1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.

Cutie automata Tiptronic la A6 C5 - probleme diverse - cauze si rezolvari

Discuție în 'Audi A6 C5 (1997 - 2004)' creată de alin35, 2 Dec 2010.

  1. JohnDoe 2nd Gear Member

    Înscris:
    29 Oct 2010
    Locație:
    peste tot si nicaieri
    Masina:
    a8 2021
    Schimba uleiul din cutie si filtrul. Mergi numai in D. Doar cand stationezi foloseste N sau P. La semafor tot in D trebuie sa stai. La coborari pante tot in D nu N. Iar daca face tot la fel si nu-si revine poti sa te gandesti sa o dai. :salute:

     
    Ultima editare de un moderator: 11 Iun 2012
  2. roxmaryx 1st Gear Member

    Înscris:
    12 Iun 2012
    Locație:
    ploiesti
    Masina:
    2005, audi a6, quatro
    ajutor

    Cum ati rezolvat cu masina?

    Am aceeasi problema la un Audi a6 quatro cutie automata.
    Daca merg pe automat se blocheaza in treapta 3 catre 4 si se aprinde rosu tot PRDNS ul. Daca merg pe manual merge dar din treapta 3 catre 4 smuceste. Ce poate fi? Deja aud opinii de la o simple valva pana la inlocuirea cutiei! :(
     
  3. roxmaryx 1st Gear Member

    Înscris:
    12 Iun 2012
    Locație:
    ploiesti
    Masina:
    2005, audi a6, quatro
    Vreau si eu un numar de telefon sau numele firmei tipului din Brasov care repara cutii automate. Multumes. roxana
     
  4. Roberto2011 1st Gear Member

    Înscris:
    27 Iul 2012
    Locație:
    Marseille
    Masina:
    Audi a6 model 2001 motor 1.9 tdi cod AJM
    Salutare la toti.sunt nou si as dori sa stiu daca cutia de la audi a6 tiptronic model 1998 motorizare 1.8 t se potriveste cu alte motorizari de la a6 (2.5 tdi,2,4 sau 2,8).tiptronic bineinteles.nu reusesc sa gasesc decat cutii de ocazie de la alte motorizari si a mea face figuri(231.000km)
     
  5. dukku 3rd Gear Member

    Înscris:
    25 Mar 2009
    Locație:
    Calarasi
    Masina:
    Audi A4 Allroad 3.0 TDI
    Posibil sa se potriveasca de pe alt model pe benzina insa de pe motoarele TDI nici vorba. gandeste-te ca un TDI are puterea maxima la 4000 rpm iar la 1.8 turbo e pe la 5-6000 rpm.
    Cuplul este mai mare la TDI si asa mai departe.
    Desi cutia este 5hp19 codul cutiei pentru motorul tau nu este ca cel pentru TDI.

    Ce figuri face a ta?
     
  6. Daddy_sandu

    Daddy_sandu 1st Gear Member

    Înscris:
    2 Aug 2012
    Locație:
    verona
    Masina:
    Audi A6, 2.7 , 2006
    Salutari la toti,
    Am achizitionat recent un audi a6 C52002, cod motor AYM si imi ridica un semn de intrebare: cateodata dupa ce rulez cu ea cand imi schimba treapta de viteza simt cate un sut, cand schimb manual nu se simte si nici cand bag picioru in ea, numai cand rulez mai lejer. Imi poate cineva da un sfat ceva ? Multumesc anticipat.
     
    Ultima editare de un moderator: 2 Aug 2012
  7. dukku 3rd Gear Member

    Înscris:
    25 Mar 2009
    Locație:
    Calarasi
    Masina:
    Audi A4 Allroad 3.0 TDI
    Pui un tester pe masina si postezi aici rezultatul .Apoi vei primi un raspuns cat mai aproape de adevar.
    Pana atunci putem doar presupune una sau alta.
     
