1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.

EGR motor Benzina 1.6 la A3 8L - diverse probleme cauze si rezolvari

Discuție în 'Audi A3 8L (1996 – 2003)' creată de razvanvl, 11 Oct 2011.

  1. razvanvl

    razvanvl 4th Gear Member

    Înscris:
    15 Iun 2011
    Locație:
    Rm.Valcea
    Masina:
    A3 1.6 2003
    Buna ziua!
    Imi poate spune si mie cineva cum se poate curata EGR-ul la un Audi A3 8L 1.6 2003 BFQ? Am vrut sa il curat si eu preventiv insa m-am uitat si este foarte greu :( Spatiul este foarte mic si are si niste "tevi de cupru" si se ajunge foarte greu la piulite. Daca ati putea sa imi explicati si mie cum se face (DIY) ar fi foarte frumos.
    Va multumesc!

    PS: Pana si bujiile nu mi-am dat seama cum se schimba :(
     
  2. razvanvl

    razvanvl 4th Gear Member

    Înscris:
    15 Iun 2011
    Locație:
    Rm.Valcea
    Masina:
    A3 1.6 2003
    Chiar nimeni nu a curatat un EGR? :(
    Un mic tutorial ar fi "mana cereasca".

    La vechiul Astra G era un lucru foarte simplu,desfaceam mufa, scoteam 2 suruburi si il scoteam afara insa la Audi EGR-ul este mult mai "impopotonat" iar spatiul de lucru este foarte mic :|
     
  3. razvanvl

    razvanvl 4th Gear Member

    Înscris:
    15 Iun 2011
    Locație:
    Rm.Valcea
    Masina:
    A3 1.6 2003
    Chiar nimeni....nimic?
    :(
     
  4. Claudiun21 1st Gear Member

    Înscris:
    18 Iun 2012
    Locație:
    Iasi
    Masina:
    Audi A3, 1.6 , 2001
    Salut

    Ai reusit pana la urma sa scoti egr-ul de acolo si sa-l cureti?? Vreau si eu sa fac aceasta operatiune si ...e cam greu cu ce e peacolo. Am vazut ca nu ti-a raspuns nimeni ...dar ma gandesc poate ai reusit si-mi zici si mie. Ms!
     
  5. ianculets

    ianculets 5th Gear Member

    Înscris:
    17 Ian 2017
    Locație:
    Buzau/Ploiesti
    Masina:
    A6 C6 3.0TDi Avant /A̶4̶ ̶B̶8̶ / A̶3̶ ̶8̶L̶
    A3 8L 1.6 avu 2001facelift
    Check ul aprins,am pus testerul pe el si mi-a dat EGR , Permanent.Dar egr ul l-am schimbat acum 6000km cu unul nou.
     
  6. christescu

    christescu 1st Gear Member

    Înscris:
    3 Iul 2015
    Locație:
    Ploiesti
    Masina:
    Audi A3 8P 2009, 2.0 Tdi CBAB
    Salutare,
    Ca sa dai egr-ul jos trebuie sa dai filtrul de aer, furtunul de la filtru, clapeta de acceleratie, si ai acces la suruburile pentru egr
    La clapeta ai 2 furtune de tur si retur de antigel si unul de vaccum( atentie mare cum le scoti sa le pui la fel..)
    Si sa imi vina mai usor sa scot egr-ul de pe tevile de tur si retur, eu am scos tot ansamblul marcat cu galben, desfacand suruburile marcate cu rosu
    dupa ce ai curatat, si ai pus la loc toata nebunia, adaptezi clapeta si egr-ul
    Spor!:laugh:
     
  7. ianculets

    ianculets 5th Gear Member

    Înscris:
    17 Ian 2017
    Locație:
    Buzau/Ploiesti
    Masina:
    A6 C6 3.0TDi Avant /A̶4̶ ̶B̶8̶ / A̶3̶ ̶8̶L̶
    Pai cand l-am schimbat am demontat toate acele furtune (pe care le-am curatat) la fel si cu clapeta de acceleratie (la fel curatata si ea ) si apoi au fost puse la fel cum erau inainte sa le fi dat jos.
    Nu cred ca e posibil sa apara depuneri asa de repede.
     

Distribuie pagina asta