1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.

Cum circulam in Europa cu masini inmatriculate in Romania

Discuție în 'Probleme inmatriculare' creată de audi66, 9 Apr 2016.

  1. audi66

    audi66 Audi Expert

    Înscris:
    18 Ian 2011
    Locație:
    București / Italy
    Masina:
    - A6 C6 3.0TDI CDYA 2010 -
    Are cineva idee cum se procedeaza cand se vinde un autoturism inmatriculat in Romania pe teritoriul altei tari ?
     
  2. Cristi Staff Member Staff Member

    Înscris:
    21 Mar 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 - S-line - 2.0 TDI ( BRE ) 140 CP
    Da. Ce vrei sa stii ?
     
  3. audi66

    audi66 Audi Expert

    Înscris:
    18 Ian 2011
    Locație:
    București / Italy
    Masina:
    - A6 C6 3.0TDI CDYA 2010 -
    Masina inmatriculata pe Romania, cum o vand in Italia, tot unui roman.
    Merita bataia de cap sau e mai rentabil o fuga pana in Romania ?
     
  4. Cristi Staff Member Staff Member

    Înscris:
    21 Mar 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 - S-line - 2.0 TDI ( BRE ) 140 CP
    Mai rentabil si mai rapid este sa afaceti actele aici in Romania. Precum stii in Italia radiera si inmatricularea inseamna o adevarat epopee de lunga durata (poate ajuge si la cateva luni o radiere de exemplu).
    Daca vrei, ca sa nu stau sa-ti scriu un roman aici iti explic la telefon. Radierea pentru instrainarea unui vehicul la export definitiv din Romania este destul de simpla dar trebuie sa pierzi ceva timp pe la autoritatile statului: D.I.T.L., D.R.P.C.I.V., etc. Am facut asta asa ca stiu bine procedurile. Lasa telefonul aici (se va sterge ulterior) si o sa te sun astazi si iti explic tot ce vrei sa stii.
     
  5. audi66

    audi66 Audi Expert

    Înscris:
    18 Ian 2011
    Locație:
    București / Italy
    Masina:
    - A6 C6 3.0TDI CDYA 2010 -
    Nu nu, deci masina nu o sa fie inscrisa pe Italia.
    Eu vreau sa o vand unui roman care o va inscrie tot pe Romania cand o pleca in concediu acasa, peste cateva luni.

    Ma gandeam sa fac aici un contract de vanzare-cumparare cu el si sa ii scriu in talon in rubrica Instrainat Catre, pentru a il forta sa o transcrie pe el cand ajunge in Romania, sa nu am batai de cap dupa. Evident, eu cand ajung in Romania sa ii dau certificatul fiscal.
    Daca nu o transcrie i se va retine talonul.

    Oricum, asa ma gandeam si eu, un drum in Romania sa facem toate actele ok si gata.
     
  6. Cristi Staff Member Staff Member

    Înscris:
    21 Mar 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 - S-line - 2.0 TDI ( BRE ) 140 CP
    Poti sa faci asta si chiar trebuie sa ii scrii in Certificat instrainat catre ... ca sa scapi de griji si il fortezi sa o inmatriculeze. Dar unde gasesti formulare tipizate in limba romana in Italia ? :)
    In plus tu trebuie sa-i dai imediat Certificat Fiscal de la D.I.T.L.-ul tau de domicliu pentru ca el in 30 zile este obligat sa puna pe rol bunul mobil achizitionat unde are domiciliu trecut in CI si sa o inmatriculeze definitiv pe numele lui la D.R.P.C.I.V.-ul unde are domiciliu.
     
  7. audi66

    audi66 Audi Expert

    Înscris:
    18 Ian 2011
    Locație:
    București / Italy
    Masina:
    - A6 C6 3.0TDI CDYA 2010 -
    Nu stie toata lumea asta, plateste si el 80-100 ron cat e amenda ca a depasit cele 30 zile si gata. Ii dau eu 20€ daca asta ar fi marea problema. :)
    Contract de V-C primesc de acasa, la fel si fiscal ca am un membru al familiei imputernicit prin procura.
    Eu fac copii dupa toate actele masinii, inclusiv buletinul cumparatorului si ma gandesc ca asta ar cam fi tot, gresesc ?
     
