1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.

Cotiera si Capacul cotiera - A4 B6 - montare - demontare si inlocuire

Discuție în 'Audi A4 B6 (2001 – 2005)' creată de won, 16 Feb 2009.

  1. won

    won 1st Gear Member

    Înscris:
    6 Sep 2007
    Locație:
    timis
    Masina:
    a4,1,9(131cp) AWX,2003
  2. b-13-way

    b-13-way 3rd Gear Member

    Înscris:
    4 Dec 2007
    Locație:
    bucharest
    Masina:
    Audi A4 1.9tdi 131cp
    salut

    salut.
    masina mea nu a fost prevazuta din fabrica cu cotiera fata. am gasit de curand la dezmemvrari acea cotiera, dar faza este ca nu stiu exact cum se monteaza. Din pozele care le-am mai vazut pe forum, exista un suport de prindere jos in 3 suruburi. masina mea in cazul in care nu a fost prevazuta cu cotiera, are acele gauri pentru suruburi, sau trebuie sa ma apuc sa gauresc podeaua?:(. individul de la care o iau o demonteaza de pe un a4 2003, dar m-a intrebat daca am prindere in podea pentru ea. are cineva o idee? ati demontat pe acolo jos?
     
  3. gaby1773

    gaby1773 Banned

    Înscris:
    14 Mar 2008
    Locație:
    iasi
    Masina:
    A4 B6 2003 1.8T Sport - evolutie continua
    Probabil te-a intrebat de prindere in podea pentru ca, cotiera nu se prinde direct de podea, ci exista un suport metalic care o sustine. Cred ca vroia sa stie daca iti trimite doar cotiera in sine sau si suportul/suruburile si ce mai e necesar pentru prindere.
    Nu cred ca ai nevoie sa dai vreo gaura in podea.
     
  4. b-13-way

    b-13-way 3rd Gear Member

    Înscris:
    4 Dec 2007
    Locație:
    bucharest
    Masina:
    Audi A4 1.9tdi 131cp
    Asa este.
    Dar suportul cu suruburi care vin prinse in podea, ar trebui sa fie pe orice masina care nu are prevazuta cotiera din fabrica?
    Am facut poze adineaori, spuneti-mi daca acesta este suportul de prindere?
     
  5. b-13-way

    b-13-way 3rd Gear Member

    Înscris:
    4 Dec 2007
    Locație:
    bucharest
    Masina:
    Audi A4 1.9tdi 131cp
    Gata am descoperit, a venit un prieten cu un A4 si avea montata, m-am uitat la prinderi.
    In cazul in care mai vrea cineva sa monteze:
    -se gaureste plasticul dintre scrumiera spate si spatiul de depozitare de langa frana de mana
    -are un suport adaptor care vine prins in 3 suruburi, 2 sub scrumiera spate si unul mai in fata (cel din poza 2 la mine)

    Dupa cum am vazut se monteaza destul de usor, singurul lucru mai delicat mi se pare sa decupez plasticul.
     
  6. b-13-way

    b-13-way 3rd Gear Member

    Înscris:
    4 Dec 2007
    Locație:
    bucharest
    Masina:
    Audi A4 1.9tdi 131cp
    Dezamagire totala in legatura cu cotiera. Mi-a trimis poze cu ea si este un gri deschis spre crem, nu se potriveste deloc cu interiorul masinii mele.
    Atasez pozele trimise de el
     
    Ultima editare de un moderator: 11 Apr 2013
  7. marius_bv

    marius_bv Audi Expert

    Înscris:
    6 Mar 2009
    Locație:
    Brașov
    Masina:
    Audi A4 2.0i, 131 cp, 2003
    ce ai mai rezolvat cu cotiera? ai gasit pana la urma? Nici eu n-am cotiera si vroiam sa stiu daca ai reusit pana la urma sa-ti monetezi cotiera. Imi zicea cineva ca e complicat sa gauresti consola fara sa o dai jos, dar eu nu cred.
    Astept noutati, ;) Si eu caut cotiera pe gri dar sunt zeci de nunate pe aceasta culoare, mai deschise mai inchise si trebuie probata la fata locului
     
  8. bogdan.prichici 3rd Gear Member

    Înscris:
    19 Mar 2010
    Locație:
    Sibiu
    Masina:
    A4
    Capacul cotiera - A4 B6 si B7 - demontare si inlocuire

    salut
    am si eu o intrebare
    cum pot demonta capacul la cotiera originala a masinii?
    s-a rupt clema care il agata de suportul cotierei si vreau sa il schimb cu altul nou, care inca nu a ajuns
    multumesc
     
  9. bogdan.prichici 3rd Gear Member

    Înscris:
    19 Mar 2010
    Locație:
    Sibiu
    Masina:
    A4
    nu stie nimeni ?
     
