1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.

Consum Audi A6 C5 - 2.5 TDI - discutii diverse

Discuție în 'Audi A6 C5 (1997 - 2004)' creată de Rudolf, 22 Feb 2008.

Stare subiect:
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.
  1. helisdava 1st Gear Member

    Înscris:
    7 Aug 2008
    Locație:
    bucuresti
    Masina:
    Audi a6 2.5 TDI Quattro, berlina, manual, AKN
    Consum A6 2.5 TDI

    Attn: Pauolo


    Consum de 6.5% poate exista in anumite conditii de utilizare.
    Masina pe care o conduc, in functie de stilul de mers, nu depaseste cu mult acest consum. Aici ma refer strict la un consum de autostrada.
    Pe caz concret,am fost la Munchen si am avut un consum de 6.7% cu o cutie manuala.

    Tin sa precizez ca nu am trecut de 140 km/h deoarece am bebe si am o cutie cu 6 trepte care in treapta 6 la 2000 rpm arata 120 km/h.
    Cei care au aceasta cutie, pot confirma / infirma acest lucru.
    Am inteles ca o automata consuma u 1-1.5 l/100km mai mult insa nu am avut.

    Sa fiu sincer, la ce masina e poate sa consume si 9% si tot nu e mult.
    O am de 4 ani si ca o medie ia 7.5% cu mentiunea ca in oras o folosesc ocazional in sensul ca merg la servici pe jos si mai am o masina mai mica - Ford Fiesta al sotiei, masina ceva mai practica in oras, cel putin prin prisma locului de parcare necesar.

    In ceea ce priveste faptul ca te intrece un A4 2.0 tdi la plecarea de pe loc, este foarte posibil. Fieasta mea de 80 CP "ma face sigur" la demaraj insa nu pentru asta iei un A6 Quattro 2.5 tdi.

    Un A6 de 1.9 este o versiune mai ieftina care a prins in anumite conditii si e buna pentru ce face insa nu cred ca exista motorul asta pe Quattro. Cred ca este un pic cam mic. In plus, cine-si ia un 2.5 tdi nu cred ca se gandeste ca e o problema faptul ca ia cu 2 litri in plus / 100 km.
    Asta daca nu mai vorbesc de faptul ca Quattro al meu e minunat in zapada cu anvelopele corespunzatoare. Pe 1.9 nu as gasi asa ceva iar daca vreau consum redus, oricum nu as lua un A6 1.9 TDI. Nu am ajuns sa ma "scobesc" asa in buzunar si nici nu tin la o imagine peste realitate.

    Revenim la motorul 3.0 tdi, am condus un Allroad nou cu motorizarea asta Bucuresti - Klagenfurt si consumul mediu a fost de 9.5 %, cutie automata. Tot asa, nu am trecut de 140-150 si am mers noaptea cu trafic relativ redus. Are un "feeling" similar cu un A6 obisnuit, aceleasi faruri proaste si scaune comode. E rapida, insa nu foarte (ma gandesc la vechiul meu Cupra cu motor de 1.8) pentru o masina asa scumpa. Cred ca e mai mult imaginea de masina asta, care-mi place ce-i drept.

    Ca o concluzie personala, A6 modelul vechi este o masina destul de buna insa destul de costisitoare la reparatie. Pe langa lucrarile de intretinere, consumul nu mai intra in discutie.

    Fapt divers: masina trecuta a fost un BMW 525D si a consumat pana la Londra 5.87 l/100. In oras lua 9-10 insa daca mi-ar fi spus cineva ca poate consuma sub 6 l, nu as fi crezut. Era manual si nu am trecut de 140. Tractiunea spate iarna insa s-a dovedit total inadecvata in Romania. Sunt multumit de vechiul meu Audi.
     
  2. catalinbci

    catalinbci 1st Gear Member

    Înscris:
    18 Oct 2010
    Locație:
    Brasov
    Masina:
    Audi A6 quattro an 2002
    Buna,
    Am cumparat de doua saptamani un Audi a6 2.5 TDI Quattro break. consumul pe calculator nu scade sub 10% dar nici nu trece peste 11,5% asta in conditiile in care am condus mai 80% in oras si am un condus putin mai sportiv. Am facut de curind un drum de la Brasov la Constanta am resetat calculatorul cand am plecat si am ajuns acolo cu un consum de 9,6%. Nu stiu daca este mult sau putin, dar de performantele masini sunt foarte multumit.
     
