1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.

Cutia automata la Audi A6 C7 - probleme diverse - cauze si rezolvari

Discuție în 'Audi A6 C7 (2011 - 2018)' creată de Menacesxt, 12 Mar 2015.

  1. paul.sergiu75

    paul.sergiu75 6th Gear Member

    Înscris:
    28 Feb 2015
    Locație:
    Timișoara / Bergen
    Masina:
    Audi A4 B7 2.0 TDI 140 Hp Bpw Airride,Audi A6 C7 Hybrid si Audi A4 B7 BLB
    Buna ziua colegii! Am si eu codul de la cutia mea de viteza si am vrut sa stiu ce cutie este: Tiptronic,Multitronic sau S-tronic? Codul este NUW. Este vorba de un Audi A6 Hybrid
     
  2. alex2680

    alex2680 5th Gear Member

    Înscris:
    18 Noi 2015
    Locație:
    București
    Masina:
    A6 2.0 TDI Ultra S tronic, 2015
    Iti poti da singur seama ce fel de cutie este, din modul in care schimba. Sunt diferenta mari intre cutii, este imposibil sa nu recunosti un multitronic fata de un S tronic etc.
     
  3. dentimarius

    dentimarius Gold Member

    Înscris:
    27 Feb 2013
    Locație:
    Piatra Neamț
    Masina:
    Audi Q7 4M, 11.2016, 3.0 TDI, cod motor CRTC
    Daca nu a condus multitronic inainte e mai greu sa isi dea seama. Personal, banui ca daca e hibrida, probabil e si modelul facelift, care, din ce stiu eu vine doar cu stronic. Din ce stiu multitronicele nu mai echipeaza nimic nou.
     
  4. Stefan

    Stefan Audi Expert

    Înscris:
    9 Oct 2007
    Locație:
    București
    Masina:
    AUDI A4 B5 Avant, 2001, PD, AJM, 116+ CP by arazvan2002
    Hybrid a fost la inceputul modelelor c7, iar masina e fwd, ceea ce inseamna ca e multitronic
     
  5. paul.sergiu75

    paul.sergiu75 6th Gear Member

    Înscris:
    28 Feb 2015
    Locație:
    Timișoara / Bergen
    Masina:
    Audi A4 B7 2.0 TDI 140 Hp Bpw Airride,Audi A6 C7 Hybrid si Audi A4 B7 BLB
    Multumesc colegii!! Este prima masina automată de aia am intrebat ca nu stiam daca este Multitronic sau S-tronic. Masina are 8 viteze si nici nu se simte cand face schimbările de trepte.
     
  6. MarianMaxx

    MarianMaxx Audi Expert

    Înscris:
    19 Apr 2014
    Locație:
    Italia
    Masina:
    Audi A6 4G "break" 2.0 TDI ultra 190 CP S-tronic (CNHA) 2014 "S-Line de Romania"
    Atunci este 100 % multitronic!
     
  7. alex2680

    alex2680 5th Gear Member

    Înscris:
    18 Noi 2015
    Locație:
    București
    Masina:
    A6 2.0 TDI Ultra S tronic, 2015
    Multitronic!
     
  8. nucugheri

    nucugheri Audi Expert

    Înscris:
    13 Dec 2007
    Locație:
    Bistrița
    Masina:
    Audi A6 C5 1,9 TDI 96 KW
    Cam asta e.
     
  9. barladi

    barladi Gold Member

    Înscris:
    10 Dec 2008
    Locație:
    Ploieşti
    Masina:
    Audi A7 3.0 Tdi (CDUC)- cca 300 CP
    Am scris si pe topicul meu dar scriu si aici, sa beneficieze mai multi de informatie. Cutia mea a fost reparata anul trecut, s-a schimbat tot ce era consumabil in ea iar acum am 17 000 km de cand a fost reparata. Acum 3 zile i-am facut update de soft si se simte o mica imbunatatire in ideea ca schimba ceva mai lin decat inainte. Cateodata, foarte rar cand motorul era rece, mai agata foarte putin la schimbarea de trepte. Acum dupa update merge ca noua. Indiferent ca e rece sau calda, schimba lin toate treptele. Deci recomand anual un update de soft la cutii. A mea e S-tronic
     
  10. Oudi

    Oudi Bronze Member

    Înscris:
    9 Oct 2015
    Locație:
    Bihor - Oradea
    Masina:
    Audi A4 B9 quattro 2.0 DETA
    Nu stiu daca aici e locul intrebarii dar stie cineva sa-mi spuna tipul si cantitatea de ulei necesar pentru o cutie s tronic montata pe un a6 ultra 2.0 190 cai?
     
  11. dentimarius

    dentimarius Gold Member

    Înscris:
    27 Feb 2013
    Locație:
    Piatra Neamț
    Masina:
    Audi Q7 4M, 11.2016, 3.0 TDI, cod motor CRTC
    @barladi e posibil ca un calculator din cutie sa "invete" anumite adaptari in functie de stilul de condus al fiecaruia....
     
  12. barladi

    barladi Gold Member

    Înscris:
    10 Dec 2008
    Locație:
    Ploieşti
    Masina:
    Audi A7 3.0 Tdi (CDUC)- cca 300 CP
    A avut destul timp sa invete dar a ramas corigent :)))) Ideea ca la aceste update-uri se elimina bug-urile din soft si se face un fel de readaptare in functie de uzura diferitelor piese interne. E ceva genul ca si cand ai reinstala windows.....pe urma ai impresia ca ai un calculator nou :)
     
  13. dentimarius

    dentimarius Gold Member

    Înscris:
    27 Feb 2013
    Locație:
    Piatra Neamț
    Masina:
    Audi Q7 4M, 11.2016, 3.0 TDI, cod motor CRTC
    Oare? Bug-uri clar ca elimina...daca isi bat capul cei de la Audi sa le elimine. (nu prea au interes....masinile trebuie sa tina cat au garantie). Dar oare chiar se fac adaptari in functie de uzurile din cutie?
     
