1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.

Cutia automata la Audi A6 C7 - probleme diverse - cauze si rezolvari

Discuție în 'Audi A6 C7 (2011 - 2018)' creată de Menacesxt, 12 Mar 2015.

  1. Cristi Staff Member Staff Member

    Înscris:
    21 Mar 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 - S-line - 2.0 TDI ( BRE ) 140 CP
    Andrey cand te mai joci cu VCDS-ul intai citeste manualul masinii pentru ca sa vezi daca sistemele respective pot fi dezactivate pentru ca asa vrem noi asta fara sa afecteze buna functionare a altor sisteme ale masinii. AH trebuie sa fie in permanenta activ.
     
  2. Andreyhot

    Andreyhot 1st Gear Member

    Înscris:
    12 Iun 2016
    Locație:
    Galati
    Masina:
    Audi a 6 2.0 diesel
    O sa îl activez . Și crezi ca asta ar fi problema ?
     
  3. Cristi Staff Member Staff Member

    Înscris:
    21 Mar 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 - S-line - 2.0 TDI ( BRE ) 140 CP
    Nu stiu. Nu am cutie automata (pentru mine este o mizerie) si vad ca ti s-a spus ca ai un comportament normal al functionarii cutiei.
     
  4. seftaka

    seftaka Silver Member

    Înscris:
    7 Iul 2016
    Locație:
    Constanța
    Masina:
    Ex: Audi A6 2.0 TDI CGLD 2012 & Porsche Cayenne 3.0d 2016
    Asta nu am mai auzit.. Sa iti moara motorul avand cutie automata atunci cand dai cu spatele. Nu exista asa ceva. Pe mine acei ''80 000 km'' din bord ma pun pe ganduri!
     
  5. MarianMaxx

    MarianMaxx Audi Expert

    Înscris:
    19 Apr 2014
    Locație:
    Italia
    Masina:
    Audi A6 4G "break" 2.0 TDI ultra 190 CP S-tronic (CNHA) 2014 "S-Line de Romania"
    @seftaka asa am patit si eu in primele luni cand am cumparat masina. S-tronic de pe ultra cu tractiune fata este sensibil la plecarea din loc daca nu se tureaza imediat. De aceea trebuie putina practica si Auto Hold activ. Cand simt ca ii da in nas si vad ca vrea sa moara motorul o ajut din acceleratie (sprituri ca la batrana Dacie :)). Nu face decat daca o grabesti si/sau ai rotiile virate la maxim... sau la plecarea din rampa dupa o pauza mai lunga. Nu am reusit sa inteleg daca este din calibrarea ambreiajelor sau motorul nu raspunde la acceleratie si cutia se grabeste sa debraieze. Motorul de murit nu mai moare de peste un an, dar o data pe luna este pe aproape sa o faca.:3sadwalk:

    Cred ca am fost primul care s-a plans ca ii moare motorul la plecare cu o cutie automata. :arco:
     
    pamfilie2006 apreciază asta.
  6. borsy

    borsy Audi Expert

    Înscris:
    4 Noi 2013
    Locație:
    România
    Masina:
    Audi A6 C7 avant/S-tronic/2.0 TDI ultra-140kw CNHA
    Eu nu am pățit așa ceva de când am mașina. Am plecat și din rampă, și mai forțat, și virat, dar cine știe........
     
  7. audi66

    audi66 Audi Expert

    Înscris:
    18 Ian 2011
    Locație:
    București / Italy
    Masina:
    - A6 C6 3.0TDI CDYA 2010 -
    Nu e tarziu, nu te mira sa nu cobesti. :)
     
  8. borsy

    borsy Audi Expert

    Înscris:
    4 Noi 2013
    Locație:
    România
    Masina:
    Audi A6 C7 avant/S-tronic/2.0 TDI ultra-140kw CNHA
    Just, nu ar fi prima dată. :)
     
    audi66 apreciază asta.
  9. alex2680

    alex2680 5th Gear Member

    Înscris:
    18 Noi 2015
    Locație:
    București
    Masina:
    A6 2.0 TDI Ultra S tronic, 2015
    Si eu am A6le ultra de 4 ani+, masina luata de noua si nu am patit sa moara motorul sau sa dea semne ca e pe pragul de a se opri. Nu am auzit in viata mea sa moara motorul la plecare, avand cutie automata. Ceva e dubios la cei care patesc asta.
     
  10. Andreyhot

    Andreyhot 1st Gear Member

    Înscris:
    12 Iun 2016
    Locație:
    Galati
    Masina:
    Audi a 6 2.0 diesel
    Am înțeles !!! Eu am mai vorbit cu mulți mecanici despre chestia asta . Apoi si cu unul care pune softuri pe mașini . Toți mi-au spus sa mă
    Duc la reprezentanta sa îmi actualizeze toată mașina la o alta versiune mai noua.. oare sa fie o cauza și asta ?
     