    Ultima editare de un moderator: 12 Aug 2012
  3. S0rinake

    S0rinake 3rd Gear Member

    Înscris:
    6 Apr 2010
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    Audi A6 2.5TDI quattro 2002 motor AKE
    Ceva nou...si curios! 6,5% consum pe Autoband in germania! Consum dat de plin mers 430km...iar plin si calculat! Am mers 100 - 130km/h si pe tempomat in S drive... fara AC..! Motorul este un 2.5 180cp 220mii cod AKE .succes!

    Oricum... de stiut! CONTEAZA si motorina de la pompa! Categoric!
     
  4. mik15

    mik15 Platinum Member

    Înscris:
    8 Aug 2009
    Locație:
    Sibiu
    Masina:
    VW Touareg 3.0TDi
    2.5 TDI AKN, fwd, manual, tiptronic clasic fara S drive. - consum in jur de 8%
    2.5 TDI Quattro AKE tiptronic cu S drive - 10%, rar scadea sub valoarea asta pe BC, in oras ajungeam si la 15%. Consumul ala de 6.5% il scoti probabil mergand cu maxim 120 si fara accelerari bruste, insa eu nu pot sa merg asa, pe autostrada, in afara, nu coboram sub 140, de obicei puneam pilotul la 150.
     
    Ultima editare: 29 Noi 2010
  5. danutzbxl

    danutzbxl 1st Gear Member

    Înscris:
    1 Dec 2010
    Locație:
    Bruxelles Belgia
    Masina:
    Audi A6 2.5 TDI V6 1998
    Salut

    Am si eu cateva intrebari daca vreti sa ma ajutati despre masina mea...un audi A6 2.5 TDI 150 CP V6 model 1998 diesel.....deci consuma cam 13-14%...eu cred ca e exagerat:((( ati puteam sami spuneti poate trebe sai schimb cva sau din c cauza consuma asa de mult....si dupa mai am cateva nelamuriri merci
     
  6. JohnDoe 2nd Gear Member

    Înscris:
    29 Oct 2010
    Locație:
    peste tot si nicaieri
    Masina:
    a8 2021
    ala e consumul normal..are un prieten al meu..si asa consuma..am si mers cu ea si am scos 13...insa eu am benzina 2.8 193 cai si ia 13-15...dar ce nu inteleg pe altii cum poate sa scoata 7-8 mas 9 si 5-6 afara in uras un 2.5 tdi 2004 a6 c5 bineinteles :|..bluffing?
     
  7. danutzbxl

    danutzbxl 1st Gear Member

    Înscris:
    1 Dec 2010
    Locație:
    Bruxelles Belgia
    Masina:
    Audi A6 2.5 TDI V6 1998
    salut

    Nu cred ca e adevarat....2.5 e un motor mare...si totusi consuma dar de exemplu sapt asta am iesit in afara am facut vreo 200 km pe autobanda...si consuma putin:)....prin orash fac 400 km ji intru pe rezerva
    dar pe autobanda vad ca ia mai putin...altii ziceau aici pe forum ca ar trebui sa ie 11-12 si la drum intins 7-8:)....acum nuj in orash imi ia 13-14...deci exagerat pt mine:D....dar plec saptamana viitoare in tara si vad cat ia la autobanda....merci mult pt raspunsuri;)o zi buna..AUD:x:x:x
     
  8. l.u.v

    l.u.v Bronze Member

    Înscris:
    19 Oct 2009
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    Audi A6 2.5 TDI Quattro
    Am mai spus, in traficul din Bucuresti imi consuma intre 11 si 14%.
    Afara mers intins 120/140 ia 7-8%.
    Quattro cu sase manuala.
     
