1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.

Constatarea amiabila - ce inseamna ? cum rezolvam ?

Discuție în 'Asigurari, Daune' creată de mihai.gc, 23 Iun 2009.

  1. kosfunny

    kosfunny Banned

    Înscris:
    14 Dec 2008
    Locație:
    Unii ii spun CAPITALA
    Masina:
    A4, 1.9, 99
    Sa spunem totusi ca au mai evoluat treburile si din alte puncte de vedere. Majoritatea si-au infiintat departamente antifrauda, camere de luat vederi sunt la tot pasul nici nu stii cum te cheama si iti pune inregistrarea in fata riscand si o plangere penala. Parerea mea e ca in cazul in care nu cunosti foarte bine mecanismul asigurarilor si al despagubirilor sa stai in banca ta si sa fii corect.
     
  2. barladi

    barladi Gold Member

    Înscris:
    10 Dec 2008
    Locație:
    Ploieşti
    Masina:
    Audi A7 3.0 Tdi (CDUC)- cca 300 CP
    Am si eu o intrebare la cei care stiu sau s-au lovit de asa ceva:

    Zilele trecute mi-a intrat cineva in spate, zgariindu-mi bara. Parte prosta este ca respectivul avea talonul luat de politie din diferite motive, insa el tot a circulat cu masina si mi-a produs mie o mica dauna. In cazul acesta, am motive sa-mi fac grija in privinta RCA-ului lui? E posibil ca societatea unde are el RCA(Astra) sa nu vrea sa-mi vopseasca bara si sa ma puna sa recuperez banii de la vinovat? Sau ei ma vor despagubi, urmand sa recupereze ei suma de la respectivul?
     
  3. LOPY 1st Gear Member

    Înscris:
    2 Noi 2009
    Locație:
    FOCSANI
    Masina:
    Q7,3600CM,2007
    Daca cei de la societatea de asigurari nu stiu ca vinovatul are certificatul de inmatriculare retinut, si vinovatul are o copie xerox a certificatului pe care sa ti-o dea, si cu care sa te prezinti la daune, iar inspectorul de dauna nu cheama si vinovatul pentru dauna, sa dea declaratie si eventual sa-i ceara certificatul de inmatriculare in original... esti norocos si ... treaba e ca si rezolvata. Daca vinovatul are o dovada de circulatie data de politie pt. lipsa ITP si aceea a expirat... ia-ti adio de la plata despagubire de catre societatea de asigurari. Da in judecata vinovatul si... cam asta e. :)
    P.S. Asigurarea iti plateste daca vinovatul are dovada de retinere a certificatului de inmatriculare si aceasta(dovada) mai este valabila (in termen) la momentul accidentului!
     
    Ultima editare: 15 Feb 2010
  4. barladi

    barladi Gold Member

    Înscris:
    10 Dec 2008
    Locație:
    Ploieşti
    Masina:
    Audi A7 3.0 Tdi (CDUC)- cca 300 CP
    Dar nu e problema mea ca participant la trafic, daca respectivul avea sau nu ITP. Este un RCA, facut obligatoriu, tocmai cu scopul de a scuti pe probleme pe cei nevinovati. Nu ar trebui sa fie treaba mea, nici daca respectivul nu avea permis si era beat mort. Ar trebui sa ma despagubeasca asigurarea lui, dupa care acestia ar trebui sa-si recupereze banii de la vinovat(tocmai, pentru ca a gresit fata de ei, nerespectand contractul facut cu el - ITP valabil, permis de conducere, sa nu fi fost baut etc). Eu chiar nu vreau sa stau poate ani de zile prin tribunale sa recuperez banii pentru o mica zgarietura. La ce mai facem RCA-uri daca tot ni se pun bete in roate ?
     
  5. birou-avocatura.com Banned

    Înscris:
    2 Apr 2009
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    Audi
    Salut!
    Exista situatii in care nu exista niciun impdiment la acordarea despagubirii si firmele de asigurari tot nu despagubesc.
    De fapt, poti citi chiar si in prezenta sectiune o multime de astfel de cazuri.
    Asiguratorii au impresia in ultima vreme ca politele sunt facute sa circule banii intr-un singur sens: de la asigurat la asigurator.
    In cazul asta, singura solutie e sa-l notifici si sa-l chemi in judecata pe vinovatul de accident deoarece intre tine si firma lui de asigurari nu exista niciun contract, in concluzie nu le poti cere nimic.
    Daca exista o portita de a primi asigurarea, atunci e in interesul lui sa o descopere si sa scoata banii de la firma de asigurari.
    Exista in fapt o practica dupa care vinovatul iti pune tie, pagubitul, polita lui de asigurare in brate si spune "descurca-te, treaba mea s-a incheiat aici!".
    E total fals! El este singurul raspunzator material si chiar penal (pentru infractiunea de distrugere din culpa) pana la indeplinirea ultimului act al conceptului de asigurare: incasarea despagubirii de catre pagubit.
    In concluzie, nu te preocupa tu de modalitatile de obtinere a banilor de la firma de asigurari intrucat nu tu esti vinovatul.
    Mi se parea firesc sa fie el cel care deschide o astfel de discutie cu avocatul sau.
    Tu doar tine-l in notificari si citatii! Atunci va realiza ca nu e suficient sa-ti arunce o hartie in mana si gata.
     
