1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.

Constatarea amiabila - ce inseamna ? cum rezolvam ?

Discuție în 'Asigurari, Daune' creată de mihai.gc, 23 Iun 2009.

  1. mihai.gc 1st Gear Member

    Înscris:
    23 Iun 2009
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    Audi A4, 2.0 TDI, 2005
    As vrea sa imi spuneti, daca cineva se pricepe, in ce consta procedura de constat amiabil. Din cate am inteles eu, este o varianta la constatarea facuta la politie. Avantajul ar fi ca nu mai primesti amenzi si puncte de penalizare daca faci accident. Deci, ramai si cu permisul (ceea ce nu e rau deloc). Nu am gasit foarte multe informatii si de aceea caut cateva lamuriri. Care sunt conditiile de utilizare, s.a.m.d. Multumesc
     
  2. deocamdata

    deocamdata Audi Expert

    Înscris:
    15 Dec 2007
    Locație:
    București
    Masina:
    ALLROAD: 2009 3.0 TFSI ; 2006 3.0 TDI; RR Autobiography 4,4 SDV8
    Din cate stiu este in vigoare de la 1 ianuarie 2009 si este valabila in cazul evenimentelor in care este implicata o singura masina (parbriz crapat, zgarieturi, etc) caz in care in nicicum nu primesti puncte sau nu ti se suspenda permisul nici de mama politiei. :)
     
  3. sab197

    sab197 Silver Member

    Înscris:
    11 Mai 2008
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B8 2.0 tdi multitronic, MY 2009
    „Art. 79. − (1) Conducătorii de vehicule implicaţi într-un accident de circulaţie în urma căruia au rezultat numai avarierea vehiculelor şi/sau alte pagube materiale sunt obligaţi:

    a) să scoată imediat vehiculele în afara părţii carosabile ori, dacă starea vehiculelor nu permite acest lucru, să le deplaseze cât mai aproape de bordură sau acostament, semnalizându-le prezenţa;

    b) să se prezinte la unitatea de poliţie competentă pe raza căreia s-a produs accidentul în termen de cel mult 24 de ore de la producerea evenimentului pentru întocmirea documentelor de constatare.

    (2) Se exceptează de la obligaţiile prevăzute la alin. (1) lit. b):

    a) conducătorii vehiculelor care încheie o constatare amiabilă de accident,în condiţiile legii;

    b) conducătorul de vehicul care deţine o asigurare facultativă de avarii auto, iar accidentul de circulaţie a avut ca rezultat numai avarierea propriului vehicul.“


    termenul de la care se aplica 1 iulie
     
  4. V8TDI

    V8TDI Gold Member

    Înscris:
    21 Noi 2007
    Locație:
    la casa
    Masina:
    Q7 4.2 TDI. De la Abt.
    Bun, dar ce inseamna "o constatare amiabilă de accident,în condiţiile legii"? Trebuie sa fie definita undeva in vreo lege... Tocmai asta e important, sa stie lumea ce inseamna. Are cineva definitia?
     
  5. sab197

    sab197 Silver Member

    Înscris:
    11 Mai 2008
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B8 2.0 tdi multitronic, MY 2009
    lasa legea ca e interpretabila.....daca te intelegi cu celalalt gasiti voi ceva sa spuneti la asigurare ca sa nu va mai duce-ti la politie. Posibil sa se faca referire la cazurile in care e nevoie sa suspende permisul etc. Dar deja asta depinde de fiecare in parte cum negociaza cu celalalt. Nu e o solutie buna dupa parerea mea. O sa avem mai multi soferi beti si mai multi conducatori fara permis.
     
  6. deocamdata

    deocamdata Audi Expert

    Înscris:
    15 Dec 2007
    Locație:
    București
    Masina:
    ALLROAD: 2009 3.0 TFSI ; 2006 3.0 TDI; RR Autobiography 4,4 SDV8
    Acum cateva min. am vazut su ei stirea ref. la aceasta constatare amiabila ..
    E cam cu dus intors in sensul ca asiguratorii decid ce si cum iar in cazul unei neintelegeri intre acestia totul se tergiverseaza si conflictul urmeaza sa fie rezolvat de o comisie :think:
    Politia nici nu afla de accident si uite asa scapam de puncte ... sau nu ... pt ca in cazul in care constatarea amiabila nu mai este amiabila atunci amenzile sunt usturatoare ...
    Deci ... nu am inteles nimic ... :(
     
  7. LevY

    LevY Gold Member

    Înscris:
    26 Dec 2008
    Locație:
    Constanța
    Masina:
    A6 C5 Avant , 1.9 TDi , AVF , 131 Hp , CV 6+1
    Mda... nu gaseam topicul ca era trecut cu constatare si eu cautam intelegere .. si nu era nici in sectiunea de accidente ci in asigurari ... anyway ....

