1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.

Cutie automata Tiptronic la A6 C5 - probleme diverse - cauze si rezolvari

Discuție în 'Audi A6 C5 (1997 - 2004)' creată de alin35, 2 Dec 2010.

  1. mare_hotz

    mare_hotz Platinum Member

    Înscris:
    3 Noi 2014
    Locație:
    Nurnberg
    Masina:
    A6 2.5tdi Avant AKN
    Se numeste marketing cum spune si colegul Audi66 , in ideea ca daca eu iti vand tie o masina si iti spun fa revizi la 7-8mii si nu la 30mii(cazul LL)....foloseste numai motorina de aia, cosmetizata cu aditiv d.ala..nu forta motorul rece, nu schimba sub atatea turatii in regim normal....revizuieste cutia la atata interval ...o sa te alegi cu masina cu mult mai putine uzuri decat normal. La randul meu eu tie nu iti mai pot vinde piese de schimb ...si asa am pierdut un client.
    Legat de Zf ....ei intotdeuna au precizat ca cutiile lor trebuiesc revizuite la un anumit interval.
     
  2. tyrex1 1st Gear Member

    Înscris:
    17 Dec 2015
    Locație:
    Mogosoaia
    Masina:
    Audi A6 Avant 4BC5 combi 2.5 TDI motor BDH 132Kw an 2004
    Ce marketing? Asta e hotie si minciuna penala cand ascunzi cu buna stiinta lucruri esentile in buna functionare a masinii si care pot pune in pericol chiar securitatea circulatiei si oamenilor. Ba mai mult de ce trebuie sa minta cu buna stiinta cand sunt intrebati la obiect despre conditiile de exploatare a unuei piese? Asta e markenting sau golanie penala? . Bun daca taceau sau dadeau un raspuns evaziv era ceva dar asa sa fii intrebat la obiect si ei cu buna stiinta sa minata in mod barabar nu este de acceptat. A nu se confunda hotia si dezinformarea voita pentru atragerea de foloase necuvenite ca e penal cu marketingul pentru promovarea pieselor saau masinilor Nicaieri marketingul nu-i obliga sa ascunda informatii vitale despre produs sau subansamble. A face bani din minciuna si dezinformare nu e marketing e puscarie.
     
  3. mare_hotz

    mare_hotz Platinum Member

    Înscris:
    3 Noi 2014
    Locație:
    Nurnberg
    Masina:
    A6 2.5tdi Avant AKN
    Stai tu linistit sunt cutii care duc cu stoicism 300tkm in exploatare fara revizuire, asa ca nu au avut nevoie sa lasa "stirea" sa curga.
     
  4. audi66

    audi66 Audi Expert

    Înscris:
    18 Ian 2011
    Locație:
    București / Italy
    Masina:
    - A6 C6 3.0TDI CDYA 2010 -
    Normal ca pe net apar doar persoane care se vaita de cutii. Omul caruia ii merge masina/cutia perfect nu isi face cont pe un forum pentru a scrie "Imi merge cutia perfect", majoritatea persoanelor cauta informatii doar cand au probleme.
     
    mare_hotz apreciază asta.
  5. tyrex1 1st Gear Member

    Înscris:
    17 Dec 2015
    Locație:
    Mogosoaia
    Masina:
    Audi A6 Avant 4BC5 combi 2.5 TDI motor BDH 132Kw an 2004
    De acord cu tine ca pot fii cateva cutii care "tin" la o exploatare corecta pe autostrazile din Germania 300.000km dar asta e mai mult chestie de noroc atata timp cat fabricantul ZF spune clar schimbare ulei OBLIGATORIU intre 80.000 si 120.000 km. altfel busesti cutia. Iar Audi cunoaste foarte bine problema asta si dezinformarea rusinoasa a clientilor cu buna stiinta a dus la distrugerea multor cutii care puteau fii salvate si cheltuieli majore fortate din cauza ascunderii realitatii. In fine mi-am spus si eu oful nu vreau sa fac polemica pe subiectula acesta, oricum am fost ,sunt si voi fii fan Audi dar problema asta si modul de informare a celor de la Audi mi-au lasat un gust amar si indoieli asupra veridicitatiii informatiilor de orice gen. Numai bine.
     
  6. decomarius

    decomarius 3rd Gear Member

    Înscris:
    18 Aug 2015
    Locație:
    Focsani
    Masina:
    A6 C5 , 2,5 tdi 4x4, tiptronic, AFB
    Mie imi merge perfect. Si nu m-am bazat pe minciuna ca uleiul e pe ,,viata". L-am schimbat cu tot cu filtrul din cutie de indata ce am cumparat masina acum 1 an si 2 luni. Nu exista ulei care sa tina o viata atata timp cat e in miscare in diferite ansamble. Toate se deterioreaza mai devreme sau mai tarziu. Care nu ati facut schimbul va sfatuiesc sa o faceti.
     
  7. mare_hotz

    mare_hotz Platinum Member

    Înscris:
    3 Noi 2014
    Locație:
    Nurnberg
    Masina:
    A6 2.5tdi Avant AKN
    Tyrex,stai tu linistit ca si ZF a inceput propaganda uleiului cand cumparatorii cutiilor au reclamat defectarea.
    In plus la mai toate modele noi Audi specifica ca si cutia se revizuieste...asa ca nu te mai ambala ca o faci degeaba.
    Multi factori strica o cutie nu numai uleiul...si la o masina din 2000 cu tehnologia de atunci ...ce ii mai ceri?
    Si ca sa fiu in ton cu tine,presupun ca nu stii cat mint alti producatori consacrati in legatura cu masinile produse de ei.
     