  6. barladi

    barladi Gold Member

    Înscris:
    10 Dec 2008
    Locație:
    Ploieşti
    Masina:
    Audi A7 3.0 Tdi (CDUC)- cca 300 CP
    Multumesc colegilor pentru raspunsurile date. Din fericire am scapat cu bine. Ori am nimerit un agent constatator mai de treaba, ori o fi contat ca am luat postura unui om bine informat si care isi stie drepturile, important este ca s-a rezolvat. Chiar daca vinovatul nu avea talon(a bagat pretextul ca l-a pierdut si i-a expirat si dovada), totusi agentul ne-a intorcmit dosarul si mie mi-a dat acceptul de a merge la service sa-mi voseasca bara.

    Respectivul care era vinovat, era un om.......sa-i spun asa..."mai sarman". Nu avea mama , nu avea tata, nu cred ca as fi recuperat ceva de la el intr-un proces, si chiar daca ar fi fost sa recuperez, probabil ar fi durat foarte mult. Dar oricum nu se merita, pentru ca dauna mea nu cred ca depaseste suma de 500-600 lei. Insa dupa toata povestea asta si emotiile prin care am trecut, am ramas cu o usoara urma de dezamagire, in special in ceea ce priveste asigurarile. Este foarte adevarata vorba ca vor sa iti ia banii iar cand e vorba de despagubiri, cauta absolut orice pretext ca sa nu despagubeasca. Am impresia ca degeaba esti corect, iti faci RCA la masina, ITP valabil, taxe la zi, etc etc, ca intra unu in tine si pe urma e loterie la asigurari, daca iti gasesc vreo chichita sa nu despagubeasca. Nu mai vorbesc de faptul ca majoritatea nu lucreaza decat cu anumite serviceuri(bineinteles cele mai proaste), sau altii gen ASTRA iti cumpara ei piesele(100% nu sunt originale ci numai turcisme ieftine) sau ca dureaza saptamani, poate luni pana dau acceptul sa-ti poti lua masina din service. Asta este......momentan bine ca am avut noroc si s-a rezolvat
     
  7. LOPY 1st Gear Member

    Înscris:
    2 Noi 2009
    Locație:
    FOCSANI
    Masina:
    Q7,3600CM,2007
    " Bine ca am avut noroc"... nu rezolva ... nimic, aere de informat... tot nimic nu rezolva! Legea 136 ... rezolva totul! Si bineinteles si baietii/fetele de pe forum :)! poate mo' ajuta si pe mine cu problema postata pe Q7 cu "schimbare limba"
    ( la figurat) desigur... :) citez din: by adrian nastase
     
  8. MariusSS

    MariusSS Gold Member

    Înscris:
    6 Mar 2009
    Locație:
    Brașov
    Masina:
    Audi 80 B3 1,8S PM 1989 ; Audi A4 B5 1.6 ADP 1996 ; Kawasaki VN800 Clasic
    Problema Asigurator...constatorul de daune.

    Salut.
    Acum ceva timp am avut un eveniment rutier, o usoara tamponare , nefiind vina mea. Un VW Lupo nu a acordat prioritate si cu frana l-am lovit. daune : spoiler spart, semnalizator spart, aripa umpic stramba si farul dereglat (impins in jos, nu spart)
    Am completet un formular de `amiabilitate`, si am fost la asiguratorul VW-lui. acolo cel care constata daunele, desi in urma accidentului spoilerul meu era facut praf mai bine de 30%, am avut o crapatura in partea cealalta a spoilerului, si din cauza asta mi-au spus ca bara nu se schimba.

    A 2-a probelma a fost urmatoarea: masina mea este un audi 80 din 1989, si cei de la asigurari mi-au spus ca pot doar sa ma despagubeasca si sa mi-o repar in regie proprie, pentru ca service-urile cu care au ei contract nu mai repara masini vechi, nu se mai baga. nu mi se pare normal asa ceva, voi ce credeti?

