1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.

Cutie Automata - discutii - probleme si rezolvari

Discuție în 'Motoare si transmisii' creată de Shuny, 30 Noi 2007.

Stare subiect:
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.
  1. ionix

    ionix 1st Gear Member

    Înscris:
    23 Feb 2008
    Salut la toata lumea...sunt cam nou pe aici,abia am descoperit acest forum....am si eu un A4 2.5 TDI automat si am avut probleme cu cutia si am rezolvat...cu schimbul de ulei vreau sa va zic ca in cartea ei scrie ca trebuie schimbat la 30.000 km,cel mai bine sa il schimbi in jur de 20 ca sa nu ai griji....iar daca te duci la noi la Porsche o sa-ti zica,ca nu e nevoie sa schimbi uleiul in cutie,oricum sunt batuti in cap...
     
  2. cristi231077

    cristi231077 Audi Expert

    Înscris:
    5 Sep 2007
    Locație:
    Timișoara
    Masina:
    <<<<===
    Da, asa este, eu cand am cumparat-o avea 42.500 Km si era deja schimbat uleiul de ei. Cand i-am intrebat, au spus ca trebuie sa-l schimb acuma la 60.000Km si dupaia din 30.000 in 30.000 :yes:
    Am uitat sa intreb daca are si filtru de ulei cutia, dar aflu eu de la mecanic si daca are schimb si filtru. :meeting:
     
  3. sad 2nd Gear Member

    Înscris:
    16 Dec 2007
    Locație:
    IS
    Masina:
    A6 2.7 TDI QUATTRO
    Stai linistit ca are filtru de ulei .... Sincer cred ca nu e in regula sa schimbi uleiul al 20.000 km ...e costisitor si nu prea are sens
     
  4. raresicu76

    raresicu76 3rd Gear Member

    Înscris:
    11 Dec 2007
    Locație:
    Constanta
    Masina:
    Audi a3 Sportback 1.2TFSI S-tronic Pro S-line
    Eu m-am uitat in manual pt masina ta nu am gasit filtru. Uite niste desene interesante.
     
  5. cristi231077

    cristi231077 Audi Expert

    Înscris:
    5 Sep 2007
    Locație:
    Timișoara
    Masina:
    <<<<===
    Eu nu stiu daca are sau nu filtru, dar o sa aflu peste vreo 2000Km. :)
    Interesanta documentatia, multumesc. :icon_thumright:
     
  6. b_boy_c

    b_boy_c 1st Gear Member

    Înscris:
    13 Noi 2007
    Locație:
    Bistrita
    Masina:
    Audi, 1.8T, 2005


    Pot sa verific daca a fost schimbat uleiul din cutie ....de la reprezentanta audi (cj) mi-au spus ca a fost schimbat cand mi-au vandut masina de la audi din germania ..... sa cred ce zic astia de la cluj dupa codyl masinii ??? tot ei mi-au spus ca pot sa merg cu ulei long life III pana in 30.000 km linistit ca e poveste aia cu schimbul inainte de vreme ....
    Merci !
     
  7. raresicu76

    raresicu76 3rd Gear Member

    Înscris:
    11 Dec 2007
    Locație:
    Constanta
    Masina:
    Audi a3 Sportback 1.2TFSI S-tronic Pro S-line
    Salut. Eu cred ca aia in Germania sunt seriosi. Problema e sa fi sigur ca nu au fost dati km inapoi de la ultima revizie in Germania. Ulei Castrol Long life III bag si eu, dar sincer il schimb la 15000 pentru ca eu consider ca nu se compara conditiile de expluatare din Germania cu cele de la noi(mult praf in aer, motorine mai proaste, ambuteiaje la greu)
     
  8. raresicu76

    raresicu76 3rd Gear Member

    Înscris:
    11 Dec 2007
    Locație:
    Constanta
    Masina:
    Audi a3 Sportback 1.2TFSI S-tronic Pro S-line
    Cu placere. Daca mai ai nevoie de ceva da mail pe raresicu76@yahoo.com
    Am manualul de reparetie VAG :rulez:
     
  9. SaLLa

    SaLLa 3rd Gear Member

    Înscris:
    20 Dec 2007
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    Audi A6 1998 1.9TDI
    am mai aflat cate ceva de la cineva care toata viata a avut numai masini cu cutii automate ..deci tre sa fi la timp cu schimbu de ulei si de filtre ...si cu trepidatiile alea nu e nici un disc de ambreiaj alea sunt pt k avem uzura la cutie ;) si exista niste sprayuri speciale cu care se da si mai iei din uzura momentan atat am aflat knd o sa aflu si ce sprayuri cum se numesc o sa revin ...bafta...
     
  10. RALLYMAN

    RALLYMAN Bronze Member

    Înscris:
    9 Mar 2008
    Locație:
    Constanța
    Masina:
    Volkswagen Passat variant 1,9TDI 1Z 1994
    Despre ce manual de reparatie e vorba ? Este format electronic sau o carte pur si simplu ?
     