  9. Lucien

    Lucien 1st Gear Member

    Înscris:
    12 Oct 2009
    Locație:
    Timisoara
    Masina:
    Audi A6 2,5TDI Quattro 2001/ 180 Cp/ Tiptronic
    am sa pun o intrebare stupida (inclusiv prin prisma faptului ca in cartea tehnica imi scrie ceva de genul ca AC ul se decupleaza temporar in momentul in care acceleratia necesita toata puterea motorului etc, nu imi mai amintesc exact, se decupleaza intern, in functionarea sa, nu ca se inchide pe display'ul de pe bord...si sincer nu am sesizat ceva de genul, dar tin minte mentiunea asta)... dar pe bune, la un motor de 2,5 l si peste, cum in general e pe A6, AC'ul mai are o influenta in consum??? ok, probabil cateva grame :)) dar sincer la astfel de motoare mentionarea functionarii AC'ul mi se pare hilara...


    my 2,5TDI Quattro Tiptronic ... intre minim 7 extraurban si 12 l/ 100km urban ...:) iar daca esti "stapan al inelelor" pe la semafoare poate urca pana la 15-16 l /100km

    PS nimic nu se compara cu o cutie automata pt modelul asta :D... e superb sa o exploatezi in extraurban si sa vezi cum RPM urca pana la limita unde incepe zona rosie!!! it's magic... si in cazul asta de ex. un nadlac- deva- sibiu pe care atingi lejer si 190km/h scot un mix de 10,5-11 l/100km

    PS" tineti seama ca softul cutie de viteza face ca in regim usor de exploatare, oras de ex, schimburile de trepte sa se faca mult mai "economic", mai devreame, la turatii mai joase etc, deci o masina cu cutie automata nu e neaparat mai "mancacioasa", cum o acuza multi
     
    Ultima editare: 12 Ian 2011
  10. multitronic

    multitronic 1st Gear Member

    Înscris:
    9 Noi 2008
    Locație:
    Constanța
    Masina:
    Audi A6 2.5 V6 TDI multitronic 2003
    2.5 TDI V6 BFC Euro 3

    Ziua buna!
    A mea are cam 250kkm si am avut cam toate "placerile" specifice modelului, vezi tipul motorului vis-a-vis de axele cu came. :motz: Da, costa intretinerea. Axele alea te seaca. Dar fiecare si-a cumparat Audi-ul mai mult cu inima, nu cu creierul. De ce A6 si nu Dacia, doar merge si aia, nu? Confortul, tinuta de drum, stabilitatea la viteze mari si curbe si toate astea numai cu aproximativ 10-15l/100km! :cool: Diesel, ca benzina la aceleasi performante solicita alt fel de consum.
    Motorul meu e prevazut cu cutia multitronic - daca nu are probleme mi se pare maximul de confort si silentiozitate in prezent, in ciuda performantei DSG. Este singura (cred) care accelereaza constant si uniform de la zero pina la viteza maxima a motorului, fara nici un soc specific unei schimbari de viteza. Consum in Constanta vara in compania tuturor concetatenilor turisti: 9-9.5l/100km cu tot AC-ul disponibil care, dupa cum a fost mentionat mai sus, nu prea are de-a face la un asemenea cuplu al unui motor diesel (al meu are 310Nm, cam cat un Touareg). De fapt cam toate 2.5-urile au cuplul asta. Am mers cu ea la viteza maxima (GPS) de 220km/h pe Autostrada Soarelui (producatorul zice max 217 constructiv, asta are 7 ani), am pus-o pe tempomat si a indicat invariabil 13%. Fac destul de frecvent un drum pe E85 unde o trec in tiptronic si indiferent de cat de vulgar as schimba la depasiri, consumul tot nu sare de 9l/100km, cu viteze de max 160km/h. Consumul minim scos de mine in afara orasului a fost de 7.5%. Am grija de ea, filtrele nu stau uitate murdare, Vag-Com o citeste frecvent, uleiul din cutie e nou, cel din motor nu sta prea mult pe acolo. In general, ce imi cere m-am straduit sa-i dau. De aceea cred ca si eu ma bucur de ceea ce-mi poate oferi motorul asta. Sa nu uitam ca A6 face parte din clasa "premium" si mi se pare rezonabila ideea ca asta nu e o masina pe care o cumperi sa faci economie, ci care sa te poata duce undeva confortabil dar si repede. Un motor mic nu e la fel. Pentru economie exista o multime de alte modele si motorizari. Cand se strica o sa coste, asta e, ghinion. Insa nu sunt de parere ca un consum economic (in sensul general inteles la noi) ar trebui sa defineasca tipul acesta de motor.
     
