1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.

Daca am Servodirectie se poate monta ServoTronic la A4 B8 ?

Discuție în 'Audi A4 B8 (2008 - 2015)' creată de Audi_A4_8k, 3 Apr 2011.

  1. paulkf

    paulkf Audi Expert

    Înscris:
    7 Aug 2015
    Locație:
    Constanța
    Masina:
    A4 B8 AVANT, 2.0TDI CAGA 105KW, 2011, Manual
    Merge sa pui caseta electrica dar asta implica si inlocuirea BCM 1, cu unul de FL si scoaterea CP de pe ambele.
     
  2. cata181

    cata181 Audi Expert

    Înscris:
    24 Sep 2010
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A8 D4 3.0 TDI Quattro 190 kW (254 PS)
    Daca il bagi in "jucarie" cu BCM1 trebuie să știe si de toate sistemele care sunt controlate de BCM1 si ce alte sisteme mai sunt interconectate.
     
    paulkf apreciază asta.
  3. piumarius

    piumarius 2nd Gear Member

    Înscris:
    19 Dec 2013
    Locație:
    Iasi
    Masina:
    Audi A4 2.0 TDI Quattro S-line | 170 CP | 2011
    M-am linistit, am comandat una 8T1422065P.
    Are cineva o schita electrica de montaj ?
    Ma gandeam sa conectez la mufa rosie, langa Ecu (pinii 6 si 14).
    Voi unde ati conectat, in BCM1 sau langa Ecu ? (cei care au facut retrofitul)
     
  4. nucugheri

    nucugheri Audi Expert

    Înscris:
    13 Dec 2007
    Locație:
    Bistrița
    Masina:
    Audi A6 C5 1,9 TDI 96 KW
    Poftim. Conecteaza-te unde crezi ca ti-e mai la indemana.
     
  5. Fastas

    Fastas 1st Gear Member

    Înscris:
    15 Sep 2018
    Locație:
    Oradea
    Masina:
    Audi a4 b8 ,2.0 tdi 143cp CAGA, 2010
    Salut,
    Am facut si eu conversia la un service, merge totul ok dar la service pe langa caseta si cablaj a trebuit sa cumpar si modul coloana ax volan. Acum intrebarea mea este: modulul acela exista pe masina deja ? De ce a trebuit schimbat sau mi-au dat teapa cu piesa respectiva pentru ca nu trebuia schimbata ?
     
  6. paulkf

    paulkf Audi Expert

    Înscris:
    7 Aug 2015
    Locație:
    Constanța
    Masina:
    A4 B8 AVANT, 2.0TDI CAGA 105KW, 2011, Manual
    Daca ai facut conversia la 1N3 (servotronic), nu trebuia inlocuita decat caseta de directie cu una cu solenoid si facut cablajul corespunzator.
     
  7. Fastas

    Fastas 1st Gear Member

    Înscris:
    15 Sep 2018
    Locație:
    Oradea
    Masina:
    Audi a4 b8 ,2.0 tdi 143cp CAGA, 2010
    Mersi de raspuns ,daca zici ca nu trebuia schimbat si modulu acela insemna ca am dat aiurea bani pe modul :/
    Nu prea ma pricep... si habar nu am ce tip de caseta am avut pe masina (ma pot uita ca mia dat caseta care a fost pe masina daca are vreo importanta) si nici nu stiu exact codul casetei care a fost montat pe masina ,atat o zis sefu de la serviz ca au pus caseta directie cu senzor si modul coloana ax volan si or tras cablurile ,am platit caseta+modulu+cablurile+mufa+manopera...

    Vreau sa specific ca inainte sigur nu am avut servotronic ca volanu mergea foarte greu chiar mai greu decat la alte masini cu servo hidraulic probabil din cauza rotilor de 17 si agata parca nu mergea lin.. iar acuma merge perfect si foarte usor ca la alte masini cu servo electronic
     
    Ultima editare: 4 Oct 2018
  8. piumarius

    piumarius 2nd Gear Member

    Înscris:
    19 Dec 2013
    Locație:
    Iasi
    Masina:
    Audi A4 2.0 TDI Quattro S-line | 170 CP | 2011
    Din solenoid pleaca 2 fire. Conteaza polaritatea lor cand le conectez in BCM1 ?
     
  9. nucugheri

    nucugheri Audi Expert

    Înscris:
    13 Dec 2007
    Locație:
    Bistrița
    Masina:
    Audi A6 C5 1,9 TDI 96 KW
    Da. Ai pe mufa numerotarea, faci cablajul exact cum iti arata schema.
     
  10. piumarius

    piumarius 2nd Gear Member

    Înscris:
    19 Dec 2013
    Locație:
    Iasi
    Masina:
    Audi A4 2.0 TDI Quattro S-line | 170 CP | 2011
    Am instalat azi, nu am schimbat nici o conducta. Am legat la BCM1, am codat si apoi mi-am facut o cruce mare.
    Diferenta imensa fata de 1N1, parca mi-am schimbat masina.
    Nu am nici o vibratie, nici macar la capete de cursa.
    Recomand cu incredere retrofitul, mai ales ca o caseta completa 1N3 cu tot cu bielete si capete de bara costa 1000 lei.
     
