1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.

Consiliere si sfat achizitie A4 B8 8K

Discuție în 'Audi A4 B8 (2008 - 2015)' creată de dansastro, 16 Aug 2008.

  1. mario vrs Silver Member

    Înscris:
    24 Noi 2010
    Locație:
    Iasi
    Masina:
    audi a4 b7,2006,2.0 tdi BPW multitronic(HHF)
    Descrierea...na..e copy paste din programul Audi cu optiunile basic. Nu stau aia sa scrie ca samsarii. Ma duc sa o vad. Cica mai are garantie 2 ani.

    Tura asta pun accent pe km cat mai putini si reali, basca si garantie. OZN-uri pline de probleme nu-mi trebuie.

    Ca si bani, stii cum e ... mai pui 5-6.000 si iei B9, mai pui 10.000 si iei A6 si tot asa. Bani multi nu mai dau pe masini, ca nu merita in Romania. Si nici mecanici nu mai vreau sa vad.
    De optiuni, ce sa zic:
    Xenon : Merg noaptea doar daca am vreo nunta de 2-3 ori pe an. Ma descurc si cu halogen :)
    Navigatie: Nu-ti foloseste. Nu are cum sa bata Waze sau Google Maps de pe telefon.
    Leduri pe spate = probleme costisitoare vs un bec de 5 lei.
    Senzori ploaie, lumini = parbriz care costa de 3 ori. Il schimb in fiecare an, pentru ca pietre. La B7 costa 400 de lei fara senzori.

    Nu stiu cum or fi scaunele alea. Acum am sport pe B7. Revin cu impresii zilele astea.
     
    sandman și MDU apreciază asta.
  2. Alexandru Bârbu

    Alexandru Bârbu 5th Gear Member

    Înscris:
    31 Ian 2018
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    Audi rs4
    Nu uita ca îți iei Audi și dacă ti se pare mult 400 RON acolo sau opțiunile care costa ca sa îți facă mersul cât mai plăcut ,cred ca nu audi îți trebuie. Fără supărare, dar un Audi costa, indiferent câți km sau cât de nou este.
    Sunt colegi care au avut probleme și după ce au ieșit de pe poarta fabricii, ca sa o pun așa. Întotdeauna rămâne o alta marca ,chiar,un logan costa cam 7-8.000 Euro și e nou. :)
    Lăsând gluma deoparte, cred ca cel mai important e sa fii tu mulțumit de ceea ce îți iei. Multă bafta și 0 probleme, indiferent la ce te vei decide sa cumperi
     
    mario vrs apreciază asta.
  3. MDU

    MDU Gold Member

    Înscris:
    30 Oct 2017
    Locație:
    București
    Masina:
    A4 quattro, 2.0 TDI CGLC, 2014
    Un om hotarat care stie ce vrea :)) din punctul asta de vedere, imi place.
     
  4. stefrac

    stefrac 4th Gear Member

    Înscris:
    11 Apr 2009
    Locație:
    Botosani
    Masina:
    Audi a4b8 TDI 2.0 130KW , S-tronic , CGLC, Quattro,2013
    Poate uneori este prea multa informatie, informatie care creaza panica, toate postarile sau marea lor majoritate prezinta probleme sau solutii de genul "asa nu". Citind si analizand iti cam piere cheful sa mai cumperi audi, te intrebi destul de serios daca audi mai sunt masini zice-se premium sau sunt carute care se defecteaza dupa prima curba. Incerc sa cred ca totusi audi sunt masini, cred ca este prea multa frustare pe care o capeti citind si tot recitind. La un moment dat am dat si eu de acel anunt, anunturi fantoma am gasit si pe Germania unde se vindea audi a4b9 cu 10,000 euro. Invatasem deja anunturile, erau si mai sunt anunturi care apar doar vineri seara si sambata dimineata la niste preturi wow, anunturi pe care luni dimineata nu le gaseai dar daca trimiteai banii in cont pentru avans si retinere masina cred ca era ok, revin si continui ideea referitor la acest anunt pe care l-am gasit, eu nu am sunat deoarece nu avea neon pe far si apoi ca a fost postat pe 1 aprilie.
     
    mario vrs apreciază asta.
  5. mario vrs Silver Member

    Înscris:
    24 Noi 2010
    Locație:
    Iasi
    Masina:
    audi a4 b7,2006,2.0 tdi BPW multitronic(HHF)
    Acum 10 ani cautam si eu numa' optiuni... Baieti, e aceiasi masina,motor,cutie,frane, tren de rulare. Credeti ca una cu becuri halogen nu sta la fel pe strada ca una cu ''neoane''?..

    Acum faceti un exercitiu de imaginatie si ganditi-va cand ati folosit ultima oara optiunile alea smechere de care dispuneti. Da sincer!
    De banii de optiuni prefer km putini si garantie.
     
