1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.

Cum se poate tura motorul Diesel care are Cutie Automata peste limita de protectie la Audi A7

Discuție în 'Audi A7' creată de barladi, 13 Noi 2015.

  1. barladi

    barladi Gold Member

    Înscris:
    10 Dec 2008
    Locație:
    Ploieşti
    Masina:
    Audi A7 3.0 Tdi (CDUC)- cca 300 CP
    La masina cu motor diesel si cutie automata cum se face ca sa turam motorul peste limita de protectie cu masina pe elevator sau in stationare ? Am cautat prin majoritatea topicurilor si nu am gasit nimic. Multumesc.
     
    Ultima editare de un moderator: 14 Noi 2015
  2. Cristi Staff Member Staff Member

    Înscris:
    21 Mar 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 - S-line - 2.0 TDI ( BRE ) 140 CP
    Ultima editare: 14 Noi 2015
  3. barladi

    barladi Gold Member

    Înscris:
    10 Dec 2008
    Locație:
    Ploieşti
    Masina:
    Audi A7 3.0 Tdi (CDUC)- cca 300 CP
    Tot nu se rezolva intreabarea mea. Acolo este prezentat modul de Launch Control in nici un caz cum pot face masina sa se tureze stand pe loc la 3000-3500 rpm. Pentru Launch Control motorul se tureaza la maxim 2200 rpm, adica chiar mai putin decat se poate tura in gol pe liber. Intreb asta deoarece doresc sa umblu la evacuarea si pentru a putea face o proba cat mai reala, motorul trebuie turat mai mult decat are el protectia de 2500 rpm

    In primavara vreau sa schimb evacuarea la masina personala si am posibilitatea sa aleg mai multe variante de finale, in functie de sunet. Dar ca sa pot face o evaluare cat mai corecta, motorul trebuie turat peste limitarea de 2500 rpm. Exclus sa se faca teste in mers deoarece masina va fi pe elevator.
    Intrebarea este: cum pot face sa turez masina la 3000-3500 rpm cu ea "pe liber". Inca o data precizez - pe forum nu am gasit nimic care sa raspunda clar la intrebarea mea
     
    Ultima editare de un moderator: 14 Noi 2015
  4. audi66

    audi66 Audi Expert

    Înscris:
    18 Ian 2011
    Locație:
    București / Italy
    Masina:
    - A6 C6 3.0TDI CDYA 2010 -
    La Passat 2010 cu DSG cu ESP activat merge pana la 2500, cu ESP dezactivat (tinut apasat mai mult de 3 secunde) se tureaza la maxim. :)
    Schimbatorul in pozitia N.
     
  5. barladi

    barladi Gold Member

    Înscris:
    10 Dec 2008
    Locație:
    Ploieşti
    Masina:
    Audi A7 3.0 Tdi (CDUC)- cca 300 CP
    La mine nu merge. Am incercat azi mai multe variante - ESP tinut apasat 5 secunde, pozitia schimbatorului si in P si in N si in S. Am dezactivat si Star/Stop, am tinut si piciorul pe frana, sau fara...tot nici o schimbare.....
     
  6. Teko

    Teko Gold Member

    Înscris:
    27 Iun 2008
    Locație:
    Constanța
    Masina:
    VW Passat 3C2 1,9 tdi (BKC) 2006 + VW Passat 3C5 2.0 tdi (BMP) 2007
    Daca exista posibilitatea de a invarti rotile in sensul de mers normal, cutia de viteze pe liber, cred ca se poate tura motorul si peste limitare.
     
  7. barladi

    barladi Gold Member

    Înscris:
    10 Dec 2008
    Locație:
    Ploieşti
    Masina:
    Audi A7 3.0 Tdi (CDUC)- cca 300 CP
    Nu merge din pacate..
     
  8. bmdbmw

    bmdbmw Bronze Member

    Înscris:
    29 Apr 2015
    Locație:
    București
    Masina:
    A4 B9 DEUA 110kw, 2015 / Q3 8U CUVC 110kw, 2016
    Ai incercat sa o pui manual in 1 si sa o turezi? Or sa se invarta si rotile dar macar o poti tura.
     
  9. barladi

    barladi Gold Member

    Înscris:
    10 Dec 2008
    Locație:
    Ploieşti
    Masina:
    Audi A7 3.0 Tdi (CDUC)- cca 300 CP
    E quattro :):)
     

Distribuie pagina asta