  11. sparco_tun

    sparco_tun 1st Gear Member

    Înscris:
    15 Mar 2011
    Locație:
    sibiu
    Masina:
    audi,2500 tdi,180 PS,2003
    eu am un A6 2,5 de 180 PS,automatic din 2003 si in oras scot un consum de 13 asta daca merg normal,cam mult tinand cont ca Sibiul nu este un oras cu trafic f aglomerat
     
  12. fabrizio

    fabrizio 6th Gear Member

    Înscris:
    15 Iul 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    A6 C6 4F,2.0 TDI 2005+A6 C5 ALLROAD,2.5 TDI 2001+A8 D2,2.5 TDI 1999
    haide-ti sa va zic si eu ceva.Si eu aveam impresia ca masina mea allroad-ul meu cu acelasi motor de 2.5 tdi 180cp consuma 15-18 in oras si 12-13 afara.Dar nu este asa deloc.De curand am aflat si problema: litrometrul defect!I-am facut de 3 ori consumul la aceiasi pompa si surpriza,mi-a dat odata 10.8,odata 11.2 si odata 13 fix...deci foarte departe de 15-18 care imi rata pe bord.Cautati pe acest site si pe alte site-uri se vedeti ca sunt foarte multi posesori de masinii din anii 2000-2005 care au probleme cu acest litrometru.Nu vreau sa zic ca toate sunt defecte,dar ganditi-va numai la anul masini,deci cel mai bine hai sa ne dam cu parerea doar atunci cand ii facem consumul la pompa.Eu zic ca este c-am cel ami sigur consum,eu nu prea mai am incredere in bc-uri;)...
     
  13. S0rinake

    S0rinake 3rd Gear Member

    Înscris:
    6 Apr 2010
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    Audi A6 2.5TDI quattro 2002 motor AKE
    Consumul meu de 18 in Bucuresti nu cred ca are legatura cu ce ai spus tu...! Pentru ca nu i-am pus de 2 - 3 ori motorina...si am constatat...! O calculez inca de acu 1 an.... si mereu la o alimentare cu 10L (50 lei) de Ex.! pus km la 0.00.... cand ajunge la rezerva fac cam 60km.... si repetat figura de N ori! Deci motor mare, masina grea, quattro, tiptronic si iarna... isi spune cuvantul la consum!
     
  14. fabrizio

    fabrizio 6th Gear Member

    Înscris:
    15 Iul 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    A6 C6 4F,2.0 TDI 2005+A6 C5 ALLROAD,2.5 TDI 2001+A8 D2,2.5 TDI 1999
    Da....eu raman la parerea mea de prima oara.Atunci imi pun doaua intrebari: ori o fi o mica problema la masina de consuma atat,ori te mananca talpa rau :)):)))
    Acum sincer, am avut un Grande Cheroke cu motoras de 5200 benzina si consuma tot pe acolo si avea o masa uriasa fata de a6 si un motor dublu si ceva.Si ala era 4x4 si ala avea cutie automata....Sincer nu stiu ce sa spun dar ai un consum urias.Eu sunt de parere ca acest motor fie el pus si pe allroad nu ar trebui sa consume mai mult de 15 in oras,cat de suparat si nervos ai fi!!!
    bafta si stima
    ps: eu i-am facut de 3 ori consumul cu full (nu cu 50 lei), pana mi-am dat seama k este defect litrometrul.Nici decum nu i-am bagat de doar 3 ori motorina si am venit sa-mi dau cu parerea.Si un consum nu se face in 60km,mai ales iarna.Pt ca nici nu apuca bine sa se incalzeasca apa in motor,iar daca masina este rece,vorbim de alt consum:)):))
    Masina o am de o luna si ceva si am peste 11.000km parcuri 80% in Bucuresti,deci cred ca i-mi permit sa-mi dau cu parerea macar despre consum ;)
     