    Leuca apreciază asta.
  6. borsy

    borsy Audi Expert

    Înscris:
    4 Noi 2013
    Locație:
    România
    Masina:
    Audi A6 C7 avant/S-tronic/2.0 TDI ultra-140kw CNHA
    Fiecare cumpără ce îi place! Dar, decât un Audi chel că îți e frică de întreținere, mai degrabă te reorientezi.
    Așa cum spui, e aceiași cutie, motor, subansamble, etc.!
    Confortul nu ti-l dau astea, ci alte lucruri.
    Eu zic să cauți și fără AC, te scutește de o bătaie de cap. :)

    L.E
    Eu am avut de ales între FL cu km mai puțini și mai slab dotată si între actuala cu dotări peste medie și km mai mulți.
    Nu mă interesează să am cerculețe dar dotări de Tico.
     
    gabi_74 apreciază asta.
  7. mario vrs Silver Member

    Înscris:
    24 Noi 2010
    Locație:
    Iasi
    Masina:
    audi a4 b7,2006,2.0 tdi BPW multitronic(HHF)
    Nu de intretinere fug ci de probleme. Care reusiti sa intelegeti diferenta.
    Nu mai vreau sa bantui forumurile din toate tarile sa aflu de ce dracu nu merge masina..

    Si Audi ala chel ( ma rog...are multitronic si clima pe 2 zone) e facut pentru cineva :).. Ca mine de exemplu. As putea sa iau unu' un pic mai dotat si cu 100..200 de mii km in plus. Cam cand pica cutia,motorul, nu mai merg scaunele incalzite si suportul lombar..etc.

    Fac cam 30.000 km pe an, deci ma intereseaza km. Daca iau unul cu 200 si de mii km...in 2 ani il duc la Remat..

    Confortul ti-l da masina in sine...motor,cutie, tren de rulare..nu butoanele.. Ar mai fi scaunele care nu-s sport la masina din link... Am inteles ca-s naspa alea ''normale''. Oi vedea.
     
    Ultima editare: 9 Apr 2018
  8. MDU

    MDU Gold Member

    Înscris:
    30 Oct 2017
    Locație:
    București
    Masina:
    A4 quattro, 2.0 TDI CGLC, 2014
    Miroase a stergere de mesaje baieti, pe motiv de off-topic :)
     
  9. Cristi Staff Member Staff Member

    Înscris:
    21 Mar 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 - S-line - 2.0 TDI ( BRE ) 140 CP
    MDU a ghicit. :) Iar incepem: de ce incercati sa influentati voi alegerile cuiva ? Vi s-a cerut o opinie privind masina respectiva si atat, fara alte comentarii. Comentarii sunt destule in topicul asta si pe forum. O sa mai sterg mesaje (unele au fost sterse deja) pana invatati ce sa scrieti, cum sa raspundeti si ce sa raspundeti.
     
  10. mav 3rd Gear Member

    Înscris:
    3 Noi 2013
    Locație:
    Craiova
    Masina:
    Audi A5 2014 / 2.0 Tdi CGLC / Multitronic
    Eu am avut acum cativa ani o supriza neplacuta cu DasWeltAuto, cu cei din zona BH in legatura cu km dati inapoi la o masina. Asa ca chiar daca e vanduta de reprezentanta, ai grija.
    Cat despre masina, daca tu asta iti doresti si ti se pare pretul corect pt o astfel de masina go for it. Dar macar comenzi pe volan si xenon sa fi avut la banii aia..

    Aici ai 2 exemple de ce cauti tu dar cu mai multe dotari masina 1 si masina 2
     
    mario vrs apreciază asta.
  11. bobby12e2007 1st Gear Member

    Înscris:
    8 Apr 2018
    Locație:
    Berceni
    Masina:
    Audi A4 B8.5 quattro 2013 2.0 TDI 177cp CGLC
    https://m.mobile.de/auto-inserat/audi-a4-avant-2-0-tdi-dpf-ambiente-aalen/257223983.html?ref=srp
    https://m.mobile.de/auto-inserat/au...n-württemberg-tübingen/258980661.html?ref=srp
    https://m.mobile.de/auto-inserat/au...tro-ambition-rosenfeld/257250899.html?ref=srp
    https://m.mobile.de/auto-inserat/audi-a4-avant-2-0-tdi-quattro-rs4-innenausstattung-schömberg/256267145.html?ref=topInCategory&eyecatcher=1&tic=1:1
    Dintre masinile din anunt care vi se pare mai ok?
    In principiu vreau:
    -motorizare 2l diesel(fac 25000km/an)
    -quattro(170hp sau 143hp), 170hp fata, 143 fata..in ordinea asta(dar functie de dotari, an, felul cum arata ma multumesc si cu 143hp fata.
    -volan cu comenzi(daca e 3 spite e si mai bine, daca nu nu)
    -clima
    -navigatie
    -jante dural(de preferat 17inch).
    In rest sunt maleabil, nu sunt fixist pe ceva.
     