    Nu am primit nici un raspuns nici in ziua de azi de ce daca aveam eu spoilerul ciobit de dinainte, iar in urma tamponarii, bara sa facut praf aproape jumate, de ce nu mi-au `despagubit-o`? si chiar asa este, service-urile mai mari cu care au astia contracte, nu mai repara masini mai vechi?

    Eu masina mi-am reparat-o in regie proprie pana la urma, a fost ok, dar asa....pe viitor, in caz ca se mai intampla...e normal ce mi sa intamplat mie?

    Numa bine!, Marius.:)
     
  9. birou-avocatura.com Banned

    Înscris:
    2 Apr 2009
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    Audi
    Salut!
    In privinta spoileului, solutia corecta ar fi fost sa impartiti cheltuiala.
    Referitor la reparatie, o poti efectua unde vrei. Daca service-urile cu care au ei incheiat acord pentru decontare directa nu mai repara masini vechi, o poti repara in regie proprie sau la orice alt service vrei. Singura problema e ca trebuie sa platesti tu in prima faza si sa le depui actele doveditoare pentru acordarea despagubirii.
    Succes!
     
  10. remix

    remix Silver Member

    Înscris:
    2 Iul 2013
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    Audi A4 B7 1.9 TDI (BKE), 2005
    Va salut,
    Am o problema cu demararea unui dosar de dauna.

    Am fost lovit usor in partea spate.
    Am semnat amiabila, m-am prezentat la constatare si vad acum ca vinovatul evita sa faca partea lui la dosar (pozele in judetul natal).
    Am verificat la sediul Euroins din judetul sau si nu doar ca adresa e alta si sediul este unul singur in judet, erau si 3 inspectori liberi - el sustinand ca cel pe care il asteapta este in concediu si n-a venit cand il programase.

    Ce pot sa fac in continuare? Va rog mult un sfat.:confused:
     
  11. ovidiutm

    ovidiutm Moderator Staff Member

    Înscris:
    16 Sep 2008
    Locație:
    Timisoara
    Masina:
    A4 B6, 1.9 TDI ~ AVF/BGA + alte marci.
    Sa anunti inspectorul ca tu ti-ai facut partea ta iar restul tine de inspectori sa dea drumul la dosar, ubtrucat nu e treaba ta ca ala vine sau nu la poze. In caz contrar iti sugerez sa apelezi la un avocat. Cred ca solutia e sa ataci societatea Euroins si sa iti plateasca daunele sau sa iti repare masina. Mai departe, daca ei tin neaparat sa il cheme pe vinovat nu au decat sa apeleze si ei la ajutorul juristului lor.
     
  12. haryhary

    haryhary Bronze Member

    Înscris:
    8 Oct 2010
    Locație:
    Buftea
    Masina:
    Audi 6 3.0 tdi 2005, Motor BMK
    ceva asemanator am patit si eu si am jurat ca in viata mea nu mai fac "amiabila". dupa ce a semnat "motata" ca e de vina, n-a vrut sa se mai prezinte la constatare si implicit nu puteam sa-mi repar masina. am rezolvat cu ajutorul unui prieten care are un service foarte pricopsit si recunoscut si care are si CASA DE AVOCATURA SERIOASA. am semnat doar doua petitii catre Comisia Nat de Suprav Asig si una catre Protectia cons. fii sigur ca daca le "purtam" eu de unul singur slabe sanse sa rezolv ceva dar cu ditamai casa de avocati in spate altfel stau lucrurile...eu doar am semnat petitiile pe care el le avea pregatite si de restul s-a ocupat el. eu doar m-am dus sa iau masina cand a fost gata.

    Ovidiu...o sa-i spuna ca fara constatarea de cealalta parte nu e posibil sa-i faca decontarea. eu am patit asta cu Alianz nu cu amaratii de la Euroins. cand i-am intrebat ce vina am eu ca individa nu se prezinta, mi-au raspuns ca asa-i procedura si ca ei au obligatia sa o citeze de 3 ori. in cazul in care nu se prezinta ei nu pot face plata si n-am decat sa-i dau in judecata. asa, si? judecata la care primeam primul termen la Sfatuasteapta timp in care masina mea statea pe bara...astea da legi nu?
     