    Ultima editare: 23 Mar 2011
  15. codrut ionel

    codrut ionel 1st Gear Member

    Înscris:
    12 Feb 2010
    Locație:
    falticeni
    Masina:
    audi a4 :racer:
    salutare am un a4 cu motor de 2.5 akn break din 2000 tractiune fata si cutie manuala consum motorina normala...de exemplu:
    traseu Suceava-Caransebes mers sportiv 7.5 la suta mai respectam si limita din localitati
    traseu Suceava Belgia 5.5 (pe autostrada 130 km\h) mai rar 140 sau 160 km\h
    aici in Belgia traseu: din oras unde locuiesc pana la servici exact 10 km si plec dimineata cu motoru rece si vin seara, 20 km pe zi, 8.7 l la suta. E posibil iarna sa fie mai mare nu stiu.
     
    Ultima editare de un moderator: 27 Mar 2011
  16. rcosmin

    rcosmin 1st Gear Member

    Înscris:
    8 Mai 2011
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    Audi A6, cv automata, 2.5TDI Quattro, 2001
    Salutare tuturor!

    Sunt si eu mai nou pe forum pt ca tocmai ce am luat un A6 2001, c. automata, quattro, 2.5 TDI
    Vis-a-vis de consum, pot sa zic ca si mie in Bucuresti mi-a aratat pe computer pe vreo 60-80 km cam 18%, in conditiile unui mers normal printr-un Bucuresti normal (adica Sambata si Duminica cand e relativ liber).
    Vineri seara am scos-o putin pe DN1 pana aproape de Ploiesti si inapoi, iar consumul a fost de 6.8-7.2%, in mare parte am folosit pilotul automat setat la aprox 75 km/h. Deci cred ca totusi nu ar fi ceva dereglat la ea, din moment ce nu ia prea mult in afara.

    O seara buna!
     
    Ultima editare de un moderator: 12 Aug 2012
  17. Micutzu29 1st Gear Member

    Înscris:
    12 Mai 2011
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    Audi A6 2.5 TDI quattro 2003
    Credeti ca daca motorul AKE pe A6 quattro ar consuma 18% problema este tehnica sau doar faptul ca soferul , adica Eu, poarta 49 la picior si la propriu si la figurat?
    In cazul in care este tehnica rog un picior mai mic de ajutor.
     
  18. tucudean87

    tucudean87 Platinum Member

    Înscris:
    3 Mai 2009
    Locație:
    Arad
    Masina:
    Audi A6, C7 avant, 2012, 3.0 tdi quattro 245 cp+++ CDUC
    .

    Ca sa fiti siguri ca consumul ii cel care trebuie faceti un test cu vag-com sa vedeti daca aveti ceva erori legate de motor si un log in mers ca sa se vada cum lucreaza turbina, egr si debitmetrul. Si verificati tot cu testerul si avansul pompei.
     
  19. Micutzu29 1st Gear Member

    Înscris:
    12 Mai 2011
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    Audi A6 2.5 TDI quattro 2003
    M-am interesat si ai perfecta dreptate ar trebui sa fac o diagnoza. Credeti ca trebuie sa merg la reprezentanta sau exista persoane care pot face diagnoza acasica si mai ieftin? Daca da, va rog un numar de tel pentru bucuresti, sectorul 5 sau imprejurimi.
     
  20. robcelrau 1st Gear Member

    Înscris:
    2 Sep 2011
    Locație:
    Galati
    Masina:
    allroad quattro, 2,5 180cp, 2002
    consum audi allroad mare

    Salut. Masina mea cu motor tip AKE resoftat la 210cp, cutie tiptronic, consuma cam 16% condus batraneste (pana in 2000 rot/min) si 18-19% condus sportiv (peste 3000 rot/min). Mentionez ca toate consumabilele sunt schimbate inclusiv distributia, axele sunt noi si cutia de viteze este proaspat reparata. Cred ca e exagerat consumul asta aratat de computerul de bord. Rog posesorii de audi allroad sa posteze consumul real al masinilor lor. Ce parere aveti, ce defect ar putea avea masina ? Multumesc.
     
Stare subiect:
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.

Distribuie pagina asta