1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.

Cutia automata la Audi A6 C7 - probleme diverse - cauze si rezolvari

Discuție în 'Audi A6 C7 (2011 - 2018)' creată de Menacesxt, 12 Mar 2015.

  1. borsy

    borsy Audi Expert

    Înscris:
    4 Noi 2013
    Locație:
    România
    Masina:
    Audi A6 C7 avant/S-tronic/2.0 TDI ultra-140kw CNHA
  2. yulian28 1st Gear Member

    Înscris:
    22 Sep 2016
    Locație:
    Scornicesti
    Masina:
    Audi a6
    Din cauza lui sa faca masina asa ?
     
  3. borsy

    borsy Audi Expert

    Înscris:
    4 Noi 2013
    Locație:
    România
    Masina:
    Audi A6 C7 avant/S-tronic/2.0 TDI ultra-140kw CNHA
    Păi atâta timp cât ai eroarea respectivă, e un punct de plecare.
    Spor.
     
  4. audi66

    audi66 Audi Expert

    Înscris:
    18 Ian 2011
    Locație:
    București / Italy
    Masina:
    - A6 C6 3.0TDI CDYA 2010 -
    Aveti grija de unde cumparati solenoizii respectivi deoarece este plin aliexpress-ul de ei.
     
  5. G-P 1st Gear Member

    Înscris:
    15 Iun 2018
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A6 C8, DFBA, 2.0 TDI 204 CP 2020, QUATTRO Ultra
  6. audi66

    audi66 Audi Expert

    Înscris:
    18 Ian 2011
    Locație:
    București / Italy
    Masina:
    - A6 C6 3.0TDI CDYA 2010 -
    Chiar la pagina 34 din topicul acesta (care nu l-ai citit) am gasit un coleg cu masina exact ca a ta ce a postat codul uleiului.
     
  7. G-P 1st Gear Member

    Înscris:
    15 Iun 2018
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A6 C8, DFBA, 2.0 TDI 204 CP 2020, QUATTRO Ultra
    Codul postat de colegul la pagina 34 nu se regaseste in link-ul postat de mine.
    Intrebarea mea era: imi puteti spune care este uleiul dintre cele enumerate in link?
    Iti multumesc audi66 pt ajutor.
    Altcineva?
     
  8. Cristi Staff Member Staff Member

    Înscris:
    21 Mar 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 - S-line - 2.0 TDI ( BRE ) 140 CP
    Il cumperi pe cel din link-ul mentionat aici pe forum. Bafta.
     
  9. audi66

    audi66 Audi Expert

    Înscris:
    18 Ian 2011
    Locație:
    București / Italy
    Masina:
    - A6 C6 3.0TDI CDYA 2010 -
    borsy apreciază asta.
  10. G-P 1st Gear Member

    Înscris:
    15 Iun 2018
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A6 C8, DFBA, 2.0 TDI 204 CP 2020, QUATTRO Ultra
    De data asta chiar mi-ai fost de ajutor audi66.
    Iti multumesc pt info!
     
  11. audi66

    audi66 Audi Expert

    Înscris:
    18 Ian 2011
    Locație:
    București / Italy
    Masina:
    - A6 C6 3.0TDI CDYA 2010 -
    Ma bucur ca n-am incurcat, ca pana acum. :)
     
    D@ni3l, keth și borsy apreciază asta.
  12. Geo2015 1st Gear Member

    Înscris:
    22 Iul 2018
    Locație:
    Bacău
    Masina:
    Audi a6 2015 CNHA
    Salut
    Îmi poate recomanda cineva un service ok la care sa pot asista la schimbarea uleiului la cutia s.tronic qlx 2.0 190 HP motor CNHA?
    Reprezentantele nu permit ca beneficiarul sa asiste (politica firmei)
    Multumesc
     
  13. Cristi Staff Member Staff Member

    Înscris:
    21 Mar 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 - S-line - 2.0 TDI ( BRE ) 140 CP
    Pentru service in ce oras vrei tu exista topic dedicat din aria dedicata, unde te rog sa repeti intrebarea (in functie de orasul dorit). Ultimele 2 mesaje vor fi sterse. Nu discutam in ce service mergem cu masina in acest topic si in acesta arie. Multumesc.

    Gresit si nu esti informat. Reprezentantele sunt obligate sa te lase langa masina dar dupa ce semnezi o hartie cu privire la protectia muncii. Cine ti-a spus altceva te-a mintit cu nerusinare. Nu este nici o politica a firmei ci ei sunt obligati prin lege sa te lase sa asisti langa masina, daca vrei.
     
