1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.

Cutie viteze multitronic - sfaturi - probleme - cauze si rezolvari

Discuție în 'Motoare si transmisii' creată de horatiu09, 27 Ian 2008.

Stare subiect:
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.
  1. tcandreea58 1st Gear Member

    Înscris:
    18 Ian 2014
    Locație:
    Drobeta
    Masina:
    A4, b6, 2.0, 2002
    Salut.Nu stiu daca scriu unde trebuie, dar alt thread mai potrivit problemei mele nu am gasit.Am o problema la plecatul de pe loc in fata, adica uneori pleaca singura de pe loc, alteori nu, iar daca o accelerez de multe ori are un "sacadat" scurt, un fel de zbicitura, cand pleaca de pe loc. Problema e ca nu face tot timpul asa, doar uneori. Am crezut ca e de la cutia de viteze(multitronica) pentru ca mai avea o simptoma(oscila si turometru, dar si un sacadat al masinii in jurul a 1700 de rotatii),am schmbat uleiul in cutie,am constatat ca era cam prost calitativ cel veechi si simptoma cu turometrul a disparut,insa tot mai are problema aceea la plecare. Poate sa nu fie de la cutie?Pentru ca in marsalier pleaca singura, schimba normal...M-am gandit ca poate nu lucrez eu bine cu acceleratia, ca poate nu m-am obisnuit cu ea, fiind foarte fina...Iar la mecanici, bineinteles ca nu i-am dat de cap, doar unul, mi-a spus cand am fost cu ea la tester ca e posibil sa nu faca vreo mufa de la cutie contact pe undeva sau ceva de genul.
     
  2. AndrusKanu 1st Gear Member

    Înscris:
    1 Ian 2014
    Locație:
    Timisoara
    Masina:
    Seat Exeo, CAGC, 2011

    Dupa ce iau piciorul de pe frana masina pleaca, ceea ce mi se pare normal. Apoi cand accelerez usor, se tureaza pana pe la 1800-2000 si dintr-o data pleaca brusc, avand chiar demaraj.
     
  3. maestro 1st Gear Member

    Înscris:
    13 Feb 2014
    Locație:
    Hermaringen
    Masina:
    Audi,2,5Tdi,2004
    Salut! sunt nou pe aici si asi avea o intrebare pentru cei titrati.Pentru codul de cutie HFS ce filtru ,ulei si cantitate ,eventual un cod , ar trebui
    Multumesc!
     
  4. Cristi Staff Member Staff Member

    Înscris:
    21 Mar 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 - S-line - 2.0 TDI ( BRE ) 140 CP
    maestro te rog, sa modifici/completezi profilul tau cu masina care o detii (in speta Audi), adica: tipul masinii, an de fabricatie, tipul motor/capacitate cilindrica si obligatoriu cod motor pentru ca data viitoare, daca mai pui intrebari, sa nu stam sa ghicim despre ce tip de masina si motorizare vorbesti. Uite-te la profilul meu si ai sa intelegi despre cum trebuie sa arate si profilul tau. Multumesc.
     
  5. maestro 1st Gear Member

    Înscris:
    13 Feb 2014
    Locație:
    Hermaringen
    Masina:
    Audi,2,5Tdi,2004
    Multumesc de sfat.Era pentru masina sotiei un audi A3 ,2003,1.6 benzina cod motor BGU, WAUZZZ8P45A033150 75Kw
     
  6. nucugheri

    nucugheri Audi Expert

    Înscris:
    13 Dec 2007
    Locație:
    Bistrița
    Masina:
    Audi A6 C5 1,9 TDI 96 KW
    maestro, singura cutie cu seria care ai dat-o s-a pus pe A3 dar nu o gasesc in Etka sa vad detaliile care te intereseaza;)
     
  7. aurelgales 6th Gear Member

    Înscris:
    29 Aug 2008
    Locație:
    Oradea
    Masina:
    Audi A6 C5 1.8T/2001
    Va rog sa-mi spuneti cum aflu codul cutiei de viteze dupa seria de sasiu. Am incercat cu "Etka" dar nu reusesc!
     