  8. Cristi Staff Member Staff Member

    Înscris:
    21 Mar 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 - S-line - 2.0 TDI ( BRE ) 140 CP
    Ai aici in aceasta arie al treilea topic inchis cu procedurile si documentele pentru vanzare autoturism. Bafta
     
  9. audi66

    audi66 Audi Expert

    Înscris:
    18 Ian 2011
    Locație:
    București / Italy
    Masina:
    - A6 C6 3.0TDI CDYA 2010 -
    Am citit, m-am convins, se poate face.
    Dupa aceea e fix problema cumparatorului daca o inscrie sau nu in cele 30 zile sau pana expira certificatul fiscal (valabil toata perioada lunii care se emite daca e scos pana pe data de 25, sau valabil toata luna urmatoare daca e scos intre data de 25 si sfarsitul lunii).
    Daca nu, plateste o amenda si ma cauta sa ii dau alt fiscal. Topic closed ! :)
     
  10. Cristi Staff Member Staff Member

    Înscris:
    21 Mar 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 - S-line - 2.0 TDI ( BRE ) 140 CP
    Nu te poate cauta sa-i dai alt fiscal pentru instrainare auto ca nu mai poti nici cu "slujbe" odata ce s-a emis unul initial (are numar serial unic acum si nu se mai emite altul daca deja a fost emis unul). Asa ca el poarta raspunderea completa pentru trecerea pe rolul lui la DITL-ul unde are domiciliu. Bafta.
     
  11. gabitza121

    gabitza121 Audi Expert

    Înscris:
    22 Ian 2013
    Locație:
    Brașov / Benidorm
    Masina:
    a6 avant quattro,2.5tdi AKN 2001/ a6 avant quattro, 3.0tdi BMK 2006
    Cel mai simplu este asa:
    Contract de vânzare cumpărare în 5 exemplare unu la tine și restul urmează împărțite la direcția impozite si taxe locale a celui care cumpara masina, D.R.P.C.I.V. unde o inmatriculeaza, etc. ..
    Faci cuiva din România o împuternicire de mana sa te reprezinte la direcția impozite si taxe locale sa îți plătească impozitul și sa îți radieze mașină fiscal. Se poate cu împuternicire de mana scrisa cu datele tale, datele celui care te reprezinta și datele mașinii.Nu trebuie notariala sau făcută în Italia tradusa și apostila.
    În felul asta tu ai scăpat de mașină de la direcția impozite si taxe locale iar persoana care te reprezinta făcând ce trebuie sa faci tu când vinzi mașină.
    Atenție ca trebuie sa plătești impozitul pe tot anul și cumpărătorul nu mai plătește anul acesta.
    Și după ce ai obținut certificat fiscal ii dai la om Carte de Identitate a Vehiculului, Certificat de Inmatriculare / Talon si este recomandat sa scrie pe spatele talonului instrainat catre ... la data de .... si sa semneze.
    El la fel ca sa nu trebuiască sa ii mai dai un fiscal prin același procedeu face o împuternicire cuiva și cu copie după C.I.V. + buletin + contract de vânzare și certificatul fiscal de la tine își ia mașină pe nume la direcția impozite si taxe locale unde are domiciliul și anul acesta nu mai plătește impozit.
    Ca de anul acesta statul a zis plătești pe un an și gata, de anul viitor el o sa plătească impozitul.
    Rămâne ca cel ce cumpăra mașină sa mai își facă transcrierea pe numele lui la D.R.P.C.I.V. când ajunge în România.

    Dacă vrei mai multe vorbim pe privat sau îți dau pe privat numărul și vorbim pe telefon sau WhatsApp.
     
  12. Mepyy

    Mepyy 3rd Gear Member

    Înscris:
    29 Apr 2015
    Locație:
    București
    Masina:
    A3 / 1.8 / 2000
    Va salut,
    Pe scurt, zilele viitoare voi pleca la munca in Germania pentru o perioada de minim 6 luni... intrebarea mea este urmatoarea: Daca voi pleca cu masina, cat timp am voie sa circul cu ea acolo ?
    Cu asigurarea cum se procedeaza ? Asta din romania parca este valabila si in germania.. daca nu ma insel..
    Am nevoie de un sfat ce acte am nevoie mai exact sa pot circula regulamentar pentru minim 6 luni.

    Multumesc.
     
  13. Cristi Staff Member Staff Member

    Înscris:
    21 Mar 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 - S-line - 2.0 TDI ( BRE ) 140 CP
    Conform legii din Germania (am rude plecate cu auto al lor personal inmatriculat initial in Romania) avand rezidenta acolo si contract de munca acolo in Germania esti obligat ca in maxim 60 zile sa inmatriculezi masina in Germania si implicit sa o radiezi din Romania. Bafta.
     
  14. Mepyy

    Mepyy 3rd Gear Member

    Înscris:
    29 Apr 2015
    Locație:
    București
    Masina:
    A3 / 1.8 / 2000
    Am inteles. 60 de zile cam putin. Si nu cred ca se merita.. am dat 800 euro aici sa platesc taxa, acum sa o radiez, sa platesc alta taxa acolo, si dupa 6 luni sa o inmatriculez iar aici..
     

Distribuie pagina asta