Consum ulei - joja ulei - avertizare presiune ulei - martor nivel ulei la minim - motor 1.4 TFSI

Discuție în 'Audi A3 8V (2012 - prezent)' creată de Bizutz, 28 Feb 2015.

1. Bizutz

Bizutz 1st Gear Member

Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    Audi A3 sedan, 1.4 TFSI, 2014
    Salutare,

Am un A3 cu vechime de 1 an, 10.000 km la bord, 1.4tfsi si cutie automata - luat de la WeltAuto, second-hand pe cand avea doar 5000km. Pe scurt, acum cand am ajuns la 10k km imi apare in bord semn ca nivelul uleiului este la minim. Am verificat si intr-adevar nu e senzorul stricat :) dar mi se pare ca uleiul este foarte negru, prea ars.

Pana ajung in cateva zile la reprezentanta, as vrea sa stiu daca e normal ca la o masina foarte tanara sa ai asemenea probleme - consum de ulei si uleiul sa fie prea ars? Mai ales ca cica uleiul se schimba la 30k km... :wtf:

Multumesc.

2. Bizutz

Bizutz 1st Gear Member

Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    Multumesc pentru sfaturile de pana acum :)

Am fost pana la urma la service, unde evident mi-au spus ca e normal sa consume o anumita cantitate de ulei (max. 0.5L/1000 km - dupa cum scrie si in carte) dar nu mi-au putut spune nimic despre calitatea uleiului - eu am reclamat ca uleiul pare destul de ars. Se pare ca nu exista teste pentru a determina calitatea uleiului - cel putin nu la Porche Pipera. Recomandarea lor este completati cand e cazul :)
    Ce mi-am propus sa fac in continuare: astept sa ajung la 15k km si apoi fac un schimb complet de ulei. Apoi incep din nou monitorizarea calitatii uleiului - desigur visual ca altfel nu stiu cum. Daca nici asa nu da roade, vreau sa pun de un concediu in DE si merg acolo la un service sa vedem daca ei stiu mai multe.

Desigur, daca mai aveti sfaturi nu ezitati sa le exprimati.

3. borsy

borsy Gold Member

Locație:
    alba iulia
    Masina:
    Opel Insignia 2.0 CDTI 2011
    Nu e normal ca un motor cu asa putini km sa consume atat de mult ulei. A fost masina de teste sau cum?

4. Bizutz

Bizutz 1st Gear Member

Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    In teorie a fost "masina directorului" :) Cam asta e raspunsul general la o astfel de intrebare, dar in realitate poate fii masina de teste, masina de angajat, masina de orice.

Acum, in teorie, un motor poate sa consume mai mult ulei in kilometrii de rodaj - sa ziceam in max. 5000km. Dar dupa ce se "caleste", acest consum trebuie sa scada substantial.

Momentan am completat cu ulei si in weekend am un drum de vreo 2000km. Am sa vad dupa drumul asta cum sta cu consumul.

5. breitner

breitner Gold Member

Locație:
    Comarnic, München
    Masina:
    A4 B5, 1.8 Quattro, Passat B5 1.9 TDI AVF 4Motion
    Toate motoarele consuma ulei mai mult pana se "lasa" ("rodeaza"), 10000 - 20000 km.

6. alintorba

alintorba 2nd Gear Member

Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    Audi A3 Limuzina , 1.4 TFSI (CoD) ultra.150CP , 2016
    Eu am avut A4 1.8 TFSI , luat de nou , in primii 8.000 km a consumat vreo 0,8-1L de ulei. Am fost la completare si au spus ca este normal. Dupa care am mai completat cu aprox 1 L dar dupa alti 20.000 km.
    Deci este normal sa consume.

7. Sacab 1st Gear Member

Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    Audi a3 semăn 1.4 tfsi
    Salut, am citit postările voastre și m am cam speriat. Am de ridicat săptămâna asta un a3 sedan 1,4 tfsi 125 cp, nou.
    Fac multi km asa ca voi reveni ***ând.

8. Cata_ADC

Cata_ADC Atentie la motociclisti ! Staff Member

Locație:
    Brasov - Zn
    Masina:
    A6 Allroad,CGQB, 2013 , A5 Sportback , CCWA / Ducati Streetfighter / si altele :)
    este normal , este motor benzina supraalimentat
    inainte sa postati verificati consumul pe 1000 de km , doar asa va puteti face o idee concreta
    La fel cum calculati l/100 km la combustibil ,asa sa faceti si la ulei pe 1000 de km parcursi si atunci nu vi se va mai parea mult ;)
    Bucurati-va de masini si km fara probleme

Distribuie pagina asta