1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.

Debitmetrul / Mass Air Flow senzor defect la A4 B6 - cauze si rezolvari

Discuție în 'Audi A4 B6 (2001 – 2005)' creată de v_stefan, 3 Noi 2008.

  1. TalosCosmin

    TalosCosmin Platinum Member

    Înscris:
    12 Feb 2013
    Locație:
    Sălaj
    Masina:
    A4 B5 Avant Facelift, AJM , fab. 2000
  2. Cristi Staff Member Staff Member

    Înscris:
    21 Mar 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 - S-line - 2.0 TDI ( BRE ) 140 CP
    Incheiati subiectul turbina in acest topic sau alte subiecte in afara titlului din topic. Multumesc.
     
  3. lord1

    lord1 5th Gear Member

    Înscris:
    10 Oct 2010
    Locație:
    Fetești
    Masina:
    A4 avant 1.9 TDI AVF
    Revin cu rezolvarea problemei in cazul meu, am schimbat intercooler ul desi nu avea o fisura prea mare, in schimb am gasit furtunul de preaiune care iese din turbina cu o crapatura de aprox 5 cm , din cauza asta primeam eroarea cu semnal implauzibil pe Maf.
    O seara buna
     
    Ultima editare: 17 Mai 2018
  4. TalosCosmin

    TalosCosmin Platinum Member

    Înscris:
    12 Feb 2013
    Locație:
    Sălaj
    Masina:
    A4 B5 Avant Facelift, AJM , fab. 2000
    Bine ca ai rezolvat. Din cauza asta erai sub presiunea ceruta nu din cauza asta aveai semnal implauzibil. :p
     
  5. pinga_zlg

    pinga_zlg 6th Gear Member

    Înscris:
    5 Sep 2012
    Locație:
    Sighișoara
    Masina:
    AUDI A4 1.9 TDI 116CP BKE 2005
    Salutari. Am o nelamurire. Debitmetrul Bosch 0 986 284 007 este echivalent cu Bosch 0 281 002 461? Multumesc anticipat.
     
  6. audi66

    audi66 Audi Expert

    Înscris:
    18 Ian 2011
    Locație:
    București / Italy
    Masina:
    - A6 C6 3.0TDI CDYA 2010 -
    Bosch 0 986 284 007 = 074906461B / BX - Se vinde cu piesa veche la schimb.
    Bosch 0 281 002 461 = 074906461B , 3M2112b529AA , 000VT5077 , 1209109. - Se vinde nou.

    Tu acum ai pe masina 074906461B, deci te sfatuiesc sa iei exact ce scrie pe el, adica Bosch 0 281 002 461.

    upload_2018-7-4_13-33-32.png

    upload_2018-7-4_13-33-49.png

     
  7. GeoGeorj

    GeoGeorj 1st Gear Member

    Înscris:
    1 Noi 2017
    Locație:
    Tulcea
    Masina:
    A4 Avant B7, 2.0 TDI, 140cp, BRE, 2006
    Salutare tuturor.
    Am si eu o problema cu debitmetru (senzorul MAF). Imi da eroare P0102 "Mass or Volume Air Flow/Sensor A Circuit Low". Problema ar fi ca masina nu trage.
    Faza interesanta este ca atunci cand decuplez conectorul de la senzorul MAF, masina merge normal si trage foarte bine.
    Prima data am curatat senzorul, dupa care am cumparat altul nou Bosch (80euro de pe Amazon), si am aceeasi problema.

    Am fost si la un mecanic, care mia zic ca senzorul MAF lucreaza impreuna cu clapeta de adimisie aer si cu EGR-ul. Si in opinia lui problema nu ar fi de la debitmetru.
    Intre timp am schimbat clapeta de admisie aer si am curatat EGR-ul (care nu era foarte murdar). Insa problema persista.
    Acum ma gandesc sa imi iau alt senzor MAF mult mai ieftin de pe AutoDoc (25euro), deoarece ala de la Amazon era desigilat (desi nu cred ca asta ar fi problema), ca sa ma conving.

    Ca o mica concluzie: daca am considera ca sensorul MAF este bun, de ce masina nu merge bine cand este conectat, dar in schimb merge bine cand este deconectat ? (nu reusesc sa vad logica :D)

    Acum umblu cu senzorul MAF deconectat, deoarece in acest fel masina pare sa functioneze normal.
    Daca ati putea ajuta cu un sfat as fi recunoscator.
    Multumesc.
     
  8. ovidiutm

    ovidiutm Moderator Staff Member

    Înscris:
    16 Sep 2008
    Locație:
    Timisoara
    Masina:
    A4 B6, 1.9 TDI ~ AVF/BGA + alte marci.
    Masina nu functioneaza normal ci mai bine decat cu MAF conectat.
    De ce? Pentru ca MAF-ul tau vechi e mort (adica mai prost decat cu mufa scoasa) MAF-ul de pe amazon e altceva decat trebuie, si tu insisti ca cumperi alt gunoi... la 25 euro te asigur ca e un gunoi.
    Mai mult, mecanicul tau nu se pricepe, ca altfel ti-ar fi explicat de ce masina merge mai bine cu mufa scoasa la MAF si ca, e cel mai simplu diagnostic de efectuat fara sa vada cineva masina sau sa pune o diagnoza pe ea: daca o piesa gandita sa fie acolo face masina sa mearga mai prost cand e conectata si mai bine cand e neconectata, mai cautam problema altundeva? Sincer, gandeste logic...
    Schimba MAF-ul cu unul nou si original, comandat dupa seria ta.
    Schimba mecanicul cu unul cu experienta.
     
    TalosCosmin apreciază asta.
  9. Dragos'47 1st Gear Member

    Înscris:
    25 Sep 2019
    Locație:
    Craiova
    Masina:
    A4,b6,2002
    Am urmatoare eroare, mentionez ca am incercat cu 2 debitmetre diferite(cel original si unul de skoda) dar tot nu dispare.
     
  10. Cristi Staff Member Staff Member

    Înscris:
    21 Mar 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 - S-line - 2.0 TDI ( BRE ) 140 CP
    Si de ce nu mergi la electrician profesionist sa iti verifice firele asa cum spune eroarea ? Cine a facut diagnoza de ce a facut-o daca nu stie sa si remedieze ? Tu ai facut degeaba diagnoza doar daca te uiti la eroare. La electrician auto profesionist, nu un agarici, ai fost ? Cine are diagnoza trebuie sa cunoasca ELSA si ETKA pe de rost si sa fie si un bun electrician auto care are scule si care stie sa-ti desfaca masina si sa rezolve problema adica stie exact de unde este eroarea si cum o remediaza, nu numai ca o ai. Am mai spus, o diagnoza competenta nu inseamna doar citirea codurilor de eroare. Cine nu indeplineste conditiile astea are degeaba diagnoza aia daca el doar iti arata cu degetul ca ai o eroare dar nu iti si rezolva problema. Nu mecanicul face diagnoza ci electricianul care iti spune tie si mecanicului ce ai / are de facut.
     
  11. Dragos'47 1st Gear Member

    Înscris:
    25 Sep 2019
    Locație:
    Craiova
    Masina:
    A4,b6,2002
    Scanarea este facuta de mine,nu am ajuns la electrician crezand ca se rezolva prin schimbarea debitmetrului
     

Distribuie pagina asta