1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.

Cutie automata Tiptronic la A6 C6 (4F) - probleme diverse si rezolvari

Discuție în 'Audi A6 C6 (2004 - 2011)' creată de oviok, 4 Iul 2010.

  1. mihaicristian

    mihaicristian Gold Member

    Înscris:
    8 Iul 2008
    Locație:
    Brașov
    Masina:
    Audi A6 Avant 3.0TDI Quattro BMK tiptronic 2006
    clubaudiro, acelasi tip de convertizor il am si eu si, intr-adevar, s-a montat si pe 2.7 TDI. Sub codul 09L323571S se ascund mai multe variante, definite de un cod compus dintr-o cifra si un numar, imprimat pe spatele convertizorului, in acest caz trebuind sa fie Z94. Dar, poate ai ceva poze cu ambele...
     
  2. Georgealex

    Georgealex 1st Gear Member

    Înscris:
    18 Oct 2016
    Locație:
    Vulcan
    Masina:
    Audi a6 4f 2.7 2009
    Va salut! AM si Eu o intrebare referitor la tiptronic este normal sa simnti atunci cand schimba vitezele? Multumesc
     
  3. mihaicristian

    mihaicristian Gold Member

    Înscris:
    8 Iul 2008
    Locație:
    Brașov
    Masina:
    Audi A6 Avant 3.0TDI Quattro BMK tiptronic 2006
    Ceva ceva trebuie sa se simta. Nu sunt normale insa, socurile.
     
  4. clubaudiro 1st Gear Member

    Înscris:
    11 Apr 2017
    Locație:
    Campulung
    Masina:
    A6 3.0 tdi quattro automat 2007, motor ASB, cutie JML
    Socurile pot fi cauzate si de alte elemente ale transmisiei, sau doar de cutie?
    Eu am socuri uneori cand schimba in treapta inferioara, si mi-a fost recomandat sa schimb o planetara care are joc.
     
  5. Georgealex

    Georgealex 1st Gear Member

    Înscris:
    18 Oct 2016
    Locație:
    Vulcan
    Masina:
    Audi a6 4f 2.7 2009
    Nu sunt socuri mari. Nu stiu cum sa le descriu sa ma intalegeti. Nu sunt socuri bruste, sunt line sa zic la viteze mai mari se minte parca mai putin si se simt si cand schimba in vitezele inferioare Am intrebat si la reprezentanta Audi si mi-au spus ca la aceste cuti sunt normale. Nu ma prea pricep la tiptronic ca sunt fost proprietar de multritronic. La multritonic nu se simte nimic cand schimba, nu iti dai seama cand schimba vitezele nici in vitezele inferioare
     
  6. apokalypsm

    apokalypsm Silver Member

    Înscris:
    21 Aug 2014
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A8 3.0 TDI ASB Tiptronic quattro 2005
    Iti spun eu care conduc tiptronic de 10 ani ca nu ai socuri. Mai da cate un “ciocan” cand nici tu, nici ea nu mai stie ce sa faca in oras. Asta 1 la 10000 de schimbari. Eu zic sa verifici nivelul la cineva care stie ce are de facut.
     
    Mitiy apreciază asta.
  7. Georgealex

    Georgealex 1st Gear Member

    Înscris:
    18 Oct 2016
    Locație:
    Vulcan
    Masina:
    Audi a6 4f 2.7 2009
    Ok merci. Am sa merg sa controlez uleiul. Sa intaleg ca nici la tiptronic nu trebuie sa se simta cand schimba vitezele ca si la multritonic ?
     
  8. apokalypsm

    apokalypsm Silver Member

    Înscris:
    21 Aug 2014
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A8 3.0 TDI ASB Tiptronic quattro 2005
    La mine nu. Doar cand e rece uleiul cupleaza convertizorul mai greu, ceea ce e un pic logic. Plus ca in timp se adapteaza singura in functie de uzura, nu mai detaliez.
     
  9. Georgealex

    Georgealex 1st Gear Member

    Înscris:
    18 Oct 2016
    Locație:
    Vulcan
    Masina:
    Audi a6 4f 2.7 2009
    Ok ms
     
    Cazamir apreciază asta.
  10. MarianMaxx

    MarianMaxx Audi Expert

    Înscris:
    19 Apr 2014
    Locație:
    Italia
    Masina:
    Audi A6 4G "break" 2.0 TDI ultra 190 CP S-tronic (CNHA) 2014 "S-Line de Romania"
    @Georgealex este absolut normal ce simti, nu este ca la multritonic. Tiptronic este o cutie mult mai complexa, in plus aici ai tractiune quattro. Daca incepi sa simti "suturi in fund" cand reduce, atunci incep sa apara probleme, pana atunci stai linistit. Multe dintre "probleme" sunt de fapt adaptarea noastra cu aceste cuti automate, fiecare tip si fiecare masina este diferita.
     