  14. lillejhon

    lillejhon 6th Gear Member

    Înscris:
    11 Sep 2016
    Locație:
    Hamburg
    Masina:
    Audi A6 4G 2.0 TDI CGLC 6+1 manuala
    Softul la diferite componente nu e scris de audi, uneori dupa ce faci un release realizezi ca mai sunt buguri, vin diferite probleme de utilizatori si se incearca o un bug fixing cu aceste update-uri. E fix ca la telefoane, trece luna hopa si un nou update.
     
  15. dentimarius

    dentimarius Gold Member

    Înscris:
    27 Feb 2013
    Locație:
    Piatra Neamț
    Masina:
    Audi Q7 4M, 11.2016, 3.0 TDI, cod motor CRTC
    Recomandati updateul de soft la cutie ? Urmeaza sa merg la un service sa fac revizia la cutie si as putea sa fac si updateul.
     
  16. Cata_ADC

    Cata_ADC Moderator Staff Member

    Înscris:
    14 Feb 2008
    Locație:
    Brasov - Zarnesti
    Masina:
    alta marca I3 , e-drive 2018
    Ca o frecție la picior de lemn aceste update-uri...
    Fiecare hotărăște și acționează pe propria răspundere



    Sent from my iPhone using Tapatalk
     
  17. barladi

    barladi Gold Member

    Înscris:
    10 Dec 2008
    Locație:
    Ploieşti
    Masina:
    Audi A7 3.0 Tdi (CDUC)- cca 300 CP
    La mine s-a simtit o imbunatatire. Dupa cum am precizat mai sus, foarte rar cand motorul era rece, mai agata foarte putin. Dupa update cutia schimba perfect indiferent ca e rece sau calda. In aceeasi zi am facut update de soft si la caseta, actiune gratis de la Audi. La asta nu am simtit nici o imbunatatire. Probabil daca ai probleme la cutie, smuceste, agata, nu schimba cum trebuie, sunt sanse sa ajute update-ul (asta in cazul in care nu e o problema interna) dar daca ai o cutie care schimba perfect, update-ul respectiv nu cred ca se merita
     
  18. Mitiy

    Mitiy Silver Member

    Înscris:
    2 Ian 2014
    Locație:
    Rădăuți
    Masina:
    Audi A6 C7 3.0TFSI 2012
    Uneori la rece și la mine agăța foarte puțin desi erau 4-5 grade, dar acum când erau temperaturi și de minus 10-15 grade nu agăța deloc, deci probabil că au si ele toane. Am învățat că atunci când motorul e rece trebuie să umblu mai finuț cu mașina până iși face ea toate ungerile și nu o să am probleme cu ea. Mi se pare că acest update e mai mult placebo și că nu are niciun efect minune așa cum promite.
     
    Claitman Dan Adrian și Cata_ADC apreciază asta.
  19. Cata_ADC

    Cata_ADC Moderator Staff Member

    Înscris:
    14 Feb 2008
    Locație:
    Brasov - Zarnesti
    Masina:
    alta marca I3 , e-drive 2018
    Cum alții s-au vindecat de boli incurabile cu aspirina asa și cu update-uri le...

    O defecțiune mecanica,uzura accentuata, neschimbare ulei de cutie la termen sau ulei necorespunzător etc înțelegeți ca nu va fi reparat cu un update

    Partea hardware arata asa
    [​IMG]
    Softul se încarcă in calculator,el acționează hidraulic prin mechatronic subasbamblul din poza de mai sus care practic e cutia

    Un soft (nu confunda cu update-ul Audi) poate aduce îmbunătățiri în viteza de schimbare a treptelor,răspunsul la schimbarea de pe padele- shift time,limitare cuplu,activare launch control, poate inclusiv sa facă schimbarea treptelor mai confortabila (fără zmuciturile ușoare)
    Principiul de funcționare îl vedeți aici


    Toate intervențiile software de producător trebuie sa fie în mod normal gratis oricărui utilizator





    Sent from my iPhone using Tapatalk
     
    Ultima editare: 17 Feb 2017
    Andu333 și Mitiy apreciază asta.
  20. barladi

    barladi Gold Member

    Înscris:
    10 Dec 2008
    Locație:
    Ploieşti
    Masina:
    Audi A7 3.0 Tdi (CDUC)- cca 300 CP
    Exact despre asta e vorba. Acele smucituri mici acum nu se mai resimt. Si da-o naibii ca nu e placebo :) Imi cunosc foarte bine masina. Am incercat in toate felurile sa mai am o mica smucitura, in general la rece se manifestau....absolut nici una nu am mai avut decand cu acest update. Iar cutia are 17.000 km de cand a fost inlocuit tot ce era consumabil in ea, inclusiv uleiul, deci nu putem vorbi de o uzura prea mare. Uzura mecanica cu siguranta nu o elimina un soft, dar la mine nu era cazul

    Am specificat mai sus - s-a facut update si la caseta (si am constatat comform cartii de service ca a mai avut vreo 3 update-uri) dar la caseta nu am simtit nimic, insa nici nu am avut vreodata vreo problema cu ea.

    Acum pe bune .. credeti ca am vreun interes sa mint ? Nu e nimeni obligat sa isi faca update, si poate nici nu functioneaza la toata lumea. Dar la mine au meritat cei 250 lei cat am platit pentru acest update
     

Distribuie pagina asta