1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.

Constatarea amiabila - ce inseamna ? cum rezolvam ?

Discuție în 'Asigurari, Daune' creată de mihai.gc, 23 Iun 2009.

  1. birou-avocatura.com Banned

    Înscris:
    2 Apr 2009
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    Audi
    Salut!
    1. Martori sunt, important e sa-i gasesti. Nici n-ai idee cati vecini "dimprejur" au vazut accidentul.
    2. Expertiza tehnica se face numai daca ii chemi in judecata, in cadrul dosarului instantei.
    3. Notificarea si eventual convocarea la conciliere tu trebuie sa o faci daca vrei sa ii chemi in judecata, nu ei. Ei n-au de ce sa te convoace pe tine; poate doar sa-ti dea banii de buna voie.
    4. Da, partile au posibilitatea angajarii unui expert pentru efectuarea unei expertize tehnice extrajudiciare. Acest lucru e posibil numai daca ambele parti convin in acest sens si se inteleg sa respecte concluziile expertului respectiv. Totodata, o astfel de expertiza nu poate fi folosita intr-un eventual proces decat tot cu acordul ambelor parti, tocmai pentru ca este extrajudiciara si nu efectuata sub controlul instantei de judecata.
     
  2. LOPY 1st Gear Member

    Înscris:
    2 Noi 2009
    Locație:
    FOCSANI
    Masina:
    Q7,3600CM,2007
    Salut, un sfat din partea mea: daca refuza deschiderea dosarului de dauna , fa o cerere prin care ceri sa ti se explice acest refuz( totul cu numar inregistrare) apoi trimite o reclamatie la CSA impreuna cu declaratia vinovatului, care recunoaste fapta. Succes garantat... sau mai bine zis "succesuri" :)

    Cu stima LOPY.
     
  3. Zyxu

    Zyxu 3rd Gear Member

    Înscris:
    5 Iun 2009
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    A4 B7, 2.0TDI
    Multumesc. Sper ca pe viitor sa nu mai fiu nevoit sa recurg la metode din astea ;)
     
  4. kosfunny

    kosfunny Banned

    Înscris:
    14 Dec 2008
    Locație:
    Unii ii spun CAPITALA
    Masina:
    A4, 1.9, 99
    Si pe viitor poate mai folositi si camerele foto de la telefon. Nu e greu sa faci cateva poze pe care le poti prezenta asiguratorului. E logic ca asigurator sa pui si varianta inversarii vinovatiei in calcul.
    Procentul in care "dacia" e vinovata in acidentul cu "audi" e mult mai mare decat invers si asta bineinteles ca nu e o coincidenta ci este un rezultat al gainariilor pe care romanul le face cu usurinta cand e vorba de niste bani.
    Repet sfatul meu , folositi-va telefoanele si la asa ceva pt a va demonstra nevinovatia!
     
  5. danielstroe79 1st Gear Member

    Înscris:
    3 Oct 2008
    Locație:
    tg jiu
    Masina:
    audi 80 b4 2000cc benzina
    rca-ul cea mai mare teapa?

    Salut.
    Am si eu o problema dar cu Carpatica Asig. Am un Audi 80 din 1994 si pe 30 noiemberie am fost implicat intr-un incident care a dus la avarierea masinii mele. Impreuna cu vinovatul ne-am prezentat la firma de asigurari pentru a completa actele de intelegere amiabila. Mentionez ca aiguratul si-a recunoscut vina. Am primit un raspuns de la Carpatica Tg Jiu care intre timp trimisese dosarul la Sibiu cum ca "se respinge la plata cererea de despagubire". Ei sugereaza ca accidentul nu s-ar fi produs in conditiile in care eu si asiguratul am declarat. Ce pot face ? M-am lovit de o totala lipsa de interes din partea celor de la Carpatica Tg Jiu, in a ma lamuri ce am de facut.... Oricum intre timp am facut o reclamatie la CSA, dar cred ca va dura ceva pana sa primesc un raspuns. Sunt disperat, depind de masina si nu-mi vine sa cred ca nu mai stiu ce sa fac.
    http://www.trilulilu.ro/DANIELSTROE79/8fe803cc723eaf
     
  6. Cristian S.

    Cristian S. Audi Expert

    Înscris:
    8 Mar 2008
    Locație:
    Timișoara
    Masina:
    A4
    Am modificat putin titlul,pentru a nu se deschide un nou topic,deoarece vad ca mai sunt colegi care au probleme cu alti asiguratori.
     