    Deci ... pana la urma .. care e treaba ?! Pur si simplu daca te lovesti cu unu care e constient ca el e de vina .. ca sa scape de puncte amenda si penalizare ... se inteleg ... merg la rca`ul vinovatului .. acolo se face constatarea ... incep reparatiile ... si asta e ....
    De castigat are vinovatul ca nu ia amenda si puncte nu ?! Cat despre coada .. numai stai la politie .. stai la banca acum ....
     
  8. sab197

    sab197 Silver Member

    Înscris:
    11 Mai 2008
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B8 2.0 tdi multitronic, MY 2009
    la coada nu o sa mai stai asa dde mult ca sunt mult mai multe puncte de lucru ale constatatorilor decat sectii de politie. In cazul in care nu te intelegi cu cel vinovat tot la politie ajungi....asta din ce am inteles eu.
     
  9. mlozoveanu

    mlozoveanu Bronze Member

    Înscris:
    13 Noi 2007
    Locație:
    Somewhere in the jungle (Buc)
    Masina:
    A4 8E Avant 2.0 TDI 103 KW
    Am primit din partea asiguratorului acest link cu privire la constatarea amiabila. Sper sa va lamuriti!
     
  10. kosfunny

    kosfunny Banned

    Înscris:
    14 Dec 2008
    Locație:
    Unii ii spun CAPITALA
    Masina:
    A4, 1.9, 99
    Incercati totusi , daca nu sunteti cel vinovat, sa ajungeti la Politie. Inca Romania e la inceputul acestui drum si sunt mari probleme cu normele de aplicare in ce priveste cazurile speciale.
    Normele ce privesc stabilirea vinovatiei sunt copiate 100% din constatul francez. Problema e ca , codul rutier roman difera de cel romanesc. Asta inseamna ca riscati sa ajungeti la asigurator constienti ca sunteti nevinovati iar acesta sa stabileasca CULPA COMUNA ! Apoi urmeaza o intreaga tevatura pe la Comisia de Mediere!
     
  11. daniel84

    daniel84 6th Gear Member

    Înscris:
    1 Dec 2008
    Locație:
    București
    Masina:
    A 3,1.9 TDI din 2000 ,ALH
    cum spunea si colegul mai sus,suntem la inceput si se incearca educarea conducatorilor auto chiar daca o sa fie greu poate o sa reusim sa ne intelegem in caz de accident doamne fereste sau o sa vedem pe la juranalele de stiri:gun2: vom vedea:)
     
  12. Dracku

    Dracku Bronze Member

    Înscris:
    21 Oct 2007
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    Fosta mea, Audi A4 2,5TDI V6 Quattro 2001,180CP
    Problemele or sa apara atunci cand cei vinovati,or sa spuna ca nu isi recunosc vina,ba chiar or sa aibe tupeul sa ii faca vinovati pe ceilalti,ca doar avem sange latin in vene,sau or sa mearga la constatare la niste prieteni de ai lor de la asigurari!:box:
     
  13. ovidiutm

    ovidiutm Moderator Staff Member

    Înscris:
    16 Sep 2008
    Locație:
    Timisoara
    Masina:
    A4 B6, 1.9 TDI ~ AVF/BGA + alte marci.
    Foarte important!

    Orice intelegere amiabila in care se prezinta cele 2 (sau mai multe) parti NU TREBUIE sa aibe mai mult de 24 ore de la data savarsirii accidentului pana la data prezentarii la firma de asigurari.
     
  14. LevY

    LevY Gold Member

    Înscris:
    26 Dec 2008
    Locație:
    Constanța
    Masina:
    A6 C5 Avant , 1.9 TDi , AVF , 131 Hp , CV 6+1
    Prietena mea doar ce a facut accident ... mai erau 2 secunde de verde si sa bagat .... astalalt venea din stanga ei ... probabil mai avea un pic de rosu a bagat a 1 a si a dat drumu .... el spune ca avea verde .. prietena mea la fel ....

    daca se mergea la politie si fiecare o tinea ca a trecut pe verde ... se lasa cu autor necunoscut si ne dadeam in judecata ... asa am stabilit sa ii platim noi jumate din reparatiile lui si sa iasa el vinovat pentru ca b7`le iesea mai scump ...
    si asa i`am dat lui 5oo ron si am completat o foaie de`aia ..... maine ma duc la otp sa vad ce spun astia ...
     
  15. kosfunny

    kosfunny Banned

    Înscris:
    14 Dec 2008
    Locație:
    Unii ii spun CAPITALA
    Masina:
    A4, 1.9, 99
    Daca mergeai la asigurator cu speta asta se dadea culpa comuna. In cazul asta fiecare asigurator plateste jumatate din daune cate unui pagubit.
    Ceea ce ai facut tu nu prea e corect. Toti vrem sa sa fim tinuti ca in puf de asiguratori dar multi dintre noi daca am avea posibilitatea i-am frauda fara scrupule!
     
