gri, cutie de viteze automata, e break si are tapiterie pe scaune care nu te lasa fara un strat de piele).
    Acea masina pare in regula in poze insa pretul pietei e undeva pe la maxim 10 mii euro daca ar fi cu cutie automata. Avand cutie de viteze manuala mai scade pretul cu 500-1000 euro.
    Sfatul meu e daca vrea sa o vanda si vorbesc din perspectiva mea care am vandut masina anterioara in 30 de minute de cand m-am hotarat sa o vand si am cumparat masina actuala in 3 zile. Unii se chinuie cateva luni, eu in cateva zile am vandut masina anterioara si am si cumparat masina actuala.
    Parerea mea e ca 8 mii euro e prea putin, 9 mii euro o da repede, 10 mii euro o sa astepte.
     
    Ultima editare: 19 Oct 2017
  9. lowlife

    lowlife Audi Expert

    Înscris:
    11 Feb 2012
    Locație:
    Craiova
    Masina:
    B6 1.8T 150/210 @ 200/330, B6 1.8T 150/210
    Eu nu vad nici un avantaj la culoarea gri, nici la cutiile automate, mai ales multitronic, la break, care scade pretul cu multicel, nu-l creste, si mai ales la stofa de pe scaune. Chiar nu inteleg ce ai putea sa preferi la o tapiterie de stofa simpla Audi, se uzeaza oribil si arata cum arata, mai ales in comparatie cu scaunele alcantara in starea din poze. Eu sunt foarte calduros si niciodata nu am avut probleme cu scaunele cu piele pe margini, nici nu o simt. Alcantara este intr-adevar mai calduroasa decat textilul, dar nu frige (ca pielea). Masina ta este de asemenea versiunea de 140hp, nu 170, are clima pe o zona, nu 2/3, are pilot automat. Selectia e destul de restransa la masini de la proprietari cu ceva dotari si istoric curat a.i. sa merite suma ceruta. Ca exista oameni care fac nenumarate compromisuri doar ca sa fie mai ieftina masina, nici o problema, dar chiar poti sa spui ca aia e masina de 9000e? Inseamna ca B7 se dau pe 3000e si B6 de pomana.
     
    ptbdr și adrian.rogl apreciază asta.
  10. nucugheri

    nucugheri Audi Expert

    Înscris:
    13 Dec 2007
    Locație:
    Bistrița
    Masina:
    Audi A6 C5 1,9 TDI 96 KW
    Nu stiu daca e chiar fair sa ne dam asa cu parerea despre cati bani ar merita masina unuia sau altuia dintre colegi.
     
    adrian.rogl apreciază asta.
  11. xxxxxxx 6th Gear Member

    Înscris:
    23 Sep 2010
    Locație:
    Baia-Mare
    Masina:
    Audi A4 2.0 TDI CAGA E4+ 2009
    Parerea mea cu, nu are leduri e cheala in mintea majoritatii e incontinuare sustinuta de a 10a remarca E CHEALA, acum o sa iti enumar dotariile vizibile care o fac sa nu fie tocmai cheala sau auto de flota low cost cu volan si schimbator.
    - tapiterie piele, volan.schimbator piele, comenzi volan, pilot automat, incalzire in scaune, cutie automata, senzor lumina/ploaie, oglinzi heliomate, reglaje scaune electrice, pachet crom pentru exterior, senzori parcare spate ( doar din ce am vazut pana acum ) . Da e cheala nu are leduri.
    Cat despre masina colegului nostru, maine ar fi a mea, daca as fi in postura de a imi cauta autoturism. Da eu vand vezi doamne acum, cu 260.000 reali la autoturism cu imediat 10 ani, si n-am nici leduri, cum sa ma caute cineva, e cheala.
    Din topicul asta oricum n-o sa invatati nimic cei care v-o cautati, e cel mai elegant spus.
     
