1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.

Contraventii - amenzi sau cate puncte ati mai primit

Discuție în 'Contraventii' creată de mIKE, 17 Sep 2007.

  1. mircea0xm

    mircea0xm 4th Gear Member

    Înscris:
    29 Mar 2010
    Locație:
    Mihăileşti
    Masina:
    Audi Q7 2018
    1.000 lei :)
    Stiu deoarece mi-a cerut-o domnul politist si nu am gasit-o pe moment.In secunda 2 m-a amenintat cu cadoul de 1.000 de lei:blahblah1:
     
  2. alex4ever

    alex4ever Silver Member

    Înscris:
    15 Sep 2009
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    BMW 530xD (231cp) 2006 AUDI A4 2.0tdi quattro (170cp) S-line 2010 Bmw 330xD (245cp 520Nm) 2011.
    Legea nu se aplica retroactiv (sau vechea vorba.. hotul neprins e om cinstit). Rezultatul hotararii judecatoresti trebuie sa le fi fost trimisa si lor la departamentul juridic... deci nu pot invoca ca nu au luat la cunostinta domnii politisti, asa ca, Mr_Stress nu te stresa. Poti sa nu mai treci pe la ei :)
     
  3. gabrielgorgan

    gabrielgorgan 3rd Gear Member

    Înscris:
    5 Apr 2008
    Locație:
    Dorohoi
    Masina:
    Audi A4
    Buna. Am si eu o problema, dupa ce am iesit de la serviciu m-am clatit cu apa de gura si apoi m-am urcat la volan. dupa 10 minute m-a oprit politia rutiera si am suflat in etilotest, surpriza etilotestul indica 0,17. mi s-a luat permisul pentru 90 zile si amenda 650 si atunci am zis sa facem proba biologica deoarece eram sigur ca nu bausem nimic, atunci agentul mi-a zis ca daca vreau sa fac testul biologic este la cererea mea si trebuie sa-l platesc eu. Intrebarea mea este daca este corect sa platesc eu acest test? in fine l-am platit rezultatul a iesit "0" alcool in singe. Exista vreo posibilitate sa-mi recuperez banii? Multumesc.
     
  4. birou-avocatura.com Banned

    Înscris:
    2 Apr 2009
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    Audi
    Da, contestand PV de contraventie, se depune ca proba rezultatul testului de sange, iar in cadrul procesului se va solicita si cheltuiala facuta cu stabilirea alcoolemiei.
    Succes!
     
  5. Marius.Babei

    Marius.Babei 5th Gear Member

    Înscris:
    15 Feb 2009
    Locație:
    botosani
    Masina:
    Audi A4(b5) 1.6 101 cp
    salut!

    Cat a costat acest test? Merita efortul de a contesta PV?
     
  6. birou-avocatura.com Banned

    Înscris:
    2 Apr 2009
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    Audi
    650 lei amenda + costul testului + 90 de zile de suspendare vs. costuri 0, intrucat are deja proba.
    Pare rentabil.
     
  7. Marius.Babei

    Marius.Babei 5th Gear Member

    Înscris:
    15 Feb 2009
    Locație:
    botosani
    Masina:
    Audi A4(b5) 1.6 101 cp
    Buna!

    Din moment ce a facut testul si a iesit alcoolemie 0, tind sa cred ca nu i-a mai fost supendat permisul si toate cele. Daca am inteles eu gresit va sa rog sa ma corectati.
     
  8. birou-avocatura.com Banned

    Înscris:
    2 Apr 2009
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    Audi
    Omul spune clar: i-a fost retinut permisul pe 90 de zile, cu aplicarea amenzii de 650 lei.
    Aceste masuri sunt aplicate prin PV de constatare si sanctionare.
    Odata intocmit PV-ul, agentul constatator nu mai are posibilitatea de a reveni asupra acestuia, singura cale procedurala de a-l mai ataca este in instanta.
    Abia ulterior sanctionarii, contravenientul a ales sa-si retina o proba pe cheltuiala sa.
    Procedural ar fi fost corect ca agentul intai sa-l indrume catre recoltarea probelor biologice si abia apoi, in functie de rezultat, sa aprecieze daca se impune sanctionarea sau nu.
     
