1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.

Consumul real A6 C5 motor 1.9 TDI - mixt/urban/extraurban

Discuție în 'Audi A6 C5 (1997 - 2004)' creată de X, 24 Ian 2008.

  1. bullibutton 1st Gear Member

    Înscris:
    10 Dec 2008
    Locație:
    Piatra Neamț
    Masina:
    Audi A6 C5 1.9 AVF
    Ideea e ca sunt unele motoare care au bloc motor cu strat de teflon pe ele si altele nu. Cand a aparut pe piata cutia multitronic, unele serii au fost echipate cu acest bloc motor pentru a genera consumuri mai mici si pentru a promova acest tip de cutie. De 2 sapt am achizitionat un a6 cu motor AVB cu bloc motor cu teflon si cutie manuala in 6 rapoarte. In urma unui mers destul de sportiv am observat ca, acul la motorin sta destul de fix, asadar am luat VCDS si am inceput sa ma uit la consumuri, ceva era f dubios. Asadar impreuna cu mecanicul am constatat existenta teflonului si un consum la relanti de 0.4l/h alaturi de un consum de 1,5l/h in gol la 3000rpm. Asadar este foarte importanta si echiparea masinii in exprimarea consumului.
     
  2. ilie radu ioan

    ilie radu ioan 4th Gear Member

    Înscris:
    26 Aug 2016
    Locație:
    Vălenii de Munte
    Masina:
    Audi a6 c5 avant 1.9 tdi ajm . 2000
    avant1.9 tdi ajm de 116 cp cv 5+1, deci cel mai slab motor de pe a6: 6% la drum intins 7%mixt (zona Valenii de Munte) 9.2 urban
     

Distribuie pagina asta