1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.

Cutia de viteze manuala la A6 C7 (4G) - diverse probleme si rezolvari

Discuție în 'Audi A6 C7 (2011 - 2018)' creată de Andronic, 29 Mai 2016.

  1. audi66

    audi66 Audi Expert

    Înscris:
    18 Ian 2011
    Locație:
    București / Italy
    Masina:
    - A6 C6 3.0TDI CDYA 2010 -
    Desfa-o pe a ta si inlocuieste rulmentii uzati (sunt relativi ieftini). Nu are rost sa dai banii pe una uzata care poate in scurt timp huruie ca a ta.
    Asta daca nu iti agata la schimbarea treptelor, acolo vorbim de sincroane uzate si costul reparatiei creste.
     
  2. ionut_mdln1

    ionut_mdln1 5th Gear Member

    Înscris:
    13 Feb 2012
    Locație:
    Slatina
    Masina:
    Audi A6 C7 2.0 TDI 2012 S-line
    Multumesc de raspuns. Nu imi agata la schimbarea treptelor de viteza. M-am gandit si eu la reparatie, dar sa o trimit prin curier la o firma specializata in reparatii nu prea am incredere, iar la mine in oras nu am gasit pe nimeni care sa stie sa repare c.v.
    Daca puteti sa imi recomandati pe cineva care face lucrul acesta, sau un cod echivalent la cutie?

    Multumesc mult.
     
  3. audi66

    audi66 Audi Expert

    Înscris:
    18 Ian 2011
    Locație:
    București / Italy
    Masina:
    - A6 C6 3.0TDI CDYA 2010 -
    E treaba de cateva ore. Te duci cu masina, nu trimiti cutia prin curier.

    Din cate vad in ETKA, cutia ta este singura cu raport 38/11. Deci tot NEJ va trebui sa montezi.

    upload_2019-9-11_20-1-28.png
     
  4. ionut_mdln1

    ionut_mdln1 5th Gear Member

    Înscris:
    13 Feb 2012
    Locație:
    Slatina
    Masina:
    Audi A6 C7 2.0 TDI 2012 S-line
    Recomanda-mi te rog unde as putea sa ma duc cu masina, caci nu stiu nici un service sau mecanic care sa faca asa ceva?
    Si poti sa imi zici daca montez alta cutie cu alt raport daca este vro problema? Sau ce schimbari apar?
     
  5. audi66

    audi66 Audi Expert

    Înscris:
    18 Ian 2011
    Locație:
    București / Italy
    Masina:
    - A6 C6 3.0TDI CDYA 2010 -
    Probabil va trebui alt kit de ambreiaj/volanta. Nu te sfatuiesc sa incerci asta pe banii tai.
    Cauta pe net Dementor Brasov, suna la ei sa iti faca o proforma. Sau la orice alt service de cutii, nu este o operatiune complicata.
     
  6. MirelMCA

    MirelMCA 2nd Gear Member

    Înscris:
    21 Oct 2016
    Locație:
    Pârscov
    Masina:
    Audi Q5 2013 2.0 CGLC Automat 7+1
    Salut, am pe masina cutie de viteze manuala cu codul NEJ, am intrebat la un magazin ce ulei săi bag si ce cantitate, iar ei mi-au spus ca intra 4 litri si trebuie codul G 052 532 A2, nu am gasit pe forum cantitatea la aceasta cutie NEJ. Va rog sa ma ajutati daca e corecta contitatea si codul.
    Mulțumesc.
     
    ssoriteu apreciază asta.
  7. ionut_mdln1

    ionut_mdln1 5th Gear Member

    Înscris:
    13 Feb 2012
    Locație:
    Slatina
    Masina:
    Audi A6 C7 2.0 TDI 2012 S-line
    audi66
    Multumesc frumos.


    MirelMCA
    Acum 2-3 saptamani am schimbat si eu uleiul la cutie. Au intrat 4 litri si acelasi cod am luat si eu.
     
    ssoriteu apreciază asta.
  8. MirelMCA

    MirelMCA 2nd Gear Member

    Înscris:
    21 Oct 2016
    Locație:
    Pârscov
    Masina:
    Audi Q5 2013 2.0 CGLC Automat 7+1
    Mulțumesc de ajutor.
     
  9. Cristian Sandu

    Cristian Sandu 1st Gear Member

    Înscris:
    16 Iul 2019
    Locație:
    Piatra Neamt
    Masina:
    A6 2.0Tdi Ultra, 2014
    Buna seara... Are cineva idee daca e normal sa vibreze schimbatorul de viteze la relanti si in mers? Se simte o vibratie cand tii mana pe el... si se observa si cu ochiul liber acea vibratie... nu e foarte puternica. Parca ar vibra si scaunul si volanul dar mai putin...
     