  7. Zyxu

    Zyxu 3rd Gear Member

    Înscris:
    5 Iun 2009
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    A4 B7, 2.0TDI
    Ok Cristian.
    E cam nasol sa fii deschizator de Thread-uri dinastea ;)
     
  8. kosfunny

    kosfunny Banned

    Înscris:
    14 Dec 2008
    Locație:
    Unii ii spun CAPITALA
    Masina:
    A4, 1.9, 99
    Incearca sa il sperii pe vinovat spunandu-i ca il dai in judecata pentru ca asiguratorul lui nu plateste. spune-i si lui sa ii preseze pe cei de la asigurari.Asta in caz ca asiguratorul nu are dreptate. Daca ati aranjat voi vreo ghidusie si au mirosit-o las-o balta !
     
  9. danielstroe79 1st Gear Member

    Înscris:
    3 Oct 2008
    Locație:
    tg jiu
    Masina:
    audi 80 b4 2000cc benzina
    nu este nici o "ghidusie". Cu ala nu mai am ce sa vb, si apoi azi merg la un avocat care se pare mai are vreo 5 dosare tot cu nenorocitii de la Carpatica. Vinovatul este "paduche" asa ca.... Dupa incident am sunat la 112 pt ca nu stiam care este procedura in aceste situatii. A venit politia care a insiatat sa mergem si la spital (in masina erau copilul de 4 ani, sotia si o prietena). Copilul meu , multumesc lui D-zeu doar se speriase dar cand am sunat la 112 nu stiam asta... In fine, dupa asta ne-am dus la sediu, iar acolo ne-au luat doar cate o declaratie ca s-a intamplat cum s-a intamplat, iar noi urmeaza sa ne intelegem amiabil. O greseala din partea mea pt ca jur ca nu mai fac asta, dar asta este acum.Politisul noua nu ne-a dat nimic nimic pt ca asa zice mai nou legea "daca te integeli amiabil cu vinovatul". acum vre-o 3 zile l-am cautat si pe politist sa-i zic ca nu ma inteleg cu asigurarile, iar el mi-a zis ca nu poate sa-mi dea nimic decat daca i se cere oficial...., deci daca ii dau in judecata poate face si el un raport. PLM deci tot la proces.
     
  10. gideon85

    gideon85 1st Gear Member

    Înscris:
    15 Mar 2009
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    AUDI A4, 1.8TFSI, 2009
    Sal...ai primit vreun raspuns de la CSA?
    CSA-ul mi-se pare cea mai rapida metoda(alta ar fi sa ii dai in judecata sau sa il dai pe cel cu care ai facut accidentul-dar eu am avut un astfel de proces care a durat doi ani ).
    Parerea mea e ca daca ei contesta ce zice cel vinovat sunt obligati sa iti dea tie banii si sa-l dea pe el in judecata pentru inselaciune dar nu sa iti refuze tie plata.
    Sper sa te ajute cineva de la juridic si sa ne spui si noua ce ai rezolvat.

    O seara buna!
     
  11. danielstroe79 1st Gear Member

    Înscris:
    3 Oct 2008
    Locație:
    tg jiu
    Masina:
    audi 80 b4 2000cc benzina
    Cu Cateva Zile Inainte De Craciun Am Fost La Un Avocat, Care Mai Avea 5 Dosare La Carpatica... La O Zi Dupa Aceasta, Am Fost La Sediul Carpatica Tg Jiu Sa Iau O Copie Dupa "intelegerea Amiabila". Culmea Sau Nu, Datorita Faptului Ca Am Fost La Avocat Sau Ca Raspuns La Plangerea Ce O Facusem Csa-ului, Inspectorul De Asigurari, De Data Asta Putin Schimbat A Dorit Sa Redeschidem "dosarul".... Cum Asta? Poi Sa Mai Faca Cateva Foto La Masini Una Langa Alta. "plm" Am Zis. Problema Este Ca Ala Si-a Facut Masina, Dar Mai Conteaza!?! "da " A Zis El. ... Si Ne-am Intalnit... Si Ce Este Culmea Este Ca O Dadea La "intelegere" ..."domne, Ca Astia De La Sibiu Ti-au Respins Dosarul Ca Dauna Este Mare Datorita Airbag-ului, Dar Daca Ti-am Da 20mil In Loc De 40mil Cat Face Ce Ai Zice?" "as Zice Nu" "dar Cat 30 Mil?" Vizibil Iritat I-am Zis "ce Face O Da La Intelegere?" .... Nu Am Primit Raspuns Dar Eu Cred Ca Da. Dilema Acum.... Ma Mai Duc L Aavocat Sa Continui Procedura In Ceea Ce Priveste Darea Lor In Judecata Sau Sa Accept Ceea Ce Imi Dau Ei Sau Chiar Sa Negociez Cu Ei , Dar Direct. Poate Ma Ajutati Cu Ceva Pareri. Respect Si "la Multi Ani!"
     