  10. efty22

    efty22 1st Gear Member

    Înscris:
    28 Apr 2010
    Locație:
    Giurgiu
    Masina:
    Audi a4,1.9 tdi, multitronic, 2004, absolut tot pe ea...
    salut

    nush cat de mult te ajuta...mie mi s.a rupt clema aceaa ..am stat o perioada fara ea si din prea mult frecus am reusit sa rup si mecanismu la cotiera, dar cu ocazia asta am vaz si cum se demonteaza si monteaza la loc (manopera personala).
    capacul de la cotiera are 2 brate ce "ruleaza" pe 2 santuri, grija cum eliberezi unul din brate fara sa il rupi si apoi capacul iese singur...
    Apropo de unde ai luat clapeta si cat te.a costat? as vrea si eu una
     
  11. gheorghelucian 1st Gear Member

    Înscris:
    23 Ian 2009
    Locație:
    Târgu neamt
    Masina:
    A6 C5 quattro 1.8T awt
    zi ma de unde ai luat ca vreau si eu!!!!
     
  12. bogdan.prichici 3rd Gear Member

    Înscris:
    19 Mar 2010
    Locație:
    Sibiu
    Masina:
    A4
    am cumparat capacul de la reprezentanta

    sigur asa se scoate capacul, prin fortarea unuia din bratele pe care culiseaza? Ma gandeam ca se desfac lateralele cotierei si are ceva suruburi pe acolo...

    ps: aveti PM :)
     
  13. ovidiutm

    ovidiutm Moderator Staff Member

    Înscris:
    16 Sep 2008
    Locație:
    Timisoara
    Masina:
    A4 B6, 1.9 TDI ~ AVF/BGA + alte marci.
    Cristi, lasa secretele pe PM si zi aici de unde ai luat capacul ca mai sunt si altii interesati! ;)
     
  14. xaby69

    xaby69 Gold Member

    Înscris:
    16 Oct 2007
    Locație:
    Timișoara
    Masina:
    Audi A4 2.0i
    eu cred ca deja ne-a spus de unde are capacul!;)
     
  15. Florin67 1st Gear Member

    Înscris:
    11 Ian 2009
    Locație:
    Nasaud
    Masina:
    audi A4
    salut

    eu insumi mi-am montat cotiera si sunt multumit cumparata tot de la petcu. am gaurit cu un autoinfiletant cu acumulator cu un burghiu f mic,dat gaura lg gaura si a iesit super nu se vede absolut deloc. e f confortabil cu cotiera
     
  16. pchamp 1st Gear Member

    Înscris:
    10 Aug 2009
    Locație:
    Timisoara
    Masina:
    Audi A4 B6
    florin, cotiera este noua? sau second hand...este in conditii bune, neagra?...nu pui niste poze?
     
  17. Florin67 1st Gear Member

    Înscris:
    11 Ian 2009
    Locație:
    Nasaud
    Masina:
    audi A4
    nu este noua,e second, dar arata f bine,sper k nu m-ai inteles gresit,nu vand,am cumparat si am montato eu
     
  18. bogdan.prichici 3rd Gear Member

    Înscris:
    19 Mar 2010
    Locație:
    Sibiu
    Masina:
    A4
    spune-ne si noua cum ai montat-o, cativa pasi
    ai demontat/schimbat consola dintre scaune?
    e nevoie sa dai ceva gauri in podeaua masinii ca sa o poti prinde in suruburi daca masina nu a venit din fabrica cu cotiera?
     
  19. dma

    dma 3rd Gear Member

    Înscris:
    4 Oct 2009
    Locație:
    arad
    Masina:
    a4 , 1,6 ALZ , 2004
    O sa iti explic eu cum .. pt ca si eu am avut o problema cand am cumparat cotiera .. adica nu aveam cum sa o montez ! Noroc ca am cunoscut un tip binevoitor cu cotiera din fabrica si mi-a aratat cum este montata a lui . Am desfacut cotiera lui ... si am observat exact locul in care e pusa ... am facut o schita cu creionul pe o bucata de hartie luand masurile ca sa pot taia in spate langa scrumiera consola ! Cu ajutorul unui pistol de lipit se taie f usor plasticul , formand un mic dreptunghi .... apoi se fixeaza in 3 suruburi si gata ! Toata chestia a durat max 30 de minute ! Bafta !
     
    IULIAN.... apreciază asta.
  20. pchamp 1st Gear Member

    Înscris:
    10 Aug 2009
    Locație:
    Timisoara
    Masina:
    Audi A4 B6
    oare mai sunt de vanzare?
     

Distribuie pagina asta