    Ultima editare: 17 Feb 2014
  8. nucugheri

    nucugheri Audi Expert

    Înscris:
    13 Dec 2007
    Locație:
    Bistrița
    Masina:
    Audi A6 C5 1,9 TDI 96 KW
    maestro, ai mai jos codul uleiului pentru cutia HFS, cantitatea nu o stiu.
    Am gasit si cantitatea. Citeste in pdf, scrie (in partea de jos) ca e nevoie de 3 l de ulei pentru schimb. Bafta.
     
    Ultima editare: 17 Feb 2014
  9. maestro 1st Gear Member

    Înscris:
    13 Feb 2014
    Locație:
    Hermaringen
    Masina:
    Audi,2,5Tdi,2004
    nucugeri,multumesc mult ,si daca te pot ajuta cu ceva , cand treci prin germania, cu multa placere. Da-mi un reply la gicatronciu@yahoo.com
     
  10. Absent 1st Gear Member

    Înscris:
    11 Mar 2014
    Locație:
    Arad
    Masina:
    Audi A4, 2.5tdi, 2003
    Salutare

    Am citit tot forumul si nu am găsit pe nimeni cu aceeași problema.
    Am mașina de un an (A4 2.5tdi 2003 multitronic), am schimbat uleiul in cutie exact cand am luat-o la 198500km. Băieții la care l-am făcut au zis ca dupa 40.000 km sa revin sa il schimbe din nou. Am citit pe net si chiar aici pe forum ca se face la 60.000km schimbul. Codul cutiei e GEC. Foarte rara din câte am văzut/căutat.
    Ok, problema ar fi alta: de cand am luat-o avea trepidatii la plecarea de pe loc,D ar nu de fiecare data. Băieții de la service au zis ca e Lanțul de vina si trebuie schimbat. Au cerut in jur la 1300 de euro. Ceea ce ma face sa cred ca ceva e putred la mijloc. Are cineva habar de vreo soluție??
    Aaa si mai ceva, trebuie sa fac schimbul, am depășit cei 40.000km, mi se aprinde PRND, rămâne aprins ba câte 2 minute,ba mai mult, ba mai puțin, fara nicio logica.am pus-o pe tester si a apărut eroarea
    18149 - clutch pressure adaptation
    P1741-35-10-limit reached -intermittent.
    Ok am sters eroarea sperând ca ma poate ajuta având in vedere simptomele,dar...nimic.
    Nu mai știu ce sa cred, o fi Lanțul de vina? Sa coste 1300eur doar Lanțul?

    Ceva păreri va rog...
    Multumesc!
     
  11. mike78mke 2nd Gear Member

    Înscris:
    7 Iun 2008
    Locație:
    Piatra Neamt
    Masina:
    AUDI A4 2.0tdi CAGC 120CP 2010 M6 ; AUDI Q5 2.0tdi CGLB 170CP 2012 s-tronic
    multitronic

    Incearca sa-i faci o adaptare, incearca intai asa, pana scrie ADP OK. Daca tot iti trepideaza si nu se pasteaza ADP OK, revine la ADP RUN e cel mai posibil sa fie blocul de valve, dar ala se repara. Daca ar fi lantul sau variatoarele cred ca ar trepida tot timpul.
     
  12. midsummer

    midsummer 3rd Gear Member

    Înscris:
    17 Iul 2013
    Locație:
    Timișoara
    Masina:
    Audi A4 B8 Avant 2011, 2.0TDI CAGA, Multitronic
    @Absent: cumva Samer ? :-)
     
  13. Absent 1st Gear Member

    Înscris:
    11 Mar 2014
    Locație:
    Arad
    Masina:
    Audi A4, 2.5tdi, 2003
    Nu...nu am ajuns la el :)
     
  14. Cristi Staff Member Staff Member

    Înscris:
    21 Mar 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 - S-line - 2.0 TDI ( BRE ) 140 CP
    Deoarece s-au deschis si se vor deschide (daca nu exista) topicuri dedicate cutiei de viteze automata in fiecare arie conform tipului de masina si deoarece in acest topic se discuta despre toate tipurile de masini si a devenit prea stufos/generalist si nepunctual pentru un anumit model de masina acest topic se inchide si ulterior mesajele vor fi mutate in topicurile dedicate fiecarui tip de cutie automata si tip de masina existente in fiecare arie.
     
    sosoi apreciază asta.
Stare subiect:
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.

Distribuie pagina asta