  16. ovidiutm

    ovidiutm Moderator Staff Member

    Înscris:
    16 Sep 2008
    Locație:
    Timisoara
    Masina:
    A4 B6, 1.9 TDI ~ AVF/BGA + alte marci.
    Asa este, se platea jumatate din daune dar asta in cazul amiabil. Cum ambii spun ca aveau verde nu e amiabila treaba. Eu azi am venit de la asigurari cu un dosar de genul si te si pune sa scrii (cel vinovat) "imi recunosc vinovatia". Asadar trebuia mers la politie si politistul dadea castig de cauza doar uneia dintre parti pentru ca in cazul asta cineva a trecu neregulamentar si ca atare este neacordare de prioritate si suspendare de permis. Un martor (in favoarea prietenei tale, bineinteles) ar fi fost suficient pentru a-l arata cu degetul pe adevaratul vinovat.
     
  17. LevY

    LevY Gold Member

    Înscris:
    26 Dec 2008
    Locație:
    Constanța
    Masina:
    A6 C5 Avant , 1.9 TDi , AVF , 131 Hp , CV 6+1
    M`am intors de la asigurator ... i`am dat la om 5o de lei ... mi`a pus la inlocuit far , aripa , bara , janta si borcan lichid parbriz .... urmeaza sa ma hotarasc la un service ... sper sa iasa bine treaba ....
     
  18. Zyxu

    Zyxu 3rd Gear Member

    Înscris:
    5 Iun 2009
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    A4 B7, 2.0TDI
    Constatare amiabila,probleme cu asiguratorii.

    Am avut un mic incident. Un prieten a dat cu spatele in masina mea cand vroia sa iasa din parcare. El are Renault Megane. Mi-a spart grila, indoit capota si zgariat bara din fata.

    Am fost azi la asigurari si nu au vrut sa-mi dea reparatie pentru masina mea pe RCA-ul lui. A zis ca bara din spate a masinii lui e lovita prea jos si a mea prea sus. Dar masina lui s-a ridicat de spate peste a mea, cand m-a lovit. Se si vede pe bara mea cum e zgariata de jos in sus.

    A zis ca eu am dat in spatele lui, sau poate eu mi-am lovit-o singur si vreau sa ii fur pe ei de bani.

    In fine, dupa ce ne-am certat cu ei ca la usa cortului, au zis ca pot sa faca o reconstatare care evident ca o s-o pierd, ca tot ei o fac. Mi-au dat dosarul si au zis sa ma duc sa mi-o repar pe casco-ul meu si casco-ul sa le trimita lor factura.
     
  19. birou-avocatura.com Banned

    Înscris:
    2 Apr 2009
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    Audi
    Ramane la latitudinea lor daca vor sa faca nenumarate constatari si reverificari.
    Daca la final nu-ti acopera prejudiciul si ai martori ca s-a intamplat asa cum spui ii poti chema in judecata. Totodata e posibil ca in cauza sa fie dispusa efectuarea unei expertize tehnice avand ca obiectiv stabilirea exacta a imprejurarilor in care s-a produs evenimentul.
    Iti sugerez sa te prezinti la convocara pe care o vei primi de la expert pentru a avea posibilitatea sa-i explici si tu varianta ta. Altfel va fi consemnat numai punctul de vedere al societatii de asigurari care va prezenta sustinerile tale ca fiind imposibil de realizat in fapt.
    In niciun caz nu te astepta sa vina vreun reprezentant de la vreo firma de asigurari si sa-ti puna un metru cub de bani pe masa fara 1000 de sicane in prealabil. Presupun ca traiesti de ceva timp in RO, nu?
    PS: in masura in care nu primesti despagubirea si ai dovada costurilor reparatiei, iti punem gratuit la dispozitie procedurile de notificare a societatii de asigurare prealabile procesului.
     
  20. Zyxu

    Zyxu 3rd Gear Member

    Înscris:
    5 Iun 2009
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    A4 B7, 2.0TDI
    Multumesc Silviu,

    Sunt convins ca nici o societate de asigurari nu arunca cu banii.
    Dar oricum, astia parca prea sunt jigodii. Am mai avut eu de a face cu alti agenti constatatori si niciodata nu au fost atatea probleme. In special cand chiar asa s-a intamplat.
    Asa, sa-ti raspund la intrebari.
    1. nu am martori, decat eu si prietenul care mi-a lovit masina. eram amandoi in masina lui atunci, plecam la shaorma. Prietena mea era peste strada, dar era intoarsa si nu s-a uitat decat dupa ce mi-a lovit masina.
    2. eu din cate stiu a ramas ca nu o sa mai existe nici o expertiza tehnica. eu o sa-mi fac masina pe casco si casco-ul meu o sa recupereze banii prin regres de la omniasig.
    3. daca primesc vreo convocare, sa fi sigur ca ma prezint.
    4. daca se ajunge la proces, o sa te sun sa vedem ce se poate rezolva in instanta. Exista cumva o posibilitate ca sa angajezi serviciile unui agent constatator impartial, care sa treaca peste ineptiile pe care le spun astia de la omniasig?

    Multumesc din nou pentru sfaturi.
     
    Ultima editare: 21 Oct 2009

Distribuie pagina asta