1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.

Cutie Automata - discutii - probleme si rezolvari

Discuție în 'Motoare si transmisii' creată de Shuny, 30 Noi 2007.

Stare subiect:
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.
  1. raresicu76

    raresicu76 3rd Gear Member

    Înscris:
    11 Dec 2007
    Locație:
    Constanta
    Masina:
    Audi a3 Sportback 1.2TFSI S-tronic Pro S-line
    m-am uitat in manual si scrie ca nu se schimba uleiul la modelul tau. Ai cutie tiptronic in 6,nu cvt. uite capacitatile si codul de ulei ti le atasez in fisierul urmator
     
  2. SaLLa

    SaLLa 3rd Gear Member

    Înscris:
    20 Dec 2007
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    Audi A6 1998 1.9TDI
    nu stiu ce sa zic...knd am luato nu zmucea deloc si am o oroare sa nu zmuceasca cutia dak zmuceste nu imi mai place si daia schimb uleiu mereu..
     
  3. cristi231077

    cristi231077 Audi Expert

    Înscris:
    5 Sep 2007
    Locație:
    Timișoara
    Masina:
    <<<<===
    Sigur nu ai gresit la scriere ? Schimbi uleiul din cutie la 10.000 km sau la 100.000 km ? :uhm:
     
  4. Raj 1st Gear Member

    Înscris:
    25 Ian 2008
    Multumesc frumos Raresicu pt informatii,dupa ce m-am mai uitat aseara pe alte forumuri am ajuns si eu la aceeasi concluzie,este tiptronic in 6 viteza.aveti idee despre costurile unui schimb de ulei ?
     
  5. cristi231077

    cristi231077 Audi Expert

    Înscris:
    5 Sep 2007
    Locație:
    Timișoara
    Masina:
    <<<<===
    Trebuie intai sa afli ce tip ulei iti trebuie, pentru ca sunt mai mule tipuri de ulei pentru cutie.
     
  6. SaLLa

    SaLLa 3rd Gear Member

    Înscris:
    20 Dec 2007
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    Audi A6 1998 1.9TDI
    si vezi k nu se schimba oriunde augsburg sau reprezentanta atata stiu eu k au pompele acelea speciale:|
     
  7. raresicu76

    raresicu76 3rd Gear Member

    Înscris:
    11 Dec 2007
    Locație:
    Constanta
    Masina:
    Audi a3 Sportback 1.2TFSI S-tronic Pro S-line
    raj, ai acolo explicit(in fisierul ala atasat) si codurile de la uleiuri. Codurile originale, si cantitatea care iti trebuie. Eu tin minte de cind am avut si eu tiptronic, ca era cam 1 mil litrul(acum 3 ani). Sa ma tii la curent cu ce ai rezolvat, pentru ca sunt curios. Daca mai ai nevoie de ceva documentatie sau afli ceva nou si nu stii ce inseamna poti sa ma intrebi
     
  8. Ruben

    Ruben 2nd Gear Member

    Înscris:
    28 Noi 2007
    Locație:
    Cluj-Napoca
    Masina:
    Audi A6 allroad 3.0 tdi
    eu am un a6 de 2.5 tdi de 150 cp din 2001,il am de nou si masina are acuma 160000 km dar nu i0-am schimbat nici odata uleiul in cutie,cutie tiptronic 5 trepte,si nu da nici un semn ca nu ii place cu uleiul original
     
  9. cristi231077

    cristi231077 Audi Expert

    Înscris:
    5 Sep 2007
    Locație:
    Timișoara
    Masina:
    <<<<===
    Sunt unele cutii la care chiar nu trebuie schimbat.:yes:
     
  10. sad 2nd Gear Member

    Înscris:
    16 Dec 2007
    Locație:
    IS
    Masina:
    A6 2.7 TDI QUATTRO

    La cutiile multitronic se schimba la 60.000 km , iar tiptronic 120.000 . Atentie !!! doar uleiul din cutia de viteze , nu convertor , planetare ...!!!
     
  11. cristi231077

    cristi231077 Audi Expert

    Înscris:
    5 Sep 2007
    Locație:
    Timișoara
    Masina:
    <<<<===
    Eu am auzit ca sunt unele cutii de la modelele mai noi la care nu trebuie sa mai schimbi uleiul. Nu stiu cat e de adevarat, dar cica au descoperit un ulei mai special care nu se gaseste in comert si ti-l baga din fabrica, iar daca nu stii si-l schimbi cu unul din comert ai probleme cu cutia.

    :sign_ot:
    Nu ai un Private Message de la mine ?
     