  11. raresicu76

    raresicu76 3rd Gear Member

    Înscris:
    11 Dec 2007
    Locație:
    Constanta
    Masina:
    Audi a3 Sportback 1.2TFSI S-tronic Pro S-line
    ELSA-Manual vag,electronic
     
  12. raresicu76

    raresicu76 3rd Gear Member

    Înscris:
    11 Dec 2007
    Locație:
    Constanta
    Masina:
    Audi a3 Sportback 1.2TFSI S-tronic Pro S-line
    ETOS-catalog piese-electronic
     
  13. cristi231077

    cristi231077 Audi Expert

    Înscris:
    5 Sep 2007
    Locație:
    Timișoara
    Masina:
    <<<<===
    Incearca sa pui un link ceva de unde se poat lua aceste manuale, daca se poate. :icon_thumright:
     
  14. raresicu76

    raresicu76 3rd Gear Member

    Înscris:
    11 Dec 2007
    Locație:
    Constanta
    Masina:
    Audi a3 Sportback 1.2TFSI S-tronic Pro S-line
    Eu am dat 300euro pe ele,le-am luat de la cineva, nu de pe net. Nu da nimeni moka,sau poate eu nu am gasit eu.
     
  15. nutuphotograph 1st Gear Member

    Înscris:
    26 Mar 2008
    Locație:
    Timisoara
    Masina:
    Audi A4 1,9 TDI an fabricatie 1996 -cutie automata
    Buna!

    Sunt si io nou pe aici am un Audi A4 1,9 TDI cutie automata.Problema este urmatoarea, cand vreau sa plec cu masina de pe loc la rece trebuie sa astept aproximativ 20 de minute,iar dupa ce fac cativa km o opresc o las oprita 10 minute,dupa care daca vreau sa plec de pe loc trebuie sa mai astept aproximativ 5-10 minute. Am schimbat uleiul,filtru,dar degeaba. Unii imi spun sa o trec pe automata pe manuala ca e mult mai ok si costurile ar fii cam aceeleasi. M-as bucura daca m-ati ajuta cu cateva pareri. Mersi mult!!
     
  16. blizzard

    blizzard Bronze Member

    Înscris:
    3 Feb 2008
    Locație:
    Alba Iulia
    Masina:
    Audi A6, 2003, 1,9 TDI 131 CP
    Salut, si bine ai venit :sign_welcome:
    Imi pare rau sa vad ca primul tau post este cu o problema;
    :sign_ot:dat fiindca esti nou pe forum nu o sa te traga nimeni de urechiuse ca ai postat in aria gresita sau nu ai folosit functia "search";
    Acum on topic:
    http://www.clubaudi.ro/audi-a6/1368-probleme-cutie-automata.html
    Poate te va ajuta in problema ta, si inca o data bine ai venit si sper sa-ti rezolvi buba. Bafta multa si asteptam :sign_pics:
     
  17. Raj 1st Gear Member

    Înscris:
    25 Ian 2008
    Buna tuturor,imi cer scuze dar am fost plecat ceva vreme si nu am putut sa va mai tin la curent despre masina,astazi am fost la vw (Sandra Iasi)mi-au pus-o pe test si nu au gasit nimic,totul pare cat se poate de normal,nu-i indica nici o eroare,din discutia cu domnul de acolo singura concluzie este sa vand masina,mi-a spus ca este o cutie multitronic in rest nimic concludent,solutii zero,sa schimb uleiul dar asta nu inseamna ca as rezolva problema,nici nu stiu ce sa mai zic,el mi-a spus ca ar fi o problema mecanica din cutie.Stie careva vreun mecanic bun pt cutii in Iasi,Bacau,Suceava????
     
  18. Stefan

    Stefan Audi Expert

    Înscris:
    9 Oct 2007
    Locație:
    București
    Masina:
    AUDI A4 B5 Avant, 2001, PD, AJM, 116+ CP by arazvan2002
    vezi la threatul best service in iasi
    am postat acolo ceva...daca nu iti mai dau detalii pe privat
     
  19. Raj 1st Gear Member

    Înscris:
    25 Ian 2008
    Am fost la mecanic la Coso in miroslava, un mecanic destul de bun dupa parerea mea fata de cei de la Sandra. Mi-a facut testul cu vag com si nu-i dadea nici o erroare apoi a cautat sa vada ce fel de cutie e. Dupa 5 minute timp in care omul nu a stat mai deloc, mi-a spus ca este o cutie multitronic mai exact 01JB multitronic CVT tip FSC. Dupa parerea sa problema este din" ambreiajul " pe care-l are cutia, costa 37 euro in Germania kitul de ambreiaj dar omul nu se baga sa-l schimbe, deci tot nu am rezolvat problema. Stie careva ceva despre cutiile astea, a mai avut cineva probleme cu ele ?

    Uitasem problema in cutie apare la 1.200 turatii, numai atunci in pragul ala si nu tot timpul.
     
    Ultima editare de un moderator: 7 Noi 2013
  20. lsn_ro

    lsn_ro 1st Gear Member

    Înscris:
    11 Apr 2008
    Locație:
    Timisoara
    Masina:
    A4 1.9 TDI
    Ai schimbat pana cum uleiul in cutie?
     
Stare subiect:
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.

Distribuie pagina asta