  9. Marius.Babei

    Marius.Babei 5th Gear Member

    Înscris:
    15 Feb 2009
    Locație:
    botosani
    Masina:
    Audi A4(b5) 1.6 101 cp
    Buna!

    Mi se pare ciudat. Omul vorbeste doar de recuperarea banilor,nu si a permisului deci nu vad ce e asa clar.Oricum daca a procedat in acest fel este si el vinovat, intrucat putea sa nu semneze PV decat dupa ce i se recoltau probleme de sange. Totusi,de ce a mai platit amenda daca i-a iesit 0 alcoolemie? Nu putea pur si simplu sa conteste PV in instanta si sa i se anuleze datoria? Poate ne lamureste el cum s-au intamplat lucrurile.
     
  10. birou-avocatura.com Banned

    Înscris:
    2 Apr 2009
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    Audi
    Ca sa poti recupera banii pentru efectuarea testului de sange, trebuie sa pui cheltuiala respectiva cumva in sarcina celui vinovat.
    Contestand PV de amenda, legi cheltuiala cu testul sangelui de proces dandu-i rol de proba in sustinerea procesului.
    In felul acesta cheltuiala devine una ocazionata de judecata procesului, implicit o poti solicita ca atare: celtuiala de judecata.

    Ca semnezi sau nu PV de contraventie nu impiedica in niciun fel agentul sa te sanctioneze.
    Agentul ar fi oprit un martor care sa ateste ca se refuza de catre contravenient semnarea PV si avea acoperita procedura.

    Nu a scris ca a platit amenda.
    Chiar daca o platea, tot avea dreptul de a cere anularea PV de contraventie.
    Daca a platit-o, s-a asigurat ca va ramane cu ea platita la jumatate in cazul in care pierde procesul.

    Ba da. Asta ii spun si eu.
    Insa odata cu datoria (amenda), poate cere pe calea instantei si cheltuiala cu testul de sange.
     
  11. Marius.Babei

    Marius.Babei 5th Gear Member

    Înscris:
    15 Feb 2009
    Locație:
    botosani
    Masina:
    Audi A4(b5) 1.6 101 cp
    Buna!

    Multumesc pentru explicatii. Totusi, agentul nu putea sa incheie PV-ul dupa ce avea situatia clara,adica dupa ce avea rezultatul testului de la spital? Mie asa mi se pare logic(poate si din cauza ca nu sunt din domeniu si nu cunosc procedurile) si nu cred ca intai tragem niste conlcuzii, apoi da aveti dreptate, dar deja v-am scris PV, descurcati-va!

    "Procedural ar fi fost corect ca agentul intai sa-l indrume catre recoltarea probelor biologice si abia apoi, in functie de rezultat, sa aprecieze daca se impune sanctionarea sau nu."
    Puteti, va rog sa-mi explicati la ce se refera "procedural"? Este o obligatie a agentului sau doar o indicatie. Din moment ce este procedura tind sa cred ca exista o lege care reglementeaza modul in care se realizeaza aceasta procedura.
    Stima!
     
    Ultima editare: 15 Feb 2012
  12. gabrielgorgan

    gabrielgorgan 3rd Gear Member

    Înscris:
    5 Apr 2008
    Locație:
    Dorohoi
    Masina:
    Audi A4
    Va multumesc pentru raspuns. Vreau sa precizez ca permisul mi-a fost luat dar am primit dovada de circulatie, pe urma dupa ce am primit rezultatul de la singe am primit si permisul in baza rezultatului, iar amenda de contraventie a fost anulata tot in baza rezultatului, a remas dupa cum am spus 160 lei plata analizei de alcool despre aceasta suma este vorba.
     
  13. Marius.Babei

    Marius.Babei 5th Gear Member

    Înscris:
    15 Feb 2009
    Locație:
    botosani
    Masina:
    Audi A4(b5) 1.6 101 cp
    salut!