  10. Cristi Staff Member Staff Member

    Înscris:
    21 Mar 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 - S-line - 2.0 TDI ( BRE ) 140 CP
    Nu este normal o vibratie foarte mare. Este normala o vibratie. Dar dupa cum descrii nu stim exact si nu avem cum sa ne dam seama. Mergi la service si/sau compara cu alte masini. Acum sa nu incepi cu intrebarile de ce vibreaza si ce sa faci pentru ca sa dispara vibratia pentru ca sunt / exista raspunsurile pe forum si le descoperi singur dupa ce citesti forumul indiferent de topic si indiferent de cat timp ai nevoie sa descoperi motivele. Aici pe forum avem o regula: nu ne repetam cu intrebarile si mai ales cu raspunsurile deja existente.

    Nu in ultimul rand nu are nici o legatura intrebarea = mesajul tau cu acest topic, asta asa ca idee.
     
  11. seftaka

    seftaka Silver Member

    Înscris:
    7 Iul 2016
    Locație:
    Constanța
    Masina:
    Ex: Audi A6 2.0 TDI CGLD 2012 & Porsche Cayenne 3.0d 2016
    La relanti cel putin si la mine vibra si se si observa. Repet o vibratie normala! In mers nu am sesizat niciodata nimic anormal.
     
  12. Master89

    Master89 1st Gear Member

    Înscris:
    27 Mai 2013
    Locație:
    Titu
    Masina:
    Audi A6 Avant 2014 2.0 TDI Ultra CNHA
    Salutare!Stie cineva daca se poate face recalibrarea timoneriei?La masina mea dupa înlocuirea kit-ului de ambreiaj “agață” primele 2 trepte.Inainte sa dea cutia jos intrau perfect toate.Drumuri bune va doresc!


    Sent from my iPhone using Tapatalk
     
  13. Cristi Staff Member Staff Member

    Înscris:
    21 Mar 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 - S-line - 2.0 TDI ( BRE ) 140 CP
    Nu se face asa ceva. Daca ai probleme a fost un montaj defectuos sau la demontare montare s-a gresit ceva sau nu s-au respectat niste proceduri si/sau nu s-au folosit sculele/SDV-urile necesare si conforme.
     
    Master89 apreciază asta.
  14. Audi 4G 1st Gear Member

    Înscris:
    27 Dec 2019
    Locație:
    Suceava
    Masina:
    Audi a6 2l 2015
    zanety22 care a fost problemă tripidatiei la plecarea de pe loc ? Am si eu un Audi A6 2015 cu aceeași problemă adica trepideaza la plecarea de pe loc
     
  15. MarianMaxx

    MarianMaxx Audi Expert

    Înscris:
    19 Apr 2014
    Locație:
    Italia
    Masina:
    Audi A6 4G "break" 2.0 TDI ultra 190 CP S-tronic (CNHA) 2014 "S-Line de Romania"
    Nu prea mai conduc eu manuala, dar daca este sa reduc viteza pentru o manevra sau ma pregatesc de oprit... tot asa fac, apas jumatate de ambreiaj. Cred ca la tine este ori placa de presiune intarita, ori pistonasul de la pedala uzat. Nimic de ingrijorat daca merge cum trebuie.
     
  16. Marlboro100S

    Marlboro100S 1st Gear Member

    Înscris:
    1 Iul 2011
    Locație:
    Brasov
    Masina:
    A6,C7-2016 -190CP
    Salut,
    Ai rezolvat cumva? si a mea face la cald la fel :(
     
  17. audi66

    audi66 Audi Expert

    Înscris:
    18 Ian 2011
    Locație:
    București / Italy
    Masina:
    - A6 C6 3.0TDI CDYA 2010 -
    90% e volanta.
     
  18. P.Florin 1st Gear Member

    Înscris:
    2 Aug 2020
    Locație:
    Deva
    Masina:
    A6 2.0 TDI CSU 2016
    Salutare,
    Stie cineva de unde se poate aerisi cutia de viteze manuala la un Audi A6 C7 an 2016 cod motor CSU cu 110 Kw ? A trebuit sa scot teava din cutie si de atunci intra greu in viteza 1 si 2, cateodata in loc de viteza 1 intra in marsarier. Multumesc
     
  19. Cristi Staff Member Staff Member

    Înscris:
    21 Mar 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 - S-line - 2.0 TDI ( BRE ) 140 CP
    Ce teava ai scos ? Aerisirea de obicei se face in 99 % din cazuri pe la busonul de umplere.
     
    Mirel Radu apreciază asta.
  20. P.Florin 1st Gear Member

    Înscris:
    2 Aug 2020
    Locație:
    Deva
    Masina:
    A6 2.0 TDI CSU 2016
    Teava care intra in cutie, era lichid de frana pe ea, poti sa imi explici te rog cum se aeriseste? Multumesc
     

Distribuie pagina asta