  8. narcotic21

    narcotic21 2nd Gear Member

    Înscris:
    25 Ian 2010
    Locație:
    Craiova
    Masina:
    Audi A6 2.5 TDI 150 CP
    Sal. In urma cu 3 sapt., in parcare am vazut niste pete de ulei sub masina. Am mai mers cam 2 zile fara sa dau importanta. Erau de la cutia de viteze (automata) . Am fost la service, am dat cutia jos, am schimbat pompa de ulei cu tot cu cuzinet si simering, uleiul, filtrul. Insa dupa cateva zile cutia a inceput sa aiba niste simptome ciudate ca: in unele trepte se tureaza in gol cand accelerez, cand schimba in vit 3 spre 4 are niste smucituri slabe, iar cand apas pedala la maxim si retrogradeaza din vit 5 in 4 face o smucitura destul de mare. Dupa cateva zile dupa ce am luat-o din service am pus-o pe tester si a aratat urmatoarele erori:

    Address 02: Auto Trans Labels: 01V-927-156.lbl
    Part No: 4B0 927 156 BF
    Component: AG5 01V 2.5lTDI RdW 3535
    Coding: 00003
    Shop #: WSC 00000
    VCID: 6CD3C083344B

    5 Faults Found:
    17125 - Torque Converter Clutch: Stuck OFF / No Power being transferred
    P0741 - 35-10 - - - Intermittent
    17118 - Gear 4: Incorrect Ratio
    P0734 - 35-10 - - - Intermittent
    18265 - Load Signal: Error Message from ECU
    P1857 - 35-10 - - - Intermittent
    18155 - Transmission Solenoid Power Relay: Open or Short to Ground
    P1747 - 35-10 - - - Intermittent
    18258 - Powertrain Data Bus: Missing Message from ECU
    P1850 - 35-10 - - - Intermittent

    Le-am sters , nu a mai aparut nimic, dar are in continuare are aceleasi smucituri. Banuiesc ca aceste erori au fost inainte sa ma duc la service , atunci cand a pierdut ulei. Care ar fi problema, aveti vreo idee ?
    P.S. Se poate face vreun log in mers pentru cutia de viteze ?
     
  9. dukku 3rd Gear Member

    Înscris:
    25 Mar 2009
    Locație:
    Calarasi
    Masina:
    Audi A4 Allroad 3.0 TDI
    18265 si 18528 sunt fie din cauza unui contact imperfect intre ECU si TCU fie din cauza debitmetrului . Valoare citita de MAF influenteaza activitatea TCU.
    TC Clutch Stuck off- de regula apare cand nu ai ulei suficient in cutie. La fel si turatul in gol - tot ca o consecinta a lipsei uleiului
    18155- eu cred ca e o problema pe conexiunea intre blocul de valve si TCU - verifica mufa sau firele.
    Tine-ne la curent cu ce rezolvi.
     
  10. narcotic21

    narcotic21 2nd Gear Member

    Înscris:
    25 Ian 2010
    Locație:
    Craiova
    Masina:
    Audi A6 2.5 TDI 150 CP
    Merci pentru raspuns. Problema este ca erorile acestea nu au mai aparut dupa ce le-am sters si am mai mers cu masina, dar smuciturile si turatul in gol le are in continuare. O sa fac si o verificare la mufe cum ai zis. Pentru cutie se poate face vreun log in mers ? Multumesc
     
    Ultima editare de un moderator: 6 Aug 2012
  11. Daddy_sandu

    Daddy_sandu 1st Gear Member

    Înscris:
    2 Aug 2012
    Locație:
    verona
    Masina:
    Audi A6, 2.7 , 2006
    Poate cineva sa imi dea numarul de la service de la brasov( baietii care se ocupa cu cutiile de viteze automate)? Multumesc anticipat
     
  12. Cristi Staff Member Staff Member

    Înscris:
    21 Mar 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 - S-line - 2.0 TDI ( BRE ) 140 CP
    Numere de telefon utile, ale celor care repara cutii automate adunate tot de pe forum:

    Samer - Timisoara 0722.620.339

    Sergiu - Constanta (Valu lui Traian) 0765.485.233

    Barbu - Brasov 0722.285.517

    Dani - Cluj 0742.688.168
     
    Ultima editare: 13 Aug 2014
  13. Hilfiger

    Hilfiger Platinum Member

    Înscris:
    27 Oct 2011
    Locație:
    Timișoara
    Masina:
    Nissan QQ J12
    @narcotic

    Daca acele erori erau de dinainte de a fi mers la service, vedeai acolo data cand au aparut prima oara. Presupun ca nu te-ai uitat cand le-ai sters...

