1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.

Cutia de viteze Manuala la A4 B6 - diverse probleme si rezolvari

Discuție în 'Audi A4 B6 (2001 – 2005)' creată de dannypapuc, 9 Sep 2007.

  1. Raul_X 2nd Gear Member

    Înscris:
    4 Iun 2016
    Locație:
    Oradea
    Masina:
    Audi A4, 1.9 TDI, AWX, 131 CP, 2003, Avant
  2. audi66

    audi66 Audi Expert

    Înscris:
    18 Ian 2011
    Locație:
    București / Italy
    Masina:
    - A6 C6 3.0TDI CDYA 2010 -
    Cumpara un set de M-uri de la Yato si gata.
    Costa 50-60 lei.
     
  3. Raul_X 2nd Gear Member

    Înscris:
    4 Iun 2016
    Locație:
    Oradea
    Masina:
    Audi A4, 1.9 TDI, AWX, 131 CP, 2003, Avant
    Trebuie sa aibe gaura in mijloc si nu am gasit set asa
     
  4. TalosCosmin

    TalosCosmin Platinum Member

    Înscris:
    12 Feb 2013
    Locație:
    Sălaj
    Masina:
    A4 B5 Avant Facelift, AJM , fab. 2000
    @audi66 Nu e buna trusa de Yato. Sus la umplere parca e imbus sau M iar la buson e o stelata cu gaura pe centru. Eu am incercat sa dau gaura in trusa mai sus amintita si n-am reusit.:)
     
  5. Raul_X 2nd Gear Member

    Înscris:
    4 Iun 2016
    Locație:
    Oradea
    Masina:
    Audi A4, 1.9 TDI, AWX, 131 CP, 2003, Avant
    Am luat cheia din linkul de mai sus (de la alta firma, epiesa o are doar pe net) si e cea potrivita.
     
    TalosCosmin apreciază asta.
  6. Ovi292

    Ovi292 2nd Gear Member

    Înscris:
    29 Apr 2014
    Locație:
    Râmnicu Vâlcea
    Masina:
    Audi a4, 1.8T, BFB, 2003
    Salutare, vin si eu cu o problema am citit cam tot pe aici si nu am intalnit problema mea ..
    Pe scurt de ceva vreme a inceput sa agate in treapta a 2 a , opunea si putina rezistenta! Dupa o luna de stat de dreapta masina caraie destul de nasol cand o introduc in treapta 2 ..insa nu de fiecare data! Nu prea stiu de unde si cu ce sa incept! M am gandit sa i schimb kit ul de timonerie sau sa o reglez dar nu am gasit nimic concret o explicatie aici pe forum! Cutia nu are scurgeri, restul treptelor intra perfect, va multumesc!
     
  7. Sorin87

    Sorin87 Gold Member

    Înscris:
    25 Sep 2008
    Locație:
    București
    Masina:
    --
    Pregateste-te de o cutie de viteze. I-ai schimbat vreodata uleiul?
     
  8. audi66

    audi66 Audi Expert

    Înscris:
    18 Ian 2011
    Locație:
    București / Italy
    Masina:
    - A6 C6 3.0TDI CDYA 2010 -
    Decat sa se pregateasca pentru o cutie de viteze second-hand, mai bine se pregateste pentru un inel sincron sau poate sincronul in sine si o repara pe a lui.
     
  9. Cristi Staff Member Staff Member

    Înscris:
    21 Mar 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 - S-line - 2.0 TDI ( BRE ) 140 CP
    Indiferent ce vrea sa faca trebuie demontata cutia de pe masina si facuta bucati daca vrea sa o repare. Mai bine cumpara una SH cu acelasi cod care nu costa mai mult de 800 lei si aia e. Verifica uleiul in cutia SH sa fie la nivel si curat si o monteaza in locul cele defecte.
     
  10. audi66

    audi66 Audi Expert

    Înscris:
    18 Ian 2011
    Locație:
    București / Italy
    Masina:
    - A6 C6 3.0TDI CDYA 2010 -
    Da, cumpara o cutie de 18-19 ani cu minim 500.000 km, ca asta gasesti in dezmembrari.
    Aceeasi problema am avut-o si eu pe TSI, dar am scapat cu inlocuirea inelului de sincron, vreo 15-20€ inelul si 3l de ulei Fuchs. Manopera am facut-o singur.
    Intr-adevar, sincronul costa vreo 150-200€, daca este el de vina.
    Dar, pana nu demontezi nu stii.
     
  11. Cristi Staff Member Staff Member

    Înscris:
    21 Mar 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 - S-line - 2.0 TDI ( BRE ) 140 CP
    Se gasesc si cu km putini. Eu imi dau seama imediat daca este o cazatura sau este ce trebuie dar asta nu face obiectul discutiei.

    Asta este ideea principala.
     
  12. Ovi292

    Ovi292 2nd Gear Member

    Înscris:
    29 Apr 2014
    Locație:
    Râmnicu Vâlcea
    Masina:
    Audi a4, 1.8T, BFB, 2003
    Aseara am schimbat uleiul din cutie. I-am pus ulei original. Cel vechi era negru si avea si ceva pilitura. Cutia din pacate face la fel parca nu se mai aude atat de tare caraitul. O sa caut sincron sa vad cam cat ar costa. Daca nu costa foarte mult parca as prefera sa o repar pe a mea.
     
