1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.

Cum se schimba un (racitor de ulei) termoflot la Audi A4 B5

Discuție în 'How-to / Operatiuni de intretinere' creată de iulian_1976, 26 Ian 2009.

Stare subiect:
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.
  1. iulian_1976

    iulian_1976 Audi Expert

    Înscris:
    29 Noi 2007
    Locație:
    Rhône-Alpes
    Masina:
    Audi aus Ingolstadt nicht weit von München
    cat A4 B5 are o singura garnitura nu trebuie silicon nimic,el se prinde de racitor are 2 urechiuse din cate imi amintesc.
    Cuplul de strangere l-am dat in prima pagina...succes.


    anyyy86 Eu nu pot garanta ca o sa ajungi la destinatie,doua garnituri costa in jur de 10-15 ron /buc X2 arata ca in poza atasata. Se merita sa risti pentru 10 euro, nu inteleg ?

    Termoflotul nu vine cu garnitura aceea si costa in jur de 50 de euro. La reprezentanta poate vine cu ea nu stiu.
    Trebuie analizata garnitura aceea cu siguranta exista de vanzare separat ceva asemanator poate chiar identic.

    Cu cea uzata desigur ca risti indiferent de siliconul acela.
    Succes ... si drum bun.:hi:
     
  2. anyyy86

    anyyy86 2nd Gear Member

    Înscris:
    10 Feb 2012
    Locație:
    Iași
    Masina:
    A4 allroad 2.0 TDI 170 CAHA 2011
    Da fratele meu inteleg asta! Nu risc nici pt un 1 milion daramite 10- 15 lei! Dar chestia este ca oriunde merg nu imi gaseste garnitura de sus o gasesc doar pe cea de jos! Pe siturile de piese auto la fel ori ganitura de jos ori termoflotul complet! La unele magazine mi se spune si mi se arata in catalogul lor ca scrie asa ( no replacement part)! Deci teoretic mi se spune ca tre sa cumpar termoflotul intreg!
     
  3. TCP

    TCP 1st Gear Member

    Înscris:
    9 Noi 2008
    Locație:
    Drajna de Jos
    Masina:
    Audi a4
    Problema cu garnitura de la termoflot am rezolvat-o mult mai bine in stil romanesc.Am inlocuit-o cu una de la un filtru de ulei .Au trecut doua ierni si nu mai am nicio pierdere .
     
  4. B65WZS

    B65WZS 4th Gear Member

    Înscris:
    9 Noi 2007
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    Audi A4 1.6i, ADP
    Salutare domnilor, se pare ca, din pacate, am si eu o problema ce indica ca si vinovat minunatul "racitor", insa marea mea problema este ca nu cred ca am acel racitor, are cineva idee daca, in cazul meu (adica nu am), se poate pune si asta fara mari modificari.

    Multumesc
     
  5. bibanu47

    bibanu47 2nd Gear Member

    Înscris:
    10 Noi 2008
    Locație:
    Alexandria City
    Masina:
    Audi 100 CD Avant,2.0D si Audi 100 CC Avant,2.3i
    Salut,

    Se poate monta fara probleme doar ca trebuie sa il racordezi la instalatia de racire ca sa treaca lichid prin el.
     
  6. Cristi Staff Member Staff Member

    Înscris:
    21 Mar 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 - S-line - 2.0 TDI ( BRE ) 140 CP
    Dai vasul de expansiune la o parte daca nu ai loc. Citeste integral acest topic pentru ca ai toate informatiile necesare. Bafta.
     
    Ultima editare: 14 Mai 2016
  7. drogas Gold Member

    Înscris:
    31 Ian 2013
    Locație:
    București
    Masina:
    A4 B6 1.8T AVJ 2002
    Omule:

    - dai vasu de antigel la o parte
    - desfaci filtrul
    - dupa desfaci cu tubulara de 27 piulita racitorului
    - tragi si scoti radiatorul afara el fiind in continuare lagat la circuitul de antigel
    - schimbi garnitura buclucasa care costa 6 ron sau refolosesti o garnitura de filtru de ulei

    NU e nevoie sa desfaci furtunurile de antigel.
     
  8. iulian_1976

    iulian_1976 Audi Expert

    Înscris:
    29 Noi 2007
    Locație:
    Rhône-Alpes
    Masina:
    Audi aus Ingolstadt nicht weit von München
    Interesant ca multora le-a picat garnitura iarna si le-a evacuat uleiul rapid.
    Cititi topicul integral asa cum spunea si Cristi topicul este inchis pentru ca se posta inutil.
    Urmati pasii exacti descrisi si totul se rezolva.
    Succes.:)
     
    Ultima editare: 1 Feb 2014
    Cosminn114 și PEDROSS apreciază asta.
Stare subiect:
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.

Distribuie pagina asta