  8. cosminsirb 1st Gear Member

    Înscris:
    10 Sep 2016
    Locație:
    Simeria
    Masina:
    Audi A6 2.5 TDI Quattro 2000 cod AFB
    Salutare,
    Cine ma poate ajuta cu un sfat?
    Daca am codul la cutie DEW ce coduri sunt compatibile cu al meu?
    Multumesc.
     
  9. nucugheri

    nucugheri Audi Expert

    Înscris:
    13 Dec 2007
    Locație:
    Bistrița
    Masina:
    Audi A6 C5 1,9 TDI 96 KW
    cosminsirb, codurile cutiilor care potrivesc in locul DEW sunt : DPT, FAX, ETY si FAT..

    Aceste coduri le gasesti in programul de piese ale grupului VAG, Etka.
    Gasesti pe forum topicul, descarci programul, citesti instructiunile si instalezi. Nu e niciun secret profesional :no:
     
    audi66 și mare_hotz apreciază asta.
  10. cosminsirb 1st Gear Member

    Înscris:
    10 Sep 2016
    Locație:
    Simeria
    Masina:
    Audi A6 2.5 TDI Quattro 2000 cod AFB
    Salutare,
    As dori si eu un mic ajutor daca se poate.
    Am o cutie automata de Audi A6 C5 2.5 TDI Quattro din 2000, cod DEW si as fi interesat daca la masina mea cu volan fara padele cutia asta ar fi compatibila cu o masina la fel dar care are padele la volan si codul cutiei este FEF ?
    Am verificat compatibilitatea coduriilor si sunt compatibile dar nu stiu daca afecteaza ca una sa aibe padele si una nu.
    Multumesc.
     
  11. audi66

    audi66 Audi Expert

    Înscris:
    18 Ian 2011
    Locație:
    București / Italy
    Masina:
    - A6 C6 3.0TDI CDYA 2010 -
    Nu influenteaza cu nimic.
     
  12. sabin stefan telegariu

    sabin stefan telegariu 1st Gear Member

    Înscris:
    29 Iun 2016
    Locație:
    singen
    Masina:
    audi A6 2,4 , 1999 und Audi A6 S6 V6 2,5 TDI
    Trebuie schimbat complet uleiul si filtrul de ulei la cutie. Cumpara ulei conform masiniii care o ai, nu cumpara altceva.


    Nu sunt meserias dar mi-am desfacut masina mea cu aceleasi simptome. Verificati uleiul si filtrul la cutie iar daca exista ulei in cutie convertizorul e terminat. La mine am demontat cutia si am depistat un semering de la convertizor praf. Nu a fost facut schimbul de ulei in cutie chestie care in Romania 90% nu o fac. Specific ca sunt in Germania iar aici daca te duci la reprezentanta ajungi la costurile reparatiei cu cat ai cumpara alta masina.
     
  13. cosminsirb 1st Gear Member

    Înscris:
    10 Sep 2016
    Locație:
    Simeria
    Masina:
    Audi A6 2.5 TDI Quattro 2000 cod AFB
    Salutare,
    Am nevoie urgent de un mic ajutor.
    Daca as vrea sa schimb ambreajul dintr.o cutie cu cod DEW si sa pun unul dintr.o cutie cu codul FAU sunt compatibile ambreajele, nu voi avea probleme cu cutia?
    Multumesc.
     
  14. audi66

    audi66 Audi Expert

    Înscris:
    18 Ian 2011
    Locație:
    București / Italy
    Masina:
    - A6 C6 3.0TDI CDYA 2010 -
    Din nou, rapoartele nu conteaza ? :)
    FAU are 34/11 si DEW 32/11.
     
  15. nucugheri

    nucugheri Audi Expert

    Înscris:
    13 Dec 2007
    Locație:
    Bistrița
    Masina:
    Audi A6 C5 1,9 TDI 96 KW
    Pai da, dar este ambreaj in DEW si FAU? Acolo e convertizor si volant. Ambreaj (lamele de ambreiaj defapt) sunt in multitronic.
    Cel putin asta stiu eu. Poate stiu prost .
     
  16. mare_hotz

    mare_hotz Platinum Member

    Înscris:
    3 Noi 2014
    Locație:
    Nurnberg
    Masina:
    A6 2.5tdi Avant AKN
    Corect cum spune Nucu, nici eu nu am intalnit tiptronic cu ambreiaj,ci cu cnvertizor
     
  17. audi66

    audi66 Audi Expert

    Înscris:
    18 Ian 2011
    Locație:
    București / Italy
    Masina:
    - A6 C6 3.0TDI CDYA 2010 -
    Pai si atunci, colegul ce vrea sa schimbe dintr-o cutie in alta ? Sa fi confundat ambreiajul cu volanta ?
     
  18. mare_hotz

    mare_hotz Platinum Member

    Înscris:
    3 Noi 2014
    Locație:
    Nurnberg
    Masina:
    A6 2.5tdi Avant AKN
    Probabil asa a numit el ansamblu volant-convertizor
     
  19. nucugheri

    nucugheri Audi Expert

    Înscris:
    13 Dec 2007
    Locație:
    Bistrița
    Masina:
    Audi A6 C5 1,9 TDI 96 KW
    A confundat marfa cu ambalajul :) (a se trata ca pamflet)
     
    mare_hotz apreciază asta.
  20. cosminsirb 1st Gear Member

    Înscris:
    10 Sep 2016
    Locație:
    Simeria
    Masina:
    Audi A6 2.5 TDI Quattro 2000 cod AFB
    Eu am demontat o cutie de pe un Audi A6 2.5 TDI Quattro din 2000 cod cutie DEW.
    Cutia smucea cand dadeam in D. Am spalat cutia cu benzina si din ea am scos bucati de metal, de unde provin aceste bucati de metal, cumva de la ambreiaj ?
     

Distribuie pagina asta