    Ultima editare de un moderator: 30 Iul 2013
  13. ovidiutm

    ovidiutm Moderator Staff Member

    Înscris:
    16 Sep 2008
    Locație:
    Timisoara
    Masina:
    A4 B6, 1.9 TDI ~ AVF/BGA + alte marci.
    Pai si cu ce era diferita situatia daca nu faceai amiabila si mergeati la politie? Cu absolut nimic.
    Si atunci intra avocatii pe fir. In tot timpul asta fie repari masina si depui in instanta facturi si chitante, fie sta asa cu masina lovita.In cazul in care nu te mai poti deplasa cu ea, aduna bonuri fiscale de la taxi de la benzinarii si depunele grama de bonuri in instanta. De castigat sigur castigi, si mai ceri si bani pe langa pentru cheltuieli aditionale. Iar daca te duce capul bagi din top si iti si merita deranjul. Cat despre termene, cu cat mai lung cu atat mai mare deranjul cu care vei fi platit. Din pacate legile nu le putem schimba insa trebuie sa profitam la maxim de faptul ca termenele sunt mari si treaba merge cu merge in tara noastra.
    Mai exista varianta sa mearga personal la om acasa (doar are datele pe amiabila) si sa poarte o discutie. Si discutiile astea pot fi de cel putin 3 feluri. Dar nu pot spune mai multe.
     
  14. remix

    remix Silver Member

    Înscris:
    2 Iul 2013
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    Audi A4 B7 1.9 TDI (BKE), 2005
    Voi lua maine legatura cu inspectorul.
    Am auzit ca il pot ruga sa trimita si o citatie catre partea vinovata, lucru pt care voi insista.

    In functie de raspuns voi vorbi mai departe cu un service sau un avocat dupa cum m-ati sfatuit.

    Numai bine si multumesc de reply!
     
  15. mario79

    mario79 6th Gear Member

    Înscris:
    11 Dec 2011
    Locație:
    Craiova
    Masina:
    audi a 4 ,1.9 tdi ,1997
    amiabilă pe naiba...........mai bine sunt atent pe unde le iau cum zicea GARCEA odată.
     
  16. netsonic Silver Member

    Înscris:
    12 Apr 2011
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    A3 8PA (Sportback), 2.0 FSI 110KW (BVY), 2006
    Daca aveti casco la masina, faceti-va masina pe casco cu regresie. Lasa-i pe aia de la asigurari sa-si bata capul intre ei.

    Important este sa faci si macar o poza la masina ta si la ia care te-a lovit imediat dupa incident cand se vede bine paguba. Si in mine a intrat unul din spate care scria sms la semafor. Am facut amiabila si m-a despagubit bine mersi casco fara sa comenteze nimic la circumstante. La urma urmei.. daca scrie in constatare ca el/ea era de vina si este lovitura din spate e la mintea cocosului cine plateste.

    Parca acum este o lege in care scrie ca asigurarea trebuie sa rezolve dosarul sau sa plateasca in x zile. Daca nu o face exista mereu o plangere la CSA.
     
    Ultima editare: 8 Noi 2013
  17. ovidiutm

    ovidiutm Moderator Staff Member

    Înscris:
    16 Sep 2008
    Locație:
    Timisoara
    Masina:
    A4 B6, 1.9 TDI ~ AVF/BGA + alte marci.
    CSA-ul e o gluma. Cea mai buna plangere e o citatie la tribunal.
     
  18. djenavar

    djenavar 2nd Gear Member

    Înscris:
    7 Oct 2013
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    A4 diesel 1968 cm3 19.03.2009

    Ieri am patit "patania" descrisa mai sus , domnul taximetrist a declarat ca eu sunt vinovat, eu ca el si uite asa am ajuns la Politie care frumos la reconstituire a a aflat cine-i vinovatul dar surpriza :scared2: nu-l poate obliga sa-mi dea RCA, trebuie sa-l dau eu in judecata si apoi recuperez banii de la el.:blownose:

    Nu pot sa inteleg cu vine asta. O idee de ajutor?:doctor:
     
  19. Cristi Staff Member Staff Member

    Înscris:
    21 Mar 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 - S-line - 2.0 TDI ( BRE ) 140 CP
    Nu ai ce sa faci, nu este obligat sa-ti inmaneze asigurarea. Este obligat sa arata organelor abilitate ca este asigurat pentru circulatia pe drumurile publice dar daca nu vrea sa-ti dea copie dupa asigurare numai instanta il poate obliga. Trebuie sa-l dai in judecata. Bafta.
     
  20. djenavar

    djenavar 2nd Gear Member

    Înscris:
    7 Oct 2013
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    A4 diesel 1968 cm3 19.03.2009
    Am rezolvat intr-un final aproximativ prin cele 3 metode i + scrisse undeva pe aici:D,ce vroiam sa va spun si ce ma amuzat la asigurari este faptul ca pentru ca am spus ca vreau sa arate masinuta cum arata innainte de accident si sa nu-mi puna piese de 2 lei la pret de 200 ca o sa verifik, pentru acest fapt m-au trecu pe fotele lor client"fff pretentios", in alta ordine de ideei ff draguti si amabili.
     

Distribuie pagina asta