  13. Ovi292

    Ovi292 2nd Gear Member

    Înscris:
    29 Apr 2014
    Locație:
    Râmnicu Vâlcea
    Masina:
    Audi a4, 1.8T, BFB, 2003
    Salutare,
    Revin cu o intrebare: pot monta o cutie luata de pe un motor de 150 cp pe al meu BFB de 163 ? Ce ar mai trebui schimbat ? Se potriveste ? Raportul de transmisie se modifica ? Am tot cautat raspunsuri si nu m-am lamurit. Multumesc.
     
  14. arazvan2002

    arazvan2002 Audi Expert

    Înscris:
    1 Iul 2010
    Locație:
    București/Fieni
    Masina:
    A4 B8 allroad 2.0TDI CAHA
    Fizic se potrivește orice cutie. Daca e tracțiune față, nici atât nu te interesează raportul. Cel mai clar se fac comparații pe coduri de cutie și văzut fiecare ce rapoarte are, altfel e can can. Găsești pe net niste PDF-uri Cu toate cutiile montate pe orice mașină vag și detaliile despre rapoarte. Vezi pe workshop-manuals.com.
     
  15. Vlad○○○○ 1st Gear Member

    Înscris:
    3 Mar 2018
    Locație:
    Roman.Neamt
    Masina:
    Audi A4, b6 2002
    Va salut,
    Masina e un Audi A4 B6 motor 131cp cod AWX an 2002.
    Imi intra perfect treptele 1, 2, 3, 4, 5 dar cand vreau sa bag marche-arriere, trebuie sa imping mai tare (forțat) in dreapta pentru a intra in treapta marche-arriere.
    Va rog daca aveti o indrumare ceva sau ce trebuie sa schimb, sunt satul de "mecanici care iau prin eliminare".
    Va multumesc.
     
  16. Cristi Staff Member Staff Member

    Înscris:
    21 Mar 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 - S-line - 2.0 TDI ( BRE ) 140 CP
    Chiar daca nu o regasesti aici nu este o obligatie sa scrii sau sa intrebi pe forum. Tu crezi ca un mecanic iti sta la dispozitie pe forum ? Desfa cutia tot la un mecanic, verifica timoneria tot la un mecanic si asa ma departe. Fara sa mergi la mecanic NU stie nimeni. Si da, trebuie sa o iei prin eliminare si asta NU este vina mecancilor ci asa trebuie procedat.

    Un forum functioneaza in felul urmator: dupa ce ai facut tot ce era de facut (diagnoza, reparatii, demontare, inlocuire piese defecte cu alte piese noi si originale, curatare senzori si asa mai departe) si ai epuizat toate solutiile, atunci cand ai probleme, citesti si intrebi pe forum. Tu ai procedat exact invers.

    Ulterior trebuie sa scrii si sa spui cum ai rezolvat o problema pentru ca un forum asa se construieste, nu pe intrebari ci despre cum am rezolvat o problema. Bafta.
     
  17. audi66

    audi66 Audi Expert

    Înscris:
    18 Ian 2011
    Locație:
    București / Italy
    Masina:
    - A6 C6 3.0TDI CDYA 2010 -
    Nu exista raspuns concret. Intai verifici tot ce inseamna timonerie, bucse de plastic, nituri, etc.
    Dupa, reglezi timoneria conform ELSA. Daca problema persista, probabil e din cutie care trebuie desfacuta pentru a sti ce este de inlocuit.
     
    Vlad○○○○ apreciază asta.
  18. GabrielC27

    GabrielC27 1st Gear Member

    Înscris:
    17 Mai 2019
    Locație:
    Timisoara
    Masina:
    Audi A4, 1.9 TDI AVF, 2004
  19. Cristi Staff Member Staff Member

    Înscris:
    21 Mar 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 - S-line - 2.0 TDI ( BRE ) 140 CP
    Poate fi oriunde. Chiar in pagina asta ai raspunsul, scris anterior mesajului tau. Un forum functioneaza in felul urmator: dupa ce ai facut tot ce era de facut (diagnoza, reparatii, demontare, inlocuire piese defecte cu alte piese noi si originale, curatare senzori si asa mai departe) si ai epuizat toate solutiile, atunci cand ai probleme, citesti si intrebi pe forum. Tu ai procedat exact invers.

    Ulterior trebuie sa scrii si sa spui cum ai rezolvat o problema pentru ca un forum asa se construieste, nu pe intrebari ci despre cum am rezolvat o problema. Bafta.
     
  20. K3nT Platinum Member

    Înscris:
    1 Oct 2013
    Locație:
    Timișoara
    Masina:
    A4B6 1.9TDI AVF 2003 Berlina 155HP 1BV ; A6C7 Avant Quattro 2,0 TDI -DDDA-2018
    Salut,
    Trebuie sa schimb cutia de viteze iar conform ELSA codul cutiei montate pe mașina mea este 01E300049 GBA.
    Aveți cunoștințe dacă se potrivește si alt cod tot de pe A4 B6 cod motor AVF ?

    Mersi
     

Distribuie pagina asta