1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.

Consum de combustibil 2.0 TDI la Q5 - discutii diverse

Discuție în 'Audi Q5' creată de GunX, 26 Sep 2016.

Stare subiect:
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.
  1. GunX

    GunX Gold Member

    Înscris:
    14 Mar 2012
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A6 Allroad, 3.0 V6 biturbo 320 hp, 2015
    Salut!

    Mai are cineva motorizarea 2.0 TDI de 177 de cai pe Q5 2013? Nu scade sub 9 la drum lung, in conditii de mers constant (tempomat la 130) pe autostrada, as vrea sa stiu doar daca este normal, pentru ca mie nu-mi prea vine sa cred...

    Multumesc
     
  2. MarianMaxx

    MarianMaxx Audi Expert

    Înscris:
    19 Apr 2014
    Locație:
    Italia
    Masina:
    Audi A6 4G "break" 2.0 TDI ultra 190 CP S-tronic (CNHA) 2014 "S-Line de Romania"
    Are tractiune quattro si cutie automata ?
     
  3. GunX

    GunX Gold Member

    Înscris:
    14 Mar 2012
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A6 Allroad, 3.0 V6 biturbo 320 hp, 2015
    Da. Am mai avut tractiune quattro si cutie automata pe un A4 de 1.5 tone, consuma 6 in mod normal, 5.7 pe tempomat si 7 alergata in draci.
    Q5 de 1.8 tone consuma 9.4 pe tempomat. Ma asteptam la 1-2L in plus, dar nu ~dublu.
    Este aproape ca si cand mergi cu doua masini peste tot.
     
  4. MarianMaxx

    MarianMaxx Audi Expert

    Înscris:
    19 Apr 2014
    Locație:
    Italia
    Masina:
    Audi A6 4G "break" 2.0 TDI ultra 190 CP S-tronic (CNHA) 2014 "S-Line de Romania"
    Atunci stai linistit, "asa fac toate ". Si aici sunt multi care se plang de acest consum pe aceasta configurare. Este suparator faptul ca pe aceasi configurare, dar cu motorul de 3.0TDI, consumul este inferior cu 1l.
    Acest model este penalizat de aerodinamica, nu se poate compara cu celalalte. "Babuta" mea consuma la 130 km/h cu tempomat intre 12-13%.
     
  5. GunX

    GunX Gold Member

    Înscris:
    14 Mar 2012
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A6 Allroad, 3.0 V6 biturbo 320 hp, 2015
    Multumesc!
     
  6. BRT

    BRT 6th Gear Member

    Înscris:
    6 Apr 2008
    Locație:
    Piatra Neamt
    Masina:
    Audi Q5 2.0 2012
    Q5 2012 170 cp quattro automat. 8.2% alergat pe autostrada. 6.8-7.5 % extraurban viteza maxima 115/ 9,5% insa condus sport, viteza maxima 115 dar pe pe oras la 30 grade, climatronic pe low, trafic intens 13%. Dimineata, seara cam 9-10 %. Mixtul in bord sta pe 9.2-9.3 % cu extrem de putine iesiri in afara orasului. Si eu as fi preferat cifre mai mici. :)
     
  7. nellob2015 1st Gear Member

    Înscris:
    26 Apr 2015
    Locație:
    Targu Ocna
    Masina:
    Audi Q5, 2000cmc, 2013
    Q5 2014 ianuarie, quattro, automat in jur de 8-8.5% pe autostrada. Mers economic, nu depasit 100km/h si fara depasiri bruste 6-6.5% dar daca mergi mai sportiv si bagi talpa sare de 9%. Asta in regim condus mixt oras si afara. Consumul mediu inregistrat de cand am cumparat masina (35000km) e de 7.5. Nu am resetat nicodata in bord.
     
    GunX apreciază asta.
  8. GunX

    GunX Gold Member

    Înscris:
    14 Mar 2012
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A6 Allroad, 3.0 V6 biturbo 320 hp, 2015
    Dap, fix asa face si la mine, este foarte corect ceea ce spui, multumesc.
     
  9. dentimarius

    dentimarius Gold Member

    Înscris:
    27 Feb 2013
    Locație:
    Piatra Neamț
    Masina:
    Audi Q7 4M, 11.2016, 3.0 TDI, cod motor CRTC
    Ma cam bate gandul si pe mine sa cumpar un Q5 si ma uitam pe forum sa ma informez putin. Am ramas complet masca citind acest topic. Asa mult consuma Q5 de 2 litri ? Cifrele de mai sus sunt demne de motor de 3 litri si S-tronic.
     
  10. GunX

    GunX Gold Member

    Înscris:
    14 Mar 2012
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A6 Allroad, 3.0 V6 biturbo 320 hp, 2015
    Nu este de la motor. La viteze mici (pana in 80km/h de ex) consumul este normal, 6-7, nimic aiurea. Lucrurile o iau razna de la 100km/h in sus. Din cate am inteles, o masina sedan/mica are forma de "glont", aerul este in principal spintecat de botul ascutit si "aruncat" cea mai mare parte pe deasupra ei. La un SUV inaltat, aerul este lovit cu botul semnificativ mai mare, spart in doua si incasat atat pe deasupra cat si pe sub masina. In concluzie, forma de pruna a lui Q5 face ca rezistenta la inaintare sa fie aproape dubla, ceea ce obliga motorul sa traga de cca 2 ori mai mult decat la un A6, atentie, la viteze de autostrada. Mai adaugi cele aprox 300kg in plus, (sa nu uiti de pierderile de la quattro in cazul in care compari cu o masina FWD) si asta este rezultatul. Nu este o chestie specifica doar la Q-uri, asta se intampla la toate SUV-urile mai mult sau mai putin.
     
    smurff și MarianMaxx apreciază asta.
  11. alex2680

    alex2680 5th Gear Member

    Înscris:
    18 Noi 2015
    Locație:
    București
    Masina:
    A6 2.0 TDI Ultra S tronic, 2015
    Inseamna ca 2.0 TDi pe Q5 consuma mai mult decat X5 3.0d F15, care la 130 km/h imi ia 7.5- 8% si alergata in draci nu sare de 10%-10.5%. Ciudat.
     