  12. gideon85

    gideon85 1st Gear Member

    Înscris:
    15 Mar 2009
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    AUDI A4, 1.8TFSI, 2009
    Parerea mea e ca daca poti e bine sa negociezi cu ei,dar la ce forma : "Domne pe mine atat ma costa sa repar masina si atat vreau ,nici mai mult ,nici mai putin" iar pretul care te costa sa repari masina sa nu fie unul foarte mare,sa fie unul real.....sau sa le spui ca pe tine nu te intereseaza cat iti dau atat timp cat iti acopera reparatia-adica sa conveniti amandoi asupra unui service unde sa ti-o repari fara ca tu sa mai platesti ceva........si in functie de asta vezi ce faci,adica daca continui cu procesul sau nu...

    iti dau un exemplu ce a patit un prieten cu Euroins:a avut accident cu scuterul si initial ei i-au zis ca mai mult de 500 RON dar in urma negocierilor ei l-au pus pe el sa faca devizul pieselor stricate(un deviz de la o firma de piese auto-nu reprezentanta) si intr-un final a primit suma de 2000 RON.

    Pe viitor iti dau un sfat:fa-ti CASCO daca ai posibilitatea si nu mai ajungi in astfel de situatii.

    Eu am avut 3 accidente:in primul a refuzat sa-mi dea asigurarea(am stat 2 ani in proces),
    al doilea a fugit ala si lucra in MI si am facut-o pe CASCO
    al treilea nu a vrut sa-si recunoasca vina dupa care a recunoscut iar firma lui de asigurari a zis ca imi repara masina(masina care era in dauna totala) ,eu mi-am luat banii de la CASCO si s-au descurcat cei de la CASCO cu firma de asigurari...

    O zi buna si muta bafta!
     
  13. Catalin_1987

    Catalin_1987 Moderator&Quattro Driver Staff Member

    Înscris:
    27 Mar 2008
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    A4,1.9 TDI AVF,2003
    Asta se intampla cand ai ghinion de 2 ori : 1 ca iti este avariat bunul si 2 ca cel vinovat are RCA la o societate de genul celei de mai sus(nu ca alte societati sunt foarte darnice pe RCA,dar mai platesc din cand in cand 99% din valoarea daunei).Dar ce il intereseaza pe romanul nostru cu RCA la Carpatica atata timp cat el plateste pe polita mai putin decat la alte societati?Sunt situatii cand il poate afecta pentru ca il ultima instanta poti sa iti recuperezi valoarea prejudiciului de la el,dar astea sunt cazuri rare.
    In general pe RCA primesti la reparat si ce nu se poate repara in veci,astepti dupa bani de iti ies peri albi(stiu cazuri in care pentru o dauna minora,dar costisitoare o masina a stat peste 6 luni imobilizata in service).
    Casco nu se poate pune problema la o masina mai veche de 10 ani si in curand nu vom mai putea asigura masini mai vechi de 8 ani(de la societate la societate difera,dar sunt societati care nu asigura masini mai vechi de 2 ani).
    Ce va recomand eu daca nu vreti sa asteptati ani de zile dupa bani???Cand sunteti chemati la negocieri sa acceptati un compromis in ideea : cat stau dupa bani daca se ajunge la proces,cat pierd pentru ca nu ma pot folosi de bunul meu,cat alerg sa primesc ceva= mai putin decat ce primesc daca accept oferta lor(la o despagubire de 4000 ron,sa primesti 3000 ron este foarte ok,decat sa astepti ani de zile dupa cei 1000 ron).
    Referitor la reparatia pe casco desi nu esti vinovat,eu unul o recomand pentru ca nu ai de pierdut nimic.Daca nu ai daune in decursul anului pentru care ai incheiat polita primesti o reducere,de multe ori fictiva(defapt nu prea iti dau nimic,pentru ca valoarea masinii tale scade,scade si prima anuala si practic tot aia e).Am avut si eu un prieten care s-a incapatanat sa iti deschida un dosar pe RCA-ul vinovatului desi avea casco(pentru a nu pierde faimoasa reducere de an fara dauna)Si care a regretat mult decizia aleasa(tinand cont ca masina era dauna economica totala).Daca tot platesti bani grei pe o polita casco de ce sa nu profiti de ea atunci cand ai nevoie???Ia sa facem un calcul : eu le dau 1000 euro si le provoc o dauna de 2000 euro(clar sunt in avantaj),iar anul urmator platesc 1200 euro(parca sa dai 200 in plus tinand cont ca le-ai luat 1000 renteaza(1000 pentru ca din cei 2000,jumate erau dati pe polita)).
     