    Ultima editare: 7 Feb 2008
  12. X Gold Member

    Înscris:
    21 Noi 2007
    Locație:
    Iași
    Masina:
    -
    Chiar daca am aparut cam tarziu cu o replica, pot sa-ti spun ca daca NU ai de gand sa chimbi masina curand(ca si mine), atunci pot sa-ti spun ca la un service foarte bun se rezolva.Intreaba de timonerie si zi-le sa verifice angrenajele si daca se pricep, se rezolva fara sa trebuiasca sa schimbi cutia;) Ideea de a schimba masina nu e o solutie pt ca si cu urmatoarea poti avea probleme,indiferent ca e noua sau de 4-5 ani.
     
  13. Ramona 1st Gear Member

    Înscris:
    13 Feb 2008
    cam ce inseamna plansetul ala in cazul caderii cutiei automate? ai o cifra a costului?
     
  14. Stefan

    Stefan Audi Expert

    Înscris:
    9 Oct 2007
    Locație:
    București
    Masina:
    AUDI A4 B5 Avant, 2001, PD, AJM, 116+ CP by arazvan2002
    am venit si eu cam tarziu...vezi ca in sectiunea service auto am pus un service bun din iasi
    daca nu gasesti da'mi un pm. sunt foarte priceputi acolo, mai ales seful care lucreaza la masini cot la cot cu ceilalti. intrebi de florin cosovschi parca...florin e sigur
    te va ajuta cu siguranta
     
  15. sad 2nd Gear Member

    Înscris:
    16 Dec 2007
    Locație:
    IS
    Masina:
    A6 2.7 TDI QUATTRO
    Scuze , acum am vazut .Deci , uleiul la cutiile multitronic ( destepte si mai putin fiabile , fffff pretentioase) se schimba obligatoriu la 60.000 km ( recomandare fabrica Audi ) , la cele tiptronic ( 5-6 trepte) la 120.000 km . Sa nu confundati cu uleiul din celelalte echipamente. La schimbul de ulei din cv va recomand sa l efectuati la un dealer autorizat ( procedeul este unul migalos si f important ) pentru ca ulterior daca aveti probleme , sa aveti pe cine actiona in judecata .
    Ca sa puteti identifica usor cutiile criteriul e simplu tiptronic exclusiv la quattro , iar multitronic la mot 2000-2008 2.0 2.5 tdi , sau imi trimiteti pe mail seria sasiu.
    Numai bine
     
  16. V8TDI

    V8TDI Gold Member

    Înscris:
    21 Noi 2007
    Locație:
    la casa
    Masina:
    Q7 4.2 TDI. De la Abt.
    Eu am si un A3, 2.0 TDI cu tractiune pe fata si tiptronic. Deci nu cred ca e o regula generala :think:...
     
  17. SaLLa

    SaLLa 3rd Gear Member

    Înscris:
    20 Dec 2007
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    Audi A6 1998 1.9TDI

    plansetul ala inseamna k o sa plangi k o cutie automata pt un a6 sare foarte lejer de 2000 de E.

    si din cate stiu eu o cutie automata knd este pe duca knd schimba zmuceste
    dar oricum dak ai schimbat uleiu la ea automat o sa zmuceasca dupaia dar nu iti face probleme asa este normal dupa ce schimbi uleiu zmuceste ..asta e..
     
  18. sad 2nd Gear Member

    Înscris:
    16 Dec 2007
    Locație:
    IS
    Masina:
    A6 2.7 TDI QUATTRO
    Corect , depinde de piata caruia a fost destinat produsul ....
     
  19. bucur 1st Gear Member

    Înscris:
    22 Feb 2008
    cutie de viteze(automata)

    De vreo 2 sapt am probleme cu masina(cutie de viteze automata) un audi a6 cand merg in cet intre 20 50 km imi trepideaza masina d c? mai ales cand stau la semafor nu pleaca dupa loc pana nu o turez pana in 2 mii si atre momente in care merge fara nici o problema care sa fie problema cutia automata de viteze?
     
    Ultima editare: 22 Feb 2008
  20. bogn80

    bogn80 3rd Gear Member

    Înscris:
    21 Feb 2008
    Locație:
    Iași
    Masina:
    Audi A4
    Salut. Nu sunt mecanic dar din ce stiu, daca trepideaza, poate fi discul ovalizat sau foarte subtire, sau poate fi rurmentul de la placa de presiune. dar nu cred sa fie alta rezolvare decat daca o desfaci sa vezi. :(
     
Stare subiect:
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.

Distribuie pagina asta