1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.

Cutia Manuala de viteze si/sau Ambreiaj la A3 8P - diverse probleme si rezolvari

Discuție în 'Audi A3 8P (2003 - 2013)' creată de paul_e88, 22 Oct 2008.

  1. Sebisebisebi Bronze Member

    Înscris:
    4 Apr 2016
    Locație:
    Satu Mare
    Masina:
    A3 8p 2.0 tdi BKD 2005
    Banuiesc ca este vorba de o cutie manuala, motorul nu ar trebui sa aibe legatura cu cutia (electric vorbind) sau stie motorul in ce treapta este?
    Eu zic sa faci in felul urmator... uitate mai bine daca nu ai cumva ceva fire in zona unde sunt cabluriile de la maneta de viteze, s-ar putea sa ai pe acolo ceva fire pe acolo care atunci cand ajungi in treptele mentionate sa miste firele si ele ori sa se intrerupa ori sa se atinga...
    Verifica cu un vagcom daca nu ai ceva erori pe la motor.
     
  2. Mateut FLaviu 1st Gear Member

    Înscris:
    21 Mar 2019
    Locație:
    Cluj
    Masina:
    A3 1.9 2006
    Salutare, As avea o intrebare legat de un huruit asemanator cu cel de rulment roata. Care se manifestă doar pe decelerare in frana de motor, intre 76km/h si 72km/h. Am căutat putin si am auzit ca ar fi posibilitatea de la rulmentul de presiune. Poate cineva sa confirme asta? Dacă stationez cu motorul oprit si actionez pedala de ambreiaj scârțâie ca ca daciile vechi, să aibă si asta o legătură?
    Mulțumesc!
    Masina a3 2006 bkc 57000km
     
  3. audi66

    audi66 Audi Expert

    Înscris:
    18 Ian 2011
    Locație:
    București / Italy
    Masina:
    - A6 C6 3.0TDI CDYA 2010 -
    Se poate. La fel de posibil este sa ai si vreun rulment la cutie uzat.

    Dar la 57.000 km, daca sunt reali raportat la varsta masinii, eu as scoate ambreiajul din discutie.

    In schimb, cutiile manuale de pe A3 au cam creat probleme, mai ales in treapta 2.
     
  4. Mateut FLaviu 1st Gear Member

    Înscris:
    21 Mar 2019
    Locație:
    Cluj
    Masina:
    A3 1.9 2006
    Mulțumesc de răspuns, e luată de nouă de cineva din familie, sunt reali, deci mai degrabă o sa investighez cutia. Mersi
     
  5. audi66

    audi66 Audi Expert

    Înscris:
    18 Ian 2011
    Locație:
    București / Italy
    Masina:
    - A6 C6 3.0TDI CDYA 2010 -
    Exact. Daca in turatie mai mare (+3000rpm) iti caraie cand dai a 2-a, e inceputul sfarsitului. Pregateste-te de sincron + rulment cu ace, piese relativ ieftine, manopera e alta discutie.
     
  6. Mateut FLaviu 1st Gear Member

    Înscris:
    21 Mar 2019
    Locație:
    Cluj
    Masina:
    A3 1.9 2006
  7. Gigo 1st Gear Member

    Înscris:
    5 Sep 2018
    Locație:
    Calarasi
    Masina:
    Audi a3
    Asa mi-se intampla si mie ,ai gasit vreun raspuns ???
     
  8. audi66

    audi66 Audi Expert

    Înscris:
    18 Ian 2011
    Locație:
    București / Italy
    Masina:
    - A6 C6 3.0TDI CDYA 2010 -
    De ce nu verificati timoneria ? Ambreiajul ? Pompa si cilindrul ?
     
  9. Cristi Staff Member Staff Member

    Înscris:
    21 Mar 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 - S-line - 2.0 TDI ( BRE ) 140 CP
    Pentru ca mai bine intrebam aiurea si inutil in loc sa desfacem masina si sa reparam ce este defect ? Ce as mai desfiinta eu forumurile si orice de felul asta. Ne ducem de rapa cu tinerii astia si nu numai, care cred ca o masina se repara din tastatura.

    Gigo invata faptul ca "astazi = in ziua de azi" un forum functioneaza in felul urmator: dupa ce ai facut tot ce era de facut (diagnoza, reparatii, demontare, inlocuire piese defecte cu alte piese noi si originale, curatare senzori si asa mai departe) si ai epuizat toate solutiile, atunci cand ai probleme, citesti si intrebi pe forum. Tu ai procedat exact invers.

    Ulterior trebuie sa scrii si sa spui cum ai rezolvat o problema pentru ca un forum asa se construieste, nu pe intrebari ci despre cum am rezolvat o problema.
     
  10. Izyboss07@gm 1st Gear Member

    Înscris:
    15 Feb 2020
    Locație:
    Calarasi
    Masina:
    Audi A 3,1,6 ,2007
    Salut,
    Am un audi A3 8P an 2007, 1.6 benzina (cod motor BSE) si cutie 5 trepte manuala. Vreau sa-i schimb cutia. Am tot citit ca ce am eu pe masina e compatibila cu Golf 5, Touran, etc. Aveți idee daca e așa ? Mulțumesc.
     