    Bine ca ne-ai luminat. Parerea mea este ca nu se merita sa mergi in instanta pentru suma asta, deoarece cred ca stii si tu cat de anevoios poate fi un proces la noi. Dar alegerea este a ta. Numai bine!
     
  14. gabrielgorgan

    gabrielgorgan 3rd Gear Member

    Înscris:
    5 Apr 2008
    Locație:
    Dorohoi
    Masina:
    Audi A4
    multumesc. cam la aceeasi situatie m-am gindit si eu drumul prin judecata e foarte anevoios asa ca ramin cu aceasta paguba.
     
  15. tudorgafiuc

    tudorgafiuc 1st Gear Member

    Înscris:
    7 Noi 2010
    Locație:
    Cluj
    Masina:
    Audi A2, 1.4 diesel 2001
    Amenda parcare + roata blocata.

    Ok, deci azi am parcat intr-un loc unde era semn de interzis, crezand ca este parcare cu plata. Dupa 30 min(parcare platita) ma intorc si gasesc fituica sub stergator si roata blocata.

    Am sunat la firma respectiva sa-mi deblocheze roata, au venit, am platit 100 lei si au deblocat-o.

    Intrebarea mea este: pe langa suta de lei platita la firma, trebuie sa platesc alta suta si la primarie ?
     
  16. Vlad0609

    Vlad0609 1st Gear Member

    Înscris:
    27 Oct 2013
    Locație:
    Brașov
    Masina:
    A6 3.0tdi 2004
    Salut!
    Am fost de vreo 3 ori cand a fost zapada-final de ianuarie, inceput de februarie la un mic "drifting"(in spate la bazinul olimpic din brasov pentru cunoscatori). Astazi aflu ca acolo erau camere video. Intrebarea mea este: pot primi amenda acasa, cu toate ca nu m-a oprit vreo masina de politie plus ca nu am deranjat pe nimeni?
    Daca da, cam in cat timp vine amenda?
     
  17. ovidiutm

    ovidiutm Moderator Staff Member

    Înscris:
    16 Sep 2008
    Locație:
    Timisoara
    Masina:
    A4 B6, 1.9 TDI ~ AVF/BGA + alte marci.
    6 luni.
    Insa nu cred ca vei primi nimic, alea sunt doar in caz ca se intampla ceva.
     
  18. mario79

    mario79 6th Gear Member

    Înscris:
    11 Dec 2011
    Locație:
    Craiova
    Masina:
    audi a 4 ,1.9 tdi ,1997
    Doar la noi se iau de bune imaginile de la camere care sunt montate de firme autorizate. Acuma depinde pe cine superi sa sesizeze politia, sa ia imaginile si da, te pot sanctiona.
     
    Ultima editare de un moderator: 27 Apr 2014
  19. borsy

    borsy Audi Expert

    Înscris:
    4 Noi 2013
    Locație:
    România
    Masina:
    Audi A6 C7 avant/S-tronic/2.0 TDI ultra-140kw CNHA
    Astazi am primit o amenda pentru ca am oprit pe statia de taxi (nu observasem masina politiei). Dupa ce am dat actele, si am explicat agentului ca a cam gresit (nu intram in amanunte) acceptand ca a gresit, am primit actele si am refuzat sa semnez procesul verbal. A chemat un taximetrist ca martor si mie mi-a zis ca pot pleca. Nu mi-a dat nimic la mana. Ce se poate face in cazul asta? Daca vine PV-ul prin posta, mai pot plati in termen de 48h dupa care sa fac contestatie in instanta? Precizez ca erau cei de la judet. Merci.
     
  20. Cristi Staff Member Staff Member

    Înscris:
    21 Mar 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 - S-line - 2.0 TDI ( BRE ) 140 CP
    Daca vine Procesul Verbal prin Posta ai termen 48 de la data confirmarii de primire sa achiti jumatate din minim. Procesul Verbal o sa-l primesti sigur chiar daca nu l-ai semnat. Bafta.
     

Distribuie pagina asta