1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.

Consiliere si sfat achizitie A4 B8 8K

Discuție în 'Audi A4 B8 (2008 - 2015)' creată de dansastro, 16 Aug 2008.

  1. Ciprian Apopei

    Ciprian Apopei 1st Gear Member

    Înscris:
    12 Aug 2018
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    A4 Avant, CJCB, 2013
    Din punctul meu de vedere ar fi indicat sa citești topicul referitor la cutiile automate...

    Și daca as fi in locul tău, nu as vrea sa testez dacă belgienii au pus o cutie norocoasa pe mașina in cauza[emoji2]
     
  2. Tudor Mihaiescu 1st Gear Member

    Înscris:
    2 Mai 2019
    Locație:
    Suceava
    Masina:
    A4-B8, CAGA, 2009
    Tot citesc de o saptamana pe diferite forumuri si cluburi, unii au mers 350.000 km fara probleme, altii au schimbat doua pana la 120.000 km. Unii zic ca doar cu intretinre la 60.000 km ulei filtre de calitate o duce bine, altii ca o urasc pentru ca au bagat 1.500 euro si tot nu merge. Deci parerile sunt impartite si nimic concret.
     
  3. Alexandru Bârbu

    Alexandru Bârbu 5th Gear Member

    Înscris:
    31 Ian 2018
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    Audi rs4
    De ce vrei sa te complici aiurea. Dacă mașina aia avea probleme de la cutie, nu crezi ca se rezolva din prima?! Stai deoparte de masini cu probleme din cauze necunoscute ca sa nu te trezești ca dai pe investigații cât ai dat pe mașina. Asta e sfatul meu!
     
  4. seftaka

    seftaka Silver Member

    Înscris:
    7 Iul 2016
    Locație:
    Constanța
    Masina:
    Ex: Audi A6 2.0 TDI CGLD 2012 & Porsche Cayenne 3.0d 2016
    Cutia e ca si masina, cum iti este norocul pana la urma. Unele au mers pana la 400k km sau mai mult doar cu consumabile, altele s-au stricat de nenumarate de ori pana a face 100k km si tot asa. In Belgia macar le schimba, un prieten la a5 a schimbat prima cutie pe banii lui, a doua iar s-a stricat in garantie, i-au schimbat-o, la a 3 a cutie l-au acuzat ca nu stie sa mearga cu masina si s-a stricat din vina lui..
     
  5. Tudor91 1st Gear Member

    Înscris:
    17 Mai 2019
    Locație:
    Iasi
    Masina:
    Hyundai Santa Fe II
    Buna seara! As dori sa achizitionez un Audi A4 B8 avand un buget de 13 mii de euro. Credeti ca o masina varianta facelift, 2012-2013, de 150-160 de mii de km, cutie automata, navigatie si MMI este de gasit? Sau la 13 mii aceste optiuni sunt la masini cu defecte ascunse? Multumesc!
     
  6. Cristi Staff Member Staff Member

    Înscris:
    21 Mar 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 - S-line - 2.0 TDI ( BRE ) 140 CP
    Tu ai citit acest topic integral inainte sa intrebi pe forum ? Nu mi se pare ca ai facut asta.
     
    seftaka apreciază asta.
  7. stefycu

    stefycu 1st Gear Member

    Înscris:
    13 Sep 2009
    Locație:
    Italia
    Masina:
    A6 c7 2.0 tdi cglc 2011 multitronic
    Salutări la tot grupul clubaudi sunt in mare nelămurire cu un A4 ,răbdarea mea nu mai are limite , deja caut de 6 luni o mașină pentru pretențioși (cam greu de gasit mai ales in italia)
    Am găsit acest model (A4 2.0 tdi quatro 177 de cai din 2013 ) proprietarul spune că are 85.000 de km hmmm.pretul negociat este de 16600 care initial ceruse 17.200 Problema este ca aici nici într-o reprezentată nu îmi pot spune istoricului masini până nu devin eu proprietarul masini , el nu deține carte service si nici un fel de facturi la masina ,masina este frumoasă pare îngrijită.
    Ce sfat imi puteti da?
    Cum as putea face sai verific km
    Atasaej poze cu masina si actele masini
    Va multumesc anticipat
     
  8. stefrac

    stefrac 4th Gear Member

    Înscris:
    11 Apr 2009
    Locație:
    Botosani
    Masina:
    Audi a4b8 TDI 2.0 130KW , S-tronic , CGLC, Quattro,2013
    Mergeti cu proprietarul masinii la reprezentanta si il rugati sa scoata istoricul masinii in prezenta dumneavoastra!
     