  14. gideon85

    gideon85 1st Gear Member

    Înscris:
    15 Mar 2009
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    AUDI A4, 1.8TFSI, 2009
    Sal..si La Multi Ani tuturor!!!

    Ai perfecta dreptate cu ce ai zis mai sus doar ca vreau sa mai adaug ceva:
    1.Cum ai zis si tu e ok sa iti faci masina pe casco daca il ai (si in plus fata de ce ai zis tu vreau sa precizez ca nu platesti nici fransiza si nici nu pierzi reducerea de an).
    In plus tinand cont ca lucrez in acest domeniu iti pot spune ca anumite firme ofera reducere destul de semnificativa pentru reinoire(astfel ajungi la al 4-lea an sa ai 45% reducere).

    2.legat de faza cu negocierile...poti lua 3000 Ron din 4000 si apoi sa il dai pe cel cu care ai faut accidentul in judecata sa recuperezi si restul prejudiciului sau daca te intelegi cu el sa astepti sa dea el compania de asigurari in judecata si apoi tu sa iti recuperezi banii de la el.

    O seara buna !
     
    Ultima editare de un moderator: 3 Ian 2010
  15. kosfunny

    kosfunny Banned

    Înscris:
    14 Dec 2008
    Locație:
    Unii ii spun CAPITALA
    Masina:
    A4, 1.9, 99
    Eu unul nu stiu de unde ai scos-o p-asta. Nu e o regula! Doar daca dauna o ai in perioada de inceput a politei Casco ai sanse sa nu fii inregistrat cu dauna pe anul urmator deoarece e timp sa se incaseze regresul. Pana nu se incaseaza regresul figurezi cu dauna platita sau cu rezerva de dauna , in cazul in care nu este inchis dosarul. Va pot spune din experienta ca in general, regresele se incaseaza aproximativ dupa un an. Si va mai pot spune un lucru, la Euroins de exemplu , momentan lucreaza doar un singur inspector de dauna la dosarele venite pe regres asa ca sigur se vor incasa prejudiciile de catre asiguratorul Casco la pastele cailor!

    Oricum, e preferabil totusi sa faceti daunele RCA la asiguratorul Casco in cazul in care va treziti "castigatorul" unui RCA de la una din firmele cu "renume".
     
  16. Catalin_1987

    Catalin_1987 Moderator&Quattro Driver Staff Member

    Înscris:
    27 Mar 2008
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    A4,1.9 TDI AVF,2003
    Intr-adevar nu este o regula cu privire la excluderea de la plata fransizei pentru dosarele cu regres(la societatea de care vorbesc eu am avut scandal cu o firma de curierat mare pe tema asta si doar pentru ei se face lucrul asta).
    Nici reducerea nu se ofera la toate societatile daca dosarul este cu regres,unele societati nu mai acorda reducere.
    Reducerea pentru an fara dauna incepe sa se simta intr-adevar cum spui tu dupa minim 2 ani fara dauna(la 1 an este nesemnificativa),dar treaba asta mergea pana acum pentru ca majoritatea isi reinoiau polita la aceeasi societate si nu era necesara o noua inspectie de risc(poze la masina),dar acum odata cu semnarea unei noi polite(chiar si la aceeasi societate)se cere obligatoriu inspectie de risc.Si cum trebuie poze nu mai poti sta cu masina zgaraiata 3-4 ani de dragul reducerii,iar intr-un an este aproape imposibil intr-un oras ca Bucuresti sa iti feresti masina de tarani,gropi si pietre.Daca inspectia se face pe baza de bere(sa nu zic spaga)se mai pot ascunde mici defecte si beneficiezi in continuare de reducere.
     
