1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.

Consiliere si sfat achizitie A4 B8 8K

Discuție în 'Audi A4 B8 (2008 - 2015)' creată de dansastro, 16 Aug 2008.

  1. waf

    waf Platinum Member

    Înscris:
    15 Apr 2012
    Locație:
    București
    Masina:
    oooo A4,2003,1.9 TDI quattro,AVF 131cp; Vw Golf IV,2003,1.9 TDI 4motion,ARL 150 cp
    A 'mirosit' bine Cristi. Ia si citeste thread-ul acesta ca sa vezi ce ar trebui sa verifici, ce ar trebui sa eviti, la ce anume trebuie sa fii atent..etc Stiu ca sunt multe pagini, dar asa poti capata putina experienta daca vrei sa achizitionezi un B8.
    Mai mult, citeste topicul de B8, sunt foarte multe informatii: la ce probleme sa te astepti, rezolvari, costuri..etc
    Trebuie sa te documentezi inainte, ca sa mai limitezi riscurile. Gandeste-te ca sunt banii tai in joc!
    Multa bafta, ca se pare ca o sa ai nevoie!
     
  2. alexfcbm 1st Gear Member

    Înscris:
    28 Ian 2018
    Locație:
    Craiova
    Masina:
    Audi A4,2.0TDI Ultra,2014
    Mersi pentru sfaturi.
     
  3. stef 1st Gear Member

    Înscris:
    14 Apr 2008
    Locație:
    Cluj-Napoca
    Masina:
    Audi A4, 2.0TDI, 177CP, 2015, Automat
  4. MDU

    MDU Gold Member

    Înscris:
    30 Oct 2017
    Locație:
    București
    Masina:
    A4 quattro, 2.0 TDI CGLC, 2014
    Pentru ce ofera, pretul e ok. Ramane de verificat acuratetea datelor. Vad ca ai si VINul masinii in anunt, poti sa incerci sa il verifici.
    Mie personal nu-mi place ca are senzori de parcare doar pe spate. Daca esti dispus sa dai mai mult, eu as alege sa fie quattro, din nou parere personala.

    P.S. cutia multitronic nu e cea mai stralucita, conteaza sa fi fost intretinuta corespunzator.
     
  5. Leuca

    Leuca 3rd Gear Member

    Înscris:
    18 Noi 2017
    Locație:
    Bordeaux
    Masina:
    Audi a6 3.0 tdi CLAB ,manual
    Totusi la bugetul de care dispui poti incerca direct la reprezentanta audi
     
  6. LucaGeorge 1st Gear Member

    Înscris:
    8 Mar 2018
    Locație:
    Galați
    Masina:
    Audi a4, 2.0, 2011
  7. audi66

    audi66 Audi Expert

    Înscris:
    18 Ian 2011
    Locație:
    București / Italy
    Masina:
    - A6 C6 3.0TDI CDYA 2010 -
    Stai in Italia sau te duci doar pentru masina ? Daca pleci din Romania, ia cu tine pe cineva care stie italiana bine.
    Citeste bine clauzele din contract in ceea ce priveste garantia. Majoritatea concesionarilor suporta doar 50% din reparatie cand e vorba de motor/cutie.
     
  8. alex_ 4th Gear Member

    Înscris:
    23 Feb 2010
    Locație:
    Craiova
    Masina:
    Audi A4 Avant 2009, 2.0 TDI (CAGA) 143cp
    Ai mare grija cu masinile de Italia fiindca pot fi tepe usturatoare. Mi-e greu sa cred ca o masina din 2009 are dupa 9 ani doar 169 000 km. Climatizarea nu e "bi-zona fata si bi-zona spate". In schimb are interior S-line, volan cu padele, plafon negru.
    Cunosc o achizitie de A4 in jur de 16000 E in Italia cu garantie 6 luni la care dupa iesirea din garantie a stat numai prin service-uri pana a schimbat tot sistemul de injectie si alimentare cu motorina.
     
  9. LucaGeorge 1st Gear Member

    Înscris:
    8 Mar 2018
    Locație:
    Galați
    Masina:
    Audi a4, 2.0, 2011
    Stau in italia. Deja am vorbit cu proprietarul parcului a spus ca km sunt demonstrabili dar nu stie daca sunt facute reviziile la audi. Garantie a spus ca imi da 12 luni dar nu am stiut ca este posibil sa imi dea pe o parte din masina. Mai sunt masini ca aste cu km ca astia si au cam acelasi pret, numai ca nu au aceleasi dotari, sunt mai simple. Ce imi este mie cel mai frica ca proprietarul parcului este bulgar, nu prea am gasit informatii multe despre parc dar stiu ca este vechi, il stiu de vreo 3 ani parcul si cine stie cand o fi fost el deschis. Ca si pret vi se pare dubios de mic sau este un pret evaluat corect?ù
    Ce inseamna plafon negru? Pe exterior se vede gri
    Imi inspira incredere ca a afisat si numarul si seria de sasiu ceea ce ma face sa cred ca nu are nimic de ascuns.
    Pana acum eu nu am mai avut automata. Ce ma sfatuiti sa controlez si cum ?
     