  14. Tiberiu-Sorin

    Tiberiu-Sorin 1st Gear Member

    Înscris:
    27 Noi 2017
    Locație:
    Preston Anglia
    Masina:
    A6 2.0 ULTRA TDI 2015 BLACK EDITION Automatik
    Salutare,
    Detin un A6 C7 s-tronic 2.0 tdi cu aprox 57 mii km. Am citit aici si am vazut si in recomandarea service audi schimbarea uleiului in cutie. Am sa o fac curand dar problema ar fi alta. Acum circa 5.000 km aveam smucituri in schimbarea treptelor 3-2 destul de agresive nu persistau dar ma puneau pe ganduri.
    Se intampla in aglomeratie, s-a intamplat de maxim 10 ori, dupa asta nimic. Am facut un drum de 4.000 km, nu a mai reaparut problema smuciturii treptelor de viteza. Masina inca o am in garantie, a fost la service reprezentanta Audi de unde am achizitionat-o pentru schimb de ulei motor si am specificat problema cutiei.
    Raspuns: este o problema obisnuita nu va faceti griji asa sunt cutiile s-tronic.
    Acum ma gandesc dupa cate am citit, este normal ca sa se comporte asa tinand cont ca nici nu a avut primul schimb de ulei la cutie schimbat ? sau doar ce de la Audi vor sa treaca timpul sa iasa masina din garantie ?
    In rest, extrem de multumit de acest model, inclusiv de cutie cu exceptia problemei de acum ceva timp. Un sfat ceva ? Va multumesc. Seara faina.
     
  15. Kneho998 1st Gear Member

    Înscris:
    19 Apr 2018
    Locație:
    Carei
    Masina:
    AUDI A6 Avant, 2.0 TDI 190 CP, 2014
    Ar fi indicat s-o duci la un service unde se pricep la cutii. A mea are 183 mii km si nu am sesizat socuri in cutie sau smucituri.

    Tapatalkkal küldve az én SM-T825 eszközömről
     
  16. dentimarius

    dentimarius Gold Member

    Înscris:
    27 Feb 2013
    Locație:
    Piatra Neamț
    Masina:
    Audi Q7 4M, 11.2016, 3.0 TDI, cod motor CRTC
    La oras, mai ales unde sunt semafoare si treceri de pietoni dese, sau cand traseul necesita multe schimbari de directie, in aglomeratie de multe ori cutia nu anticipeaza bine si se precipita cu schimbari rapide. Tocmai in treptele 2-3, respectiv 3-2, pt ca astea sunt folosite in astfel de conditii de trafic. Nu e neaparat un semn pt o eventuala problema.
    Sk mai e un aspect...o cutie automata se conduce altfel decat una manuala. Pt ca automata sa nu dea socuri cand schimba factorul uman de la volan trebuie sa invete sa o conduca. Multi veti sari ca stiti sa conduceti, nu va contrazic, dar invatarea unei cutii automate presupune analiza comportamentului cutiei, rezultatul fiind in dozarea corecta a acceleratiei si franei. Cine foloseste cele 2 pedale corect nu simte socuri....
     
    dvr și stefan550 apreciază asta.
  17. Grenada 1st Gear Member

    Înscris:
    19 Oct 2018
    Locație:
    Bv
    Masina:
    Audi A6 c7
    salut - am un audi a 6, 2014, multitronic cu absolut toate reviziile facute la schimb la reprezentata. Acum are putin peste 60,000 de km, iar in septembrie i-am schimbat la PBV o data cu verificarea programata si uleiul la cutia de viteze, inainte de a face 60,000km.

    Doua saptamani mai tarziu, dupa aprox 700 de km, facuti in proportie de 90% la drum lung, cand am intrat in oras de pe autostrada cutia a dat un soc, la o accelerare usoara dupa incetinire.

    In aproximativ aceleasi conditii - accelerare - a mai dat un soc, dupa care a aparut in bord "gearbox malfunction: you can continue driving (limited functionality)".

    Am tras pe dreapta, a venit platforma si a dus-o la PBV.

    Baietii au declarat ca ca nu e nimic legat de ce au facut ei, ca nivelul si calitatea ATF-ului este buna , ca au facut o calibrare si ca mesajul se pastreaza, deci trebuie sa desfaca cutia si ca problema este de ordin mecanic.

    Explicatia: se incinge uleiul si de-aia baga socuri si apare mesajul.

    In urma deschiderii cutiei am primit verdictul de deplasare partiala a capacului pachetului primar de ambreiaje, iar reparatia ar consta in un set de sigurante de reglaj mai groase, care sa elimine jocul cu pricina.

    Acum am mai multe intrebari:
    1 - mi se pare foarte dubios ca sa apara probleme si mai ales de ordin mecanic la o cutie cu doar 60,000 km, care are un istoric fcurat ca lacrima - in ce masura sunt sanse sa o fi dat in bara baietii la service?
    2 - nu gasesc nimic despre aceste sigurante ca problema a cutiilor astora. Este praf in ochi explicatia? Daca estepe bune, ce poate cauza deplasare acestui capac?

    Mersi pentru sprijin

    PS - am trecut prin forum cat de bine am putut, dar este practic imposibil sa treci prin miile de mesaje...
     
  18. audi66

    audi66 Audi Expert

    Înscris:
    18 Ian 2011
    Locație:
    București / Italy
    Masina:
    - A6 C6 3.0TDI CDYA 2010 -
    La garantie cu ea.
     
  19. Grenada 1st Gear Member

    Înscris:
    19 Oct 2018
    Locație:
    Bv
    Masina:
    Audi A6 c7
    Din păcate nu mai este in garanție. :rolleyes:
     
  20. audi66

    audi66 Audi Expert

    Înscris:
    18 Ian 2011
    Locație:
    București / Italy
    Masina:
    - A6 C6 3.0TDI CDYA 2010 -
    Nu-i nimic, daca ai istoric numai in reprezentanta, la km astia ai toate sansele sa beneficiezi de piese cu un discount foarte mare si sa platesti doar manopera intreaga.
     

Distribuie pagina asta