1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.

Cutia de viteze manuala la A6 C5 - discutii diverse - probleme si rezolvari

Discuție în 'Audi A6 C5 (1997 - 2004)' creată de hadallex, 9 Iun 2012.

  1. Skywalker

    Skywalker Silver Member

    Înscris:
    13 Sep 2011
    Locație:
    Timisoara
    Masina:
    Renault Grand Scenic 1.9dCi
  2. Romeo_79

    Romeo_79 Gold Member

    Înscris:
    12 Iul 2008
    Locație:
    Piatra Neamț
    Masina:
    A4 Allroad 2.0 TDI 177 CP CGLC 2013
    Salutare.
    Tampoanele de la cutia de viteze (manuala, 5 trepte) au coduri diferite, respectiv 4B0 399 151P (stanga) si 4B0 399 151R (dreapta).
    E vreo diferenta reala intre ele? Sau se pot monta doua tampoane cu codul pentru stanga?
    Multumesc.
     
  3. audi66

    audi66 Audi Expert

    Înscris:
    18 Ian 2011
    Locație:
    București / Italy
    Masina:
    - A6 C6 3.0TDI CDYA 2010 -
    Se pot monta cum vrei.
    Nu gasesti Lemforder decat pentru stanga, nu ? Pentru dreapta doar Malo si Original Imperium fac suporti aftermarket.
     
  4. Romeo_79

    Romeo_79 Gold Member

    Înscris:
    12 Iul 2008
    Locație:
    Piatra Neamț
    Masina:
    A4 Allroad 2.0 TDI 177 CP CGLC 2013
    @audi66 Exact, doar asa am gasit. Daca nu e diferenta intre ele, o sa montez doua de stanga.
    Multumesc.
     
  5. Vlad CMV

    Vlad CMV 2nd Gear Member

    Înscris:
    9 Iun 2016
    Locație:
    Iași
    Masina:
    A6 C5 1,9 TDI AVF 2002
    Buna ziua domnilor! Vreau sa cer un sfat sau o pista de l voi, se da mașina din semnătura A6 1.9 avf la care se manifesta un zgomot in accelerare constanta sau mai bine zis menținerea turației intra 2-3 chiar și a 4 a puțin un zgomot gen “huruit”, am încercat prin a schimba uleiul din cutie nu avea deloc pilitura...uleiul ok i-am pus original tot așa face.
     
  6. nucugheri

    nucugheri Audi Expert

    Înscris:
    13 Dec 2007
    Locație:
    Bistrița
    Masina:
    Audi A6 C5 1,9 TDI 96 KW
    Verifica si rulmentii pe un elevator, la cineva care stie sa "asculte" .
    Huruitul se amplifica in viraje ?
     
  7. Cristi Staff Member Staff Member

    Înscris:
    21 Mar 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 - S-line - 2.0 TDI ( BRE ) 140 CP
    Vlad mai mult ca sigur ca problema ta nu are niic o legatura cu, cutia de viteze. Mergi la un bun mecanic.
     
  8. Vlad CMV

    Vlad CMV 2nd Gear Member

    Înscris:
    9 Iun 2016
    Locație:
    Iași
    Masina:
    A6 C5 1,9 TDI AVF 2002
    Nu se amplifica in viraje...și dispar la apăsarea ambreiajului. Și de exemplu când împing spre a 3 a începe sa se audă...oare poate fi si de la rulmentul de presiune?
     
  9. Vlad CMV

    Vlad CMV 2nd Gear Member

    Înscris:
    9 Iun 2016
    Locație:
    Iași
    Masina:
    A6 C5 1,9 TDI AVF 2002
    Imi cer scuze de dublu post, cutia mea tot asa se manifesta. Cutia de pe masina mea conform fisei are cutie FRK se potriveste AEK-Z ? la timonerie si asa mai departe? Provine tot de pe un avf Passat. Multumesc!
     
  10. arazvan2002

    arazvan2002 Audi Expert

    Înscris:
    1 Iul 2010
    Locație:
    București/Fieni
    Masina:
    A4 B8 allroad 2.0TDI CAHA
    Pe passat e acelasi cod de cutie, tot FRK sau echivalent ELN. Cauta de pe aceeași motorizare dar eventual mai noua ca an, maxim 2003.

    Merge si de A4 B6, aceeași motorizare, doar ca va trebui sa pui flansele tale de planetare.

    Sent from my ASUS_Z00UD using Tapatalk
     
  11. Vlad CMV

    Vlad CMV 2nd Gear Member

    Înscris:
    9 Iun 2016
    Locație:
    Iași
    Masina:
    A6 C5 1,9 TDI AVF 2002
    Sa înțeleg ca aek-z nu e ok? E mai noua știu ca sau pus din 2003.
     