  11. Cristi Staff Member Staff Member

    Înscris:
    21 Mar 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 - S-line - 2.0 TDI ( BRE ) 140 CP
    Iti cumperi cutie cu exact acelasi cod de pe cutia ta. Ca, poate, au mai fost montat si pe alte modele din grupul VAG modelul tau de cutie asta vezi in ELSA.
    Cand mai ceri asemnea informatii ataseaza obligatoriu seria de sasiu pentru a se extrage = afla codul de cutie de pe masina ta si ulterior vazut pe ce alte platforme din grupul VAG a mai fost montata. Codul tau de cutie este trecut in cartea service sau pe sticker-ul din portbagaj. Asa si tu poti afla de pe ce alte masini poti lua acea cutie.
     
  12. Roxana1315 1st Gear Member

    Înscris:
    11 Iun 2019
    Locație:
    Cluj-Napoca
    Masina:
    Audi A3 1.6 2000
    Salut,
    Detin un Audi A3 8P 2005 6+1 trepte cutie manuala, cod motor BKD. Se înțepeneste schimbătorul în marche - ariere, în viteza 1-a si uneori a 2-a. In timpul mersului nu face figuri cand schimb viteza. Pompa de la pedala a fost schimbată. Are cineva idee care ar putea fi problema ?
     
  13. Cristi Staff Member Staff Member

    Înscris:
    21 Mar 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 - S-line - 2.0 TDI ( BRE ) 140 CP
    Nu. Problema asta se rezolva la mecanic dupa ce se verifica absolut tot: timonerie cutie de viteze, pompa ambreiaj, si asa mai departe. Mecanicul la care ai fost nu a facut nimic din toate astea daca doar a schimbat o piesa si gata. Daca ai montat o mizerie de pompa se poate sa fie direct defecta. Nu este prima data cand se intampla asta. Mergi la alt mecanic pentru ca degeaba pui asemenea intrebari pe forum. Nu o sa rezolvi problema din spatele tastaturii.
     
  14. salexutz 1st Gear Member

    Înscris:
    23 Noi 2011
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    VW Golf V 1,9TDI (BKC)
    Prezentare Kit ambreiaj cu volanta masa dubla Sachs ( 2290 602 004 ) pentru grupul VAG AUDI A3 1.6 tdi 105cp si 1.9 tdi 105cp


     
  15. salexutz 1st Gear Member

    Înscris:
    23 Noi 2011
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    VW Golf V 1,9TDI (BKC)
    Ambreiaj cu volanta masa dubla Sachs AUDI A3 cu motor 2.0 tdi



    Ambreiaj cu volanta masa simpla Audi A3 cu motor 1.9 tdi ALH BKC BRU BLS BXE | Conversie volanta dubla la volanta simpla

     
  16. Byron

    Byron 1st Gear Member

    Înscris:
    8 Mai 2018
    Locație:
    Oradea
    Masina:
    Audi A3, 2.0 TDI, 2008
    Salut,

    Am si eu o intrebare. Detin un Audi A3 8PA, 2008, 2.0 TDI si de ceva timp, cam de un an, ma cam confrunt cu un zgomot ciudat. Cand sunt bara la bara de exemplu si mai actionez ambreiaj + frana, sau cand mai aranjez masina in parcare (a I-a) se aude sub masina un fel de vibratie, vuiet, suier, nici nu stiu cum sa cataloghez sunetul. Dupa ce trec in treapta a doua, zgomotul mai tine pret de 10-20 secunde si dispare. Si in alea 20 de secunde zgomotul e asa in reprize - gen se aude, pauza o secunda, iar se aude, iar pauza o secunda. Ma gandeam ca poate o fi de la discuri, placute, dar ar trebui sa se auda de fiecare data cand franez, indiferent de viteza in care sunt, plus ca nu e sunetul acela ascutit. Iar discurile si placutele au fost schimbate recent, iar sunetul era si inainte.

    Aveti aici un link cu sunetul https://voca.ro/nyE03FnDdC6
    De pe la secunda 6-7 se aude cel mai bine sunetul.

    Mersi anticipat!
     
  17. audi66

    audi66 Audi Expert

    Înscris:
    18 Ian 2011
    Locație:
    București / Italy
    Masina:
    - A6 C6 3.0TDI CDYA 2010 -
    Inlocuieste kit-ul de ambreiaj + volanta.
     
  18. Byron

    Byron 1st Gear Member

    Înscris:
    8 Mai 2018
    Locație:
    Oradea
    Masina:
    Audi A3, 2.0 TDI, 2008
    Deci de acolo e problema, banuiam si eu, mai ales ca in ultima vreme au aparut tot mai multe semne, doar ca asta cu sunetul tine de anul trecut din toamna/iarna, dar alte semne nu erau. Asa am sa fac, mersi frumos de raspuns!
     
    Ultima editare: 22 Iun 2020
  19. Schelet77 1st Gear Member

    Înscris:
    14 Dec 2016
    Locație:
    Piatra Neamț
    Masina:
    Audi A8 3.0TDI 2007
    Salut,

    Am cumpărat un Audi A3 8p 1.9TDI 77kw/105CP motor BKC 5 trepte din 2004, cu cutia spartă.
    Cod cutie 0A4301107D.
    Se poate monta vreo cutie cu alt cod?
     
  20. nucugheri

    nucugheri Audi Expert

    Înscris:
    13 Dec 2007
    Locație:
    Bistrița
    Masina:
    Audi A6 C5 1,9 TDI 96 KW
    Codul ala este de carcasa ambreiaj.
    Lasa seria de caroserie sa vad ce cod de cutie ai.
     

Distribuie pagina asta