    Ultima editare: 10 Apr 2018
  12. mav 3rd Gear Member

    Înscris:
    3 Noi 2013
    Locație:
    Craiova
    Masina:
    Audi A5 2014 / 2.0 Tdi CGLC / Multitronic
    1,2 si 4 sunt Euro 4, 2 nu are navi, eu m as uita doar la 3, nu are nici accident, e vândută de privat, e mai “noua” si are si dotări Ok
     
    stefan550 și bobalex18 apreciază asta.
  13. ilky

    ilky Silver Member

    Înscris:
    14 Mar 2015
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 -2.0 TDI 2009 CAGA
    Si eu as zice 3 sau 4, oricum trecerea de la euro 4 la euro 5 e facuta doar prin "softul minune".....
     
  14. radu35 2nd Gear Member

    Înscris:
    30 Apr 2009
    Locație:
    satu mare
    Masina:
    A4 B8.5 avant 2TDI quattro 177 cp 2012 Ex a4 B7avant 3tdi quattro
    Fiecare stie de ce are nevoie. Deci, colegul @mario vrs are dreptatea lui de asemenea si ceilalti colegi au dreptate caind vorbesc de raportul pret/calitate. Pe mine, la oricare din masini, m-a interesat siguranta prima data si cutia de viteze (obligatoriu manuala si la vechea masina) fiindca am un pitic cu asta.
    Ca are piele si vara nu stii pe unde sa te asezi, ca are faruri xenon, care iarna pe mazga le poti spala fara sa opresti, ca are AC normal sau multi-zona, unii fiind mai caldurosi decat altii, e doar chestie de gusturi, preferinte, stari (comoditate, etc.), buget.
    Daca suntem insa la nivelul de consiliere, cred ca, dupa 4 luni de cautat, cu tot cu ajutorul unui handler din Germania, pot sa-mi dau cu parerea, iar raportul pret-calitate al masinii este supraunitar. Asta e pentru tine @mario vrs..
     
  15. AndreyPH

    AndreyPH Gold Member

    Înscris:
    20 Apr 2015
    Locație:
    București / Bușteni
    Masina:
    Skoda Octavia vRS, 2.0TDI, CEGA, 2010, 267CP, 586Nm
  16. marcelush

    marcelush Banned

    Înscris:
    22 Feb 2016
    Locație:
    București
    Masina:
    AUDI A4, B9, (DETA), S-tronic, 2.0 tdi, 190cp, quattro
    Frumoasa masina.. km putini - dotari bune ,,, ala e pretul. Omul tine la pret pentru ca...hai sa fim sinceri - ala e pretul
    Ce mi se pare ciudat este faptul ca se lauda cu motor "EURO 6" si 190 CP, cu toate ca as putea baga mana in foc ca alea de 190 CP sunt pe generatia noua de Audi A4 - dar poate nu stie omul :)
     
  17. MDU

    MDU Gold Member

    Înscris:
    30 Oct 2017
    Locație:
    București
    Masina:
    A4 quattro, 2.0 TDI CGLC, 2014
    Pretul e cam mic pentru masina asta. Unde e spilul (daca e vreunul) nu stiu. Eu as contacta vanzatorul pentru mai multe informatii si as verifica VINul.

    P.S. Au fost puse motoare de 2.0 190 cai si la B8.5
     
  18. bobalex18

    bobalex18 Audi Expert

    Înscris:
    21 Iun 2011
    Locație:
    București
    Masina:
    A4 B9, 2.0 TDI 2016 Stronic&quattro
    Prețul e mic pt așa mașina
     
  19. marcelush

    marcelush Banned

    Înscris:
    22 Feb 2016
    Locație:
    București
    Masina:
    AUDI A4, B9, (DETA), S-tronic, 2.0 tdi, 190cp, quattro
    Nu poti sa stii care e motivul pentru care cere pretul acela: fie are mai multi km, fie proprietarul are nevoie de bani, fie,,, vrea sa ia alta masina, etc
    Oricu,, raspunsul nu il vei afla aici, ci daca te duci sa vezi masina, sa dai o tura cu ea, sa o verifici, sa iei pulsul tranzactiei, prin filtrul propriei ratiuni.
     
  20. AndreyPH

    AndreyPH Gold Member

    Înscris:
    20 Apr 2015
    Locație:
    București / Bușteni
    Masina:
    Skoda Octavia vRS, 2.0TDI, CEGA, 2010, 267CP, 586Nm
    Il voi suna, sa vad ce impresie imi face la telefon. Abia apoi iau serios in vedere un drum pana la Oradea sa testez masina.
    E ceva la mijoc cu pretul ala, in Germania una asemenatoare pleaca de la 18k in sus.
     
    bobalex18 apreciază asta.

Distribuie pagina asta