    Alin Cornel și lowlife apreciază asta.
  12. ilky

    ilky Silver Member

    Înscris:
    14 Mar 2015
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 -2.0 TDI 2009 CAGA
    Are dreptate Nucu, nu e fair sa-ti dai cu parerea despre pretul masinii unui coleg pe care nici nu ai vazut-o . Eu imi mentin parerea ca acest topic e deja suficient ca si ghid,poate prea stufos incarcat cu sfaturi pur subiective . No offence, dar poate ca multi dintre noi au stat luni intregi sa faca trecerea la o masina corecta , nefiind grabiti, ca altii care au cumparat-o in 30 de minute, merg 5-10k km pe an si deja au schimbat volante, pompe de apa , fuzete, brate, bucse, oringuri s.a.m.d.
    Noapte buna!
     
  13. ptbdr

    ptbdr 2nd Gear Member

    Înscris:
    18 Dec 2012
    Locație:
    Moldova
    Masina:
    Un viitor A8 D5
    Eu nu pot sa fac afirmatii despre un lucru necunoscut si in acelasi timp bazat pe dorinte si pareri personale.Nu am cerut pareri sau cotatii, parerile personale se expun fata in fata cu obiectul. Putin bun simt va rog frumos, daca mai exista asa ceva.
    Weekend placut va doresc.
     
  14. Bojoaga Theodor 1st Gear Member

    Înscris:
    19 Oct 2017
    Locație:
    Ploiesti
    Masina:
    Golf IV
    Salutare ,
    Ma numesc Theo , sunt nou pe forum si am nevoie de ajutorul vostru. Doresc sa imi achizitionez o masina ( Audi A4) , de preferat 2.0 TDI , am inteles ca motorul TFSI are ceva probleme . Mentionez ca pe data de 12.12.2017 o sa plec in Germania in cautarea masinii mult visate ,iar bugetul este cuprins intre 11.000-12.000 EURO . Ce sfaturi imi dati ???? Multumesc
     
  15. Cristi Staff Member Staff Member

    Înscris:
    21 Mar 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 - S-line - 2.0 TDI ( BRE ) 140 CP
    Sa citesti acest topic integral si toate topicurile din aria asta. O sa stii ce ai de facut ulterior. Bafta la achizitie
     
    scooby88 apreciază asta.
  16. Tinoki 1st Gear Member

    Înscris:
    17 Oct 2017
    Locație:
    Bistrita-Nasaud
    Masina:
    Audi A4 avant, 2.0 tdi (CGLC), 177cp, 2013
    A4/2015/1.8tfsi/170cp/25.000km-verificati/varianta ,,cheala"- apropo de posturile de mai sus.../17000€...sunt pe punctul de a-l cumpara...ce parere aveti?...merci.
     
  17. sandumbogdan

    sandumbogdan Gold Member

    Înscris:
    26 Mai 2015
    Locație:
    Iași
    Masina:
    Audi A4 B8 2.0 TDI multitronic CAGA 105kW 2011
    25 mii km si an an 2015 la pret asa mic? Mi se pare prea bun pretul. Eu cred ca ai gresit ceva.
    Vezi ca 2015 cred ca e B9 deci alta discutie.
     
  18. Tinoki 1st Gear Member

    Înscris:
    17 Oct 2017
    Locație:
    Bistrita-Nasaud
    Masina:
    Audi A4 avant, 2.0 tdi (CGLC), 177cp, 2013
    Nimic gresit...2015 B8...
     
  19. bobalex18

    bobalex18 Audi Expert

    Înscris:
    21 Iun 2011
    Locație:
    București
    Masina:
    A4 B9, 2.0 TDI 2016 Stronic&quattro
    tinoki, dacă mașina are garanție și o poți prelungi la 5 ani, aș zice da. sigur nu a avut daună?
    sunt puține b9 în 2015 și cu motor de 1.8 nu este niciunul. a fost înlocuit e acel 1.4 150 de cai
     
  20. Tinoki 1st Gear Member

    Înscris:
    17 Oct 2017
    Locație:
    Bistrita-Nasaud
    Masina:
    Audi A4 avant, 2.0 tdi (CGLC), 177cp, 2013
    ...bara fata + aripa, schimbate ...apoi ambreaj schimbat pe garantie.
    Toate in Audi service...bara si aripa pe la 6000km si ambreajul pe la 7500km...
     

Distribuie pagina asta