1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.

Cutie Automata - discutii - probleme si rezolvari

Discuție în 'Motoare si transmisii' creată de Shuny, 30 Noi 2007.

Stare subiect:
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.
  1. nucugheri

    nucugheri Audi Expert

    Înscris:
    13 Dec 2007
    Locație:
    Bistrița
    Masina:
    Audi A6 C5 1,9 TDI 96 KW
    Ai facut schimbul de ulei cum ai zis ? Ai facut o scanare de erori a cutiei cu VCDS? Trebuie sa ai stocate erori pe cutie si interpretand codurile acestora cineva va putea sa-ti dea un raspuns.
    Trebuie sa te ajuti si tu putin inainte sa ai pretentia sa te ajute altii.;)
     
  2. iulian1_7 1st Gear Member

    Înscris:
    20 Dec 2012
    Locație:
    braila, bucuresti
    Masina:
    audi a4 , 1.9 tdi , 2001
    salut

    Sunt si eu nou pe forum . Am un audi b5 . anul 2001 , 1.9 tdi , 116 cai . cod motor AJM , cu cutie automata . (tiptronic)
    Va rog sa ma ajutati cu o parere sau ce stiti despre problema urmatoare :
    Cutia de viteza imi merge doar in marsarier , Mi-a smucit putin cand am dat pe Drive , dar nu pleaca de pe loc . cu chiu cu vai a plecat cand i-am dat pe Neutral .. incet asa..apoi i-am dat eu Drive din mers si credeam ca si-a revenit. dar am oprit la un semafor si na mai plecat de pe loc . in continuare in marsarier merge ca si cum n-ar avea nimic . a mai intalnit cineva aceasta problema ? vro idee ceva ?
     
  3. alexutzu79

    alexutzu79 2nd Gear Member

    Înscris:
    19 Iul 2009
    Locație:
    oradea
    Masina:
    Audi A6 c7 2.0tdi cod motor:cglc
    buna.ma poate ajuta cineva cu un raspuns in legatura cu o cutie de viteze de pe un a6 2.4 quattro?as avea nevoie de RPM turatia senzorului de intrare(senzor hall) din cutie in relanti.(720RPM MOTOR).multumesc
     
  4. Guest 47513 Guest

    Salut,
    Cutiile de viteza automate de pe audii au disc de ambreiaj si placa de presiune, nu sunt cu convertor de cuplu ?

    Intreb si eu ca doresc sa cumpar o masina cu transmisie automata.

    ms
     
  5. Cristi Staff Member Staff Member

    Înscris:
    21 Mar 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 - S-line - 2.0 TDI ( BRE ) 140 CP
    Unele cutii au convertizor de cuplu altele au volanta si alte cutii ambreiaje uscate sau umede (in ulei). Sunt mai multe feluri de cutii automate. In loc sa intrebi, mai bine citeste topicul asta integral si topicurile despre cutiile automate existente pe forum si cele din ariile dedicate tipului tau de Audi pe care vrei sa o achizitionezi. Bafta.
     
  6. Cristi Staff Member Staff Member

    Înscris:
    21 Mar 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 - S-line - 2.0 TDI ( BRE ) 140 CP
    Deoarece s-au deschis si se vor deschide (daca nu exista) topicuri dedicate cutiei de viteze automata in fiecare arie conform tipului de Audi si deoarece in acest topic se discuta despre toate tipurile de masini si a devenit prea stufos/generalist si nepunctual pentru un anumit model de Audi acest topic se inchide si ulterior mesajele vor fi mutate (in masura posibilitatilor pentru a nu se pierde firul logic al discutiei) in topicurile dedicate fiecarui tip de cutie automata si tip de Audi existente in fiecare arie.
     
  7. nucugheri

    nucugheri Audi Expert

    Înscris:
    13 Dec 2007
    Locație:
    Bistrița
    Masina:
    Audi A6 C5 1,9 TDI 96 KW
    Incerc ajut putin cu niste date tehnice, poate va vor fi de ajutor. Din ce vad in Elsa, la cutia S-Tronic cu dublu ambreiaj nu se schimba uleiul la o anumita perioada, ca si la multitronic(60.000 km). Acesta doar se verifica si se completeaza, se schimba doar la interventia asupra ambreiajelor. Oricum sunt doua tipuri de ulei, unul la ambreiaje si unul la quattro/diferential. Cel putin asta am dedus eu, dar nu am studiat amanuntit aceste pdf-uri. Verificati mai exact, sa nu gresesc. Bafta.
     
    mare_hotz apreciază asta.
Stare subiect:
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.

Distribuie pagina asta