  12. ilie radu ioan

    ilie radu ioan 4th Gear Member

    Înscris:
    26 Aug 2016
    Locație:
    Vălenii de Munte
    Masina:
    Audi a6 c5 avant 1.9 tdi ajm . 2000
    Salut. Va rog sa ma ajutati cu urmatoare a nelamurire : care este codul orignal pentru ulei la cutia manuala in 5 trepte din anul 2001 ?
    Am citit pe acest topic ca pentru 6 trepte este codul : G 052 911 A2. OK , am mers la reprezentatnta Ploiesti ( cardinal motors ) sa cumpar numai ca cei de acolo mi-au spus ca defapt mie imi trebuie ulei cu norma API GL4, cel specificat de mine era API GL 5 si ca nu stiu ce s-ar coroda prin cutie daca pun GL5. Am dat inapoi si nu am mai cumparat numic pana ma lamuresc total. Puteti sa ma ajutati cu codul original ulei cutie ,pentru 1.9 ajm longitudinal cutie 5+1
    ?
     
  13. nucugheri

    nucugheri Audi Expert

    Înscris:
    13 Dec 2007
    Locație:
    Bistrița
    Masina:
    Audi A6 C5 1,9 TDI 96 KW
    Acesta este codul uleiului pentru cutia ta : G 052911 A2.
    A1, A2, etc...reprezinta cantitatea imbuteliata, 0,5litri, 1,0litru, etc...
     
    ilie radu ioan apreciază asta.
  14. ilie radu ioan

    ilie radu ioan 4th Gear Member

    Înscris:
    26 Aug 2016
    Locație:
    Vălenii de Munte
    Masina:
    Audi a6 c5 avant 1.9 tdi ajm . 2000
    Salut.
    Maine vreau sa schimb singur uleiul din cutie, dar va rog sa ma ajutați cu 2 nelamuriri:
    Ce cheie trebuie sa folosesc pentru golire ulei cutia de viteze? E un inbus acolo cu un pin pe mijloc, am măsurat e ceva Inbus de 17 cred da ce e cu pinul ala acolo nu înțeleg și nici cheia nu o găsesc.
    Și 2, am comandat ulei g052 911 a2 la un magazin de piese local, 65ron /l , l-am întrebat pe om, 'e original la prețul asta? ', 'da domnule' zice el, numai ca a venit un ulei marca febi pe care scrie într-adevăr codul g052 911 a2 cu norma api GL5 și la specificații SAE 75w90.
    O fi bun de ceva sau ma leg singur la cap?
    Menționez ca mașină mea are 340k și nu cred ca a fost vreodată schimbat uleiul din cutie, are pe buson un punct galben mic de vopsea ca un sigiliu.
     
    Ultima editare: 18 Ian 2019
  15. nucugheri

    nucugheri Audi Expert

    Înscris:
    13 Dec 2007
    Locație:
    Bistrița
    Masina:
    Audi A6 C5 1,9 TDI 96 KW
    Ti-a adus ulei original...Febi, nu original audi. Cel OE cu codul dat de tine, care e corect, costa cam 160-170 lei.
    Daca n-ai nici scule...cum te apuci de lucru ? Eventual imprumuta un imbus de la un atelier auto sa iti faci treaba. Stiu ei ce trebuie.
     
  16. ilie radu ioan

    ilie radu ioan 4th Gear Member

    Înscris:
    26 Aug 2016
    Locație:
    Vălenii de Munte
    Masina:
    Audi a6 c5 avant 1.9 tdi ajm . 2000
    Ajung azi la dedeman și poate găsesc acolo dar dacă și angajații de acolo se pricep ca mine ... Asa dacă as ști ce cheie e poate o găsesc, cu service auto nu fac treaba ce service împrumută chei?
     
  17. twist 2nd Gear Member

    Înscris:
    17 Feb 2018
    Locație:
    Romania
    Masina:
    Quattro
  18. aetohnadgob

    aetohnadgob 2nd Gear Member

    Înscris:
    26 Iun 2017
    Locație:
    Oradea
    Masina:
    Audi A6 C5 2001
    Buna seara, am si eu o problema cu pompa de ambreiaj. Scârțâie la apasare si urca cam greu sus. Intrebarea este cum o pot schima? Pe unde se schimba ce trebuie demontat si cum se aeriseste? Sper sa fi pus intrebarea unde trebuie :). Motor 1.9 AJM 6 trepte
     
  19. EmanuelSerban

    EmanuelSerban 1st Gear Member

    Înscris:
    28 Aug 2017
    Locație:
    Iasi
    Masina:
    Audi A6 2.0 tdi 2005
    Salut,
    Imi poti spune te rog cum ai rezolvat problema ? Multumesc.
     

Distribuie pagina asta