  11. alex2680

    alex2680 5th Gear Member

    Înscris:
    18 Noi 2015
    Locație:
    București
    Masina:
    A6 2.0 TDI Ultra S tronic, 2015
    Andreyhot
    Sigur nu e normal sa faca asa. Va garantez. A mea pleaca perfect fara acceleratie, nu “da sa moara”. Asa ca mergeti in service pentru ca sigur e ceva in neregula.
     
  12. Darius21

    Darius21 5th Gear Member

    Înscris:
    20 Ian 2015
    Locație:
    Germania - Sibiu / Romania
    Masina:
    Audi a6(c7) 3.0 BiTDI Avant,competition,an fabricatie 09.2017
    Salutari,
    Vin si eu cu o intrebarea vesnica: la cutia de viteze tiptronic (8HP montata pe A6 4G C7 Competition), se schimba uleiul ? Am intrebat la o reprezentata Audi din Germania, ziceau ca nu se schimba, totusi, ce am mai citit pe forum in trecut in alte topicuri, producatorul cutiei recomanda schimbarea uleiului. Voi (mai.ales cei cu tiptronic), cum ati procedat ?
     
  13. audi66

    audi66 Audi Expert

    Înscris:
    18 Ian 2011
    Locație:
    București / Italy
    Masina:
    - A6 C6 3.0TDI CDYA 2010 -
    Se schimba 100%.
     
    borsy apreciază asta.
  14. Ionut Stancu Bronze Member

    Înscris:
    5 Dec 2018
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A6 C7 FL, 3.0BiTDI, CVUA, 2016
    Oficial nu se schimba. Dar daca doresti sa il schimbi, ti-l schimba si reprezentanta. Am intrebat eu si mi-au dat niste preturi WOW evident.
    Eu l-am schimbat recent si avea pilitura destula stransa in filtru. Nu am simtit schimbari majore in comportament, insa nu pt asta il schimbi.
    Eu iti recomand sa il schimbi. Bafta!
     
  15. Darius21

    Darius21 5th Gear Member

    Înscris:
    20 Ian 2015
    Locație:
    Germania - Sibiu / Romania
    Masina:
    Audi a6(c7) 3.0 BiTDI Avant,competition,an fabricatie 09.2017
    Pai eu locuiesc in Germania. O sa vreau sa il schimb, probabil in vara. O sa ma interesez la ZF (este o fabrica ZF in orasul unde locuiesc) cat si la reprezentanta cat costa un schimb de ulei. Merci frumos pentru raspunsuri. :)
     
  16. cl4ud1u 1st Gear Member

    Înscris:
    4 Iun 2018
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A6, 3.0 TDI, 2014
    Salut. Am un A6 C7 4GB Competition la care am schimbat uleiul cutiei la 100.000km. Operatiunea s-a facut la service Faur, partener ZF. Dupa schimbarea uleiului, cutia imi da niste socuri care sunt destul de puternice cateodata cand schimba vitezele sau la decelerare brusca. Asta se intampla la schimbarile intre treptele de la 1 la 5. Ei mi=au recomandat sa merge la Audi si sa fac o resetare a adaptarilor cutiei. Ce imi recomandati ?
     
  17. Yoromica

    Yoromica Silver Member

    Înscris:
    16 Mai 2018
    Locație:
    Castelnuovo Scrivia-Italia
    Masina:
    A6 C7 3.0 tdi CDUC s-tronic Golf 6 1.4 tsi CAVD DQ200 Polo 9N BBY
    De ce n-au facut adaptarea cutiei acolo ? Fac lucrul doar de jumătate?
     
  18. cl4ud1u 1st Gear Member

    Înscris:
    4 Iun 2018
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A6, 3.0 TDI, 2014
    La telefon mi-au spus ca doar la audi se poate :" trebuie conectata masina cu fabrica "
     
  19. Yoromica

    Yoromica Silver Member

    Înscris:
    16 Mai 2018
    Locație:
    Castelnuovo Scrivia-Italia
    Masina:
    A6 C7 3.0 tdi CDUC s-tronic Golf 6 1.4 tsi CAVD DQ200 Polo 9N BBY
    Sa faca update de versiune soft trebuie conectare cu fabrica. Du-te la audi, ce poti sa faci.
     
  20. audi66

    audi66 Audi Expert

    Înscris:
    18 Ian 2011
    Locație:
    București / Italy
    Masina:
    - A6 C6 3.0TDI CDYA 2010 -
    La ZF Faur nu fac adaptari, nu fac update de software.
     

Distribuie pagina asta