  12. GunX

    GunX Gold Member

    Înscris:
    14 Mar 2012
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A6 Allroad, 3.0 V6 biturbo 320 hp, 2015
    E posibil un motor mai mare sa fie mai eficient cand rezistenta la inaintare si surplusul de greutate devin semnificative
     
  13. MarianMaxx

    MarianMaxx Audi Expert

    Înscris:
    19 Apr 2014
    Locație:
    Italia
    Masina:
    Audi A6 4G "break" 2.0 TDI ultra 190 CP S-tronic (CNHA) 2014 "S-Line de Romania"
    Chiar si pe Q5, dar motorul de 3.0TDI, consumul nu sare de 10% la alergat. La aceasta putere, aerodinamica influenteaza mai putin consumul. Iti spun asta din surse sigure.
     
  14. dentimarius

    dentimarius Gold Member

    Înscris:
    27 Feb 2013
    Locație:
    Piatra Neamț
    Masina:
    Audi Q7 4M, 11.2016, 3.0 TDI, cod motor CRTC
    Alta trebuie sa fie explicatia, nu doar aerodinamica. Poate prin Quattro de pe Q5 se pierde mai multa energie decat se ia in calcul. Daca asta mic papa asa, prin analogie Q7 ar trebui sa faca vartej in rezervor, nu ?
     
  15. MarianMaxx

    MarianMaxx Audi Expert

    Înscris:
    19 Apr 2014
    Locație:
    Italia
    Masina:
    Audi A6 4G "break" 2.0 TDI ultra 190 CP S-tronic (CNHA) 2014 "S-Line de Romania"
    @dentimarius, eu cu plinul(100 litri) fac 850 Km maxim la mers babeste. Fa calculul. :)
     
  16. MacMac

    MacMac Bronze Member

    Înscris:
    5 Ian 2017
    Locație:
    Timisoara
    Masina:
    RS3 5xxHp, Q5 3.0 CCWA
    Nu ma asteptam sa consume in halul asta. Ma gandeam la Q5 ca alternativa ptr vacante lungi , mers pe munte etc. Neaparat cutie Stronic.
    Pe autostrada de regula stau la 130 reali gps deci 140 indicati in bord, inteleg ca bea 9+ %
     
  17. GunX

    GunX Gold Member

    Înscris:
    14 Mar 2012
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A6 Allroad, 3.0 V6 biturbo 320 hp, 2015
    Da, cam pe acolo este media (o sa ai momente cand bea si mai putin si mai mult, in functie de diversi factori, dar dupa un drum lung cu tempomatul la 140, cam pe la 9 se va stabiliza). Trebuie sa calculezi insa corect raportat la nevoile tale, altfel psihic ai tendinta sa agravezi acest lucru si sa decizi aiurea. De ex daca ai un rulaj de cca 15.000km/an, un consum de +2L la suta inseamna cam 300 de L de carburant in plus fata de o masina mai usoara si mai aerodinamica, deci vezi daca undeva peste 300Eur/an merita avantajele unui SUV Premium cu stronic si 4x4 permanent. Mie mi se pare ca pretul este mic, comparativ cu cat ofera masina, desi si eu am fost surprins dar eram mai mult preocupat de un defect decat de ce mult o sa ma saraceasca un plus de 4 plinuri pe an (un plin are 75L).
    Adica poti incerca sa rationezi si asa: un plin in plus la 3 luni e un capat de tara pentru mine? Si in functie de acest raspuns mergi mai departe sau nu.
     
    Micki apreciază asta.
  18. MacMac

    MacMac Bronze Member

    Înscris:
    5 Ian 2017
    Locație:
    Timisoara
    Masina:
    RS3 5xxHp, Q5 3.0 CCWA
    Vazand ca mai am o alta masina de toata ziua, Q5 nu va ajunge la 15.000 km pe an, nu prea are cum, deci in final nici consumul nu e asa de relevant.
    E mai important sa pot merge la munte decent + 2 concedii de cate 3000+ km fiecare.
    Sa zicem ca poate fac 10.000 km pe an maxim, deci vorba colegului 2-3 plinuri pe an sunt total irelevante pentru mine.
     
  19. Cristi Staff Member Staff Member

    Înscris:
    21 Mar 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 - S-line - 2.0 TDI ( BRE ) 140 CP
    Aici nu este topic de consiliere achiztie Q5 sau mai stiu eu ce alte masini.

    Aici este un topic in care se scrie atat:
    Am masina cu atatia cp si capacitate cilindrica care are atat consum urban ... extraurban ... si mediu .... Atat si fara alte comentarii.
    Daca mai apar mesaje asemanatoare cu cele ce au fost sterse oricum vor fi sterse direct si fara alte explicatii asa ca nu va obositi sa mai scrieti nimc in afara de ce am mentionat. Multumesc.
     
  20. BRT

    BRT 6th Gear Member

    Înscris:
    6 Apr 2008
    Locație:
    Piatra Neamt
    Masina:
    Audi Q5 2.0 2012
    Consum Q5 2.0 TDI 2011 2.0 S-tronic quattro refacut plinul dupa 100 km urban 13%.
     
    MacMac apreciază asta.
Stare subiect:
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.

Distribuie pagina asta