Cutia automata la A6 C7 - probleme diverse - cauze si rezolvari

Discuție în 'Audi A6 C7 (2011 - prezent)' creată de Menacesxt, 12 Mar 2015.

1. Cristi Staff member Staff Member

Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    Audi A4 B7 - S-line - 2.0 TDI ( BRE ) 140 CP
    Cristian97 te rog, sa modifici/completezi profilul tau cu masina care o detii (in speta Audi), adica: tipul masinii, model, an de fabricatie, tipul motor/capacitate cilindrica si obligatoriu cod motor pentru ca data viitoare, daca mai pui intrebari, sa nu stam sa ghicim despre ce tip de masina si motorizare vorbesti. Uita-te la profilul meu si ai sa intelegi, cum trebuie sa arate si profilul tau. Multumesc.

2. Cristi cercel 1st Gear Member

Locație:
    Constanta
    Masina:
    Audi a6 3000quatro 2015
    Am si eu o intrebare la modelele de 2015 in sus cutia de s-tronic tot acele probleme le are ....sau sau mai facut ceva remedieri in privinta asta?

3. cata181

cata181 Audi Expert

Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    Audi A6 C7 3.0 TDI Quattro 180 kW (245 PS)
    Cu mentenanta potrivita nicio cutie nu are probleme. Numai ca noi vrem ca la peste 200 de mii de kilometri sa fie/functioneze ca in prima zi...

dvr apreciază asta.
  4. cristea

cristea 5th Gear Member

Locație:
    oradea
    Masina:
    A6 c7 2.0 TDI 177HP COD CGLC COD CUTIE NSL
    Eu inca ma bucur de a mea multitronic ,desi avand toate intrarile facute in reprezentanta DE pana sa o iau eu la 130k km nu sa facut nici un fel de interventie,eu ma apropiu de 200k km si inca nu am avut nici un fel de eroare,sper sa ma tina inca desi ma pregatesc deja)))
    Apropo de asta,imi poate da cineva un site ceva de unde pot sa iau ulei original pentru cutie,eu nu vreau sa o duc la reprezentanta,am motivele mele! in RO nu gasesc ulei original pentru cutie!Multumesc

5. Cristi cercel 1st Gear Member

Locație:
    Constanta
    Masina:
    Audi a6 3000quatro 2015
    Ok, merci frumos

6. Cata_ADC

Cata_ADC Atentie la motociclisti ! Staff Member

Locație:
    Brasov - Zn
    Masina:
    A6 Allroad,CGQB, 2013 , A5 Sportback , CCWA / Ducati Streetfighter etc :)
    @cristea arunci mergi la un service partener și cere schimb de ulei cu piese originale
    Nu cred ca nu se poate face in tara asa ceva :)
    Nu e musai la reprezentanta nu a zis nimeni asta

Succes

Confirm ceea ce zice @cata181

Sent from my Pixel 2 XL using Tapatalk

cristea apreciază asta.
  7. dentimarius

dentimarius Silver Member

Locație:
    Piatra Neamt
    Masina:
    Audi A6 C7, 2.0 TDI, CGLD, multitronic
    Dar fii cu grija pentru ca pentru facut nivelul de ulei in cutie e nevoie de niste scule speciale, pe care nu stiu daca le are orice service. Iar daca nu iti face nivelul de ulei corect banui ca stii ce se intampla.....
    Legat de nivelul uleiului din cutie nu m-as juca si as face la reprezentanta doar, stand langa ei si fiind atent sa respecte procedura. Nivelul trebuie facut la o anumita temperatura in cutie, etc......multe service-uri habar nu au de aceste lucruri.
    Pentru siguranta cred ca merita 150 euro in plus la reprezentanta.

dvr apreciază asta.
  8. raileanudragos 1st Gear Member

Locație:
    buzau
    Masina:
    A6 c7
    Salut sunt nou pe grup,si m ar interesa cateva pareri! nu de mult am achizitionat un Audi A6 C7 2013 2l 177 automat, si la plecarile dupa loc se aude un ,,vuvuit'' ca de cauciuc ,,cu cat viteza creste se aude mai tare....dupa 50-60 km /h nu se mai aude,am fost la reprez Audi si mi au spus ca nu are nimic. nici rulment nimic pe jos pe sub ea la articulatii,la cutie au spus ca nu are nimic...a mai intampinat cineva problema? multumesc

9. borsy

borsy Gold Member

Locație:
    România
    Masina:
    Audi A6 C7 avant S-tronic 2.0 ultra 140kw CNHA 2014
    Păi poate sunt anvelopele vinovate de zgomot.

10. raileanudragos 1st Gear Member

Locație:
    buzau
    Masina:
    A6 c7
    Nu sunt. Ar fi zgomot si pe franare si cand iau piciorul dupa acceleratie. Se aude doar cand plec dupa loc, cutia nu smuceste nu are absolut nimic.

11. Tudor Virgil

Tudor Virgil 1st Gear Member

Locație:
    Prahova
    Masina:
    A6 c7, 2.0 multitronic NSL , 2014
    Cristea, poți sa îți dai comanda de piese+ulei la reprezentanta si faci schimbul unde vrei. Dacă ai o reprezentanta unde nu vrei sa mergi sigur găsești în cel mai aproape oraș alta.

12. misazapp 1st Gear Member

Locație:
    arad
    Masina:
    audi a6 c7 4g 2,0 TDI (CNHA) 190CP
    Buna ! astazi mi a aparut asta pe bord Gearbox: please press brake pedal and select gear again si masina nu mai pleaca din loc ... in marsalier merge perfect ... am tot oprit motorul am pus in P si dupa cateva incercari a plecat si eu la randul meu cu ea la reprezentanta.
    A mai patit cineva ?
    Multumesc

Fișiere atașate:

Distribuie pagina asta