    smurff apreciază asta.
  9. K3nT Platinum Member

    Înscris:
    1 Oct 2013
    Locație:
    Timișoara
    Masina:
    A4B6 1.9TDI AVF 2003 Berlina 155HP 1BV ; A6C7 Avant Quattro 2,0 TDI -DDDA-2018
    Masina arata foarte bine din poze, pare ingrijita, s-line int/ext, quattro....combinatie reusita.
    daca ar fi avut si navi 3G+ sau High..ar fi fost super.
    Pretul nu este tocmai mic, dar daca tu esti impacat cu asta..eu zic ca se merita.
    Asa cum a mentionat si colegul mai sus, mergi cu proprietarul pt. verificare istoric.
     
  10. stefycu

    stefycu 1st Gear Member

    Înscris:
    13 Sep 2009
    Locație:
    Italia
    Masina:
    A6 c7 2.0 tdi cglc 2011 multitronic
    Am rezolvat misterul!!!!
    Masina are in prezent 178.000
    Totusi am rămas surprins cum arata masina și uzura ei
     
  11. K3nT Platinum Member

    Înscris:
    1 Oct 2013
    Locație:
    Timișoara
    Masina:
    A4B6 1.9TDI AVF 2003 Berlina 155HP 1BV ; A6C7 Avant Quattro 2,0 TDI -DDDA-2018
    178k nu sunt multi km..dar faptul ca ascunde acest lucru nu este deloc ok, mai ales daca el a dat km inapoi.
    Analizeaza bine ce ai de facut si ia o decizie.
     
  12. stefrac

    stefrac 4th Gear Member

    Înscris:
    11 Apr 2009
    Locație:
    Botosani
    Masina:
    Audi a4b8 TDI 2.0 130KW , S-tronic , CGLC, Quattro,2013
    Negociaza bine pretul cu vanzatorul, la numarul de km pe care ii are urmeaza cat de curand servisare la cutie, Specific servisare nu revizie, Servisarea consta intr-o investitie de minim 1500de euro, revizia e undeva in la 1200 de lei. Nu confundati valorile. Lei versus Euro. La servisare se schimba discurile de frictiune si cate ceva la mecatronic (supape de presiune) Acestea sunt consumabile undeva la 200ooo km asa cum spunea si domnul Cristi. Nu confundati aceste consumabile cu partea mecanica a cutiei care intretinuta corespunzator nu are cum sa se defecteze.
     
    lowlife apreciază asta.
  13. Askim 1st Gear Member

    Înscris:
    30 Mai 2019
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    Seat
    Bună băieți :)
    Sunt nouă pe forum, cam nepricepută la mașini, dar am citit topicurile pe aici, și am ajuns la concluzia că orice mașină ti ai lua, dacă nu este întreținută, e degeaba.. doresc să achiziționez un A4, după 2011 mai exact, cu o limită de buget 12k€, diesel, automata. Problema este, cum am spus și mai sus, nu prea mă pricep, și nici prieteni mecanici care să mă ajute nu prea am. Așa că apelez la ajutorul vostru. Vreau să scurtez lista cât mai mult. După cum urmează:
    https://www.bestauto.ro/anunturi/au...audi-a4/8734456dhhd970i0e38875g8d947ed6d.html

    https://www.bestauto.ro/anunturi/au...audi-a4/3723i276ei007ed11839ii381gf30h1f.html

    https://www.bestauto.ro/anunturi/au...utomata/7i6h4e0g32497i29dh109d0g28137649.html

    https://www.autovit.ro/anunt/audi-a4-b8-ID7GxMWn.html#67ac1c8583

    https://www.autovit.ro/anunt/audi-a4-b8-ID7GxPsx.html#67ac1c8583

    https://www.autovit.ro/anunt/audi-a4-ID7GxPw2.html#67ac1c8583

    Ce părere aveți? E vreuna care să nu fie reală? (Km dați înapoi, accidente, etc)
    Forumiști din orașele cu mașinile menționate sunt pe aici ?:beerchug:
    PS : Nu mă deranjează samsarii, atâta timp cât mașina este descrisă real.
    Dacă am comis vreo greșeală, sorry, puteți șterge msj
     