  11. Marioandra43 1st Gear Member

    Înscris:
    26 Mai 2018
    Locație:
    Vălenii de Munte
    Masina:
    Audi A4B8
    Asa este, caseta trebuie sa aibe orificiul pentru valva electromagnetica servotronic, altfel schimbi caseta cu totul. Eu am servotronic, dar nu am stiut pentru ca nu a functionat niciodată. La o diagnoza, mi s-a spus ca este blocata. Am gasit la o caseta lovita si azi am primit valva electromagnetica pentru servotronic. Urmează să o montez, atunci văd dacă este vreo schimbare.
     
  12. Marioandra43 1st Gear Member

    Înscris:
    26 Mai 2018
    Locație:
    Vălenii de Munte
    Masina:
    Audi A4B8
    Azi am reușit sa mi fac servotronic-ul, am crezut că nu am. De 10 luni merg așa si la o diagnoza, mi-a gasit valva electromagnetica servotronic blocată. Nu se găsește nicăieri si este foarte scumpă 260 euro, dar am găsit-o pe o casetă de Anglia, 150 lei. Este perfect acum cum virează masina, zici că este rupt volanul. :)
     
  13. BogdanDE Silver Member

    Înscris:
    3 Dec 2015
    Locație:
    Schmalkalden
    Masina:
    AUDI A4 8K , Avant 2.7 TDI (140 kW) 2011
    A mai trecut cineva de la 1N3 la 1N7 ?
    Vreau sa pun Dinamic Steering pe masina. Poate cineva sa ma ajute cu tot procesul ce trebuie urmat ?
    Este complicat, dificil de facut ? Ce trebuie schimbat ? Ce piese sunt necesare?
    Multumesc
    Sent from my S9+ using Tapatalk
     
    Ultima editare: 11 Apr 2019
    ilie_76 și razvanborza apreciază asta.
  14. andyzaharia

    andyzaharia Audi Expert

    Înscris:
    11 Ian 2013
    Locație:
    Chișinău
    Masina:
    Current: A6 55 TFSIe 2022, Past: Audi A4 B8, 2.0 TDI CAGA, 2008
    BogdanDE sunt multe de schimbat, defapt trebuie sa schimbi cam tot ce e legat de directie.... pompa, radiator, conducte, caseta directa, coloana directie, mai apare un calculator nou care are si CP din ce tin minte. Daca e sa gasesti toate piesele de pe o masina donatoare la un pret rezonabil atunci probabil se merita, dar sa te apuci sa le cumperi cate una o sa ajungi la un cost destul de mare si nu stiu daca se justifica investitia.

    Trebuie sa iti instalezi ETKA/ELSAWin si o sa clarifici multe din intrebarile date.
     
    BogdanDE apreciază asta.
  15. Horatius

    Horatius 6th Gear Member

    Înscris:
    18 Mar 2019
    Locație:
    Alba Iulia
    Masina:
    Audi A4 B8.5 - 2.0 TDI (CGLC ) 177 CP
    Un sfat va rog. Am inteles ca sunt casete de directie 1N1, 1N3, 1N7 dar QZ7 - directia electrica, cu ce e diferita fata de primele 3 ?
     
  16. audi66

    audi66 Audi Expert

    Înscris:
    18 Ian 2011
    Locație:
    București / Italy
    Masina:
    - A6 C6 3.0TDI CDYA 2010 -
    1N1 - normala
    1N3 - servotronic
    1N7 - servodinamic
    QZ7 - Electromechanical power steering
     
    Tomeac Lucian apreciază asta.
  17. DragosM90 4th Gear Member

    Înscris:
    4 Noi 2014
    Locație:
    Timișoara
    Masina:
    Audi A4 B8, 2.0TDI CAGA, 2008
    Salut,
    La Audi meu din 2008, am servotronic 1N3 si am joc in caseta si daca tot am joc ma gandeam sa schimb cu totul caseta. Imi puteti spune va rog care sunt codurile casetei servotronic 1N3 ? As vrea sa montez una de pe o masina mai noua adica de pe facelift sau care e ultimul model pe care s-a pus 1N3 si sa se potriveasca pe masina mea din 2008 ? Multumesc frumos. :)
     
  18. paulkf

    paulkf Audi Expert

    Înscris:
    7 Aug 2015
    Locație:
    Constanța
    Masina:
    A4 B8 AVANT, 2.0TDI CAGA 105KW, 2011, Manual
    Cauta tot 1N3. Pentru retrofit la caseta electrica (QZ7) de FL ai nevoie in afara de caseta electrica si de centrala electrica de FL, ambele implicand si CP. Te legi la cap si o sa cam sari de 1000 euro. 1N3 s-a montat doar pe preFL. Ultimul cod pentru caseta 1N3 ar fi 8T1 422 066 B.
     
    Ultima editare: 6 Aug 2020
  19. DragosM90 4th Gear Member

    Înscris:
    4 Noi 2014
    Locație:
    Timișoara
    Masina:
    Audi A4 B8, 2.0TDI CAGA, 2008
    Nu vreau sa trec la cea 1n7 ci sa o schimb pe a mea ce este cu defect (joc) pentru ca nu am incredere sa o reconditionez si voiam sa stiu care ar fi ultimul an pe care s-a pus cumva 2012? Ca as lua una cat de cat mai noua nu din 2008 ca sa nu dau de una mai praf decat a mea :(
     
  20. audi66

    audi66 Audi Expert

    Înscris:
    18 Ian 2011
    Locație:
    București / Italy
    Masina:
    - A6 C6 3.0TDI CDYA 2010 -
    Si daca aia 2011-2012 ajunge in acelasi stadiu ca a ta in 3-4-5 luni ? O iei de la capat ? :))
     

Distribuie pagina asta