    Georgealex apreciază asta.
  11. Stef Gnd 1st Gear Member

    Înscris:
    27 Feb 2018
    Locație:
    bucuresti
    Masina:
    A6 C6 3.0 Quattro 2005
    Salut! am tot citit pe aici dar nu am gasit un raspuns concret. Este vorba de un BMK 3.0 quattro din 2005, cel de 165kw. Am cumparat masina acum vreo 3 saptamani si atunci nu facea asa, acum cand schimba din 1-2 si din 3-2 are o smucitura, un soc destul de puternic la turatii joase si mai putin sesizabil la turatii inalte. Am observat ca face asa relativ des. Precizez ca am schimbat uleiul cu tot cu filtru si garnituri dar facea asa si inainte de asta. Pe cutie nu am nici o eroare...sa merg la un mecanic sa verific blocul acela de valve sau sa incerce sa il curete? Ce ma sfatuiti?
     
  12. Aurel G

    Aurel G Audi Expert

    Înscris:
    19 Mai 2011
    Locație:
    Italia - Vicenza / CHISINAU - Rep. Moldova
    Masina:
    AUDI A6 C7, 2.0TDI, CNHA ,QUATTRO, 2016.
    La cutia care are 12-14 ani e normal deja sa faca asa, eu nu cred ca BMK au acum 150.000km. Parerea mea ca toata chestia acesta se rezolva numai cu reconditionarea cutiei. Si a mea are asa fenomene, dar nu-i mai fac nimic , o duc asa cat va mai putea duce.
     
  13. Stef Gnd 1st Gear Member

    Înscris:
    27 Feb 2018
    Locație:
    bucuresti
    Masina:
    A6 C6 3.0 Quattro 2005
    A mea are 180.000km verificati la audi. Se poate strica ceva mai rau de atat daca nu ii fac nimic?
     
  14. Firodo

    Firodo 3rd Gear Member

    Înscris:
    1 Mai 2017
    Locație:
    Ilfov
    Masina:
    A6 C6 3.0TFSI 2010
    Salut. Am schimbat uleiul din cutie la Service Faur. Cutie tiptronic 6 rapoarte. Km 107000.
    Cost 1540 ron incluzand uleiul, filtru ulei, baie ulei, garnitura si manopera. Mi-au testat si cutia dupa...nu stiu ce a presupus asta. Mi-au spus ca totul este inregula.
    Garantie 6 luni.
    Parca schimba un pic mai bine, in sensul ca un pic mai lin. Eu sunt multumit.
     
    Mitrea și Georgealex apreciază asta.
  15. clubaudiro 1st Gear Member

    Înscris:
    11 Apr 2017
    Locație:
    Campulung
    Masina:
    A6 3.0 tdi quattro automat 2007, motor ASB, cutie JML
    Care este procedura corecta pentru resetarea adaptarilor cutiei automate tiptronic de pe audi A6 C6 (4F) ? Am gasit mai multe variante si nu stiu care este cel corect.
     
  16. mihaicristian

    mihaicristian Gold Member

    Înscris:
    8 Iul 2008
    Locație:
    Brașov
    Masina:
    Audi A6 Avant 3.0TDI Quattro BMK tiptronic 2006
    clubaudiro, poti reseta si urmari pasii adaptarii cel mai bine cu VAS-ul. Cu VCDS-ul, intri in modulul de transmisie, apoi in adaptari, canal 001 si acolo treci valoarea 0.
     
  17. Georgealex

    Georgealex 1st Gear Member

    Înscris:
    18 Oct 2016
    Locație:
    Vulcan
    Masina:
    Audi a6 4f 2.7 2009
    Salut,
    Cutia mea de la masina este ZF. Am intales ca are ulei verde si este unul dintre cele mai scumpe asta original. Mi-au zis la reprezentanta ca ma costa vreo 60 €uro litrul si toata afacerea m-ar costa vreo 800 €uro la Audi.
    Am citit ca sunt multi care folosesc uleiul de cutie Ravenol. Aveti idee cum este ? Uleiurile ce le folosesc ei au aceleas calitati, culoare ca cel original ? Cu siguranta durata de viata a uleiului este mai mica ca cel original dar macar sa fie bun. Multumesc
     
  18. Cristi Staff Member Staff Member

    Înscris:
    21 Mar 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 - S-line - 2.0 TDI ( BRE ) 140 CP
    In cutia de viteze se pune doar ulei original si atat. Mergi la reprezentanta si faci schimbul de ulei la cutie indiferent cat costa.
     
    Georgealex apreciază asta.
  19. Firodo

    Firodo 3rd Gear Member

    Înscris:
    1 Mai 2017
    Locație:
    Ilfov
    Masina:
    A6 C6 3.0TFSI 2010
    Dupa schimbul de ulei se recomanda resoftarea cutiei?
    Stiti in Bucuresti unse se poate face asa ceva ?
     
  20. mihaicristian

    mihaicristian Gold Member

    Înscris:
    8 Iul 2008
    Locație:
    Brașov
    Masina:
    Audi A6 Avant 3.0TDI Quattro BMK tiptronic 2006
    Nu. Se face o adaptare.
     

Distribuie pagina asta