  17. gideon85

    gideon85 1st Gear Member

    Înscris:
    15 Mar 2009
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    AUDI A4, 1.8TFSI, 2009
    scuze

    Scuze daca s-a inteles din ce am spus, ca toate companiile procedeaza la fel.Ma refeream la anumite companii,mai bine zis la cea mai serioasa dupa parerea mea.(In contractul lor se specifica ca nu achiti fransiza in cazul in care cel vinovat are RCA si ei urmeaza sa-si recupereze banii de la Rca-ul aluia).

    Cat despre zgarieturi,din experienta zic ca nu se merita sa te grabesti sa le faci pentru ca dupa cum ai spus si tu apar mereu altele noi....Si in plus pe langa service-urile "foarte serioase" de la noi in care "am deplina incredere" mai e si timpul care il pierzi cu masina in service

    un exemplu dragut:Am un prieten care a intrat cu masina intr-o buturuga cu viteza destul de mare.....Nu avea Casco si nici bani sa o repare si a stat cateva luni cu masina asa...intr-o zi isi parcheaza el masina frumos,coboara si o vede pe una cum dadea cu spatele spre masina lui pana a facut buf ..... (a fost cel mai fericit ) :yahoo:
     
  18. Cristian S.

    Cristian S. Audi Expert

    Înscris:
    8 Mar 2008
    Locație:
    Timișoara
    Masina:
    A4
    Aha...si asiguratorul a inghitit-o si ia reparat masina facuta una cu buturuga pe asigurarea lui tanti care a dat usor cu spatele?
     
  19. gideon85

    gideon85 1st Gear Member

    Înscris:
    15 Mar 2009
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    AUDI A4, 1.8TFSI, 2009
    :)

    Da...a reparat-o pe rca-ul lui tanti....intr-un fel putem spune ca a avut noroc...:) (in sit de fata nu a avut nimenid e pierdut ca rca-ul lui tanti oricum ii repara masina ,chiar daca ea era intacta)
     
    Ultima editare: 8 Ian 2010
  20. Catalin_1987

    Catalin_1987 Moderator&Quattro Driver Staff Member

    Înscris:
    27 Mar 2008
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    A4,1.9 TDI AVF,2003
    Inainte mergeau multe pe casco si pe rca,dar acum s-au mai schimbat lucrurile.Cel mai mult se practica acum spaga intre soferi pentru ca nu ii opreste nimeni(nu mai pierd permisul,nu iau amenzi,nu iau puncte daca fac constat amiabil) si se inteleg baietii dupa nevoie.Daca cel vinovat are doar rca,iar cel nevinovat are casco,o dau ei cotita sa iasa vinovat ala cu casco si uite asa isi repara masinile amandoi,ca doar platesc societatile.A mers o perioada(si cred ca va mai merge putin si de acum inainte) repararea ambelor masini pe rca.Cum procedeaza baietii???pai acum completam ca esti tu vinovat si dupa ca sunt eu.Eu imi repar masina pe rca-ul tau acum si tu iti repari masina pe rca-ul meu dupa o luna.Cum societatile nu comunica intre ele si nici nu aveau o evidenta clara asupra daunelor produse de un asigurat(prin polita obligatorie) mergea faza si uite asa isi reparau baietii masinile.Spun ca va mai merge putin,pentru ca asa mult laudata baza comuna nu este gata inca si va mai dura putin.Motiv pentru care la noile polite rca viitorul asigurat este pus sa dea o declaratie pe proprie raspundere cum ca nu a avut daune in anul anterior(daca aveau baza facuta cautau ei direct,dar cum nu au merg la incredere).Dar cand se va pune baza la punct va intra in paine bonus-malus si atunci vor mai scadea fraudele pe rca(desi daca suma este mai mare de 5-600 ron tot se merita,ca mai mult de atat nu iti majoreaza polita pe anul viitor).
    Referitor la baba si buturuga eu unul nu cred ca un asigurator a platit acel dosar atata timp cat masina avea cea mai mica paguba pe dedesupt(scut spart sau mai stiu eu ce).daca masina era avariata doar la nivelul barii sau oricum frontal,se poate(nu ai cum sa stii cat de tare a dat cucoana si te poti insela).Oricum la o inspectie atenta aceasta dauna se vede 80% ca nu este facuta de o alta masina in functie de caz.
     

Distribuie pagina asta