  14. bobalex18

    bobalex18 Audi Expert

    Înscris:
    21 Iun 2011
    Locație:
    București
    Masina:
    A4 B9, 2.0 TDI 2016 Stronic&quattro
    Din link-urile, tale cea cu Nr de Germania merită verificată. Poate cea de DB
     
    Askim apreciază asta.
  15. stefrac

    stefrac 4th Gear Member

    Înscris:
    11 Apr 2009
    Locație:
    Botosani
    Masina:
    Audi a4b8 TDI 2.0 130KW , S-tronic , CGLC, Quattro,2013
    Poate doar cea din Germania dar si aia este simpla climatronic, suspensia este adaptiva (deci amortizor electronic- vezi cat e pretul unui amortizor electronic), spune ca "fara accident in istoric" deci este si altceva ce nu e trecut acolo de aceea pare prea buna pret raportat la an (2015). Si primul link pare bun dar nu are dubluclimatronic si oricum mult mai putine dotari fata de cea cu numar de Germania. Fa cum crezi si cumpara masina pe care o vrei dar analizeaza si inlocuirea kit-ului de ambreiaj si eventual schimbarea pompei de inalte ca sa poti merge fara probleme pe drum. Cutia automata la audi necesita servisare dupa 200k kilometri, Am spus servisare si nicidecum revizie. Ia in calcul un cost de 1500euro pentru servisare cutie si de 600 de euro pentru schmbat pompa de inalte. Eu am cumparat masina scumpa din 2013, tocmai ca sa nu am probleme si problemele au aparut si am ajuns la costul unui b9, acum daca as da timpul inapoi as cumpara un b8 ieftin si as face tot ceea ce trebuie ca sa merg sigur pe drum. Bine si fl nu e clasica dar e acelasi motor. Cutia automata te lasa in drum, nu iti telefoneaza defectiunile cum e una manuala, sa nu crezi ca nu sunt, ele apar chiar daca inca nu le ai la cumparare. Faci cum crezi dar cand cumperi un audi la mana a doua e bine sa ai o rezerva de 2000 de euro pentru orice. Cu asta cred ca am spus tot, vrei mai multe cintacteaza-ma in privat să îți las numărul de telefon.
     
    Ultima editare: 2 Iun 2019
    bobalex18 apreciază asta.
  16. bobalex18

    bobalex18 Audi Expert

    Înscris:
    21 Iun 2011
    Locație:
    București
    Masina:
    A4 B9, 2.0 TDI 2016 Stronic&quattro
    De ce zici că suspensia este adaptivă?
     
  17. iVladBogdan Silver Member

    Înscris:
    3 Feb 2013
    Locație:
    Cluj-Napoca
    Masina:
    A4 B5 1.8T AWT 2001
    Aia alba de la samsarul din Bihor ar merita vazuta si testata. Trebuie vazut si de ce are eroare pe faruri. Poate e doar o parghie de autoleveling rupta, sau poate fi un calculator de far, ceea ce e deja destul de scump de reparat.
    In rest, pare ok din poze si e foarte bine dotata.
    Dar eu tot n-as lua cutie CVT, indiferent de marca masinii. :)
     
  18. stefrac

    stefrac 4th Gear Member

    Înscris:
    11 Apr 2009
    Locație:
    Botosani
    Masina:
    Audi a4b8 TDI 2.0 130KW , S-tronic , CGLC, Quattro,2013
    Daca nu are e foarte bine, stiu ca una din ele avea, memorasem ca cea cu numere nemtesti dar se pare ca nu e vorba de ea. iVladBogdan este o marca de masina la care cutiile de viteze automate sunt mai bune decat cele manuale, sunt si automatele de la audi bune, cel putin pe partea mecanica dar ce sa facem daca sunt si discuri de frictiune..
     
    bobalex18 apreciază asta.
  19. Askim 1st Gear Member

    Înscris:
    30 Mai 2019
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    Seat
  20. Askim 1st Gear Member

    Înscris:
    30 Mai 2019
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    Seat
    Oh, înțeleg acum.. sau nu :)). Credeam că e B9..:crying:

    @bobalex18 , clar nu mă apropii de un b9 atunci... Da, cu cât mașina este mai nouă, avantajele sunt mai mari, dar nici nu doresc/permit :) nici una “țiplă” Bugetul pentru mașină îl aveam 12.000 €uro, după ceva căutări, am zis să mai pun 3.000 €uro să nu am problemele (imense) cel puțin in următorii 2 ani..
     

Distribuie pagina asta