Consum ulei - joja ulei - avertizare presiune ulei si/sau martor nivel ulei la minim - motor 1.6 TDI

Discuție în 'Audi A3 8V (2012 - prezent)' creată de DanA3, 31 Mar 2015.

1. DanA3 1st Gear Member

Locație:
    Constanta
    Masina:
    Audi A3 1.6 tdi 2014
    Salutare! Poate cineva sa mă lămurească cu consumul de ulei la un motor 1.6 tdi 105cp generație 2014 (ulei longlife).Producătorul afirma ca poate consuma și 0.5 ltr la 1000 km! A-ți întâlnit cazuri? Mie mi se pare un consum exagerat în condițiile unui schimb de ulei de 4-5 ltr.Vă mulțumesc anticipat.

2. Cristi Staff member Staff Member

Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    Audi A4 B7 - S-line - 2.0 TDI ( BRE ) 140 CP
    Tu intrebi pentru ca atat iti consuma adica 0,5 Litri la 1000 km sau intrebi ca asa ai citit in manual ? In manual scrie asta pentru ca tu sa nu poti trage la raspundere fabrica pentru consumul excesiv de ulei. Oricum atunci cand ajunge sa-ti consume atat ulei poti arunca acel motor la gunoi sau il reconditionezi complet (segmentare, etc., etc.) asta dupa ce afli cauzele acelui consum de excesiv de ulei adica cel mentionat anterior.
    Din practica iti spun ca nici o masina cu un motor in "mintile" lui nu consuma atat ulei. Un consum normal la un motor diesel este intre 0.5 Litri si maxim 1.5 Litri la 10.000 Km. Orice motor diesel este normal sa consume o anumitat cantitate de ulei in functie de mai multi factori (stil de mers al conducatorului auto, conditii de trafic, combustibil, etc., etc). Invata ce inseamna un motor diesel si invata ca aceste motoare nu sunt un monument de fiabilitate, din pacate.

Ultima editare: 31 Mar 2015
  3. DanA3 1st Gear Member

Locație:
    Constanta
    Masina:
    Audi A3 1.6 tdi 2014
    Salutare Cristi si mercy de ajutor.Referitor la consumul de 0.5 ltr ulei la 1000 km doar am citit in manual.Doamne fereste cum sa-mi consume atata ulei de noua! Am doar 3000 km la bord si nici ford mondeo cu 70k km nu consuma ulei -verificat cu joja.Am intrebat deoarece am vazut unele postari unde posesori de Audi se plangeau de consum excessiv de ulei si mi-am adus aminte de consumul din manual.M-am gandit ca ori e defect comun ori e vorba de modul de exploatare , caz in care ma interesa ce anume sa evit pentru a nu umbla cu bidonul cu ulei dupa mine!!!! Producatorii mereu se acopera si paseaza responsabilitatea clientului dar uneori nu le merge.(vezi mediatizatul caz toyota din SUA - unde japonezi au cam platit ceva!).Revenind la 1.6 tdi ,producatorul recomanda ulei longlife cu schimb la 30k km sau 2 ani (mesaj si pe computer-ul de bord).,dar am vazut ca e recomandat un schimb mai devreme datorita calitatii combustibilului. Multumesc de ajutor si Numai bine

Distribuie pagina asta