    Ultima editare: 8 Mar 2018
  10. MarianMaxx

    MarianMaxx Audi Expert

    Înscris:
    19 Apr 2014
    Locație:
    Italia
    Masina:
    Audi A6 4G "break" 2.0 TDI ultra 190 CP S-tronic (CNHA) 2014 "S-Line de Romania"
    Extrafull fara senzori de parcare fata, scaune electrice si incalzite, pilot automat, s-line exterior, geamuri privacy si lista cotinua.
    Din verificarea de la ultima revizie, de luna trecuta, rezulta intradevar cu 160k km, dar este imposibil sa fie reali. Sunt jalnice ambele scaune. Daca nu sunt demonstrati cu facturi de la reprezentanta, evita-o! In Italia, 70% dintre B8 pre facelift au probleme sau sunt prost reparate pentru faimoasa pompa de inalta, mai ales cele de la 150-200.000.

    Din culoarea de pe stalpii laterali, pare ca interiorul este negru, deci si plafonul. Intradevar cei din fata par gri.
     
  11. LucaGeorge 1st Gear Member

    Înscris:
    8 Mar 2018
    Locație:
    Galați
    Masina:
    Audi a4, 2.0, 2011
    Am inteles. Dar facelift din ce an este facut? sa ma orientez la alta?
     
  12. Cristi Staff Member Staff Member

    Înscris:
    21 Mar 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 - S-line - 2.0 TDI ( BRE ) 140 CP
    Mai prosti mecanici si mai prosti utilizatori de masini (vorbesc de intretinere) ca italienii eu nu am intalnit pana acum. Sunt colegi aici pe forum care lucreza in service (nu mecanici :) se stiu ei) si daca incep sa va povesteasca in ce fel se repara masinile si cum sunt intretinute, in viata vietilor voastre chiar si daca va reincarnati :) nu mai cumparati masini din Italia.

    George dupa cum pui intrebarile tu habar nu ai ce inseamna si cu "se mananca" marca asta. Eu te sfatuiesc sa iei o pauza de scris si sa incepi sa citesti asa incet si cu rabdare acest topic integral si topicul despre pompa de ulei si pompa de inalta presiune din aria Motoare si transmisii si topicul despre cutiile automate de viteze din aria asta. Dupa ce citesti iti spun eu ca nu mai ai intrebari. Spor la lectura si nu mai fi asa grabit in alegerea masinii.
     
  13. MarianMaxx

    MarianMaxx Audi Expert

    Înscris:
    19 Apr 2014
    Locație:
    Italia
    Masina:
    Audi A6 4G "break" 2.0 TDI ultra 190 CP S-tronic (CNHA) 2014 "S-Line de Romania"
    Facelift a iesit in 2011... dar si prima serie nu este rea, dar trebuie sa fie ingrijita macar daca nu super dotata.
     
    Leuca apreciază asta.
  14. Leuca

    Leuca 3rd Gear Member

    Înscris:
    18 Noi 2017
    Locație:
    Bordeaux
    Masina:
    Audi a6 3.0 tdi CLAB ,manual
    Daca am sta sa luam in considerare parerile unor persoane de pe acest forum am spune ca aceasta marca are numai probleme si nu trebuie cumparata . Luca daca omul are facturi la masina poti verifica kilometrajul direct la service-urile unde au fost efectuate reparatiile si intretinerea . Ca si pret este ok daca kilometrii ii poate justifica , scaunele care au putina uzura se pot reface . Si apropo uzura scaunelor / volanului nu reflecta numarul de km si o spun din proprie experienta . Succes
     
  15. LucaGeorge 1st Gear Member

    Înscris:
    8 Mar 2018
    Locație:
    Galați
    Masina:
    Audi a4, 2.0, 2011
    Cristi nu este chiar asa cum spui tu, aici nu sunt multi mecanici bun dar macar nu pun piese sh sau contrafacute, ei lucreaza mult pe original.
    Normal ca habar nu am si chiar daca citesc tot nu inteleg, de unde sa stiu eu care este s tronic sau multi tronic sau mai stiu eu ce scrie pe aici, am intrebat posesorii de aceste masini sa ma lamureasca, cand ai masina pe mana este alt ceva ca si cand ai vorbi din fotografii
     
    Stana Valeriu apreciază asta.
  16. Blessed_spammer 1st Gear Member

    Înscris:
    19 Ian 2018
    Locație:
    Madrid
    Masina:
    Audi A6 C6 2.7 190 CP 2009
  17. MDU

    MDU Gold Member

    Înscris:
    30 Oct 2017
    Locație:
    București
    Masina:
    A4 quattro, 2.0 TDI CGLC, 2014
    Daca dotarile sunt pe placul tau eu zic ca masina merita sa o iei in considerare si sa o vezi. Pretul e pe masura dotarilor si a km, dupa parerea mea.
    Conteaza mult cum a fost intretinuta cutia de viteze care nu e cea mai fiabila.
     
  18. Blessed_spammer 1st Gear Member

    Înscris:
    19 Ian 2018
    Locație:
    Madrid
    Masina:
    Audi A6 C6 2.7 190 CP 2009
  19. AkiAlex

    AkiAlex 1st Gear Member

    Înscris:
    25 Mar 2018
    Locație:
    Aiud
    Masina:
    Audi a4 2.0 150cp , 2015
  20. MDU

    MDU Gold Member

    Înscris:
    30 Oct 2017
    Locație:
    București
    Masina:
    A4 quattro, 2.0 TDI CGLC, 2014
    Daca dotarile sunt ce te intereseaza atunci masina merita vazuta, conteaza cum a fost intretinuta. Ca plusuri are unele dotari interesante si mai putin comune, ca minusuri nu e quattro, tapiserie standard si nu vad sa aiba drive select. Bafta.
     
    Leuca apreciază asta.

Distribuie pagina asta