    La codurile de erori gasesti raspunsuri pe net.
    Eu cred ca e bateria slaba, sau o problema electrica.
     
  14. dukku 3rd Gear Member

    Înscris:
    25 Mar 2009
    Locație:
    Calarasi
    Masina:
    Audi A4 Allroad 3.0 TDI
    Mercom Arad - este una din putinele firme din Romania dotate cu banc de teste si aparatura pentru reconditionarea blocurilor de valve. 0257.280.905
    Am trimis si eu saptamana trecuta blocul de valve de la masina mea.Reconditionarea completa (schimbare kit de reparatie ,kit de garnituri , pistonasele vulcanizare , O-ringuri etc ) ma costa 1860 plus transport. Maine imi soseste si va tin la curent cum merge.
     
  15. b0n3s

    b0n3s 6th Gear Member

    Înscris:
    1 Iun 2011
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi Allroad, 2.5 TDI, 2001
    EUR sau RON?
     
    crisan nicolae apreciază asta.
  16. dukku 3rd Gear Member

    Înscris:
    25 Mar 2009
    Locație:
    Calarasi
    Masina:
    Audi A4 Allroad 3.0 TDI
    Ron .
    Azi l-am montat si am obtinut efectul invers. Merge mai rau decat inainte. Sunt curios unde e buba.
    Mai pedalez.... va tin la curent.
     
  17. eduard6 1st Gear Member

    Înscris:
    9 Apr 2010
    Locație:
    maramures
    Masina:
    a4, 1995
    buna...cutie tiptronic audi a6 c5 2001 180 cp cod motor ake

    Buna seara,
    Am vazut ca sunt unii dintre voi care se pricep sau cel putin au intalnit unele probleme ale cutiilor automate. Masina mea e un audi a6 c5 an 2001 cutie automata tiptronic, quattro, 132 kw.
    Cutia practic schimba bine cu diferenta unor mici smucituri uneori da, alteori nu, cand schimba in trepte. Mai rau smuceste cateodata cand trec din N sau R in D.
    Am pus-o pe tester si am o singura eroare 17125. Mentionez ca am schimbat uleiul (mecanicul a pus in jur de 5 litri, spunea ca, cutia isi trage singura cantitatea necesara), filtrul si garnitura. Daca este cineva care m-ar putea ajuta in vreun fel as fi recunoscator. Multumesc
     
    Ultima editare de un moderator: 25 Sep 2012
  18. ioni 1st Gear Member

    Înscris:
    30 Sep 2011
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    AUDI A6 2002, 2.5 TDI , QUATTRO
    Si eu am aceeasi problema de o luna de zile cam asa, dar la mine pierde ulei pe la un semering de la cutie si cred ca de acolo este mai mult ca sigur. Ai grija pe cine lasi sa isi bage nasul in cutie. Asculta de la un om patit. :crying:
     
    Ultima editare de un moderator: 25 Sep 2012
  19. eduard6 1st Gear Member

    Înscris:
    9 Apr 2010
    Locație:
    maramures
    Masina:
    a4, 1995
    Multumesc ioni, am sa tin cont si de ce ai spus tu. Oare sa nu fie suficienta cantitatea de ulei sau calitatea ?
    Ce cantitate ar trebui sa intre in cutie, nu sti cumva ? Merci
     
    Ultima editare de un moderator: 25 Sep 2012
  20. ioni 1st Gear Member

    Înscris:
    30 Sep 2011
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    AUDI A6 2002, 2.5 TDI , QUATTRO
    cam 6 litri din cate stiu eu
     

Distribuie pagina asta